امتیاز موضوع:
  • 23 رأی - میانگین امتیازات: 3.3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توسعه عمودی یا افقی ؟
به نظرتون چه عواملی در توقف توسعه افقی یک شهر و ادامه توسعه به صورت عمودی جز حریم شهر اثر داره؟ حد توسعه افقی یک شهر چقدر هست؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط najme ، maryam1000
یکی از مهم ترین موانع توسعه افقی شهر ها دسترسی شهروندان به مناطق شهر هست, یک شهر باید به گونه ای طراحی بشه که مسافرت درون شهری از دورترین نقاط شهری به هم به وسیله وسایل نقلیه عمومی حداکثر در مدت زمان دو ساعت ممکن باشه زمان بهینه برای این سفر یک ساعت است

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، najme ، maryam1000 ، haydariyan ، wimifire ، khansa ، romisa
موانع اقتصادی توسعه افقی شهرها افزایش هزینه های زیرساخت ها و تاسیسات شهری هست, با وسعت پیدا کردن شهرها ارائه خدمات شهری از حالت اقتصادی خارج میشن و مشکلات اقتصادی ناشی از خدمات رسانی گریبان شهروندان را میگیرد در این حالت یا شهر از پوشش یکسان خدمات شهری بی بهره میشود و یا هزینه های شهر و در پی آن هزینه های مالیات و عوارض پرداختی شهروندان رو به افزایش می شود در هر دو حالت کیفیت زندگی شهر کاهش یافته

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، najme ، maryam1000 ، haydariyan ، khansa ، foroogh.r ، romisa
اعضای فعال مشارکت کنند...
آخرین ارسال های من :

پاسخ
یکی از موانع توسعه افقی شهر زمین مناسب برای احداث بافت شهری است!
بسیاری از زمین ها مناسب احداث ابنیه نیستند و هزینه تحمیلی مناسب سازی این زمین ها یا بر دوش شهر یا بر دوش شهروند خواهد افتاد!

پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، romisa
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۹:۴۷ عصر)shahbaz نوشته است: یکی از موانع توسعه افقی شهر زمین مناسب برای احداث بافت شهری است!
بسیاری از زمین ها مناسب احداث ابنیه نیستند و هزینه تحمیلی مناسب سازی این زمین ها یا بر دوش شهر یا بر دوش شهروند خواهد افتاد!
ولی با این وجود،گاهاً توسعه ی شهر به این سمت ها کشیده میشه!
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
 سپاس شده توسط khansa
متاسفانه با وجود تمام این مشکلاتی که ذکر کردید شهرهای ما مدام رو به گسترش هستن تا حدی که زمین های مرغوب کشاورزی هم به زیر ساخت وساز میره و بیشترینش موجب احداث سکونتگاه های غیر رسمی میشه که نه دولت و نه شهرداری در برابرش عکس الغملی نشون نمیدن و با وجود اینکه شاهد شکل گیری این فاجعه هستن تنها کاری که میکنن بعد از مدتی یه شهرداری تو اون قسمت میذارن
شهرای ما واقعا بی برنامه هستن.مدیریتشون ضعیف حتی میشه گفت صفر
آخرین ارسال های من :

[img=0x282]http://pic.photo-aks.com/photo/nature/rain/large/girl_rain_forest_road.jpg[/img]
Follow your dreams  and  never  never never give up

پاسخ
 سپاس شده توسط Urbanist ، khansa
(۱۳۹۳-۲-۲، ۱۱:۳۱ عصر)haydariyan نوشته است: متاسفانه با وجود تمام این مشکلاتی که ذکر کردید شهرهای ما مدام رو به گسترش هستن تا حدی که زمین های مرغوب کشاورزی هم به زیر ساخت وساز میره و بیشترینش موجب احداث سکونتگاه های غیر رسمی میشه که نه دولت و نه شهرداری در برابرش عکس الغملی نشون نمیدن و با وجود اینکه شاهد شکل گیری این فاجعه هستن تنها کاری که میکنن بعد از مدتی یه شهرداری تو اون قسمت میذارن
شهرای ما واقعا بی برنامه هستن.مدیریتشون ضعیف حتی میشه گفت صفر

با توسعه در زمین های کشاورزی که بیش از همه در تهران, اراک و تقریبا تمام مازندران و گیلان شاهدش هستیم, شهر از نظر اقتصادی افت پیدا کرده و برای تامین آذوغه وابسته به تولید خارج از شهر و گاها خارج از کشور میشه, اقتصاد از حالت مولد خارج و تبدیل به اقتصاد صرفا مصرفی میشه, اگر میزان توسعه صنایع با میزان حذف کشاورزی برابری کنه یا مازاد داشته باشه مثل شهر اراک ممکن هست از نظر اقتصادی مولد بودن حفظ بشه اما در طولانی مدت اثرات زیست محیطی داره, اگر هم صنایع توسعه لازمه رو پیدا نکنه یا منجر به بوم فروشی مانند مازندران میشه یا منجر به اقتصاد انگی مانند تهران میشه, که هر دو در طولانی مدت دچار رکود شدید و افت کیفیت زندگی میشن!
در بوم فروشی بعد از مدتی بوم مورد فروش به توریست هایی که حالا مالک بخشی از شهر هستن منجر به نابودی بوم شده و جذابیت بوم برای همیشه از دست میره!
در اقتصاد انگلی هم که با تولید اقتصادی سایر شهرها و کشیدن حاصل این دست رنج اقتصادی در این شهر حاصل میشه علاوه بر بزرگ سری کشور مشکلات ناشی از عدم امکان فعالیت اقتصادی مولد در شهر و اختلاف طبقاتی شدید حاصل میشه که منجر به افت شدید کیفیت زندگی بخش عمده شهروندان میشه!

پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan
سکوت تا کی!!
15 کاربر زیر موضوع را خوانده است:
AliReza (دیروز, ۰۷:۲۰ صبح)، Sahab (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۱:۴۰ عصر)، haydariyan (دیروز, ۱۰:۵۷ صبح)، Brightness (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۰:۱۹ عصر)، saminta (دیروز, ۱۰:۵۷ صبح)، avindar1367 (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۲:۴۶ صبح)، shahbaz (دیروز, ۰۶:۳۸ صبح)، najme (دیروز, ۰۱:۲۸ صبح)، erfki (۱۳۹۳-۱-۳۰, ۱۱:۴۶ عصر)، roufia (امروز, ۰۴:۵۰ عصر)، sardarekord (امروز, ۱۰:۰۰ عصر)، dabagh (امروز, ۱۰:۳۵ صبح)، mitra shahrsaz (۱۳۹۳-۲-۲, ۰۲:۳۴ عصر)، rosemaryam (۱۳۹۳-۲-۱, ۱۱:۳۰ صبح)، ehsan7550 (۱۳۹۳-۲-۲, ۱۰:۳۵ عصر)

پاسخ
در مورد توسعه عمودی یا افقی باید بگم ما نمیتونیم با سیاست های که اسمش بزاریم ممانعت می تونیم مانع از رشد افقی بشیم موثرترین و کارساز ترین راهکار از نظر من ارایه طرح های تشویقی و حمایت های مالی برای باز زنده سازی بافت های فرسوده درون شهری و اعطای تسهیلات زیرساختی مناسب است و مشارکت دادن مردم در باززنده سازی این بافت ها مثلا ما شهر تهران را مثال بزنیم بر عکس شهرهای بقیه کشور ها پروفیل ارتفاعی ان U است که در اصل باید شکل شهر به صورت U وارونه باشه

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مردم محوری طرح یا تخصصی بودن طرح؟ Urbanist 25 23,281 ۱۳۹۶-۸-۹، ۰۳:۵۶ عصر
آخرین ارسال: asoa
  احیا یا نوسازی بافت قدیمی؟ Urbanist 23 21,942 ۱۳۹۳-۴-۱۴، ۰۲:۳۰ صبح
آخرین ارسال: jalali_a3
  سرزندگی یا دنجی؟ Urbanist 8 17,335 ۱۳۹۳-۳-۱۹، ۰۶:۰۳ صبح
آخرین ارسال: Urbanist
  مدل توسعه افقی ابر پهن شهر Urbanist 7 15,576 ۱۳۹۳-۳-۴، ۱۱:۲۴ عصر