امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 2.85
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نام این سبک از معماری را چه بنامیم؟
نام این سبک از معماری را چه بنامیم؟

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان گرامی

معماران و هنرمندان با سبک های هنری و معماری برخاسته از ادوار مختلف آشنایی دارند ، و معمولا برای شناخت آثار تاریخی و هنری از نشانه هایی که در آثار نهفته است می توان به قدمت و نوع سبک آن اثر پی برد ، از دیرباز تا کنون در معماری سبک هایی شناخته شده متداول گردیده که هر یک از سبک ها با خصوصیات و ویژگی های منحصر بفرد خود از جنبه های گوناگونی در بین عموم پذیرفته شده و همگی در حفظ و نگهداری آن ها نهایت سعی و تلاش خود را منظور می دارند ، اما آثار تاریخی با آن همه توجه و ارزش هایی که آز آن ها برای ما به یادگار مانده دیگرهیچ بنایی به آن شیوه های سابق احداث نمی گردد ، و دلیل تغییر در شیوه ها و نپرداختن به سبک های گذشته تغییر در نوع مصالح و نوع دیدگاه ها و تنوع پذیری و سرعت در اجرا و امکانات و تجهیزات و دانش فنی و علم مهندسی امروزیست که همگان را بدین سمت و سوی کشانده و دیگر بناهای امروزی را امروزی می سازند.

اما باید به واقعیت های امروزی هم توجه لازم را داشته باشیم و به شیوه ی مرسوم ناشناخته اما جا افتاده ای که عمومیت پیدا کرده توجه کنیم و راه حلی برای آن پیدا کنیم و نگذاریم که این سونامی فراگیر شود و حداقل در یک جایی مهار شود و سمت و سوی ساخت و سازها را به سمت اصلیشان هدایت کنیم ، این مسئولیت بسیار بزرگیست که فقط کسانی که در امر ساخت و ساز هستند می توانند از عهده اش برآیند و ما که تنها نظاره گر هستیم و فارغ از این مسئولیت ها می اندیشیم که چرا باید اینگونه باشد.

متاسفانه در عصر کنونی با معماری های نامتعارفی در اکثر شهرها خصوصا در شهرهای شمالی روبرو هستیم که حتی هیچ ارتباطی با معماری بومی و منطقه ای هم ندارند که در نقدشان آن ها را جزئی از معماری بومی بدانیم و نام معماری بومی را برای آن برگزینیم .

به هر محله و خیابانی که برویم جای دیدن مناظری چشم نواز و سیمایی دل پذیر از معماری امروزی ، شهر با سیمای نامتعارف شهری خودنمایی میکند ، سیمایی از جنس بلوک . سازندگانی که بدون رعایت اصول معماری و شهرسازی و عمرانی بدست خود بدون توجه به جنبه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و انسانی و هر آنچه که مربوط به علم مهندسی است دست به ساخت خانه و مغازه و سایر اماکنی که به آن نیاز دارند می زنند و حتی پس از اتمام کار حداقل پوششی هم برای نمای ظاهری آن در نظر نمی گیرند و بخاطر فراوان بودن این نوع ساختمان ها باید سبکی را نیز برای این دسته از بناهای نامعماری در نظر گرفت و به جامعه مهندسی معرفی کرد.

بیشترین و عمده ترین دلیل در ساخت این بناها که حتی پایداری در برابر زمین لرزه هم ندارند و تنها با مصالح بلوکی ساخته می شوند و نمای ناموزون و غیر چشم نواز و خشن و زمخت بلوک ها که تاثیر کسل گذاری فراوانی را برای شهروندان به همراه دارد و موجب افسردگی و خیلی چیزهای دیگر روانی برای شهروندان می گردد ریشه در گرانی مصالح و بالا بودن هزینه های ساخت دارد و بخاطر اهمیت موضوع اقتصادی برای سازنده و در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و عدم شناخت از علم مهندسی که همه ی این مسائل دست در دست هم می دهند و شکل شهرها را از اینی که هست به نازیبایی های بیشتری می کشاند.

خود درمانی که یکی از روش هایی است که هنگام بیماری ها از این روش استفاده می کنیم و رفتن به نزد پزشک را در نهایت ناچاری قرار می دهیم ، بنابر همین نوع تفکر گسترش یافته در بین عموم همه خود را در ساخت ساختمان خبره و ماهر می دانند و بدون استفاده از نظرات کارشناسانه مهندسین متخصص برای رفع نیاز خود در تامین مسکن اقدامات لازم را بطور شخصی انجام می دهند ، نام این سبک که فاصله ای بسیار با سبک های پیشین معماری دارد را باید چه بگذاریم و چگونه باید عموم جامعه را که با علوم مهندسی آشنایی ندارند آشنا سازیم و برایشان به وضوح روشن شود که کار را باید به کاردان سپرد و نتیجه مطلوب را باید بدست آورد .

با تشکر از فرصتی که برای مطالعه این مطلب گذاشتید ، موفق باشید

نویسنده : حسن ابراهیمی

این تصاویر مربوط به ساختمان های بلوکی در محیط های روستایی هستند ، اما در محیط های شهری نیز نظیر این بناها را فراوان داریم.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Brightness ، نعیمه حیدری
سلام و تشکر از شما،امکانش هست نمونه تصاویری هم در این موضوع ارسال کنید؟
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam
اسم این سبک معماری لاس وگاس هست!
لزوما هم مقرون به صرفه سازنده نیست!
بلکه سازنده از بایستی ها کم میکنه و به ظواهر اضافه میکنه!
تقریبا بیشتر ایران هم درگیرش هستن, نه فقط در پروژه های خصوصی که اگر به پروژه های دولتی هم دقت کنین همین هست!
یه نگاه به کارکرد شهرداری ها در 4 سال گذشته بندازین. فقط ظاهر درست کردن!
اونم نه ظاهر درست!

اما در کل بسیاری این نوع حالت رو ناشی از عدم بلوغ در جوامع نوکیسه یا نو برژوا طبیعی میدونن! واقعیت هم این است که مردم ایران عمدتا ریشه فرهنگی قوی ندارن, که به دلیل منابع فرهنگی محدود و در اختیار طبقه خاص بودن در دوره های گذشته عمده منابع فرهنگی - اجتماعی ایران در بخش خاصی از جامعه محدود شده, سایرین ریشه فرهنگی و در نتیجه غنای فرهنگی مناسب در برخورد با چنین مسائلی ندارن! باید برای مقابله با این مسائل فرهنگ سازی عمومی انجام داد و منابع فرهنگی را عمومی کرد تا عموم مردم با ارتقای فرهنگی خود متوجه این مشکلات بشن!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam ، Brightness
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۷:۱۸ عصر)Brightness نوشته است: سلام و تشکر از شما،امکانش هست نمونه تصاویری هم در این موضوع ارسال کنید؟

امکانش که هست باید اول تعدادی تصویر آماده کنم از سطح شهر و جاهایی که این خونه ها ساخته شدند .

محله ای را می شناسم که تقریبا ده سال پیش به مدت یکسال اونجا ساکن شده بودیم ، اون محله تنها متریالش بلوک بود ، اون موقع ها اسم محله رو گذاشته بودم شهرک بلوک ها.

دیوار خانه ها بلوک بود ، دیوار ساختمان ها بلوک بود ، بدون هیچ پوششی از متریال های دیگر ، کسی توجه به روابط داخلی و خارجی بناها نداره ، اصلا نمیدونند اقلیم چه تاثیری بر طراحی ساختمان داره ، هر کسی برای خودش قطعه زمینی خرید می کنه و کلیه کارهای اجرایی و طراحی رو به استادکار بنا می سپاره و بعد از ساخت راهی شهرداری میشه و با امکان ماده 100 شهرداری براحتی با پرداخت مبلغی پول سند شش دانگ مالکیت را هم می گیره و مجوز دریافت آب و برق و گاز هم که بدون هیچ مشکلی دریافت میشه و با من و شمای مهندس هم کاری ندارند.

روزی شخصی اومده بود از من مشاوره بگیره ، پرسید من بجای میله گرد می تونم سیم بکسل توی پی بخوابونم ، دست و بالم خالیه فقط میخوام یه آلونک بسازم و توش زندگی کنم ، ستون گذاری هم نمیکنم ، دیوار بلوکی روی کف کرسی می چینم و با نی سقف شو می پوشونم و زیرش گچ و خاک می کشم ، فکر همه جاشو کردم ، فقط در مورد پی که میله گرد میخواد مشکل دارم ، اگر سیم بکسل جواب بده دیگه کارم راه می افته .

گفتم : نه آقا هیچ وقت این کار رو نکن که هیچ نفعی برای ساختمان نداره و ضرر هم داره ، با حرفم بنده خدا خیلی حالش گرفته شد.

برای شخصی نقشه کف کرسی دار ترسیم کردم ، ایشون حتی پی هم برای ساختمان نگذاشت ، با چیدن چند رج بلوک 40 سانتی در محل کف کرسی ، و بعد روی اون دیوار 20 سانتی کشید رفت بالا و ساختمانش رو جمع کرد ، هر چی اصرار کردم پی سازی کن ، در جواب می گفت این دیوارهای بیرون خونه مگر زیرشون پی داره ، دو سه رج بلوک 40 زیرش کار گذاشتن سالها هم داره کار میکنه ، پی چیه ،‌ شما گیر دادی به پی.

بله دوستان ، متاسفانه اینطوریه دیگه

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۸:۰۷ عصر)atelieahjam نوشته است:
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۷:۱۸ عصر)Brightness نوشته است: سلام و تشکر از شما،امکانش هست نمونه تصاویری هم در این موضوع ارسال کنید؟

امکانش که هست باید اول تعدادی تصویر آماده کنم از سطح شهر و جاهایی که این خونه ها ساخته شدند .

محله ای را می شناسم که تقریبا ده سال پیش به مدت یکسال اونجا ساکن شده بودیم ، اون محله تنها متریالش بلوک بود ، اون موقع ها اسم محله رو گذاشته بودم شهرک بلوک ها.

دیوار خانه ها بلوک بود ، دیوار ساختمان ها بلوک بود ، بدون هیچ پوششی از متریال های دیگر ، کسی توجه به روابط داخلی و خارجی بناها نداره ، اصلا نمیدونند اقلیم چه تاثیری بر طراحی ساختمان داره ، هر کسی برای خودش قطعه زمینی خرید می کنه و کلیه کارهای اجرایی و طراحی رو به استادکار بنا می سپاره و بعد از ساخت راهی شهرداری میشه و با امکان ماده 100 شهرداری براحتی با پرداخت مبلغی پول سند شش دانگ مالکیت را هم می گیره و مجوز دریافت آب و برق و گاز هم که بدون هیچ مشکلی دریافت میشه و با من و شمای مهندس هم کاری ندارند.

روزی شخصی اومده بود از من مشاوره بگیره ، پرسید من بجای میله گرد می تونم سیم بکسل توی پی بخوابونم ، دست و بالم خالیه فقط میخوام یه آلونک بسازم و توش زندگی کنم ، ستون گذاری هم نمیکنم ، دیوار بلوکی روی کف کرسی می چینم و با نی سقف شو می پوشونم و زیرش گچ و خاک می کشم ، فکر همه جاشو کردم ، فقط در مورد پی که میله گرد میخواد مشکل دارم ، اگر سیم بکسل جواب بده دیگه کارم راه می افته .

گفتم : نه آقا هیچ وقت این کار رو نکن که هیچ نفعی برای ساختمان نداره و ضرر هم داره ، با حرفم بنده خدا خیلی حالش گرفته شد.

برای شخصی نقشه کف کرسی دار ترسیم کردم ، ایشون حتی پی هم برای ساختمان نگذاشت ، با چیدن چند رج بلوک 40 سانتی در محل کف کرسی ، و بعد روی اون دیوار 20 سانتی کشید رفت بالا و ساختمانش رو جمع کرد ، هر چی اصرار کردم پی سازی کن ، در جواب می گفت این دیوارهای بیرون خونه مگر زیرشون پی داره ، دو سه رج بلوک 40 زیرش کار گذاشتن سالها هم داره کار میکنه ، پی چیه ،‌ شما گیر دادی به پی.

جدا از بحث زیبایی شناسانه این نوع ساخت و ساز، واقعاً فکر میکنید دلیلش چی هست؟ فقط فرهنگ نیست که مؤثره، درآمد و اقتصاد خانواده هم در این مهم تأثیر داره! و دلیل دیگرش هم شاید ضعف های قانونی هست.

پاسخ
 سپاس شده توسط najme
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۸:۲۴ عصر)Brightness نوشته است:
(۱۳۹۳-۲-۲، ۰۸:۰۷ عصر)atelieahjam نوشته است:

جدا از بحث زیبایی شناسانه این نوع ساخت و ساز، واقعاً فکر میکنید دلیلش چی هست؟ فقط فرهنگ نیست که مؤثره، درآمد و اقتصاد خانواده هم در این مهم تأثیر داره! و دلیل دیگرش هم شاید ضعف های قانونی هست.

مشکل شهرسازی هست, اگر شهرداری ها موظف میشدن جایی که بستر مناسب نداره از نظر مکانیک خاک و ژئوتکنیک هزینه ساخت و ساز مردم کاهش پیدا میکرد اما هزینه تثبیت بستر مناطق شهری تو ایران افتاده گردن مردم!
وگرنه پی عمیق خیلی جا ها لزومی نداره اگر بستر مناسب باشه, کافی هست اتصال با زمین به اندازه کافی انجام شه و بستر پذیرش بنا رو داشته باشه وگرنه یه بنای حداکثر دو طبقه برای این آدم ها مگه چقدر پی در بستر مناسب نیاز داره؟

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness

با عرض سلام

تصاویری که در پست نخست این تایپک قرار دادم ، از محیط های روستایی هستند که در آرشیوم پیداشون کردم ، اما مشابه همین ساختمان ها را در محیط های شهری هم بسیار خواهیم دید.

با تشکر

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness
(۱۳۹۳-۲-۳، ۰۶:۲۱ عصر)atelieahjam نوشته است:

با عرض سلام

تصاویری که در پست نخست این تایپک قرار دادم ، از محیط های روستایی هستند که در آرشیوم پیداشون کردم ، اما مشابه همین ساختمان ها را در محیط های شهری هم بسیار خواهیم دید.

با تشکر

ببخشید بدون عکس اشتباها گفتم لاس وگاس!
این معماری نیست کپرسازی هست!

پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam ، Brightness
(۱۳۹۳-۲-۳، ۰۷:۱۸ عصر)shahbaz نوشته است:
(۱۳۹۳-۲-۳، ۰۶:۲۱ عصر)atelieahjam نوشته است:

با عرض سلام

با تشکر

ببخشید بدون عکس اشتباها گفتم لاس وگاس!
من هم به همین دلیل گفتم تصویر باشه بهتر میشه نظر داد.

پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam
(۱۳۹۳-۲-۳، ۰۷:۱۸ عصر)shahbaz نوشته است: ببخشید بدون عکس اشتباها گفتم لاس وگاس!

سلام جناب استاد shahbaz گرامی

در مورد کپرسازی اطلاعات جامعی ندارم ، اما بر اساس شنیده هایی مختصر که در مورد کپرسازی دارم نظر میدم :

کپرسازی که از قدیم الایام در مناطق مختلف ایران اجرا میشده نوعی سازه سبک و موقتی هستش که برای سکونت موقت بوسیله مصالح بومی برپا میشده و در آن سکونت می کردند و بعد از مدتی هم می تونستند جمعش کنند و در جایی دیگری دوباره برپا کنند و مثل خانه های پیش ساخته بنا به نوع مصالح هر منطقه به گمانم قابل حمل هم بود.

اما سازه های بلوکی که مورد بحث ماست خارج از این خصوصیات هستند و همان خانه های دائمی هستند که باید سالها به همین شکل در این ساختمان ها زندگی کرد و جزئی از بافت دائمی شهرهای ما به حساب می آیند ، علاوه بر دارا نبودن علم مهندسی معماری و عمرانی در ساختشان ، نمای ظاهری نامطلوبشان هم آسیب بصری فراوانی به محیط شهری وارد می نماید.

با تشکر

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  معرفی بهترین کتاب های کاربردی شهرسازی و معماری محمد یگانه 2 3,861 ۱۳۹۴-۲-۱۸، ۰۱:۵۱ عصر
آخرین ارسال: fatemeh.mirafttahi10
  مشاوره طراحی از شما ، راهنمایی از دوستان atelieahjam 0 2,580 ۱۳۹۳-۱۰-۲، ۰۸:۲۱ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  چه پیشنهاد و راه حلی برای جلوگیری از آلودگی رودخانه شهرمان دارید؟ atelieahjam 0 4,341 ۱۳۹۳-۲-۸، ۰۸:۴۷ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  هویت معماری Urbanist 0 1,397 ۱۳۹۳-۲-۳، ۰۱:۰۱ عصر
آخرین ارسال: Urbanist
  شرکت HP از لپ تاپ Probook x360 310 پرده برداشت amir2225 0 1,356 ۱۳۹۳-۱-۱۰، ۰۵:۰۲ صبح
آخرین ارسال: amir2225
  WD اولین هارددیسک خارجی با پورت Thunderbolt را معرفی کرد amir4500 0 1,603 ۱۳۹۳-۱-۸، ۰۲:۴۲ عصر
آخرین ارسال: amir4500
  صندلی داغ از نوع شهرسازی و کمی علمی زمردیان 1 2,939 ۱۳۹۲-۱۲-۱۹، ۱۱:۵۰ عصر
آخرین ارسال: Brightness
  میزگرد....متمایز از سایر فروم های شهرسازی زمردیان 0 2,177 ۱۳۹۲-۱۲-۱۹، ۱۱:۴۹ عصر
آخرین ارسال: زمردیان
  شرکت Dell لپ تاپ Latitude 13 را برای کودکان عرضه کرد amir4500 0 1,367 ۱۳۹۲-۱۲-۱۸، ۰۶:۴۷ عصر
آخرین ارسال: amir4500

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان