ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
توجه به آشفتگی در معماری مدرن امری ضروری است
توجه به آشفتگی در معماری مدرن امری ضروری است
مشهد – واحد خبر: توجه به آشفتگی در معماری مدرن امری ضروری است، معماری ایرانی - اسلامی شهرسازی ما را در دنیا منحصر به فرد می کند و غفلت از معماری ایرانی - اسلامی یکی از نکات منفی مدرنیسم است از مجموعه اخبار دومین همایش بین المللی معماری و توریسم است.


به گزارش واحد خبر، مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: معماری آشفته مدرن امروز حتی سبب دافعه گردشگر می شود لذا توجه به این مقوله امری ضروری است.

محمد بهشتی با بیان اینکه ایران سهم عظیمی در تاریخ معماری جهان دارد، اظهار کرد: در کشور ما آن چیزی که قاعدتا می تواند برای گردشگران جاذب باشد، آثاری مربوط به تاریخ ایران است.

وی افزود: تاریخ ما که در ابنیه فاخر تاریخی تجلی یافته سهم مهمی در تاریخ معماری جهان داشته چرا که ما دارای تداوم تاریخی و هم تنوع محیط جغرافیایی هستیم و مجموع این عوامل می تواند برای یک گردشگر فرهنگی مفید باشد.

مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه معماری در زمره آثاری بوده که می تواند کیفیت فرهنگی یک جامعه را نشان دهد، گفت: آثار معماری تاریخی و کهن ظرفیت عظیمی برای به تصویر کشیدن فرهنگ جامعه ما به شمار می رود.

بهشتی خاطرنشان کرد: اما در مورد آثار جدید معماری واقع قضیه این است که در معماری امروزی متاسفانه شاهد آشفتگی و خلا معماری هستیم.

وی اظهار کرد: امروزه ساختمان های متعددی ساخته می شود اما آشفته بوده و فقط تعداد بسیار اندکی از معماری های نوین ارزشمند هستند، در واقع نمی شود گفت آثار مدرن بالایی داریم چرا که در برابر تعداد انبوهی از آثار معماری کم ارزش و خام تعداد بسیار اندکی از آثار ارزشمند وجود دارد.

مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه معماری امروز حتی زمینه دافعه برای گردشگر را ایجاد کرده، افزود: حقیقتا معماری معاصر آشفته ما نشان از این دارد که حالمان خوب نیست، در حالی که معماری گذشته ما به طور واضح و روشن تجلی فرهنگ، تمدن و تاریخ کشورمان بود.

بهشتی گفت: البته این آشفتگی فقط در حوزه معماری نبوده بلکه امروز شاهد نوعی آشفتگی در دیگر بخش های جامعه نیز هستیم، برای مثال ترافیک و وضعیت آب‌های شیرین ما نیز مبین چنین حالتی است.

وی با اشاره به تاثیرات عمیق اقتصادی توسعه صنعت توریسم و معماری تاکید کرد: در حوزه اقتصادی باید گفت توسعه صنعت توریسم، تاثیرات عمیق تر و پایدارتری علاوه بر اشتغالزایی و درآمدزایی و ورود ارز از حیث ارائه خدماتی نظیر هتلینگ و حمل و نقل گردشگران دارد.

مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: باید برای معماری شهری و به تبع آن توسعه صنعت توریسم اهداف بلندی طراحی شود چرا که این ظرفیت عمیق تر و غنی تر از آن است که فقط نگاه اقتصادی از جهت درآمدزایی و ارزآوری به آن داشت.

معماری ایرانی - اسلامی شهرسازی ما را در دنیا منحصر به فرد می کند

عضو هیئت مدیر انجمن شرکت های ساختمانی گفت: در معماری مدرن یک الگوی ثابت وجود دارد که در همه جای دنیا می توان نمونه آن را پیدا کرد اما در معماری ایرانی - اسلامی سنتی آثار منحصر به فردی وجود دارد که اگر در شهرسازی جدید از آنها استفاده شود، می تواند در جذب گردشگر بسیار مفید باشد.

جواد خوانساری اظهار کرد: در حوزه معماری و توریسم فرصت های سرمایه گذاری خوبی وجود دارد که باید به خوبی به سرمایه گذاران معرفی شود.

وی افزود: کشور در معماری و ساخت و ساز پیشنه بسیار درخشانی را دارد که آثار زیادی از آن گذشته ها باقی مانده است و می تواند منشا اثرگذاری بر رونق صنعت گردشگری شود.

این عضو هیئت مدیر انجمن شرکت های ساختمانی با بیان اینکه شهرهایی در کشور که از نظر وجود معماری ایرانی اسلامی در جایگاه بالاتری قراردارند دارای گردشگران بیشتری هستند، گفت: کشور در حال حاضر از نظر گردشگر در جایگاه خوبی قرار دارد که باید بیشتر از این شود ولی با یک بررسی ساده می توان دید شهرهایی که از نظر معماری غنی ترند، گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب می کنند.

خوانساری شهرسازی مدرن را جوابگوی نیازهای صنعت معماری و گردشگری ندانست و تصریح کرد: در معماری مدرن یک الگوی ثابت وجود دارد که در همه جای دنیا می‌توان نمونه آن را پیدا کرد اما در معماری ایرانی - اسلامی سنتی آثار منحصر به فردی وجود دارد که اگر در شهرسازی جدید از آنها استفاده شود، می تواند در جذب گردشگر بسیار مفید باشد.

غفلت از معماری ایرانی - اسلامی یکی از نکات منفی مدرنیسم است


یک کارشناس حوزه گردشگری گفت: در معماری و شهرسازی جدید کسی مخالف مدرن شدن شهرها نیست اما با توجه به فرهنگ غنی که در کشور ما وجود دارد، باید معماری ایرانی و اسلامی هم جایگاه ویژه خود را داشته باشد.

فرامرز رشیدی در خصوص تاثیر معماری شهری بر رونق گردشگری اظهار کرد: معماری شهری مخصوصا در شهرهای باستانی و قدیمی می تواند جاذبه های زیادی را برای گردشگران از اقصی نقاط جهان داشته باشد و معمولا این معماری یکی از اصلی ترین عوامل جذب گردشگر در شهرهای کشور ما به شمار می رود.

وی به تغییر معماری در شهرهای ما با تاثیرپذیری از معماری مدرن اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در شهرسازی جدید متاسفانه معماری سنتی کمتر مورد توجه قرار می گیرد و معماران ما با الگوبرداری از معماری مدرن در سایر کشورها در نوع معماری شهرها تغییراتی را به وجود آورده اند که می تواند باعث کاهش گردشگری در شهرها شود.

این کارشناس حوزه گردشگری استفاده از معماری سنتی در شهرسازی جدید را ضروری ارزیابی کرد و گفت: در معماری و شهرسازی جدید کسی مخالف مدرن شدن شهرها نیست اما با توجه به فرهنگ غنی که در کشور ما وجود دارد باید معماری ایرانی و اسلامی هم جایگاه ویژه خود را داشته باشد.
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  1407685415.gif]
نظر شما برای ما ارزشمند است
بروزترین سایت معماری
[تصویر:  1407685415.gif]
 
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  تاریخ نقاشی و رنگ در معماری ایران reza1366 2,007 1394-1-14، 08:09 عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  هتل شراتون،برنده جایزه معماری ساحلی leila 1,161 1393-4-19، 04:29 عصر
آخرین ارسال: leila
  معماری سوپر مدرن leila 1,581 1393-4-18، 04:18 عصر
آخرین ارسال: sketchgod
  اقلیم در معماری ایرانی و خانه های قدیمی leila 1,109 1393-4-17، 10:47 عصر
آخرین ارسال: leila
  بخش خصوصی باید وارد سرمایه‌گذاری در حوزه معماری مدرن شود leila 1,016 1393-2-28، 10:33 عصر
آخرین ارسال: leila
  کتاب "جزئیات، ارتقادهنده معماری" منتشر شد MHAKBARI 1,786 1391-11-3، 06:29 عصر
آخرین ارسال: MHAKBARI
  دفتر معماری وایولنت والیوم و خانه ی پیچان کالیفرنیا, مینی مالیسمی پایدار در برهوت rahnamayan 1,556 1391-11-3، 04:44 عصر
آخرین ارسال: rahnamayan
  ایده برای طراحی دانشکده معماری صادقی_1045 4,332 1391-10-10، 11:07 صبح
آخرین ارسال: 10a
  معماری زیگورات arshadememari 1,643 1391-9-17، 12:19 صبح
آخرین ارسال: arshadememari
  انواع شیشه در معماری arshadememari 1,761 1391-9-15، 06:20 عصر
آخرین ارسال: aminpan
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  طراحی دکوراسیون داخلی یا بازسازی منزل و محل کار 7-28 bhrprn bhrprn میز گرد
  مقاله  ویژگی های منحصر شرکت سهامی عام 7-26 comreg comreg گفتگوی آزاد
  مقاله  مهمترین تفاوت هایی که بین شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ وجود دارد 7-26 sabti sabti گفتگوی آزاد
  (دانلود پژوهش شهر دوستدار کودک )مناسب سازی فضای شهری برای حضور کودکان 7-25 E.Y.I E.Y.I فروشگاه فایل اربان شاپ
  کتاب درسی شناخت مواد و مصالح 7-24 alireza alireza تحقیقات و جزوات
  جزوه شناخت مواد و مصالح ساختمانی 7-24 alireza alireza تحقیقات و جزوات
  دانلود مستند و کتاب برنامه توسعه راهبردی شهر ورشو تا سال 2020 7-22 haydariyan haydariyan cds
  کنفرانس عمران، معماری و شهرسازی کشورهای جهان اسلام 7-10 samari.arman samari.arman اخبار همایش ها
  مقاله ارائه مدلی جهت شناسایی بهره وران کلید 7-8 zxc zxc مدل ها و تکنیک های شهرسازی
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 7-5 s1s2s3 anis.almasian تالار گفتمان طراحی شهری
  غیر رایگان  دانلود جزوه فنون و روش های برنامه ریزی-قسمت اول 6-29 0RKIDEH مصطفی 1992 تحقیقات ،جزوات(vip-2)
  پایان نامه امنیت شهری 6-21 غفوریان yashar.k درخواست پایان نامه
  منابع دارای اولویت اول مطالعه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد شهرسازی ویژه آز... 6-15 kasrak mtalkhab معرفی کتابهای تخصصی شهرسازی
  مبانی برنامه ریزی و مدیریت محیطی 6-15 محمد یگانه mtalkhab تحقیقات ،جزوات(vip-1)
  دانلود ArcGIS Desktop 10.2.0.3348 همراه با آموزش نصب 6-14 alireza saeed87 آموزش GIS
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل