امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 3.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عملگرایی و نظریه پردازی
در خصوص سیر اندیشه ها پرسشهایی داشتم
1- در شهرسازی معاصر میگه که عملگرایان تاثیر خیلی بیشتری از آرمانگرایان بر شهرسازی داشته اند.
آرمانگرایان یا سوسیالیستهای اولیه/تخیل گرا >>> سن سیمون,اوئن,فوریه,کابه
دوره عملگرایان
با اوژن انارد شروع میشه؟تا چه دوره ای و به کدام نظریه پردازان عملگرا میگن؟لطفا نامشون رو هم ذکر کنید

2- آغاز شهرسازی معاصر:در کتاب شهرسازی معاصر دو جا در مورد آغاز شهرسازی معاصر صحبت شده.
اول- پس از انقلاب صنعتی بوده یعنی در نیمه دوم قرن 18 ! "پیدایش شهرسازی معاصر ممکن نبود مگر بعد از تغییرات مهم اقتصادی و اجتماعی که به انقلاب صنعتی شهرت دارد در نیمه دوم قرن 18.این تحولات پایه اقتصادی شهرها را دگرگون کرد و باعث افزایش رشد سریع جمعیت و محلات فقیر نشین در شهرها و ... شد" پس اینجا عنوان میشه که در اواخر قرن 18 دیگه شروع شده
دوم- در اوایل قرن 20 "اگر فقط موضوعاتی چون افزایش مداوم مسایل مربوط به شهر و طراحی کالبدی آن یا درک نیاز به دخالت بخشهایی از علوم مختلف برای حل مشکلات شهری را به عنوان مسایل امروز شهرسازی خاطر نشان سازیم امکان دارد این ادعا که شهرسازی جدی در اوایل قرن 20 زاده شده مورد اعتراض واقع شود.با این همه مسلم است که
چارچوبهای اساسی آثار شهرسازی مدرن عبارت اند از دخالت وسیع مجموعه ای از مسایل اجتماعی که در گذشته مورد نگرانی طراحان شهری نبوده است
یا حداقل نقشی ثانویه در طراحی شهرها داشته است."
دخالت وسیع مسایل اجتماعی رو آرمانگرایان آغاز میکنند؟اگر بله پس اینکه دو تاریخ مختلف برای آغاز شهرسازی معاصر/مدرن اعلام کرده چیه؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
1- در شهرسازی معاصر میگه که عملگرایان تاثیر خیلی بیشتری از آرمانگرایان بر شهرسازی داشته اند.
آرمانگرایان یا سوسیالیستهای اولیه/تخیل گرا >>> سن سیمون,اوئن,فوریه,کابه
دوره عملگرایان
[b]با اوژن انارد شروع میشه؟تا چه دوره ای و به کدام نظریه پردازان عملگرا میگن؟لطفا نامشون رو هم ذکر کنید
وقتی میگیم نظریه پرداز یعنی عملگرا نیست که نظریه میده, وگرنه داشتیم کسایی که نظریه و عمل رو با هم داشتن, محدود به دوره یا مکتب خاصی هم نیست, هر نظریه ای که از واقعیات دور بشه و قابل اجرا توسط دیگران یا خود نظریه پرداز نباشه از عملگرایی به دور هست!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط sardarekord ، haydariyan
2- آغاز
شهرسازی
معاصر:در کتاب
شهرسازی
معاصر دو جا در مورد آغاز
شهرسازی
معاصر صحبت شده.

شهرسازی معاصر بعد جنگ های جهانی به ویژه در آلمان آغاز شد و به بلوغ رسید.
در فرانسه هم برای ترمیم خرابی ها تعداد زیادی نظریه های مردم گرا که همگی شسکت خوردن بعد جنگ جهانی دوم به خصوص قوت گرفت و در جهان پراکنده شد.

شهرسازی آلمان اما اهمیت مطالعه بیشتری داره به خصوص دوره بین دو جنگ جهانی یا دوره رایش سوم

بعد از اون هم برلین غربی به عنوان یک نماد زندگی مردن شهری اهمیت زیادی در بررسی شهرسازی معاصر داره به خصوص بحث کنترل منابع در برلین غربی به دلیل تقسیمات سیاسی

پاسخ
 سپاس شده توسط sardarekord
دخالت مسائل اجتماعی رو دقیقا عملگرایان ولی آغاز میکنن, اما اعتبار این نظریه ها به آرمانگرایان بدون پشتوانه عملی میرسه!

برای مثال بسیاری از مضمون های مکتب های فکری شیکاگو در زمینه اقتصاد مصرفی پیش از این که از طرفشون مطرح بشه توسط کنراد هیلتون صاحب کمپانی نفتی و هتل های زنجیره ای هیلتون اجرا شد.

پاسخ
من از مطالب شما اینها رو متوجه شدم.
-آرمانگرایان صرفا به همون سوسیالیستهای اولیه گفته میشه.مثلا نمیشه رایت رو به دلیل اینکه شهر پهندشتیش اجرایی نشد آرمانگرا دونست ولی عملگرا هم نبوده رایت
- نطفه های شهرسازی معاصر که یکی از ارکان اصلیش دخالت مسایل اجتماعی هست با آرمانگرایان شکل میگیره اما تولدش در بین دو جنگ جهانیه؟در واقع آغاز شهرسازی معاصر با افرادی عملگرا همچون اوسمان در فرانسه و اشتوبن در آلمانه
ممنونم از توضیح مفیدتون در مورد این مطلب روشن شدم

پاسخ
بزار اینجوری بگم بعد انقلاب صنعتی تا قرن بیستم مشکل منابع زیاد چسمگیر نبوده از اون به بعد تا به امروز مسئله اصلی منابع هست!
ابعاد اجتماعی هم به نوعی در جهت کنترل منابع است!
اما نظریه پردازان دقیقا همین رو گم کردن مثلا رایت دقیقا همین رو گم کرده و یادش رفته محدودیت منابع رو پس حتی با ساختن شهرش میشه گفت عملگرا نبوده چون آزمایش خودش رو مدل سازی کرده در ابعاد حقیقی!

پاسخ
پس وقتی ابعاد هر نظریه ای از ابعاد واقعیت دور بشه حتی اگر عملا اجرا شده باشه میشه گفت یک طرح آرمانی بوده!
در نتیجه نظریه پرداز آرمانگرا به حساب میاد!

اما در مقابل نظریه نشات گرفته از حقیقت حتی اگر قبل از مطرح شدن توسط دیگری اجرا شده , عملگرایانه به حساب میاد!

زیاد ارتباطی به مکتب نداره, اما تو تفکرات چپ همیشه موهومات بیش از واقعیات مطرح شدن چون منابع رو با از بین بردن اقتصاد بدون محدودیت میدونستن!

پاسخ
دوستان مشارکت کنند...
آخرین ارسال های من :

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان