ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
نیاز به ساخت ۲ میلیون خانه در سال/ مالیات بر خانه‌های خالی باید اجرا شود/ مسکن اولویت

نیاز به ساخت ۲ میلیون خانه در سال/ مالیات بر خانه‌های خالی باید اجرا شود/ مسکن اولویت بسته خروج از رکود باشد

نماینده سمنان با تأکید بر اینکه سالانه 2 میلیون واحد مسکونی مورد نیاز کشور است، به ارائه راهکارهای مدنظر خود به منظور ایجاد رونق در بازار مسکن پرداخت و در این راستا بر ضرورت اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تأکید کرد.


[تصویر:  iranshahrsaz.com_13930201000190-PhotoA.jpg]

به گزارش خبرنگار اقتصادی واحد خبر، میزگرد نقش مسکن در خروج غیر تورمی از رکود اقتصادی با حضور منصور آرامی نماینده بندرعباس و عضو کمیسیون عمران، علیرضا خسروی نماینده سمنان و عضو کمیسیون عمران مجلس و فرهاد بیضایی کارشناس مرکز تحقیقات مسکن دانشگاه علم و صنعت ایران در واحد خبر برگزار شد.
علیرضا خسروی در این میزگرد با بیان این که دولت در حال حاضر هیچ دیالوگی در بخش مسکن را نمی‌پذیرد و نمی‌خواهد کسی برنامه دولت در مسکن را نقد کند، گفت: نکته مثبت اقدام دولت در شرایط رکود تورمی، کنترل تورم است، حال می‌خواهد به سمت خروج از رکود و رونق اقتصادی برود.
وی با اشاره به بسته خروج غیر تورمی از رکود اقتصادی گفت: چهار گزینه نفت، پتروشیمی و صنایع وابسته، انتقال تکنولوژی گردشگری و مسکن به عنوان اولویت دولت در بسته سیاسی خروج از رکود مطرح شه است،‌در حالی که به نظرم بخش مسکن می‌توانست اولویت اول یا دوم این بسته باشد.
نماینده سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس گفت: مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) که در لایحه نظام جامع مالیاتی هم آمده است، اما در مجلس با مشکل روبه‌رو شد.
خسروی با بیان اینکه دولت اول در بخش تولید و عرضه مسکن هم وارد شده بود، گفت: الان سیاست تحریک تقاضا مدنظر است تا بازار مسکن فعال شود و بخش مسکن از رکود خارج شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بخش مسکن می‌تواند به عنوان موتور محرکه اقتصاد مطرح شود، گفت: باید حتماً تولید و عرضه مسکن مدنظر قرار گیرد.
خسروی با بیان اینکه مسکن یک کالای وارداتی نیست، گفت: زمین 50 درصد قیمت مسکن را تشکیل می‌دهد، نمی‌توان زمین را از خارج وارد کرد تحریم هم نمی‌تواند بر بخش مسکن اثر کند.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه 130صنعت با مسکن مرتبط است، گفت: 100 شغل به طور مستقیم و 200 شغل هم به طور غیرمستقیم با بخش مسکن مرتبط است.
وی با بیان اینکه دولت در بخش بهداشت و درمان وارد شد، گفت: هزینه مسکن هم در کنار هزینه بهداشت بخش مهمی از سبد هزینه خانوار را تشکیل می‌دهد به طور میانگین 32 درصد هزینه خانوار مربوط به هزینه مسکن یا اجاره خانه است، 5 میلیون خانوار ایرانی مستأجر هستند.
خسروی تأکید کرد: ظرف 30 سال گذشته 20 تا 30 درصد سرمایه ثابت کشور در بخش مسکن سرمایه‌گذاری شده است.
وی با بیان اینکه این تعبیر که اقتصاد ایران در حال حاضر حال و هوای بهاری دارد، گفت: اقتصاد، همچون فصل بهار هم سیل، هم قحطی، هم آفتاب و هم بارش سیل آسا دارد، از یک طرف نقدینگی برای تولید نیست و از طرفی 500 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان دست مردم است.
خسروی گفت: هم تلاش دولت این است قدرت خرید مردم بالا رود، دولت تورم را کنترل کرده است. اما از یک طرف بانکها پولی به تولید نمی‌دهند گردش اقتصاد وجود ندارد.
وی گفت:‌ دولت می‌تواند در کنار کاهش هزینه بهداشت، هزینه مسکن را هم کاهش ندهد و به نظرم مسکن در اولویت اول یا دوم و نه اولویت چهارم در بسته خروج غیر تورمی از رکود قرار گیرد.
نماینده سمنان گفت: دولت برای مسکن باید از ابزارهای حاکمیتی استفاده کند، دو قانون ساماندهی و عرضه مسکن وجود دارد که دولت اجرا نکرده است. اول انقلاب اسلامی امام خمینی گفت، قله‌های ثروت را به هم می‌ریزیم و چاله‌های فقر را پر می‌کنیم، اما فقر هیچ وقت از بین نرفت و در برخی جاها بیشتر هم شد. ایشان تعبیر مستضعفان را به کار برد، کم‌کم لفظ قشر آسیب‌پذیر به جای آن نشست و بار معنایی استضعاف از بین رفت و بعد عده‌ای گفتند این اقشار آسیب‌پذیر عُرضه نداشتند که به ثروت برسند در لفظ مستضعف معنای مبارزه در مقابل مستکبر وجود دارد.
عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از ابزارهای حاکمیتی دولت را مقابله با خانه‌های خالی عنوان کرد و گفت: ظرف 4 سال گذشته 500 هزار واحد مسکن ساخته شده اما در تهران 400 هزار واحد مسکن خالی وجود دارد اراده‌ای برای مدیریت برخانه‌های خالی نیست.
وی گفت: عدم رعایت عدالت باعث شده یک نفر 10 خانه دارد و 10 نفر یک خانه هم نداشته باشند اراده‌ای برای مدیریت برخانه‌های خالی وجود ندارد نباید خانه خالی باشد و سرمایه کشور بی‌استفاه بماند.
خسروی یادآور شد: زمین‌ و خانه‌هایی که بلااستفاده مانده، دولت می‌تواند با ابزار حاکمیتی استفاه کند.
وی با بیان اینکه در کمیسیون ماده 5 به نمایندگی از دولت تراکم داده می‌شود، دولت برای خانه‌های خالی باید جسورانه وارد کار شود و بگوید خانه خالی را باید حداقل 5 سال اجاره بدهید بعد از آن اگر مالک خواست می‌تواند بفروشد.
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در بخش راه و ترابری هم به گفته وزیر 90 هزار میلیارد تومان پروژه آزاد راه و حمل‌ونقل وجود دارد اما کل بودجه وزارت راه و شهرسازی 3500 میلیارد تومان است و تکافوی اجرای این حجم پروژه را نمی‌کند.
خسروی گفت: به وزیر راه پیشنهاد کردم همه 90 هزار میلیارد تومان پروژه را فعال کند و به پیمانکاران بگوید پول اجرای آن را بابت طلب ایران از فلان کشور مثلاً در سریلانکا به پیمانکاران بگوید دلار آن را در آن کشور می‌پردازیم بحث دیگر سیستم پرداخت اینترنتی پول به پیمانکاران است که برای انتقالی طلب‌ پیمانکاران از کیف پول اینترنتی استفاده شود. روش سوم این است که در قبال اجرای پروژه به پیمانکاران از ذخایر 800 تنی طلا بدهیم.
نماینده سمنان در مجلس با بیان اینکه هنوز در مسیر راه حکومت اسلامی هستیم، گفت: ائمه اظهار آرزو داشتند حکومت اسلامی برقرار شود، امام خمینی این کومت را پایه‌ریزی کرد، اکنون در مسیر هستیم حضرت علی (ع) فرمود سه امر مهم داشتن سرپناه برای مردم نان گندم (بالاتر از نان جو) و آب بهداشتی باید از طرف حکومت فراهم شود.
وی گفت:‌هنوز 5-4 هزار روستای کشور با تانکر آبرسانی می‌شود، در آب بهداشت عقب ماندگی وجود دارد.
خسروی با اشاره به سیاست دولت‌های گذشته در مورد عدم ورود به مسکن گفت: در 16 سال دولت هاشمی و خاتمی 340 هزار مسکن ساخته شد چون گفته شد دولت نباید وارد ساخت و ساز شود، اما در 8 سال احمدی‌نژاد 4.5 میلیون واحد مسکونی احداث شد اما هنوز کمبود مسکن است.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه سالانه 2 میلیون واحد مسکونی مورد نیاز کشور است، گفت: در حال حاضر 12 میلیون جوان در سن ازدواج وجود دارد که این رقم به 16 میلیون نفر هم می‌رسد با نیاز مسکن در بافت‌های فرسوده، جمعاً 20 میلیون واحد مسکونی مور نیاز است اگر ظرف 10 سال قابل حل باشد، یعنی باید سالانه 2 میلیون واحد مسکونی ساخته شود.
وی گفت: شاخص‌های مسکن وجود دارد، باید به جایگاهی که مدنظر است، برسیم. بسته سیاستی دولت و سند چشم‌انداز وجود  دارد، باید در بسته سیاسی راهکار عملی پیشنهاد بدهیم. اما دولت در این بسته فقط توصیه و نصیحت کرده است.
خسروی با بیان فرق بین بسته سیاستی و چشم‌انداز، گفت: باید نسخه کارایی باشد.
وی گفت: در حال حاضر اگر کسی 100 درصد درآمدش را پس‌انداز کند، 12 سال باید صبر کند تا خانه بخرد. اگر سنجش از درآمد را ذخیره کند باید 36 سال صبر کند خانه بخرد.
وی گفت: در کشورهای دیگر برای ساخت و هم برای تخریب باید اجازه بگیرند، اما در کشور، فقط برای ساخت مجوز می‌خواهد.
خسروی در مورد راهکار خروج غیر تورمی از رکود گفت: دولت باید از ابزار حاکمیتی در بخش مسکن استفاده کند، مسکن باید بومی باشد و دولت اجازه ندهد عده‌ای برای سفته‌بازی از شهرستان‌ها در تهران خانه بخرند، مالیات بر خانه‌های خالی، زمین بلااستفاه و مالیات بر عایدی سرمایه و فروش خانه بیاد به صورت منطقی وضع شود.
این نماینده مجلس گفت: اصلاح نظام مالیاتی در مسکن، سامانه اطلاعات خرید و فروش مسکن باید برقرار شود و اگر بنگاهها بر گران شدن مسکن نقش داشته باشند باید برخورد شود، همان‌گونه که اگر بقالی قیمت کبریت را گران‌ کند، برخورد می‌شود.
وی گفت: بنگاه‌های معاملات یک عامل افزایش قیمت مسکن هستند، مسکن وطنی هم درست شود که ایرانی‌های مستقیم خارج بتوانند در مسکن وطنی سرمایه‌گذاری کنند.
وی گفت: الان بانک‌ها 95 میلیون تومان وام می‌دهند، 260 میلیون تومان پس می‌گیرند.
خسروی با بیان اینکه زمان بحران حاضریم 10 برابر بودجه خرج کنیم، گفت: سال قبل 70 میلیارد تومان امسال 100 میلیارد تومان و سال بعد 120 میلیارد تومان برای مقابله با سیل بودجه در نظر گرفته می‌شود اما برای بافت‌های فرسوده که اگر زلزله بیاید تخریب می‌شود باید بودجه کافی در نظر بگیرند نه اینکه صبر کنند و بعد از خراب شدن روی سر مردم مانند سیل بودجه در نظر گیرند.
وی تأکید کرد: باید با کمک مردم و سرمایه‌گذاران بافت‌‌های فرسوده شهری نوسازی شود.
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  1407685415.gif]
نظر شما برای ما ارزشمند است
بروزترین سایت معماری
[تصویر:  1407685415.gif]
 
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  ساخت مجتمع مسکونی شبیه قله های یخی! yalda118 1,178 1395-1-19، 06:30 عصر
آخرین ارسال: yalda118
  فصلنامه مسکن و محیط روستا، شماره ۱۵۰، تابستان ۱۳۹۴ leila 1,557 1394-6-25، 12:27 عصر
آخرین ارسال: leila
  پانزدهمین همایش “سیاست‌های توسعه مسکن در ایران” leila 1,678 1394-6-16، 05:16 صبح
آخرین ارسال: leila
  فب لب چهار: بایوفکتوری، ساخت یک آزمایشگاه متن باز بایوتکنولوژی leila 1,100 1394-6-8، 07:37 عصر
آخرین ارسال: leila
  طراحی نیمکت های بوستون با انرژی خورشیدی به منظور ساخت جامعه ای مشارکتی leila 1,268 1394-6-7، 11:00 صبح
آخرین ارسال: leila
  جشنواره کوچه های زیبا، خانه های زیبا – تبریز leila 1,027 1394-6-2، 11:20 صبح
آخرین ارسال: leila
  ابوترابی‌فرد: مبانی طرح مسکن مهر پردیس قابل دفاع نیست leila 1,737 1393-6-23، 10:04 صبح
آخرین ارسال: leila
  بازار مسکن کدام شهر جهان برای سرمایه گذاری بهتر است؟ leila 1,741 1393-6-23، 10:02 صبح
آخرین ارسال: leila
  ساخت و ساز در «بوستان مادر» شدت گرفت! (تصویر) leila 938 1393-6-23، 09:48 صبح
آخرین ارسال: leila
  طرح مسکن اجتماعی اواخر امسال کلید می‌خورد leila 1,421 1393-6-23، 09:37 صبح
آخرین ارسال: leila
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
[-]
جستجو
جستجوی گوگل