ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
گزارش تازه از آمار تغییر کاربری اراضی کشاورزی تهران/ مخالفت با کشت برنج در پایتخت
 
گزارش تازه از آمار تغییر کاربری اراضی کشاورزی تهران/ مخالفت با کشت برنج در پایتخت
رئیس سازمان جهادکشاورزی با اعلام اینکه از ابتدای سال 92 تاکنون 1366 حکم و دستور قضایی در زمینه تغییر کاربری اراضی کشاورزی اجرا شده است، گفت: این تعداد احکام تقریبا با 40 درصد کل احکام و دستورات قضایی اجرا شده در سراسر استان‌های کشور برابر است، ضمن اینکه این کار باعث شده تا 572 هکتار از اراضی ما آزاد شود.
 سید محمد موسوی در نشست خبری امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با بیان اینکه تامین امنیت غذایی جزو اولویت های اساسی جمهوری اسلامی و رکن استقلال ملی است، افزود: بخش کشاورزی بر چند پایه استوار است که اینها به پایداری و توسعه تولید کمک می‌کند.
وی با اشاره به اینکه پویایی کشاورزی به تامین آب وابسته است، اضافه کرد: در صورت عدم تامین آب یا استفاده نادرست از آن، ما به تولید پایدار دست پیدا نمی کنیم.
موسوی اظهار کرد: در سال 1340 ، دو میلیارد و 900 میلیون متر مکعب از آب استحصالی استان در اختیار بخش کشاورزی بود اما امروزه احداث چندین سد از جمله سدهای لتیان، لار، طالقان و کرج، رشد تصاعدی جمعیت و همچنین ارجحیت تامین آب شرب و بهداشتی نسبت به آب کشاورزی، سهم آب این بخش را 50 درصد کاهش داده و به یک میلیارد و 510 میلیون متر مکعب رسانده است.
وی ادامه داد: این مسئله سبب شده تا بالغ بر یکصد هزار هکتار از اراضی حاصلخیز استان بدون کشت بماند و رها شود.
موسوی، کاهش 70 درصدی سهم بخش کشاورزی از آب سدها را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد: دشت‌های استان تهران به علت برداشت‌های بی رویه با کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مواجه بوده است به طوری که سالیانه به طور متوسط بین یک تا دو متر از سطح آبهای زیرزمینی کاهش پیدا می‌کند و از سوی دیگر نیز کیفیت آب این چاه‌ها به شدت پایین آمده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران با بیان اینکه نزولات آسمانی نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش یافته است، افزود: از سوی دیگر، ما با افزایش متوسط 2 تا 3 درجه ای دما نیز روبرو هستیم.
وی اضافه کرد: مجموعه این شرایط گویای آن است که با وجود آنکه بین 80 تا 90 درصد آب استحصالی کشور در اختیار بخش کشاورزی قرار دارد، این میزان در استان تهران به 40 تا 50 درصد کاهش یافته است؛ بنابراین بحث تامین، انتقال و ارتقای بهره وری مصرف آب اولویت اول بخش کشاورزی است.
موسوی با اشاره به اینکه تا ابتدای امسال 34 هزار و 500 هکتار شیوه آبیاری اراضی استان از شکل سنتی به مدرن تغییر یافته است، گفت: در سال جاری 10 هزار هکتار آبیاری تحت فشار و سامانه های نوین آبیاری در استان تهران اجرا می‌شود، ضمن اینکه ما طی سه سال آینده سامانه های نوین آبیاری را دو برابر کرده و به 70 هزار هکتار می رسانیم.
وی ادامه داد: ما برای ایجاد هر هکتار آبیاری قطره ای 56 میلیون ریال، هر هکتار آبیاری بارانی 40 میلیون و هر هکتار آبیاری کم فشار 30 میلیون ریال کمک بلاعوض به کشاورزان می کنیم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران، بهره برداری 1100 هکتار آبیاری تحت فشار طی 15 طرح در 15 نقطه در این استان طی هفته دولت را مورد اشاره قرار داد و گفت: دومین رکن اساسی تولید پس از آب، زمین است. یکی از بحث های مهم بخش حفظ کاربری اراضی کشاورزی است.
موسوی ادامه داد: به علت گسترش بی رویه شهرها و تبدیل روستاها به شهر ما در استان تهران با بحث تغییر کاربری اراضی کشاورزی مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه در طول سال 92 تا امسال 1366 حکم و دستور قضایی در این زمینه اجرا شده است، افزود: این تعداد احکام تقریبا با 40 درصد کل احکام و دستورات قضایی اجرا شده در سراسر استان‌های کشور برابر است و باعث شده تا 572 هکتار از اراضی ما آزاد شود.
موسوی با اشاره به اینکه سازمان جهادکشاورزی استان تهران طی هفته دولت 101 طرح کشاورزی را به بهره برداری می رساند، اضافه کرد: در مجموع برای اجرای این طرح‌ها 830 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده که 12 درصد آن سهم دولت، 26 درصد تسهیلات بانکی و 62 درصد آورده مجریان طرح ها است.
وی افزود: همچنین از نظر ترکیبی نیز 500 درصد این طرح‌ها مربوط به پروژه های تولیدات دامی، 35 درصد پروژه های تولیدات گیاهی، 10 درصد صنایع تبدیلی، تکمیلی، بسته بندی و سردخانه، 25 درصد آب، خاک، امور زیربنایی و مهندسی و 15 درصد آنها مربوط به پروژه های منابع طبیعی و امور عشایری است.
موسوی با بیان اینکه از سیاست‌های اصلی ما تغییر کشت‌های باز به کشت‌های بسته و گلخانه ای به ویژه در محصولات غیراستراتژیک است، اضافه کرد: این امر جهت پایداری تولید اجرا می‌شود، ضمن اینکه ما در بحث شیلات استفاده های چند منظوره از استخر را پیگیری می‌کنیم که در این راستا، 95 استخر طی هفته دولت به بهره برداری می‌رسد که نتیجه آن تولید 130 تن گوشت ماهی است.
وی با اشاره به گسترش زنجیره تولید نیز گفت: یکی از چالش‌های جدی بخش کشاورزی شکاف قیمت محصولات از مزرعه تا رسیدن به دست مصرف کننده است.
موسوی با بیان اینکه به طور متوسط باید بین 60 تا 75 درصد پولی که مصرف کننده می پردازد، به جیب تولید کننده برود، تاکید کرد: متاسفانه به علت ایفای نقش گسترده واسطه ها، این سهم کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در این راستا، ما در زمینه تولید گوشت مرغ 7 زنجیره با 432 واحد تولیدی به ظرفیت 9.5 میلیون قطعه جوجه ریزی با شبکه توزیعی که روزانه 75 تن گوشت را عرضه می‌کند ایجاد کرده ایم. در بحث شیر نیز تمامی دامداری هایی که بیش از 500 راس دام داشته باشند، می توانند برای استفاده از صنایع تبدیلی مجوز دریافت کنند.
موسوی افزود: تا امروز 10 زنجیره تولید با 13 هزار و 500 راس دام در استان ایجاد شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران، دو ویژگی حداقل قیمت تمام شده و حداکثر کیفیت را برای محصولات تولیدی ذکر کرد و گفت: هر محصول برای اینکه در بازار تولیدی پایدار باشد باید این دو ویژگی را داشته باشد.
وی با اشاره  به اینکه برای کاهش قیمت تمام شده تولید باید به سمت مکانیزه شدن پیش رفت، اظهارداشت: زمانی که آبیاری را از روش سنتی به مدرنیته تغییر می دهیم، در سال دوم بهره برداری 80 درصد هزینه های ما کاهش پیدا می‌کند.
موسوی در رابطه با بحث پشتیبانی از کشاورزان برای انجام مکانیزاسیون افزود: در طول یک سال گذشته 140 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گرفته، همچنین 237 دستگاه تراکتور و ادوات کشاورزی به آنان داده شده است.
وی با بیان اینکه کشاورزان باید توانمند شوند و مهارت‌های فنی و تخصصی آنان افزایش یابد، ادامه داد: در طول یک سال گذشته ما برای پیشبرد این هدف بیش از 100 دوره برای تولید کنندگان برگزار کردیم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران در رابطه با طرح مقابله با آبیاری سبزی با فاضلاب در استان تهران نیز گفت: در طول چند سال گذشته ما طرحی ر ا تحت عنوان تامین آب سالم، اصلاح الگوی کشت، مقابله، کنترل و برخورد با کشاورزان متخلف را تدوین و اجرا کردیم.
موسوی افزود: این طرح، طرحی چند بعدی  است، چرا که مسئول تامین آب در استان تهران شرکت آب منطقه ای، مسئول سلامت آب اداره محیط زیست، مسئول کنترل سلامت تولید وزارت بهداشت و درمان، مسئول نظارت بر سلامت تولید در مزرعه وزارت جهاد کشاورزی است؛ در نتیجه برای اجرای این طرح باید دستگاه‌های مذکور در کنار هم قرار می گرفتند، ضمن اینکه طرح فوق با حمایت همه جانبه استاندار تهران  و فرمانداری های استان اجرا شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران با بیان اینکه از 211 هزار هکتار اراضی این استان 22 هزار هکتار زیر کشت سبزی و سیفی قرار دارد، اضافه کرد: از این میزان در 741 هکتار اراضی از آبیاری مخلوط (آب سالم و فاضلاب) استفاده می شد که طی اقدامات انجام شده این میزان به 46.5 هکتار رسیده، ضمن اینکه اداره محیط زیست جنوب تهران همچنان در حال برخورد با متخلفان است.
وی ادامه داد: 296 مورد تذکر و اخطار شفاهی و کتبی به کشاورزان خاطی، 62 مورد شناسایی و اخطار به کارگاه‌های صنفی و صنعتی آلوده کننده آب سالم کشاورزی و معرفی 28 کشاورز خاطی به شبکه بهداشت درمان جهت برخورد قانونی از طریق مراجع قضائی و ... از جمله اقداماتی است که ما در این راستا انجام دادیم.
موسوی در مورد میزان خرید تضمینی گندم نیز گفت: تاکنون 72 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که این میزان در سال گذشته 6 هزار تن بوده است.
وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در سال 93 با افزایش 12 برابری همراه بوده است، گفت: در مجموع 95 هزار و 600 تن گندم طی سال جاری در استان تهران تولید می‌شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران با بیان اینکه این سازمان با کشت برنج در استان تهران به شدت مخالف است، گفت: مصرف بی رویه آب و استفاده از آب فاضلاب در کشت این محصول از جمله علل این امر است.
وی تاکید کرد: ما حتی با کشت برنج با آب سالم نیز به شدت مخالف هستیم، چرا که این امر با توجه به میزان بالای تبخیر در استان امری منطقی نیست.
آخرین ارسال های من :

[تصویر:  1407685415.gif]
نظر شما برای ما ارزشمند است
بروزترین سایت معماری
[تصویر:  1407685415.gif]
 
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  موجی تازه از دزدیدن آثار تاریخی در تهران yalda118 1,029 1395-1-9، 04:39 صبح
آخرین ارسال: yalda118
  یکصد و هفتاد و سومین گفتمان هنر و معماری؛ ” تعامل کوهپایه های البرز و شهر تهران “ leila 1,195 1394-6-16، 04:46 صبح
آخرین ارسال: leila
  ۱۴۰۰ پروژه ساختمانی در تهران متوقف شد leila 1,620 1393-6-23، 10:09 صبح
آخرین ارسال: leila
  راهکار استانداری تهران برای پروژه‌های نیمه کاره leila 1,380 1393-6-23، 09:49 صبح
آخرین ارسال: leila
  شهردار تهران به قوانین پایبند نیست leila 1,217 1393-6-19، 02:36 عصر
آخرین ارسال: leila
  جاری شدن فاضلاب در خیابان های غرب تهران leila 1,144 1393-6-19، 02:34 عصر
آخرین ارسال: leila
  ساماندهی نمای خانه‌های متروکه شهر تهران/ آمار دقیقی از خانه‌های متروک پایتخت نداریم leila 1,211 1393-6-19، 01:59 عصر
آخرین ارسال: leila
  تهران از مجتمع های تجاری اشباع شده است؟ leila 1,175 1393-6-18، 12:19 عصر
آخرین ارسال: leila
  نبود تأسیسات فاضلاب "شهر پرند" آب پایتخت را در معرض خطر قرار داد leila 881 1393-6-18، 12:15 عصر
آخرین ارسال: leila
  مسجدجامعی نقاب از چهره تهران برداشت leila 1,157 1393-6-16، 05:02 عصر
آخرین ارسال: leila
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
[-]
جستجو
جستجوی گوگل