امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درخواست رایگان تفاوت راهبرد و راهکار چیه؟
پیام یک عضو:
تفاوت راهبرد و راهکار چیه؟
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam
با سلام
در اینباره بیان علمی ندارم ، اما فکر میکنم راهکار مرحله ای قبل از راهبرد باید باشه ، برای انجام کاری وقتی راه حل هایی پیشنهاد بشه در واقع برای مشخص شدن راهکار هستش و وقتی پیشنهادهای ارائه شده تعیین و قابلیت اجرایی پیدا کنه برای به سرانجام رساندن و پیشبردش در اجرا را راهبرد میگن. راه کار یعنی یافتن راهی برای انجام کاری و راهبرد یعنی پیشرفت و به پیش بردن راهی که برای انجام کار یافته شده.

امیدوارم که درست گفته باشم ، لطفا دوستان گرامی کمک کنند. با تشکر
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، baran_666
با سلام
در مطالعات بعد از تحلیل و تدوین چشم انداز یکسری اهداف کلان برای طراحی بدست میاد که این اهداف شما رو به راهبرد میرسونه اول راهبرد هست بعد راهکار ، راهبرد مسیر رسیدن به هدف رو برای شما مشخص میکند مثال براتون میزنم:
هدف در یک طراحی انعطاف پذیری هست حالا مسیری که شما رو به این هدف میرسونه میشه راهبرد که مثلا در این مثال میتونیم بگیم مثلا ایجاد کاربری ها و فعالیت های متنوع این الان شد راهبرد شما، حالا راهکار شما چی میشه دقیق باید بگین چطوری میخواین به این تنوع برسین و در کدام قسمت طراحیتون ، برای این مثال راهکار میشه : مثلا استقرار فعالیت های دستفروشی و غیره در خیابان...
هر جاشو متوجه نشدین بگین دوباره توضیح بدم
موفق باشید

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، haydariyan ، raoof ، atelieahjam ، baran_666
سلام. راهبرد در واقع سطح کلانتری رو در بر میگیره و پله ی بالاتری از راهکار قرار داره... راهکار جنبه ی عملیاتی تر داره و به نوعی سیاسته که ترجیحا مکان منده...

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط raoof ، atelieahjam ، baran_666 ، khansa
راستشو بخوای من تو ادبیات علمی شهرسازی راهکار ندیدیم و اگر هم استفاده شده مولفا نگاه علمی به این واژه نداشتن
ای کاش معادل انگلیسیشو می نوشتین
گاها به عنوان اهداف اصلی و سیاست های کلان و حتی چشم انداز ،از این واژه استفاده شده...گاها به عنوان برنامه ای که قراره در عمل محقق بشه یا یه برنامه پیشنهادی...
تو بیشتر کتابا من آلترناتیوو تحت عنوان راهکار دیدم...

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam ، baran_666
کلا شهرسازی این مدلیه! در تعاریف و جمله بندی همش با وازه ها و کلمات بازی میکنن تا به تعریفی خاصی برسن. از این تعاریف زیادن مثل تفاوت بین طرح با برنامه! یا همون کیفیت های فضایی که پاکزاد خیلی روش تاکید داره مثل تفاوت در تعاریف تفاوت، تباین،اختلاف، تضاد و...

آخرین ارسال های من :
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تفاوت واحدهای مختلف دانشگاه ازاد تهران E.Y.I 7 3,776 ۱۳۹۴-۷-۱۳، ۰۵:۵۳ عصر
آخرین ارسال: elahe seyedtaghia
  یه سوال داشتم منظور از سازمان فضای شهر چیه که بخوام رسم کنیم alireza 2 1,564 ۱۳۹۳-۳-۱۶، ۱۰:۲۴ صبح
آخرین ارسال: صبااا
  8 نوامبر نزدیکه! ایده هاتون برای برگزاری جشن شهرسازان چیه؟؟؟ sharare 3 2,150 ۱۳۹۱-۷-۲۳، ۱۱:۵۵ صبح
آخرین ارسال: sharare

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان