امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 2.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترافیک اینترنت: مفهوم دانلود و آپلود به زبان ساده
ترافیک اینترنت: مفهوم دانلود و آپلود به زبان ساده

ترافیک اینترنت چیزیه که اغلب کاربرای اینترنت ایران در موردش اطلاعات درستی ندارن و تصورات غلطی درباره اش دارن . از اونجایی که اینترنت ۳g هم دیگه تو ایران داره گسترش پیدا میکنه داشتن اطلاعات دقیق درباره ترافیک اینترنت هم ضروریه . بنا براین من در این پست می خوام تعریف علمی « ترافیک اینترنت » رو به زبان خیلی ساده و قابل فهم خدمت تون توضیح بدم .

تعریف علمی ترافیک اینترنت
به جریان داده ها Flow of Data در سراسر اینترنت ،  ترافیک اینترنت گفته میشه . جریان یا flow به دنباله ای از بسته های دیتا گفته میشه که از یک پردازش در کامپیوتر مبدا تولید و به سمت یک برنامه کاربردی در کامپیوتر مقصد حرکت میکنه . برای مثال وقتی دارید یه فایل رو از یک سرور دانلود می کنید یک جریان flow بین کامپیوتر شما و سرور به وجود میاد .
دانلود download یعنی چی ؟
پیش از اینکه بگم download چیه لازمه بگم  load یعنی چی . Load در زبان انگلیسی یعنی « بار » و بنابراین DownLoad یعنی « پایین گذاشتن بار » و یا به عبارت ساده تر « خالی کردن بار » . خب این یه اصطلاح و منظور از « بار » همون داده ها و اطلاعاتیه که شما می خواید دریافت کنید بنابراین واژه download رو میشه دریافت اطلاعات ( از طریق اینترنت ) ترجمه کرد . اعلب کاربرا تصور می کنن که فقط  وقتی که روی دکمه ای با عنوان « دانلود » کلیک کردن ، ترافیک اینترنت شون مصرف میشه اما این تصور کاملا اشتباهه . بعضیا به خاطر همین اشتباه شون فک میکنن شرکت خدمات اینترنت شون ISP داره سرشون کلاه میذاره . وقتی شما یکی از این کارا رو انجام بدین در واقع دارید دانلود می کنید :

[تصویر:  internet-traffic-quadruples-zettabyte.jpg]
■ باز کردن صفحه گوگل ( یا هر سایت دیگه )
■ ذخیره کردن عکس ها ( راست کلیک می کنید و save رو می زنید )
■ گوش کردن به موسیقی یا رادیو های اینترنتی
■ تماشای ویدیو به صورت آنلاین
■ تماس از طریق نرم افزار ها ( مثل وایبر )
■ ارسال پیام از طریق نرم افزار ها ( مثل وایبر یا یاهو مسنجر )
■ چک کردن ایمیل ها ، پرداخت های بانکی و …
در یک جمله هر اطلاعاتی رو که از اینترنت به دست میارین دانلود download به حساب میاد .
آپلود Upload یعنی چی ؟
در بند بالا توضیح دادم که واژه load به چه معناست و حالا باید بدونید آپلود UpLoad چیه . ببینید همونطور که از ظاهر این اصطلاح مشخصه ، UpLoad دقیقا برعکس دانلوده و  یعنی « ارسال اطلاعات » .هر وقت شما اطلاعاتی رو از  روی دستگاه خودتون ( کامپیوتر ، لپ تاپ ، موبایل ، تبلت و … ) به مقصدی در اینترنت ارسال کنید عمل آپلود انجام میشه و لازمه که یادآوری کنم آپلود هم جزء ترافیک ایترنت تون حساب میشه . اما بعضیا تصور می کنن که آپلود فقط زمانی اتفاق میوفته که دارن یه ایمیل میزنن و یا یه فایل رو توی یه سایت آپلود میکنن تا جایی استفاده کنن اما این تصور اشتباهه ! وقتی شما گوگل رو باز می کنید و یک واژه رو تایپ می کنید و  Enter رو میزنید در واقع یک عمل آپلود انجام دادین ! به اندازه همون واژه از ترافیک اینترنت تون کسر میشه .
روش کنترل ترافیک اینترنت
برای کنترل ترافیک اینترنت تون می تونید از یکی از این دو تا روش استفاده کنید :
■ کنترل ترافیک از طریق حساب کاربری ISP
در این روش شما وارد حساب کاربری تون در سایت شرکت خدمات دهنده اینترنت تون میشید و از بخش ریز مصرف می تونید ببینید که چقدر از ترافیک شما مصرف شده و چقدر باقی مونده . شرکت های درست و حسابی یه بخش دارن که گزارش کاملتری از مصرف ترافیک اینترنت تون رو در اختیار تون میذارن .
■ با استفاده از نرم افزار های کنترل ترافیک اینترنت
نرم افزار های زیادی برای کنترل ترافیک اینترنت وجود دارن که همشون کم حجمن و خیلی راحت می تونید دانلود کنید . این نرم افزار ها میزان آپلود و دانلود تون رو بهتون نشون میدن و از این طریق می تونید بفهمید که چقدر از ترافیک اینترنت تون داره استفاده میشه . من چنتا از این نرم افزار ها رو خدمت تون معرفی می کنم : NetLimiter , NetBalancer , Networx , DU Meter .
منبع: علم فردا

برگرفته از: http://zagrosafzar.ir/%D8%AA%D8%B1%D8%A7...%A2%D9%BE/
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness
عالی و خلاصه و مفید بود . خیلی تشکر بابت این مطلبتون.
آخرین ارسال های من :

در میکده آن را به جامی نخریدند، درسی که در مدرسه آموخته بودم. Unit
پاسخ
 سپاس شده توسط atelieahjam

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود تقویم رسمی سال 1394 هجری شمسی atelieahjam 0 895 ۱۳۹۴-۱-۱۷، ۰۵:۱۹ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  دانلود اطلس جدول آماری شهر بم atelieahjam 0 766 ۱۳۹۳-۱۱-۴، ۰۹:۳۹ عصر
  رایگان دانلود پاورپوینت ابزارهای ذهن atelieahjam 0 1,205 ۱۳۹۳-۷-۱۸، ۰۸:۴۷ عصر
  رایگان دانلود قالب آماده برای ساخت پاورپوینت در زمینه معماری و شهرسازی atelieahjam 0 8,227 ۱۳۹۳-۷-۴، ۰۱:۰۲ صبح
  دانلود پاورپوینت اصلاح الگوی مصرف در شهرداری شیراز atelieahjam 0 1,433 ۱۳۹۳-۵-۲۴، ۰۶:۲۲ عصر
  دانلود پاورپوینت چقدر بچه ها دوست داشتنی اند... atelieahjam 0 766 ۱۳۹۳-۵-۲۲، ۰۳:۲۴ عصر
  دانلود آموزش ساعت خوانی برای کودکان atelieahjam 0 801 ۱۳۹۳-۵-۲۲، ۰۳:۱۳ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان