امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازسازی منزل
مدیریت پروژه اولین و آخرین عامل موفقیت پروژه نیست .این عامل رکن اصلی بحساب می آید ولی تنها رکن آن نیست ،سنگ بنا یا سنگ زیرین هست ولی همه ی مصالح نیست.به هر حال عامل بسیار مهمی است.این عامل شکل و چارچوبی را در رابطه با ساخت خانه ارائه می دهد که می توان کار را ازآنجا آغازنمود.برخی هم این عامل را اولین سنگ بنا می دانند که من زیاد با انها موافق نیستم.من موفقیت پروژه را منوط به اجرای تمام و کمال مدیریت پروژه نمی دانم ،بلکه باور دارم به مواردی بیش از این ها نیاز است.من معتقدم نتیجه ی اخر همان اندازه مهم است که چگونگی دستیابی به آن اهمیت دارد.در مراحل بعد به تعریف پروژه موفق باز خواهیم گشت.ولی برای حال اجازه دهید به همین بسنده کنیم که مدیریت پروژه می تواند موفقیت پروژه را تسهیل کند.مدیریت پروژه مهم و ضروری هست ولی کافی نیست .پیش از انکه چرای آن را توضیح دهم اجازه دهید نگاه دقیق تری به حوزه و جایگاه مدیریت پروژه بندازیم.مدیریت پروژه فعالیتی بازسازی منزل است که فرایند مراحل آغازین ،برنامه ریزی ،اجرا ،پایش و کنترل و خاتمه پروژه را در خود جای داده است.و در برگیرنده حوزه های دانشی مانند مدیریت محدوده یا قلمرو پروژه ،مدیریت زمان ،مدیریت هزینه ،مدیریت کیفیت ،مدیریت ریسک ،مدیریت تجهیز و مهارت های اساسی مدیریت است.البته این مهارت ها ی مدیریت خاص پروژه نیست بلکه با دیگر فعالیت های مدیریت همپوشانی داردمدیریت پروژه اصلی مهم بحساب می اید و شکی در این رابطه وجود ندارد و پروژه چه به صورت رسمی و یا غیر رسمی بدون مدیریت پروژه قادر به پیشروی نیست.برای انکه موارد با یکدیگر پیوند بخورند شما نیاز به عامل پیوند زننده دارید.مدیریت پروژه متضمن پیش فرضی است که معتقد است ما برای سازماندهی و پیش برد پروژه نیاز به گونه ای از نظم داریم.برای مثال شخصی مایل به انجام کاری است دراین رابطه مدیریت پروژه کمک به ایجاد چارچوب ،ایجاد ساختار و نظم در جایی که هرج و مرج بالقوه وجود دارد می کند.بدون این ساختار پروژه به هیچ جایی نمی رسد و اگر شروع به حرکت هم نمایدبه احتمال زیاد شکست می خورد. مدیریت پروژه محدود به یک نفر نمی شود بلکه فرایندی است که همه ی اعضای تیم را درگیر می کند.به عبارت دیگر مدیریت پروژه محدود به نقش مدیر پروژه نیست.زیرا وقتی که ما درباره ی مدیریت پروژه گفتگو می کنیم به مجموعه ای از فرایندها و نه شغلی خاص با عنوان مدیر پروژه اشاره می کنیم.اجازه دهید به این پرسش بپردازیم که عوامل کلیدی مدیریت پروژه کدام است؟در پاسخ باید اذعان داشت که این عامل بسیارند و این مسئله اصلا متعجب کننده نیست پروژه ها پیچیدگی زیادی دارند.در این مقطع اجازه دهید در رابطه با رویکرد خطی به پروژه و مدیریت پروژه نگاهی داشته باشیم.باتوجه به رویکرد خطی و مدیریت پروژه به این می رسیم که پنج فعالیت کلیدی مدیریت پروژه شامل مدیریت فرایند آغازین ،مدیریت فرایند برنامه ریزی ،مدیریت فرایند اجرایی ،مدیریت فرایند پایش و کنترل ،و مدیریت پایانی است.این موارد کم و بیش از مشترکات درک مدیریت پروژه استپنج عامل اصلی شکست پروژه1- فقدان چشم انداز : مقاصد و اهداف بصورت شفاف تعریف نمی شوند و بطور متقابل و دو طرفه بوسیله افرادی که انرا هدایت می کنند و دیگرانی که درگیر پروژه دکوراسیون داخلی هستند بصورتی که یک کلیت هماهنگ را شکل دهنددرک نمی شود.بنابر این محدوه و قلمرو پروژه معماری و  در ابهام قرار می گیرد و خط زمانی که به هدف نهایی منتهی می شود واقعی ترسیم نمی شود.2- فقدان تیم وظیفه محور :تیم عملیاتی هماهنگ وجود ندارد در عوض آ«چه داریم تجمع افرادی است که امکان دارد با یکدیگر کار کنند ولی کارکرد اغلب جزیره ای و تنگ نظرانه است.3- تیم به عنوان یک کل یا حتی اعضا به صورت انفرادی انگونه که باید و انتظار می رود عمل نمی کنند.4- انعکاس یا بازتابی از رفتار ها عملکرد وجود ندارد.بنابراین افراد واکنشی به تغییرات نشان نمی دهند و در عوض به دنبال الگوهای قدیمی هستند.این حالتی است که در آن یادگیری صورت نمیگیرد5- فقدان اهداف میان دوره ای بازسازی منزل یا میان راهی بصورت منظم در خلال کار.افراد ممکن است با یکدیگر کار کنند ولی نتایجی ارائه نگردد.در صورت ارائه نتایج نیز این ممکن است دیر هنگام یا با کیفیت پایین باشد.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط ZAHRABB ، rima30 ، saba30

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان