ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 55 رأی - میانگین امتیازات: 3.13
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
عجايب 7 گانه جهان
مجسمه زئوس
مجسمه زئوس در المپيا مجسمه زﺌﻮس خداي يونان در ا لمپيا يکي از عظيم ترين مجسمه هاي جهان است . اين اثر در ۴۵۰ سال قبل از ميلاد توسط مجسمه ساز معروفي بنام فيدياس ساخته شد اين هنرمند همان کسي بود که مجسمه خداي آتنا را هم براي معبد پارتنون در آتن ساخت.. ارتفاع مجسمه زﺌﻮس در حدود ۱۲ متر بود . بدن اين مجسمه را از عاج فيل و ردا و موها و ريشش را از طلا ساخته بودند. تخت آن از چوب درخت سرو بود که بوسيله جواهرات گرانبهايي آراسته گرديده بود. اين اثر ارتفاعش چنان بود که با سقف معبد زﺌوس برخورد مي کرد . فيدياس با اين کار مي خواست اقتدار و نيرومندي زﺌﻮس را نشان دهد. مجسمه زﺌﻮس در معبد زﺌﻮس که طول آن به ۶۴ متر مي رسيد قرار داشت . ۷۲ ستون خارجي اين معبد که به سبک معماري قديم يونان بودند اين معبد را داراي معماري خيره کننده اي کرده بودند . سنگفرش آن نيز با مجسمه هاي بي نظيري تزيين گشته بود. مجسمه زﺌوس در حدود ۸۵۰ سال در اين معبد قرار داشت تا هنگاميکه بعضي از يونانيها آنرا به استانبول منتقل کردند. البته اين زياد طول نکشيد چراکه محل جديد نيز در آتش سوخت و اين مجسمه براي هميشه از بين رفت.
ادامه مطلب در ادامه متن

۲-معبد آرتميس

معبد آرتميس در افوسوس ( ترکيه) معبد آرتميس در افوسوس يکي از زيباترين بناهاي ايام گذشته بود. اين بنا با داشتن۱۰۰ ستون مرمري زيبا که ارتفاع هرکدام از آنها به ۱۵ متر ميرسيد يکي از عجايب هفتگانه به حساب مي آيد. اين معبد فضايي را در برمي گرفت که ﺘﻗﺮﻳﺒﺄ چندين برابر وسعت آکروپليس درآتن بود. ميتوان گفت که معبد آرتميس صعود و سقوطهاي بسياري را در طي قرنها پشت سر گذاشت. اين بنا در ۶۰۰ سال قبل از ميلاد ساخته و در ۵۵۰ سال پس از ميلاد در آتش سوخت . بعد از آن مجددﺃ به صورت بسيار زيباتر و عظيمتري بازسازي شد. اين بنا براي دومين بار دچار حريق شد البته اين بار بطور عمدي توسط فردي بنام هروستراتوس که براي به ياد ماندن نامش به اين کار دست زد, ولي اين معبد دوباره با اندازه اي بزرگتر و بسيار بهتر از قبل ساخته شد. اين معبد بسيار زيبا درونش با مجسمه هاي بي نظيري تزيين شده بود . اين معبد پابرجا بود تا زمانيکه بر اثر هجوم بربرها در ۲۶۲ پس از ميلاد براي هميشه از صفحه تاريخ محو شد و هرگز دوباره ساخته نشد . آنچه که از اين معبد باقي ماند هم توسط زلزله ها کاﻤﻸ از بين رفت .۳-مجسمه عظيم الجثه رودس در يونان

مجسمه عظيم الجثه رودس در يونان ارتفاع مجسمه ع ظيم الجثه رودس با پايه اش به اندازه يک ساختمان ۱۵ طبقه امروزي است . اين مجسمه يک شاهکار برجسته معماري مي باشد که بر روي جزيره رودس در حدود ۲۸۰ قبل از ميلاد ساخته شده است . هيچ کس به درستي نمي داند که اين مجسمه شبيه چه بوده ويا در کجا قرار داشته است. من هنگاميکه در رودس بودم جوابهاي مختلفي از کارشناسان در آنجا شنيدم. نظريه بسيار مورد توجه آن است که مجسمه رودس در روي ورودي لنگرگاهي بنا شده بوده و پاهاي مجسمه در دو طرف قرار داشته است به طوريکه کشتيها از بين پاهاي آن عبور مي کرده اند.. البته اين فرضيه بسيار محتمل به نظر مي رسد . اين بنا مشکلات غيرقابل حل در ۳ قرن پيش از ميلاد را مطرح مي کند. همچنين تجارت در اين بندر در زمان احداث اين مجسمه داراي رکود شده و اين بندراز رونق اقتصادي افتاده است . اين مجسمه يکي از عجايب هفتگانه به شمار مي رود که براي مدت کوتاهي تقرﻳﺒﺄ ۵۳ سال پا برجا بوده است .


۴-اهرام مصر (هرم خوفو)

هرم خوفو بزرگترين هرم در بين اهرام مصر است ,اين بن ا که قديمي ترین و بزرگترین بنا در بین عجایب هفتگانه می باشد تنها بنایی است که در حال حاضر وجود دارد . هرم خوفو در ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده است . این هرم بلندترین بنای ساخته دست بشر از ۴۴۰۰ سال پیش تا سال ۱۸۸۹ بود , زمانیکه برج ایفل با ارتفاع ۳۰۰ متر ساخته شد. محدوده هرم خوفو باندازه ۶ قطعه زمین شهری عظیم می باشد . بیشتر سنگهای بکار رفته در این بنا به بزرگی سنگهای عظیمی هستند که بوسیله کامیون حمل می شوند. سطح خارجی زمختی که ما امروزه از این هرم می بینیم مقبره فرعونی به نام خوفو بوده که درآن زمان پوشیده شده از سنگهای آهک صیقلی و زیبایی بوده است . فرمانروایان بعدی این سنگهای با ارزش را متعاﻗﺒﺄ برای ساختن بناهای خودشان می دزدیدند. این عمل باعث شد که از ارتفاع هرم ۵ درصد کم شود و به ارتفاع فعلی اش که ۱۳۸ متر است برسد . هرم خوفو دارای سه اتاق دفن اجساد است . اتاق اول محل دفن شاه , اتاق دوم محل دفن ملکه و اتاق سوم که برای رد گم کردن دزدان هرم بوده است .
۵-فانوس الکساندریا

فانوس الکساندریا یکی از بزرگترین شاهکارهای روزگار باستان می باشد. ارتفاع این بنا حداقل به اندازه یک ساختمان ۴۰ طبقه امروزی بود و برای ۱۶ قرن پابرجا بود. برخلا ف ۶ عجایب دیگر, فانوس الکساندریا استفاده های عملی بسیاری داشت . این بنا به کشتیهای دریانوردی کمک می کرد که اسکله ها را براحتی پیدا کنند و با ایمنی کامل داخل آن شوند. چراکه تنگه های خطرناک دﻗﻳﻗﺄ در خارج از بندرها قرار داشتند. ارتش نیز از این فانوس برای پیدا کردن کشتیهای دشمنان استفاده می کرد. این بنا ظاهرﺃ ساختار جامدی داشته است و برای ۱۶۰۰ سال باقی بوده است اما با وجود این براثر طوفانهای دریایی زمستان و زلزله های بسیار از بین زفته است . فانوس الکساندریا دو نوع برج دیده بانی داشت که در نوک آن قرار داشتند. فانوس الکساندریا ۳ عنصر ساختمانی داشت , پایه مستطیل شکل , قطعه میانی هشت وجهی , و قسمت بالای آن که استوانه ای شکل است و برجهای دیده بانی در آنجا قرار دارند. تقرﻳﺒﺄ ارتفاع این سه قسمت فانوس الکساندریا به ۱۱۰ تا ۱۸۰ متر می رسید. بجز اهرام مصر فانوس الکساندریا بلندترین ساختمان جهان بود البته تا زمانیکه برج ایفل در ۱۸۸۹ ساخته شد.

۶-مقبره هالیکارناسوس در ترکیه

مقبره هالیکارناسوس در ترکیه مقبره هالیکارناسوس در۴ قرن قبل از میلاد نه تنها بسیار پرابهت و پر عظمت بود بلکه به صورت زیبایی با ستونها و مجسمه ها تزیین شده بود. سقف این مقبره با مجسمه هایی از اسبها تزیین شده بود اسبهایی که ارابه شاه ماسولوس و همسرش ملکه آرتمیسیا را می کشیدند. ارتقاع این مقبره مرمری به اندازه یک ساختمان ۱۴ طبقه بود . ازنقطه نظر استراﺘﮋﻳکی دامنه کوه درست مشرف به هالیکارناسوس و خلیج آن بود . ملکه آرتمیسیا فرمان ساخت این مقبره را در هالیکارناسوس بری همسرش در ۳۵۳ سال قبل از میلاد صادر کرد.. ملکه این بنا را برای قدردانی از همسرش ساخت و به این منظور بهترین هنرمندان و مجسمه سازان آن زمان را گرد آورد. شاه ماسولوس تنها یک حکمران ایالتی معمولی در بین امپراطوری های عظیم ایرانی در ۲۳۰۰ سال پیش بود. ملکه آرتمیسیا دو سال پس از همسرش , شاه ماسولوس که برادرش هم بود در گذشت. او در کنار شاه در مقبره هالیکارناسوس دفن شد. این بنا در حدود ۱۷ قرن پابرجا بود و در ۱۴۰۰ سال بعد از میلاد بر اثر یک سری زلزله در هم فرو ریخت.


۷-باغهای معلق بابل در عراق

باغهای معلق بابل در عراق باغهای معلق بابل یکی از بحث برانگیزترین عجایب هفتگانه می باشند چراکه هنوزبرخی از باستانشناسان در وجود داشتن آنها شک دارند.. بعد از بدست آمدن اسناد اصلی و خرابه های برجامانده از آن زمان وجود داشتن آنها ثابت شد البته در مقیاسی کمتر از آنچه تصور می شود. در این میان سوالی مطرح است که این باغهای معلق چرا ساخته شدند؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که موثق ترین سند حاکی از آن است که شاه نبوچاد نزار دوم که دارای شهرت مذهبی می باشد این بنای عجیب را برای خوشحال کردن همسرش در ۶ قرن قبل از میلاد ساخت چراکه همسرش از دیدن چشم انداز صحرا مانند بابیلون دچار دلتنگی برای محل زندگی اش شده بود جایی که دارای کوهها و جنگلهای سرسبزی بود به همین خاطربه دستور شاه تپه مصنوعی سبز و خرمی ساخته شد که دارای درختان و گلها و گیاهان زیبایی بود . بعضی ها می گویند که یک ملکه آشوری قدرتمند باغهای معلق بابل را برای تفریح و سرگرمی خودش ساخته است و افراد دیگری عقیده دارند که این باغها به دستور یک شاه آشوری ساخته شده است .

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: alireza
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  بلند ترین آسمانخراش جهان در چین ساخته خواهد شد leila 1,113 1393-4-21، 11:30 صبح
آخرین ارسال: leila
  5 شهر سبز جهان ماراویا 898 1392-9-18، 10:25 عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  عجایب هفت‌گانه دنیای معماری مدرن saeiideh 2,445 1392-6-1، 11:55 صبح
آخرین ارسال: banooyekoochak
  دیدنی‌ترین تصاوير معابد جهان MHAKBARI 1,107 1391-11-26، 07:05 عصر
آخرین ارسال: MHAKBARI
  ساخت بزرگ‌ترین فرودگاه جهان MHAKBARI 1,221 1391-11-6، 04:14 عصر
آخرین ارسال: MHAKBARI
  زیباترین ایستگاه های مترو در جهان MHAKBARI 984 1391-10-25، 12:45 عصر
آخرین ارسال: MHAKBARI
  شهر های شناور جهان MHAKBARI 994 1391-10-17، 04:13 عصر
آخرین ارسال: MHAKBARI
  ساخت نخستين پارک متحرک جهان در مشهد ماراویا 1,135 1391-9-26، 11:05 عصر
آخرین ارسال: century21
  نقش پل ورسک در تغییر نقشه جهان MHAKBARI 1,424 1391-9-14، 09:24 عصر
آخرین ارسال: century21
  فرناندو منیس و موزهْ میدان مقدس؛ پیچیدگی حجمی و جهان باز MHAKBARI 882 1391-8-22، 11:46 صبح
آخرین ارسال: MHAKBARI
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری شهرسازی آزاد 1396 دیروز alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  آمار کنکور ارشد برنامه ریزی شهری دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  پکیج کلاسی ویژه دانشگاه آزاد و سراسری کنکور مرحله دوم(تحلیلی تشریحی) برنامه... دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  دانلود نقشه اتوکد کل تهران با حجم 1.4 گیگ دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  نگاهی به شاخص های توسعه پایدار دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  نمونه سوالات آزمون بهیاری ورودی دبیرستان پایه دهم دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  15 شهر سبز دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  جهانی شدن دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  نوزایی شهری دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  161 اسکیس ،پلان و مقطع از پارک دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  پروزه احداث زیرگذر و تونل امیر کبیر دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  بافت فرسوده محله طردشت دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  توانمندسازی و ساماندهی اسکان غیررسمی مطالعه موردی : شهر تبریز دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  سیر تحولات باغ اعتمادیه همدان و پیشنهادات نوسازی دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
  بازار تبریز دیروز nanay_nini nanay_nini فروشگاه پابلیک فایل
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل