ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 53 رأی - میانگین امتیازات: 2.96
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
چالش فروش خانه‌های نوساز(مسکن مهر)
شواهد نشان می‌دهد كه پیشنهاد دو ماه پیش وزارت مسكن مبنی بر تبدیل «واحدهای نوساز» به «مسكن مهر» كه برای پایان دادن به سرگردانی نیم میلیون واحد مسكونی رسوب‌شده در بازار، به انبوه‌سازان ارائه شد، نتوانسته چرخه خرید و فروش مسكن را احیا كند و سازند‌ه‌ها را از ركود نجات دهد.

انبوه‌سازان در چند استان برای عرضه واحدهایشان در قالب مسكن مهر پیش‌قدم شده‌اند، اما ناهمخوانی در مشخصات این واحدها با خصوصیات مسكن مهر، فروش آنچه كه ماه‌ها است انبوه‌سازان ساخته‌اند را هم چنان با بن‌بست مواجه كرده است.
قیمت و ارزش فوق‌العاده بالای زمین در برخی پروژه‌ها، ممنوعیت اجرای این توافق در داخل شهر تهران و ۷ كلان‌شهر دیگر و بالاخره متراژ بالای واحدهای رسوبی از جمله موانعی است كه هم‌اكنون در مسیر تبدیل خانه‌های نوساز به مسكن مهر قرار گرفته است.
در شهر تهران هم‌اكنون ۲۵‌هزار واحد مسكونی ساخته‌شده بدون مشتری وجود دارد كه ناتوانی در فروش آنها، سازنده‌هایشان را با مشكل تامین مالی برای شروع پروژه‌های جدید روبه‌رو كرده است. این سازنده‌ها امید داشتند بتوانند تولیداتی كه به دلیل ركود روی دستشان مانده را به مسكن مهر تبدیل كنند، اما طبق قانون، مسكن مهر برای تهرانی‌ها باید فقط و فقط در شهرهای جدید تعریف شود.
استدلال دولت این است كه اگر تعدادی از ساختمان‌های داخل شهر تهران به مسكن مهر اختصاص یابد، نوعی تبعیض بین ساكنان این ساختمان‌ها با كسانی كه هم‌اكنون زمین ۹۹ ساله در پرند، هشتگرد و پردیس تحویلشان شده به وجود خواهد آمد.این در حالی است كه وزارت مسكن آمادگی تبدیل واحدهای نوساز خارج از شهر تهران به مسكن مهر را دارد؛ اما طبق گفته انبوه‌سازان، عمده واحدهای رسوبی استان، در داخل كلان‌شهر تهران قرار دارد.
مانع دیگری كه سرراه عرضه واحدهای نوساز در قالب مسكن مهر قرار دارد، نحوه تعیین تكلیف زمین این واحدها است. وزارت مسكن می‌خواهد زمین واحدهای رسوبی را به ۹۹ ساله تبدیل كند تا قیمت زمین از ارزش ملك حذف شود و كم‌درآمدها امكان خرید آنها را داشته باشند در مقابل، به جای پول زمین، زمین دیگری در نقطه دیگر تحویل انبوه‌سازان خواهد شد. اما این تهاتر گویا با منافع مالی سازنده‌ها در تضاد است. اغلب انبوه‌سازان تمایلی به تهاتر زمین با ارزشی كه روی آن آپارتمان ساخته‌اند، با زمینی را كه دولت در خارج شهر قرار است به آنها بدهد، ندارند یا اینكه ارزش زمین واحدهای رسوبی به قدری بالاست كه دولت تمایلی به تهاتر آن ندارد.
عامل دیگری كه باعث شده طرح تبدیل خانه‌های نوساز به مسكن مهر به آن راحتی كه در ابتدا تصور می‌شد اجرا نشود، بحث متراژ واحدها است.
برای مسكن مهر باید میانگین مساحت واحدهای یك ساختمان ۷۵‌متر مربع باشد؛ این در حالی است كه متراژ واحدهای رسوبی عمدتا میانگین ۱۰۰متر مربع را داراست.مجموعه این ناهمخوانی‌ها باعث شده هم‌اكنون ۴۷۰‌هزار واحد مسكونی روی دست سازنده‌ها برای مدتی نامعلوم باقی بماند.
صاحبان این واحدها به دلیل انتظار سودهای چند برابر قیمت تمام شده، حاضر نیستند به قیمتی كه بازار كنونی تعیین كرده، آنها را عرضه كنند. از سوی دیگر قدرت مالی متقاضیان مسكن به دلیل قطع وام خرید، پایین است.در این شرایط، طرح تبدیل واحدهای رسوبی به مسكن مهر بخصوص در تهران می‌توانست، رونق را به بازار معاملاتی برگرداند. اما تهران از این موضوع مستثنی است. در حال حاضر، در بسیاری از استان‌ها، شرایط فیزیكی واحدهای نوساز برای تبدیل شدن به مسكن مهر، مناسب نیست.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان مركزی در این باره گفت: ۹‌هزار واحد نوساز فروش نرفته در این استان وجود دارد، اما از یك سو مساحت این واحدها از ۷۵‌متر مربع بیشتر است و از سوی دیگر زمین این واحدها قیمتی است كه عملا امكان تهاتر با زمین دولتی را سلب می‌كند.
كسری امیری‌راد افزود: سازمان مسكن استان مركزی در مقابل زمین‌ این واحدها، پیشنهاد تهاتر با زمین شهرهای كوچك را مطرح كرده است كه در این حالت ارزش زمین‌ها با هم برابر نمی‌شود.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، انبوه‌سازان دو راه بیشتر برای ادامه فعالیت را ندارند. اول اینكه، از مقابله با موج كاهش قیمت مسكن پرهیز كنند و قیمت فروش واحدهای رسوبی را پایین بیاورند. راه دوم نیز مشاركت در ساخت پروژه‌های مسكن مهر است. برای مشاركت در این طرح اگرچه باید قید سودهای آنچنانی زده شود، اما به دلیل كثرت پروژه‌ها، سود اقتصادی در این راه مناسب و تضمین شده است.وزارت مسكن حاضر است همه پروژه‌ها در طرح مسكن مهر را به انبوه‌سازان واگذار كند به شرط آنكه آنها در تفاهمی كه امضا می‌كنند مراعات حال گروه‌های كم‌درآمد به لحاظ قیمت تمام شده را بكنند.
نابسامانی در مسكن مهر تهران
ماه پیش شورای عالی مسكن مصوب كرد برای اینكه، كار مسكن مهر سرعت بگیرد، زمین‌های ۹۹ ساله به جای تعاونی‌ها به گروه‌های چند نفره واگذار شود. وزیر مسكن نیز با تایید این موضوع گفت: تعاونی‌های فعلی در مسكن مهر آن طور كه باید، خوب كار نكرده‌اند.به رغم همه این برنامه‌ریزی‌ها، اخیرا مدیر كل اداره تعاون استان تهران اعلام كرده در تهران كماكان مسكن مهر به صورت تعاونی ادامه پیدا خواهد كرد. محمود حیدری افزود: با توجه به اینکه مصوبه اخیر کارگروه مسکن ادامه واگذاری‌ها به طرح مسکن مهر را به صورت گروهی تصویب کرد؛ ولی تبصره ۲ ماده ۱ این دستورالعمل به شورای تامین مسکن استان اجازه داد که می‌تواند با دلایل محکم تصویب کند که فعالیت مسکن مهر باید به روش تعاونی انجام شود. به همین خاطر در آخرین جلسه شورای تامین مسکن استان تصمیم‌گیری شد که برای جلوگیری از به‌‌هم‌ریختگی و از بین رفتن انسجام در تعاونی‌های مسکن مهر، اجرای پروژه‌ها به صورت تعاونی و در قالب اتحادیه‌ها دنبال شود.
منبع: دنياى اقتصاد
آخرین ارسال های من :

 سپاس شده توسط: mahsa.d ، .Utopia
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  متن کامل برنامه‌های وزیر مسکن و شهرسازی m.marziye 1,288 1392-6-1، 11:47 صبح
آخرین ارسال: m.marziye
  جدید ترین آمار مسکن خالی در تهران ماراویا 1,469 1391-11-27، 11:07 صبح
آخرین ارسال: ماراویا
  علاقه وزیر مسکن آفریقای جنوبی به ایران ماراویا 1,107 1391-11-25، 09:05 عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  تخفیف فروش «مقالات علمی کنفرانس های کشور» ایلیا 1,236 1391-6-1، 09:23 عصر
آخرین ارسال: ایلیا
  وام کم بهره بازسازی مسکن زلزله زدگان روجا 1,269 1391-5-26، 04:55 عصر
آخرین ارسال: روجا
  قیمت گران‌ترين خانه‌ ويلايي تهران aramo 1,493 1391-2-8، 06:20 عصر
آخرین ارسال: aramo
  مسابقه ایده های خانه مدرن saeiideh 1,352 1390-12-6، 03:01 عصر
آخرین ارسال: saeiideh
  مسابقه معماری و شهرسازی ایران 1404 "با موضوع خانه، محله، شهر" FaTyJo0oN 1,410 1390-10-11، 02:50 صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  برنامه ساخت مسکن:ساخت 2 ميليون و 600 هزار واحد مسكوني در شهرها و روستا alireza 1,316 1390-3-17، 08:21 عصر
آخرین ارسال: alireza
  خانه کبوترها، خانه صلح و آزادی reza1366 1,251 1390-1-15، 04:12 صبح
آخرین ارسال: reza1366
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  پایان نامه امنیت شهری 6-21 غفوریان yashar.k درخواست پایان نامه
  متوسط هزینه زندگی دانشجویی 6-19 dariush60 mitrabegi زندگی در اوکراین
  منابع دارای اولویت اول مطالعه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد شهرسازی ویژه آز... 6-15 kasrak mtalkhab معرفی کتابهای تخصصی شهرسازی
  مبانی برنامه ریزی و مدیریت محیطی 6-15 محمد یگانه mtalkhab تحقیقات ،جزوات(vip-1)
  دانلود ArcGIS Desktop 10.2.0.3348 همراه با آموزش نصب 6-14 alireza saeed87 آموزش GIS
  دومین کنفرانس ملی یافته های نوین پژوهشی وآموزشی عمران معماری شهرسازی و محیط... 6-10 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  غیر رایگان  داغ داغ، نقشه gis شهر تهران 6-10 parasto_gh mtr6510 طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
  دانلود جزوه تصویری آموزش gis با فرمت pdf 6-10 alireza mtr6510 نرم افزار gis--پاسخگو مهندسین aramo و ...
  چیدمان فضا در طراحی شهری -space syntax 6-10 mtr6510 mtr6510 تالار گفتمان طراحی شهری
  آموزش تکنیک چیدمان فضا و نرم افزار دپس مپ ویژه طراحان و برنامه ریزان شهری 6-10 mtr6510 mtr6510 نرم افزار
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 6-5 somita thicharua88 اخبار طراحی شهری
  تدریس و آموزش روش راندینلی 6-5 yaser seraj thicharua88 مدل های کمی در شهرسازی
  راهنمایی 6-1 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
  کتاب شهرسازی 5-28 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
  فروش کتاب های اسکیس شهرسازی و معماری 5-21 joachom alireza فروشگاه کتاب نو و دست دوم
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل