امتیاز موضوع:
  • 64 رأی - میانگین امتیازات: 2.77
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کلاس آموزش GIS توسط استاد میری((فرصت طلایی برای یادگیری))
سلام مهندسین عزیز

افتخاری دیگر نصیب سایت ایران شهرساز شد تا این سایت در ارائه خدمات صادقانه خودش باز رو به جلو قدم بردارد.

از امروز کلاس آموزش GIS را افتتاح میکنیم و امیدواریم که با طرح سوال بتونیم این مقوله مهم را در کنار همدیگر یاد بگیریم.

این نقل قولی است از مدیر این بخش:

نقل قول((
با دورود بر و سپاس از شما كه به مقموله GIS پرداختيد. من از سال 83 تا به حال به مطلب پرداختم خوشحال ميشم اگر بتونم و بلد باشم در خدمتتون باشم و از شما هم بياموزم.
يك نكته كه از سال 2008 به حال در مورد نام GIS مطرح شده اينكه بجاي سامانه داده هاي جفرافيايي كه مرسوم بوده از واژه "دانش داده هاي مكانمند" (Geo spatial Information Science ) اين نام اين گفته را ميرساند كه هر داده اي كه بتوان به يك مكان نسبت داد مانند ميزان جرم خيزي يك منطقه يا ميزان رشد فرهنگي، شيوع بيماري، امكانات اقتصادي، محاسبه ميزان كشش مشتريان، محاسبه ميزان كشش بازيدي كنندگان از يك مكان، ارزشگذاري زيست محيطي، برآورد ميزان آلودگي وميزان نفوذ آ در لايه هاي مختلف اعم هستهاي ، هوا، محاسبات مربوط به مكانيك خاك، اتخاذ استراتژيهاي نظامي در هنگام حمله يادفاع و ....
بنابراين براي شما دوستان معمار و برنامه ريزان شهري مبحث فوق العاده كاربردي است و از افتتاح اين بحث سپاسگزارم))

منتظر سوالات شما هستیم.
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط Kiana ، saeed nasiri majd ، 0RKIDEH ، amirhossein ، mahzad ، HAMED ، Maryam M
سلام استاد

سوال من اینه که برای دوستان خودتون را معرفی کنید و شروع بسیار ساده ای در مورد GIS داشته باشید؟

پاسخ
 سپاس شده توسط Kiana ، 0RKIDEH ، deldar ، amirhossein
ایشون جایی هم به صورت آزاد آموزش عملی gis رو ارائه می دهند؟

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    باسلام وتشکر
    ممنون میشم بدون اتلاف وقت آموزش روشروع کنین چون واقعا نیاز مبرم داریم وممنون میشم کمک کنین .

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
    دوستان عزيز از اينكه نتونستم در مدت به انجمن سر بزنم پوزش مي خواهم، من خيلي درگير امتحانها و كار هايي كه براي دكترا بايد انجام مي دادم بودم ولي همه اينها نمي تونه توجيه بي توجهي من باشه.

حالا سعي مي كنم در خدمت همه شما باشم. در جواب دوستمون كه سوال فرموده بودند كه بصورت عملي آموزش ميدم يا نه والا من خودم در دانشگاه آزاد اسلامي تهران شمال تدريس ميكنم و اگر از دوستان سوالي در مورد داشته باشند دفتر من در دانشگاه علوم و تحقيقات واحد تهران – دانشكده علوم پايه طبقه پنجم بخش بانك اطلاعات gis است پنجشنبه ها اونجا هستم.
    براي شروع با اين سوال شروع مي كنيم: كه نرم افزار چه امكاناتي دارد؟ به چه درد ميخوره باش چه كار هايي ميتونيم بكنيم ؟

با اين سوال شروع كردم تاهم ببينيم با چي طرف هستيم و بعد براي كدام قسمت كارهامون بكار مي آيد.
    خوب نظرات خودتونوو جواباتونو مي خواهم بدونم تا ببينم سطح توقع از اين نرم افزار بدونم.

پايدار باشيد.

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط 0RKIDEH ، amirhossein ، shhs ، mahzad
    کار با سیستم GIS ابتدا در سازمان نقشه برداری آغاز شد و الان هم وزارت صنایع و معادن، وزارت مسکن و شهرسازی، موسسه زلزله شناسی، سازمان ثبت اسناد و املاک(در بخش کاداستر) و ..... از این سیستم بهره میگیرند
    کاربردش هم در مسایل زمین، راهها، مخابرات، زلزله،حقوقی، مدیریت ایمنی، مسایل عمرانی و ساختمانی و بسیاری موارد دیگر میباشد
    امکاناتش موقعیت یابی مکانها، بررسی تغییرات در محیط، ورود و ذخیره و بازیابی اطلاعات، استفاده از سیستم لایه ها، آنالیز داده ها، تولید نقشه و نمایش داده ها بر روی آن، ابزار و زبان و برنامه نویسی، تهیه نقشه های موضوعی و توانایی برقراری ارتباط بین نقشه ها و نمودار و عکس و...
    این اطلاعات من:)
    و بسیار ممنون از شما
    انشاله موفق باشید

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط shhs
    سيستم اطلاعات جغرافياييGeographic Information Systems
    يا
    GIS

يک سيستم کامپيوتري براي مديريت و تجزيه و تحليل اطلاعات مکاني بوده که قابليت جمع آوري، ذخيره، تجزيه وتحليل و نمايش اطلاعات جغرافيايي (مکاني) را دارد. داده ها دراين سيستم بر اساس موقعيتشان نشان داده مي شوند.
    براي اولين بار در اواسط دهه 1960 در ايالات متحده کار بر روي اولين سيستم اطلاعات جغرافيايي آغاز شد.

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
      Smile 
      (۱۳۹۰-۵-۴، ۱۱:۵۲ صبح)orkideh_04 نوشته است:
      کار با سیستم GIS ابتدا در سازمان نقشه برداری آغاز شد و الان هم وزارت صنایع و معادن، وزارت مسکن و شهرسازی، موسسه زلزله شناسی، سازمان ثبت اسناد و املاک(در بخش کاداستر) و ..... از این سیستم بهره میگیرند
      کاربردش هم در مسایل زمین، راهها، مخابرات، زلزله،حقوقی، مدیریت ایمنی، مسایل عمرانی و ساختمانی و بسیاری موارد دیگر میباشد
      امکاناتش موقعیت یابی مکانها، بررسی تغییرات در محیط، ورود و ذخیره و بازیابی اطلاعات، استفاده از سیستم لایه ها، آنالیز داده ها، تولید نقشه و نمایش داده ها بر روی آن، ابزار و زبان و برنامه نویسی، تهیه نقشه های موضوعی و توانایی برقراری ارتباط بین نقشه ها و نمودار و عکس و...
      این اطلاعات من:)
      و بسیار ممنون از شما
      انشاله موفق باشید

سلام دوست عزيز اطلاعات خوبي در باره داري اما بايد چند نكته رو به آن اضافه كنم :

1. همانطور كه خودتون هم خوب ميدونيد GIS تاپيش از اين فقط براي داده هاي جغرافيايي بكار مي رفت، اما امروز به آن موارد ديگري نيز اضافه شده مثل شبيه ساز ها، پيش بيني ها، تحليل هاي اقتصادي، تحليل هاي سياسي، تحليل هاي ديد و منظر(مناسب براي دوستان معماري منظر و طراحان محيط زيست)، تحليلهاي پزشكي و بهداشتي، تحليل هاي اجتماعي و استقرار تئوريهاي نظامي ( پيش بيني خصوصيات نظامي دشمن و نوع عملكرد و پيشنهاد براي استقرار نيرو ها). درشهر سازي مكان يابي اماكن جديد با توجه خصوصيات دما، رطوبت، بارش ، درصد تابش خورشيد، شيب و جهت شيب، ارتفاع، ديدو منظر، گستره آلودگي( هوا ،آب، صدا)، همانطور كه فروموديد ملكيت، كاربري و.... با (overlay ) همپوشاني كردن لايه هاي داده ها مي توان به يك جواب صحيح در مكانيابي دست يافت،يكي از اهداف استفاده از GIS رسيدن به همان توسعه پايدار است.

2. نكته اساسي كه از گفته هاي بالا منتج مي شود آنست زماني ميتوان از سامانه اطلاعات جغرافيايي (اگر جايي در مقاله اي به كلمه ساج برخورديد منظور GIS است) بهترين استفاده رو كرد كه داده هاي درست، بروز، دقيق و كامل و معتبر در اختيار داشته باشيم. در كل 80 درصد كيفيت در GIS داده ها و كيفيت آنهاست.

3. نكته بعدي بهتر است اضافه كنم با توجه به تعاريف بالا نام GIS تغيير كرده است و از سال 2008 بسايري از صاحب نظران آنرا دانش داده هاي مكانمند (Geo spatial Information Science) و معني آن اينست كه هر داده اي كه بتوان به يك مكان اختصاص داد در اين دانش مي گنجد.

4. در GIS داده ها به دو گروه اصلي تقيسم مي شود :

*داده هاي گرافيكي يا مكاني يا جغرافيايي(GEOGRAPHIC DATA & SPATIAL DATA & GRAPHIC DATA)

*داده هاي توصيفي يا غير گرافيكي ( ATTRIBUTED DATA & DATA BASE)

5. اصطلاحي كه در اينجا مطرح ميگردد واژه ي TDB است.

خوب براي پست بعدي آيا كسي ميداند كه معني آن چيست؟

فعلا بدرود و پيروز باشيد

پاسخ
       سپاس شده توسط amirhossein ، mahzad ، niloofar mahyari ، 0RKIDEH ، roshan241 ، Maryam M
      زیربنای GIS را پایگاه داده های توپوگرافی ( TDB : Topographic Data Base) تشکیل می دهد

Data Base+

Topographic=

TDB

داده های توصیفی+

داده های گرافیکی=

پایگاه داده های توپوگرافی

mall">ممنون میشم بیشتر توضیح بدین.
      mall">استاد چطوره با نرم افزار و کاربردی جلو بریم؟مثلا با GIS 9.3v

پاسخ
       سپاس شده توسط 0RKIDEH
      ERROR 999998
      آخرین ارسال های من :

برگ سبزی است تحفه درویش...
      پاسخ

موضوع‌های مشابه…
      موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
        سوال از GIS Maryam M 3 2,720 ۱۳۹۱-۱۱-۴، ۰۷:۳۷ عصر
      آخرین ارسال: b_negahdar
        آنچه در مورد GIS باید بدانیم{مژده به اعضای ایران شهرساز}پرسش و پاسخ با استاد احمدی alireza 28 14,714 ۱۳۹۱-۲-۵، ۰۱:۰۵ عصر
      آخرین ارسال: onlyhvs
        درخوااست آموزش برداشت در طرح هادی روستا به روش ساج starsat 8 6,080 ۱۳۹۰-۹-۷، ۱۱:۵۲ عصر
      آخرین ارسال: ali_ahmadi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان