امتیاز موضوع:
  • 56 رأی - میانگین امتیازات: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش GIS :قسمت سوم-C-منتظر باشید
قسمتی از این بخش:

تعاريف :

بر اساس نظر مجمع تاملينسون سيستم اطلاعات جغرافيايى عبارت است از يک سيستم اطلاعاتى رقمى که بتواند اطلاعات جغرافيايى و غير جغرافيايى زمينه هاى مختلف يک نقطه را به هم مرتبط ساخته و مورد تجزيه و تحليل قرار داد و اطلاعات مورد نياز تصميم گيرى را استخراج نمايد. مجمع تاملينسون ، طبق نظر بيوروگ اين سيستم اشباء و عوارض سطح زمين را بطريق زير تعريف مى نمايد :

- تعيين موقعيت جغرافيايى آنها نسبت به يک سيستم مشخص مختصات.

- ارائه صفحات و مشخصات آنها که به موقعيت جغرافيايى آنها وابسته نيست.

- ارتباط بين عوارض و اشياء موجود که نشان دهنده رابطه و موقعيت اشيا نسبت به يکديگر است. از اين ارتباط مى توان نحوه اتصال و درجه همسايگى اشياء مختلف را نسبت به هم پيدا نمود.

براى درک آسان و دستيابى سريع ، همه نوع اطلاعات جغرافيايى در نقشه ها به نمايش درمى آيد. زيرا نمايش اطلاعات بصورت گرافيکى در بسيارى از موارد از چند کتاب گوياتر است.

انجام هرگونه تغيير و اصلاح يا به اصطلاح بازنگرى اطلاعات در نقشه ها ، مستلزم تهيه نقشه جديدى با فرآيندى تقريباٌ‌ همانند تهيه نقشه اول مى باشد در واقع اطلاعات روى نقشه همواره مورد بهره برردارى نمى باشد و تنها بصورت آرشيو ارزش کمى مى يابد.

سيستم اطلاعات جغرافيايى (GIS) امکان دسترسى به بهره بردارى مناسب از کليه اطلاعات جغرافيايى را فراهم مى سازد با تبديل اطلاعات جغرافيايى بصورت ديجيتال و ذخيره آن در کامپيوتر ، امکان هرگونه فعاليت بازنگرى اطلاعات و وارد نمودن اصلاحات ، تغيير مقياس و جنراليزه نمودن نقشه (حذف يا تغيير حجمى از اطلاعات نقشه) را ميسر مى نمايد.

· اطلاعات پايه

در يک سيستم اطلاعات جغرافيايى ، اطلاعات پايه و بستر هندسى اطلاعات جغرافيايى ، نقشه است و با تلفيق ساير اطلاعات کمى و کيفى در يک سيستم واحد ، امکان مراجعه به هرگونه اطلاعات و طبقه بندى را فراهم مى سازد داده هاى گرافيکى و رقومى عنوان اطلاعات پايه را در سيستم اطلاعات جغرافيايى به خود مى گيرد....

دانلود کنید:کامل

.pdf   قسمت 3-3.pdf (اندازه: 112.54 KB / تعداد دفعات دریافت: 518)
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، amirhossein ، shahryar ، ahmad lotfi ، Elham.A ، poroshot ، bluesky68 ، bahareh. ، 0RKIDEH

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  جزوه آموزش نرم‌افزار ArcGIS 9.3 (تألیف: ناهید نعمتی) MHAKBARI 1 5,739 ۱۳۹۴-۶-۱۷، ۰۴:۰۶ صبح
آخرین ارسال: alireza
  آموزش کامل نرم افزار Gis ماراویا 1 6,118 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۲:۴۲ عصر
آخرین ارسال: faezeh1372
  جزوه آموزش كامل GIS MHAKBARI 3 3,729 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۲:۴۰ عصر
  جزوه آموزشی GIS haydariyan 1 2,813 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۱:۳۰ صبح
  آموزش gis shahryar 12 8,969 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۱:۰۳ صبح
  آسان ترین آموزش GIS maspory 3 3,237 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۱:۰۲ صبح
  آموزش انجام عملیات ریاضی در GIS yaser seraj 5 3,431 ۱۳۹۳-۱۰-۱۹، ۱۰:۳۱ صبح
  معرفی اعضای gis و چقدر gis میدونید از مبتدی تا حرفه ای alireza 0 574 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۵۲ عصر
  گام اول تا دهم یادگیری gis برای مبتدی ها-تهیه شده توسط سایت جی آی اس ایران شهرساز alireza 0 1,170 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۵۱ عصر
  من دارم gis را یاد میگیرم شما هم همراه من شوید... alireza 0 519 ۱۳۹۳-۳-۸، ۰۹:۵۰ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان