امتیاز موضوع:
  • 55 رأی - میانگین امتیازات: 3.02
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی کتاب :تاریخ شناسی معماری ایران
معرفی کتاب :تاریخ شناسی معماری ایران

""به عقیده من هگل پدر تاریخ هنر است من در هر مرتبه ای از هنر او را درک می کنم اما همچنان که فرزندان در مقابل پدران خود می ایستندتا از سیطره نفوذ اینان خارج شوند من نیز این کار را میکم . اما تصور میکنم برای گذر از هگل باد او را خوب شناخت . (گامبریچ)"

خدا رحمت کنه خانم دکترنسرین گلیجانی مقدم را از حق نگذریم که پزوهش ایشون در زمینه تاریخ شناسی معماری ایران بسیار ارزشمند بوده و هست که این پزوهش خوشبختانه بعنوان کتابی به همبن نام در انتشارات دانشگاه تهران به سال 1384 به چاپ رسیده است . کتابهای معماری تو ایران بیشتر ترجمه است یعنی وارداتی است و کمتر پزوهش ما تو کتابای معماری داریم یادمون نره پزوهش یعنی تولید (generation ) قطعا تولید محتوا امری است فرا تر از ترجمه .

"هر مدرس معماری که معماری را پدیده ای فراتر از ساختمان بداند با تاریخ معماری سرو کار دارد ."

" برای نگارنده مطالعه تالیفات تاریخ معماری ایران که بیشتر توسط مورخان غربی انجام شده همواره با نوعی احساس بیگانگی همراه بوده است چرا که هرگز ذهنیت و تصویری را که از معماری تاریخی ایران از طریق حضور در فضاها و مشاهده بناها و شهر های کهن ایران در ذهن داشت در لابلای نوشته هیا توصیفی منظم و خشک و گاه مشحون از تحسین و ستایش از هنر ایزران با نقشه ها و تصویرهای متعدد این تالیفات نیافته است اما در همان زمان گاه با نوشتهای کوتاه روایت گونه و معمولا بدون نقشه و تصویر پزوهشگران و مورخان ایرانی در باره هنر و معماری سنتی ایران که به ظاهر قابل مقایسه با کتابهای وزین و پر محتوای محققان غربی نبودند احساس نزدیکی و همدلی بیشتری داشته است و با این نوشته های ساده و صمیمی راحت تر به درون معماری گذشته ایران پای نهاده است چرا اینچنین بوده است ؟ آنچه مورخان غربی معماری ایران ایران با وجود مهارت و تجربه در به کار بردن روشهای علمی تجربه شده و برخورداری از پشتوانهای عمی و مادی در این تالیفات موفق با بیان آن نشدند چه بوده است ؟...

آیا اگر معماری تاریخی ایران آنچنان که شایسته است . معرفی و شناخته میشد بازهم معماری امروز ایران دچار بحرانی که آن را با بی هویتی تعریف میکنند شده بود ؟ آیا این شناخت حداقل تاحدی نمی توانست نقش بازدارندگی و جهت دهی صحیح به این حرکت را داشته باشد؟..."

فصل اول :

این نوشتار برمبنای نارسایی های موجود در مطالعات تاریخ نگاری معماری ایران با هدف بررسی این امر و دستیابی به رویکردی مناسب در جهت رسیدن به شرایط مطلوب شکل گرفته که در قالب چهار فصلو دوازده گفتار تهیه شده است محتوای سه فصل مطالعاتی این کتاب به بررسی مطالب ذیل می پردازد

فصل اول : با توجه به مسئله عدم شناسایی و معرفی تاریخ معماری بعنوان یک نظام علمی در ایران با تعریفی که بر مبنای فهم انسان از فضا شکل گرفته به ارائه تعریفی از تاریخ معماری می پردازد که یکی از وجوه کیفی و محتوایی معماری گذشته می باشد .

فصل دوم:

با بررسی تجربیات تاریخ نگاری معماری در غرب و آشنایی با سیر تحول تاریخی و فرهنگی آن سرزمین به معرفی بینش ها و روشهای حاکم بر تالیفات تاریخ نگاری معماری در غرب می پردازد .

فصل سوم :

ضمن آشنایی با زمینه ها و قابلیتهای تاریخ نگاری ایران و ارزش میراث گرانقدر مکتوبات تاریخی ایران و بهره گیری از ان برای تاریخ معماری به معرفی محورهای مطالعاتی تاریخ نگاری معماری ایران می پردازد .

فصل چهارم :

بر مبنای نتایج بدست آمده تاریه نگاری معماری ایران تحت تاثیر شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم از ابتدا در مسیر صحیح قرار نگرفته است حاکمیت مورخان غربی معماری ایران علی رغم منابع باارزشی که از آنها به جای مانده در جهت رشد این معرفت اجتماعی نبوده است از این رو نویسنده در فصل چهارم توجه خواننده را به معماری گذشته با دیدگاه نظری بر گرفته از بستر فرهنگی ایران جلب می کند ."

بعد از معرفی این کتاب ارزشمند حالا یک سوال من از شما داریم البته امید واریم که جواب من را هم بدهید .

حالا سوال :

شما تا چه اندازه بااین نظریه موافقید که معماری ایران معماری تالیف ناپذیری است و با خواندن کتاب هیچگاه نمی توان به شناخت درستی از این معماری دست یازید. موافقید ؟

آیا غوطه ور شدن در فضای جادویی معماری گذشته ایران که البته دارای لایه های پنهانی است را می توان با نقشه. کتاب . اسلاید.و عکس . تصور کرد ؟

منبع: وبلاگ مداد مشکی
آخرین ارسال های من :

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مجموعه کتب عملکردهای معماری: مجتمع مسکونی saeiideh 1 6,118 ۱۳۹۴-۲-۶، ۰۸:۴۱ عصر
آخرین ارسال: ahmad reza zare
  اصول و مبانی رنگ شناسی در معماری و شهرسازی saeiideh 3 6,373 ۱۳۹۲-۷-۲۹، ۰۵:۴۵ عصر
آخرین ارسال: بختیاری
  رونمایی کتاب تعامل معماری و تکنولوژی javad jamshidi 0 1,592 ۱۳۹۱-۷-۲۲، ۰۹:۰۹ عصر
آخرین ارسال: javad jamshidi
  معرفی کتاب هزار سال معماری جهان javad jamshidi 0 1,794 ۱۳۹۱-۷-۱۵، ۰۳:۰۲ عصر
آخرین ارسال: javad jamshidi
  معرفی کتاب "معماری سنتی اندونزی" 0RKIDEH 0 1,945 ۱۳۹۱-۱-۱۵، ۱۰:۲۲ صبح
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  معرفی کتاب "تبریز به روایت کروکی" 0RKIDEH 0 1,825 ۱۳۹۱-۱-۱۵، ۱۰:۱۵ صبح
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  کتاب خودآموزی از شگفتی های اتوکد saeiideh 0 1,761 ۱۳۹۰-۱۱-۲۸، ۰۶:۵۴ عصر
آخرین ارسال: saeiideh
  کتاب مدیریت پروژه‌های صنعتی جدیدترین اثر پروفسور محمود گلابچی saeiideh 0 1,795 ۱۳۹۰-۱۱-۲۷، ۰۷:۳۳ عصر
  فضا، زمان و معماری: رشد یک سنت جدید saeiideh 0 1,589 ۱۳۹۰-۱۱-۲۱، ۰۷:۲۸ عصر
  معماری و اندیشه نقادانه saeiideh 0 2,585 ۱۳۹۰-۱۱-۲۱، ۰۷:۲۱ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان