امتیاز موضوع:
  • 71 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنچه در مورد GIS باید بدانیم{مژده به اعضای ایران شهرساز}پرسش و پاسخ با استاد احمدی
سلام به همه دوستان
GIS مثل استیو جابز می مونه، هر چی بیشتر باهاش آشنا می شی بیشتر به قابلیت هاش پی می بری:)
مکان یابی کردن از تخصصی ترین کارای GIS که امروزه با ArcGis انجام میشه. مکان یابی کردن در حقیقت از روی هم اندازی لایه های مختلف اطلاعات به دست میاد، مثلا نقشه راهها رو روی نقشه شیب و کاربری وضع موجود و چند تا نقشه دیگه می ندازن تا یه مکان مناسب برای مکان دفع زباله بیابن.
این کار تو ArcGis با داده های رستری انجام می شه، واسه این کار باید نقشه ها رو به رستر تبدیل کنین منتها با این توضیح که ابعاد پیکسل ها باید با هم برابر باشه، بعد این نقشه ها رو که روی هم می ندازن می تونن به یکی یا چند تا از اونا ارزش بیشتر یا کمتری بدن، مثلا به نقشه زمین های باتلاقی ارزش صفر بدن تا کلا حذف بشه. بعد از اون یه نقشه با یه سری طیف رنگ به دست میاد که بعضی از مکان ها ارزش بالاتری داره و بعضی دیگه ارزش پایین تری. من الان هیچ فایل نقشه مکان یابی دم دستم نیست اما ظرف چند روز آینده یه نمونه از این نقشه ها رو واستون می زارم.

در مورد کارهای دیگه ArcGis مثل 3 بعدی کردن نقشه ها، باز هم مثل بقیه تحلیل ها نیاز به یه فیلد تو جدول داده ها داریم که اندازه اون بعد رو مشخص کنه، مثلا اگه می خواین به ساختمونامون ارتفاع بدیم باید تعداد طبقات ساختمون و داشته باشیم و اگه می خوایم زمین رو تو محیط 3 بعدی ترسیم کنیم باید ارتفاع نقاط یا منحنی های میزان و داشته باشم تا بتونیم مدل ارتفاعی و سه بعدی ترسیم کنیم، محیط 3بعدی ArcGis هم محیط Arcscene هستش که قابلیت نمایش سه بعدی رو داره. باز هم من در اولین فرصت که به فایل هام دسترسی پیدا کنم یه نمونه از این نقشه ها رو هم میزارم اینجا تا ببینین.

در مورد کتاب خوب برای منبع کنکور هم راستش من باید اول سوالای کنکور و ببینم، چون از آخرین باری که با دقت اونا رو نیگا کردم خیلی وقته گذشته و ثانیا باید وقت بکنم یه سر تا انفلاب برم بعد دوتا منبع خوب معرفی کنم.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، saeed nasiri majd ، 0RKIDEH ، elham90 ، haydariyan ، mahzad ، .Utopia
سلام و خسته نباشید
ممنون که وقت با ارزشتون را در اختیار اعضا قرار دادید
سوال؟
1-برای فردی مثل من که فقط اسم gis را شنیدم و هنوز نرم افزارش را ندارم توضیح دهید که چه ورژنی را باید بگیرم و نصب کنم؟
2-بعد از نصب برای شروع ساده چکار کنم؟
ممنون

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط alireza ، .Utopia
    ممنون از اینکه این لطف رو در حقمون می کنید.باتشکر دوباره از شما و مدیریت سایت
    آخرین ارسال های من :

[img=0x282]http://pic.photo-aks.com/photo/nature/rain/large/girl_rain_forest_road.jpg[/img]
    Follow your dreams  and  never  never never give up

پاسخ
     سپاس شده توسط alireza
    سلام
    GIS هم مثل هر نرم افزار دیگه، یه سری اصول پایه ای داره که یاد گرفتن اونا با هر کدوم از ورژن های نرم افزار امکان پذیره، واسه همین شما هر کدوم از ورژن ها رو نصب کنبن قبوله و کارتون و راه می ندازه اما اون اولا که ورژن 10 نرم افزار اومده بود من سر یه کلاس با بجه ها بحث می کردم به این نتیجه رسیدیم که 9.3 مثل پراید می مونه، 10 مثل زانتیا، حالا خود دانین:D

واسه شروع کردن هم بهتون کتاب معرفی می کنم اما 3 تا منبع خوب انگلیسی دارم ( هرچند قدیمی هستن) اما واستون می زارم که برین دانلود کنین حالش و برین.

پاسخ
     سپاس شده توسط .Utopia
    سلام

لطفا اگر اطلاع دارید نرم افزاری رو معرفی کنید که به راحتی بتوان نقشه های شهری را در اینترنت به نمایش گذاشت.
    به سختی Arcgis server نباشه (نیاز به سرور نداشته باشه)
    آخرین ارسال های من :

پاسخ
    لطفا نحوه نصب دستی arc gis 9.3 را شرح دهید.با تشکر

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
      سلام. اشکالی نداره اگه ما هم اگر چیزی می دونیم در جواب سوالات بگیم؟
      این طوری اگر استاد اشکالای ما رو بگیرن, ما هم اطلاعاتمون تثبیت می شه.

آخرین ارسال های من :
      پاسخ
      (۱۳۹۰-۷-۲۷، ۰۲:۲۵ عصر)roshan241 نوشته است: سلام. اشکالی نداره اگه ما هم اگر چیزی می دونیم در جواب سوالات بگیم؟
      این طوری اگر استاد اشکالای ما رو بگیرن, ما هم اطلاعاتمون تثبیت می شه.

سلام
      اگر شما به جوابتون تقریبا مطمئن هستید جواب دهید چون با این کار سوالات سریعتر جواب داده خواهد شد و بحث هم داغتر خواهد شد.
      خواهش من از دوستانی که میخواهند جواب دهند اینه که اگه ج.اب صحیح را نمیدونند بحث را منحرف نکنند.
      آخرین ارسال های من :

پاسخ
      سلام
      ببخشید من یه مدت درگیر بودم و نمی تونستم جواب بدم
      -اولا که من خوشحال می شم اگه هر کسی اینجا جواب بده
      -ثانیا در مورد server یه نگاه می کنم بعد بهتون خبر می دم
      -اما در مورد نصب باید بگم که متاسفانه ما Arcgis اورجینال نداریم و همه نرم افزارا کرک شده هستن، واسه همین هر کدومشون یه قلق مخصوص واسه نصب دارن. به خاطر همین هم باید تو سی دی یا روی کارتنش یا تو help نرم افزار نیگا کنین و طریقه نصبش و یاد بگیرین
      اینم یه کار 3 بعدی مال سال 85 با ورژن 9 نرم افزار

لازم به توضیحه که این فایل اون موقع محض بستن دهن استاد :-) تهیه شده بود واسه همین اولا هم فقط با یه دونه لایه درست شده ثانیا رنگ و لعاب خاصی نداره.
      به این فایل میشه راه و رنگ کاربری ه حتر درو پنجره و زمین وصل کرد

پاسخ
       سپاس شده توسط saeed nasiri majd ، .Utopia
      [highlight=#ffffff]
      network analysis یا تحلیل شیکه ابزاری در نرم افزار ArcGis است برای تحلیل هاییی که به نوعی به یکه شبکه مرتبط است. شبکه راهها،آب،گاز و هر آنچه را که بتوان به صورت شبکه بیان کرد را می توان بوسیله این ابزار تحلیل کرد.
      این ابزار امکانات گسترده ای از جمله یافتن نزدیکترین مسیر و یافتن سطح سرویس خدمان بر اساس طول فاصله راههای منتهی به آنها را در اختیار قرار می دهد که فرق آن با ابزار buffer در این می باشد که در buffer دایره ای به محیط دلخواه اطراف نقطه مورد نظر کشیده می شود اما در این ابزار طول مسیرهای منتهی به نقطه محاسبه می شود.
      این ابزار امکان وررود اطلاعاتی مانند جهت های حرکت(مثلا خیابانهای یک طرفه و دو طرفه) و ارتفاع تقاطع ها(مثلا زیر گذر و روگذر) را دارد. حتی محاسبه مسیر منتهی به عارضه مورد نظر را نیز بر اساس تمامی واحدهای مورد نظر کاربر به آن می دهد.
      [تصویر:  355149_04pT88oW.PNG]

[/highlight]
      [/color][/font]

پاسخ
       سپاس شده توسط saeed nasiri majd ، .Utopia

موضوع‌های مشابه…
      موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
        کلاس آموزش GIS توسط استاد میری((فرصت طلایی برای یادگیری)) alireza 11 6,986 ۱۳۹۱-۱۱-۴، ۰۸:۳۰ عصر
      آخرین ارسال: b_negahdar
        سوال از GIS Maryam M 3 2,743 ۱۳۹۱-۱۱-۴، ۰۷:۳۷ عصر
      آخرین ارسال: b_negahdar
        درخوااست آموزش برداشت در طرح هادی روستا به روش ساج starsat 8 6,085 ۱۳۹۰-۹-۷، ۱۱:۵۲ عصر
      آخرین ارسال: ali_ahmadi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان