امتیاز موضوع:
  • 71 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنچه در مورد GIS باید بدانیم{مژده به اعضای ایران شهرساز}پرسش و پاسخ با استاد احمدی
سلام به همه دوستان
GIS مثل استیو جابز می مونه، هر چی بیشتر باهاش آشنا می شی بیشتر به قابلیت هاش پی می بری:)
مکان یابی کردن از تخصصی ترین کارای GIS که امروزه با ArcGis انجام میشه. مکان یابی کردن در حقیقت از روی هم اندازی لایه های مختلف اطلاعات به دست میاد، مثلا نقشه راهها رو روی نقشه شیب و کاربری وضع موجود و چند تا نقشه دیگه می ندازن تا یه مکان مناسب برای مکان دفع زباله بیابن.
این کار تو ArcGis با داده های رستری انجام می شه، واسه این کار باید نقشه ها رو به رستر تبدیل کنین منتها با این توضیح که ابعاد پیکسل ها باید با هم برابر باشه، بعد این نقشه ها رو که روی هم می ندازن می تونن به یکی یا چند تا از اونا ارزش بیشتر یا کمتری بدن، مثلا به نقشه زمین های باتلاقی ارزش صفر بدن تا کلا حذف بشه. بعد از اون یه نقشه با یه سری طیف رنگ به دست میاد که بعضی از مکان ها ارزش بالاتری داره و بعضی دیگه ارزش پایین تری. من الان هیچ فایل نقشه مکان یابی دم دستم نیست اما ظرف چند روز آینده یه نمونه از این نقشه ها رو واستون می زارم.

در مورد کارهای دیگه ArcGis مثل 3 بعدی کردن نقشه ها، باز هم مثل بقیه تحلیل ها نیاز به یه فیلد تو جدول داده ها داریم که اندازه اون بعد رو مشخص کنه، مثلا اگه می خواین به ساختمونامون ارتفاع بدیم باید تعداد طبقات ساختمون و داشته باشیم و اگه می خوایم زمین رو تو محیط 3 بعدی ترسیم کنیم باید ارتفاع نقاط یا منحنی های میزان و داشته باشم تا بتونیم مدل ارتفاعی و سه بعدی ترسیم کنیم، محیط 3بعدی ArcGis هم محیط Arcscene هستش که قابلیت نمایش سه بعدی رو داره. باز هم من در اولین فرصت که به فایل هام دسترسی پیدا کنم یه نمونه از این نقشه ها رو هم میزارم اینجا تا ببینین.

در مورد کتاب خوب برای منبع کنکور هم راستش من باید اول سوالای کنکور و ببینم، چون از آخرین باری که با دقت اونا رو نیگا کردم خیلی وقته گذشته و ثانیا باید وقت بکنم یه سر تا انفلاب برم بعد دوتا منبع خوب معرفی کنم.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، saeed nasiri majd ، 0RKIDEH ، elham90 ، haydariyan ، mahzad ، .Utopia

پیام‌های داخل این موضوع
RE: آنچه در مورد GIS باید بدانیم{مژده به اعضای ایران شهرساز}پرسش و پاسخ - توسط ali_ahmadi - ۱۳۹۰-۷-۲۴، ۰۵:۱۲ عصر
کاربرد GIS در برنامه ریزی مسکن - توسط onlyhvs - ۱۳۹۱-۲-۵، ۰۱:۰۵ عصر

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کلاس آموزش GIS توسط استاد میری((فرصت طلایی برای یادگیری)) alireza 11 7,036 ۱۳۹۱-۱۱-۴، ۰۸:۳۰ عصر
آخرین ارسال: b_negahdar
  سوال از GIS Maryam M 3 2,777 ۱۳۹۱-۱۱-۴، ۰۷:۳۷ عصر
آخرین ارسال: b_negahdar
  درخوااست آموزش برداشت در طرح هادی روستا به روش ساج starsat 8 6,103 ۱۳۹۰-۹-۷، ۱۱:۵۲ عصر
آخرین ارسال: ali_ahmadi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان