ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 31 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
مصاحبه مدیریت کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز در برنامه تلویزیونی نگین ایران – شه
مصاحبه مدیریت کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز در برنامه تلویزیونی نگین ایران – شهر شیراز در مورد مروری برعملکرد واحد کنترل و نظارت حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز

مدیریت کنترل و نظارت ساختمان یکی از دو مدیریت زیر مجموعه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز می باشد که سابقه تاسیس آن به سال 1368 پس از زلزله رودبال و منجیل بر می گردد که با استناد به مواد قانونی در شهرداری شیراز برای اولین بار با نام اولیه دفتر نظام معماری تاسیس گردید.

با توجه به اینکه شهر شیراز یکی از شهرهای زلزله خیز کشور می باشد مدیریت کنترل و نظارت ساختمان حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز، در راستای وظایف قانونی خود در جهت حفظ منافع همگانی و حفظ ایمنی مردم تاکید ویژه ای بر رعایت اصول و ضوابط فنی مطابق با مباحث مقررات ملی ساختمان و استانداردهای رسمی کشور در زمینه های سازه معماری و تاسیسات داشته است .

در زمینه کنترل ضوابط فنی در ساختمان

به منظور افزایش ایمنی اقدامات وسیعی صورت گرفته ، علاوه بر نظارت ناظر، کنترل مضاعف و نظارت عالیه در کلیه ساختمانها اعم از ساختمانهای آجری و اسکلتی درمراحل مختلف ساخت شامل فنداسیون ، اسکلت و سقف توسط کارشناسان مدیریت کنترل و نظارت ساختمان و بعضاً بصورت مشترک با کارشناسان و مهندسان خبره سطح شهر و کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان انجام می گیرد. و مادامیکه ساختمان به لحاظ فنی به حد قابل قبولی نرسد پیگیری های لازم به عمل می آید.

در ساختمانهای اسکلت فلزی ، پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان مسکن و شهرسازی پس از انجام فرخوان، شرکت های بازرسی جوش ساماندهی شده اند و بر اساس تعداد طبقات و نوع اتصالات ، ارائه تست جوش و تائید شرکت های بازرسی جوش اجباری گردیده است.در ساختمانهای اسکلت بتنی نیز ارائه آزمایشات کششی آرماتور و آزمایشات مربوط به بتن های مصرفی در حال انجام می باشد علاوه بر آن استفاده از مصالح استاندارد در ساختمان سازی در دستور کار قرار گرفته است.

یکی از افتخارات شهرداری شیراز این است که رعایت ضوابط فنی در ساختمانها بصورت یک فرهنگ بین مردم رایج شده است پیرو استعلام های کمیسیون های ماده صد و بازدیدهای انجام شده مشاهده می گردد اغلب ساختمانهایی که بدون پروانه و به اصطلاح بصورت شبانه احداث می گردند حداقل های فنی که شامل شناژبندی افقی و قائم می باشد را رعایت می کنند.

در بحث سیما و منظر شهری

به منظور ساماندهی نماها و کاهش آشفتگی در نمای شهری ، با دعوت از مهندسان معمار خبره سطح شهر و مجمع تخصصی معماران سازمان نظام مهندسی کمیسیون های معماری روزانه در مدیریت کنترل و نظارت ساختمان تشکیل و کلیه نقشه های معماری ساختمان های بلند مرتبه به لحاظ معیارهای معماری و نما و تاثیر آن بر سیما و منظر شهری در این کمیسیون بررسی و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در این کمیسیون ها استفاده ضابطه مند از مصالح و تکنولوژی نوین و هم چنین استفاده از مصالح بوم آورد مطابق باهویت فرهنگی شهر شیراز –موردتاکید می باشد.

به منظور ایجاد سیما و منظر مناسب در راستاها و جبهه هایی که ساخت و سازی انجام نگرفته و هنوز شکل نگرفته اند طرح های بدنه سازی به مهندسین مشاور واگذار و تهیه شده و پس از تصویب به سازندگان ابلاغ شده است.

هنگام صدور گواهی تطابق اجرا با نقشه های مصوب کمیسیون های معماری و طرح های بدنه سازی توسط کارشناسان مدیریت کنترل ونظارت ساختمان مورد ارزیابی قرار می گیرد.مبحث 19 مقررات ملی ساختمان

در راستای سیاست های کلان کشور و نظر به نقش حائز اهمیت انرژی و سوخت و هم چنین پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر و تاکید شهردار محترم شیراز، در فروردین ماه 1388 دفتر بهینه سازی سوخت و انرژی در جهت اجرائی شدن مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در مدیریت کنترل و نظارت ساختمان تاسیس گردید.

در مرحله اول اطلاع رسانی بوسیله درج آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار در چند نوبت ، سپس درج در سایت معاونت شهرسازی شهرداری و همچنین اطلاع رسانی به مهندسان و مجریان ساختمانی صورت گرفت و سپس پیرو مصوبه کارگروه انرژی در یک برنامه زمان بندی شده و بصورت مرحله ای و گام به گام در ساختمانهای 6 طبقه و بیشتر و بامتراژ بیش از 1000 مترمربع اجرای برخی ایتم های بهینه سازی از قبیل استفاده از شیشه های دو جداره ، استفاده از لامپ های کم مصرف، نصب سایه بان بر روی کولرها، جرای عایق حرارتی در سقف اول و آخر ، اجرای عایق حرارتی روی کانال های کولر و هوا و اجرای عایق حرارتی در دیوارهای پیرامونی که ماکزیمم اتلاف انرژی در آنها صورت می گیرد مد نظر قرار گرفت در مراحل مختلف اجرا نظارت بر حسن انجام کار توسط کارشناسان این مدیریت صورت می گیرد و صحت انجام ایتم های فوق در مراحل مختلف اجرا توسط کارشناسان مدیریت کنترل و نظارت ساختمان کنترل می گردد.

بحث استاندارد سازی آسانسور

پس از اتفاقات و حوادث ناگواری که در خصوص استفاده از آسانسور بوجود آمد. جلسات زیادی با سازمانهای ذیربط برگزار گردید و نهایتاً پیرو مصوبه ها و بخشنامه های ابلاغی سازندگان ساختمان ملزم به هماهنگی با اداره استاندارد و رعایت استاندارد سازی در اجرای آسانسور گردیده اند و در حال حاضر کلیه ساختمانهایی که از شهرداری پایانکار دریافت می کنند دارای تائیدیه از اداره استاندارد می باشند.

بحث معلولین جسمی و حرکتی

با توجه به دستورالعمل های ابلاغی در مرحله بررسی نقشه های معماری ، ضوابط معلولین جسمی و حرکتی و ایجاد رمپ معلولین در ساختمانهایی که مشمول این قوانین هستند کنترل و در هنگام صدور گواهی نیز نسبت به اجرایی شدن آن کنترلهای مورد نیاز به عمل می آید.

بحث آموزش و ارتقاء فرهنگ ساخت و ساز:

با توجه به نقش حائز اهمیت آموزش و اینکه آموزش یکی از اصلی ترین ایتم های توسعه می باشد برای کلیه مهندسان که از سازمان نظام مهندسی موفق به اخذ پروانه اشتغال گردیده و قصد ارائه خدمات مهندسی را دارند. کلاسهای توجیهی و آموزشی در نظر گرفته می شود. علاوه بر آن سالانه چندین سمینار علمی و تخصصی در جهت ارتقاء فرهنگ ساخت و ساز برگزار می شود و به کلیه همکاران مهندس شرکت کننده امتیازاتی تعلق می گیرد.

لازم به ذکر است درارزیابی که در سالهای 87 و 88 توسط وزارت مسکن و شهرسازی انجام شده است در هر دو سال شهرداری شیراز با اختلاف امتیاز بسیار زیاد به لحاظ رعایت مقررات ملی ساختمان در سطح کشور و بین کلیه شهرها و کلان شهرها مقام اول را کسب کرده است و مطمئناً تا چندین سال آینده این مقام در اختیار شهرداری شیراز خواهد بود.

در پایان اعتقاد داریم هر چند کاستی ها و مشکلات زیادی وجود دارد ولیکن حتی الامکان سعی شده است بر اساس متدها و آئین نامه های روز به سمت و سویی حرکت شود که در طراحی ها رفاه مردم مد نظر قرار گرفته و در حوادث طبیعی کمترین آسیب و خسارت به مردم وارد شود.


آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: Brightness
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  زنان شهردار ایران/تصاویر Sahab 2,185 2013-12-15، 04:47 PM
آخرین ارسال: hesam.n
  استفاده از اسکنر لیزر 3 بعدی برای نقشهبرداری تخت جمشید، ایران sara0111 1,485 2013-11-19، 07:54 PM
آخرین ارسال: sara0111
  متن کامل برنامه‌های وزیر مسکن و شهرسازی m.marziye 1,508 2013-08-23، 11:47 AM
آخرین ارسال: m.marziye
  کشف جدید باستان شناسان ایران، قدیم ترین خاستگاه کشاورزی جهان Saeedm 2,425 2013-07-15، 01:56 PM
آخرین ارسال: reza1366
  علاقه وزیر مسکن آفریقای جنوبی به ایران ماراویا 1,270 2013-02-13، 09:05 PM
آخرین ارسال: ماراویا
  سايتهای شهرداری شهرها ماراویا 3,009 2012-11-25، 01:43 AM
آخرین ارسال: geo
  نرم افزارهای کاربردی در فرآیندهای برنامه‌ریزی شهری aramo 2,430 2012-08-29، 10:01 AM
آخرین ارسال: کریمی
  ابتکار نوروزی شهرداری مشهد**آکواریوم در باجه تلفنD: Shahrsaz67 2,810 2012-04-03، 05:51 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  نخستین کتاب جامع هوشمند ابنیه و ساختمان رونمایی می‌شود FaTyJo0oN 1,200 2012-02-14، 11:45 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  تلفات زلزله در ایران، ده برابر میانگین جهانی‌ست FaTyJo0oN 1,300 2012-02-14، 11:15 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 01-27 somita asmasaleh اخبار طراحی شهری
  طرح جامع اهواز 01-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 01-21 s1s2s3 fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 01-21 alireza fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 01-20 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل