ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 31 رأی - میانگین امتیازات: 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
مصاحبه مدیریت کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز در برنامه تلویزیونی نگین ایران – شه
مصاحبه مدیریت کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز در برنامه تلویزیونی نگین ایران – شهر شیراز در مورد مروری برعملکرد واحد کنترل و نظارت حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز

مدیریت کنترل و نظارت ساختمان یکی از دو مدیریت زیر مجموعه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز می باشد که سابقه تاسیس آن به سال 1368 پس از زلزله رودبال و منجیل بر می گردد که با استناد به مواد قانونی در شهرداری شیراز برای اولین بار با نام اولیه دفتر نظام معماری تاسیس گردید.

با توجه به اینکه شهر شیراز یکی از شهرهای زلزله خیز کشور می باشد مدیریت کنترل و نظارت ساختمان حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز، در راستای وظایف قانونی خود در جهت حفظ منافع همگانی و حفظ ایمنی مردم تاکید ویژه ای بر رعایت اصول و ضوابط فنی مطابق با مباحث مقررات ملی ساختمان و استانداردهای رسمی کشور در زمینه های سازه معماری و تاسیسات داشته است .

در زمینه کنترل ضوابط فنی در ساختمان

به منظور افزایش ایمنی اقدامات وسیعی صورت گرفته ، علاوه بر نظارت ناظر، کنترل مضاعف و نظارت عالیه در کلیه ساختمانها اعم از ساختمانهای آجری و اسکلتی درمراحل مختلف ساخت شامل فنداسیون ، اسکلت و سقف توسط کارشناسان مدیریت کنترل و نظارت ساختمان و بعضاً بصورت مشترک با کارشناسان و مهندسان خبره سطح شهر و کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان انجام می گیرد. و مادامیکه ساختمان به لحاظ فنی به حد قابل قبولی نرسد پیگیری های لازم به عمل می آید.

در ساختمانهای اسکلت فلزی ، پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان مسکن و شهرسازی پس از انجام فرخوان، شرکت های بازرسی جوش ساماندهی شده اند و بر اساس تعداد طبقات و نوع اتصالات ، ارائه تست جوش و تائید شرکت های بازرسی جوش اجباری گردیده است.در ساختمانهای اسکلت بتنی نیز ارائه آزمایشات کششی آرماتور و آزمایشات مربوط به بتن های مصرفی در حال انجام می باشد علاوه بر آن استفاده از مصالح استاندارد در ساختمان سازی در دستور کار قرار گرفته است.

یکی از افتخارات شهرداری شیراز این است که رعایت ضوابط فنی در ساختمانها بصورت یک فرهنگ بین مردم رایج شده است پیرو استعلام های کمیسیون های ماده صد و بازدیدهای انجام شده مشاهده می گردد اغلب ساختمانهایی که بدون پروانه و به اصطلاح بصورت شبانه احداث می گردند حداقل های فنی که شامل شناژبندی افقی و قائم می باشد را رعایت می کنند.

در بحث سیما و منظر شهری

به منظور ساماندهی نماها و کاهش آشفتگی در نمای شهری ، با دعوت از مهندسان معمار خبره سطح شهر و مجمع تخصصی معماران سازمان نظام مهندسی کمیسیون های معماری روزانه در مدیریت کنترل و نظارت ساختمان تشکیل و کلیه نقشه های معماری ساختمان های بلند مرتبه به لحاظ معیارهای معماری و نما و تاثیر آن بر سیما و منظر شهری در این کمیسیون بررسی و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در این کمیسیون ها استفاده ضابطه مند از مصالح و تکنولوژی نوین و هم چنین استفاده از مصالح بوم آورد مطابق باهویت فرهنگی شهر شیراز –موردتاکید می باشد.

به منظور ایجاد سیما و منظر مناسب در راستاها و جبهه هایی که ساخت و سازی انجام نگرفته و هنوز شکل نگرفته اند طرح های بدنه سازی به مهندسین مشاور واگذار و تهیه شده و پس از تصویب به سازندگان ابلاغ شده است.

هنگام صدور گواهی تطابق اجرا با نقشه های مصوب کمیسیون های معماری و طرح های بدنه سازی توسط کارشناسان مدیریت کنترل ونظارت ساختمان مورد ارزیابی قرار می گیرد.مبحث 19 مقررات ملی ساختمان

در راستای سیاست های کلان کشور و نظر به نقش حائز اهمیت انرژی و سوخت و هم چنین پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر و تاکید شهردار محترم شیراز، در فروردین ماه 1388 دفتر بهینه سازی سوخت و انرژی در جهت اجرائی شدن مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در مدیریت کنترل و نظارت ساختمان تاسیس گردید.

در مرحله اول اطلاع رسانی بوسیله درج آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار در چند نوبت ، سپس درج در سایت معاونت شهرسازی شهرداری و همچنین اطلاع رسانی به مهندسان و مجریان ساختمانی صورت گرفت و سپس پیرو مصوبه کارگروه انرژی در یک برنامه زمان بندی شده و بصورت مرحله ای و گام به گام در ساختمانهای 6 طبقه و بیشتر و بامتراژ بیش از 1000 مترمربع اجرای برخی ایتم های بهینه سازی از قبیل استفاده از شیشه های دو جداره ، استفاده از لامپ های کم مصرف، نصب سایه بان بر روی کولرها، جرای عایق حرارتی در سقف اول و آخر ، اجرای عایق حرارتی روی کانال های کولر و هوا و اجرای عایق حرارتی در دیوارهای پیرامونی که ماکزیمم اتلاف انرژی در آنها صورت می گیرد مد نظر قرار گرفت در مراحل مختلف اجرا نظارت بر حسن انجام کار توسط کارشناسان این مدیریت صورت می گیرد و صحت انجام ایتم های فوق در مراحل مختلف اجرا توسط کارشناسان مدیریت کنترل و نظارت ساختمان کنترل می گردد.

بحث استاندارد سازی آسانسور

پس از اتفاقات و حوادث ناگواری که در خصوص استفاده از آسانسور بوجود آمد. جلسات زیادی با سازمانهای ذیربط برگزار گردید و نهایتاً پیرو مصوبه ها و بخشنامه های ابلاغی سازندگان ساختمان ملزم به هماهنگی با اداره استاندارد و رعایت استاندارد سازی در اجرای آسانسور گردیده اند و در حال حاضر کلیه ساختمانهایی که از شهرداری پایانکار دریافت می کنند دارای تائیدیه از اداره استاندارد می باشند.

بحث معلولین جسمی و حرکتی

با توجه به دستورالعمل های ابلاغی در مرحله بررسی نقشه های معماری ، ضوابط معلولین جسمی و حرکتی و ایجاد رمپ معلولین در ساختمانهایی که مشمول این قوانین هستند کنترل و در هنگام صدور گواهی نیز نسبت به اجرایی شدن آن کنترلهای مورد نیاز به عمل می آید.

بحث آموزش و ارتقاء فرهنگ ساخت و ساز:

با توجه به نقش حائز اهمیت آموزش و اینکه آموزش یکی از اصلی ترین ایتم های توسعه می باشد برای کلیه مهندسان که از سازمان نظام مهندسی موفق به اخذ پروانه اشتغال گردیده و قصد ارائه خدمات مهندسی را دارند. کلاسهای توجیهی و آموزشی در نظر گرفته می شود. علاوه بر آن سالانه چندین سمینار علمی و تخصصی در جهت ارتقاء فرهنگ ساخت و ساز برگزار می شود و به کلیه همکاران مهندس شرکت کننده امتیازاتی تعلق می گیرد.

لازم به ذکر است درارزیابی که در سالهای 87 و 88 توسط وزارت مسکن و شهرسازی انجام شده است در هر دو سال شهرداری شیراز با اختلاف امتیاز بسیار زیاد به لحاظ رعایت مقررات ملی ساختمان در سطح کشور و بین کلیه شهرها و کلان شهرها مقام اول را کسب کرده است و مطمئناً تا چندین سال آینده این مقام در اختیار شهرداری شیراز خواهد بود.

در پایان اعتقاد داریم هر چند کاستی ها و مشکلات زیادی وجود دارد ولیکن حتی الامکان سعی شده است بر اساس متدها و آئین نامه های روز به سمت و سویی حرکت شود که در طراحی ها رفاه مردم مد نظر قرار گرفته و در حوادث طبیعی کمترین آسیب و خسارت به مردم وارد شود.


آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: Brightness
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  زنان شهردار ایران/تصاویر Sahab 2,235 2013-12-15، 04:47 PM
آخرین ارسال: hesam.n
  استفاده از اسکنر لیزر 3 بعدی برای نقشهبرداری تخت جمشید، ایران sara0111 1,520 2013-11-19، 07:54 PM
آخرین ارسال: sara0111
  متن کامل برنامه‌های وزیر مسکن و شهرسازی m.marziye 1,553 2013-08-23، 11:47 AM
آخرین ارسال: m.marziye
  کشف جدید باستان شناسان ایران، قدیم ترین خاستگاه کشاورزی جهان Saeedm 2,466 2013-07-15، 01:56 PM
آخرین ارسال: reza1366
  علاقه وزیر مسکن آفریقای جنوبی به ایران ماراویا 1,305 2013-02-13، 09:05 PM
آخرین ارسال: ماراویا
  سايتهای شهرداری شهرها ماراویا 3,053 2012-11-25، 01:43 AM
آخرین ارسال: geo
  نرم افزارهای کاربردی در فرآیندهای برنامه‌ریزی شهری aramo 2,465 2012-08-29، 10:01 AM
آخرین ارسال: کریمی
  ابتکار نوروزی شهرداری مشهد**آکواریوم در باجه تلفنD: Shahrsaz67 2,865 2012-04-03، 05:51 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  نخستین کتاب جامع هوشمند ابنیه و ساختمان رونمایی می‌شود FaTyJo0oN 1,230 2012-02-14، 11:45 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  تلفات زلزله در ایران، ده برابر میانگین جهانی‌ست FaTyJo0oN 1,333 2012-02-14، 11:15 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل