ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 73 رأی - میانگین امتیازات: 3.21
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
Big Grin  همه چیز درباره مهاجرت به بهترین کشور دنیا (نروژ)!
همه چیز درباره مهاجرت به بهترین کشور دنیا !
نروژ كشوري در شمال اسكانديناوي است كه از سوي سازمان ملل، عنوان بهترين و بالاترين استانداردهاي زندگي در دنيا را به خود اختصاص داده است.نروژ، كشوري است كه در آن ميزان تحصيلات، درآمد ماهانه، اميد به زندگي، بهداشت و تغذيه منطبق بر استانداردهاي سازمان ملل مي‌باشد و اين استانداردها كاملا رعايت شده است. اميد به زندگي در بين مردم اين كشور تا 79 سال هم افزايش يافته است و موجب شده مردم آينده روشني را براي خود تصور كنند. پايتخت اين كشور اسلو مي‌باشد و طبق استانداردهاي متعارف زندگي در رده اول مي‌باشد.


جغرافيا
نروژ يك كشور كوهستاني و سردسير در شمال اروپا و غرب شبه‌جزيره اسكانديناوي است و در نيمكره شمالي كنار درياي نروژ كه در همسايگي سوئد در شرق و فنلاند و روسيه در شمال‌شرقي آن واقع شده است. اين كشور كوهستاني داراي آبدره‌هاي زيبا و وصف‌ناپذير هم مي‌باشد. مهمترين رشته‌كوه اين كشور كوه اسكانديناوي است كه دره‌هاي زيبا و عميق آن يكي از پرطرفدارترين جاذبه‌هاي گردشگري نروژ مي‌باشد. جلگه‌ها در كنار رودها به ويژه خليج اسلو و تنگه اسكاژراك واقع هستند، نروژ داراي جزيره‌هاي فراواني مي‌باشد كه با جنگل‌هاي انبوه از درخت پوشيده شده است. در نواحي جنوبي هوا معتدل و مرطوب و ساير نواحي سرد و يخبندان است.94 درصد خاك اين كشور قابل كشت است و كشاورزي در اين كشور رونق زيادي دارد. در بيشتر مناطق شمالي نروژ معمولا شش ماه شب و شش ماه روز است ضمن‌ اينكه مناطق شمالي نروژ، معمولا نه ماه در سال بارش برف و باران با خود به همراه دارد. اين كشور شامل 19 استان و 448 شهرستان مي‌باشد، بخشداري هر شهرستان در زبان نروژي كمدن نام دارد كه موظف به اجراي قوانين و سروسامان دادن به زندگي مردم هستند. اين كشور با توجه به وسعت بالاي 300هزار مترمربعي جمعيتي در حدود چهارميليون و 380 هزار نفر دارد! در دهه 18 ميلادي، اسلو، پايتخت نروژ به صورت يك روستا بوده و امروزه بخش زيادي از جمعيت در حومه اين شهر زندگي مي‌كنند. وايكينگ‌ها مهمترين اقوامي بودند كه در نروژ سكني داشتند. پيشينه مردم نروژ از نژاد اسكانديناوي و از تبار وايكينگ‌ها و از شاخه ژرمن‌ها هستند. همچنين 86 درصد نروژي‌ها پيرو كليساي انجيلي- لوتري، سه درصد كاتوليك و پروتستان، يك درصد مسلمان و 10 درصد باقيمانده تعلق ديني مشخصي ندارند. به تازگي اشاعه دين اسلام در نروژ افزايش يافته و در اسلو مكان‌هاي عبادتي براي نمازگزاران مسلمان ساخته شده است.

امروزه نروژ يكي از ثروتمندترين كشورهاي جهان محسوب مي‌شود چرا كه كشاورزي در اين كشور از رونق بسيار بالايي برخوردار است و حتي يكي از بهترين و مرغوب‌ترين چاه‌هاي نفت دنيا را دارا مي‌باشد كه عده زيادي در پالايشگاه‌هاي نفت مشغول به كار هستند و به دليل اينكه نروژ را دريا احاطه كرده بسياري از مردم نيز به ماهيگيري مي‌پردازند و يكي از چرخه‌هاي اقتصاد اين كشور را آبزيان دريايي تشكيل مي‌دهد. سه نوع ماهي در آب‌هاي نروژ يافت مي‌شود كه در هيچ‌ جاي دنيا نيست و مردم نروژ با اين سه نوع ماهي، غذاهاي لذيذ تهيه مي‌كنند و در مهماني‌هاي رسمي بر سر ميز قرار مي‌دهند. غذاي مردم نروژ را آبزيان تشكيل مي‌دهد و با انواع جلبك‌ها و سبز‌ه‌هاي دريايي كوكو و خورشت درست مي‌كنند.

درون کوچینروژ برای مدتی طولانی موطن اقوام مختلف بوده است. سامی ها بیش از دو هزار سال در نروژ زندگی کرده اند و چند صد سال است که افراد مختلف برای کار به نروژ می آیند. اولین مهاجرینی که به این کشور آمدند، اهل کشورهای همسایه و کشورهای اروپای غربی بودند. امروژه، مردم ٢٠٠ کشور مختلف در اینجا زندگی می کنند.

اقتصاد نروژ از سال ١٩٦٠ به بعد بهبود یافت. به این ترتیب، نیاز به نیروی کار افزایش یافت و افراد زیادی از کشورهای دیگر در جستجوی کار به این کشور وارد شدند. اولین افرادی که وارد کشور شدند، اهل اروپا بودند؛ اما از حدود سال ١٩٧٠ به بعد، افراد زیادی همچنین از آسیا، آفریقا، و آمریکای لاتین به نروژ آمدند. بسیاری از پاکستانی ها و ترک ها برای کار کردن به اینجا آمدند، و عده زیادی از آنها هنوز در اینجا زندگی می کنند. در سال ١٩٧٥، مهاجرت به نروژ متوقف شد زیرا بیکاری رو به افزایش بود و مسکن کافی برای کلیه افرادی که به این کشور وارد می شدند پیدا نمی شد.

امروزه، افرادی که اهل کشورهای EEA (منطقه اقتصادی اروپا) هستند می توانند اجازه اقامت و کار در نروژ دریافت کنند. همچنین متخصصین مشاغلی که در نروژ مورد نیاز است نیز می توانند اجازه کار دریافت کنند. در سال های اخیر، بسیاری از پناه جویان از اقصی نقاط دنیا به نروژ آمده اند. افرادی که مجبور هستند از جنگ و خشونت بگریزند می توانند درخواست پناهندگی در نروژ نمایند.

برون کوچی
نروژی ها نیز به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند. در نیمه دوم قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، حدود ٨٠٠٫٠٠٠ نروژی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. اقتصاد نروژ ضعیف بود و به سختی کار پیدا می شد. بسیاری از مردم رؤیای شروع زندگی جدیدی در ایلات متحده آمریکا را در سر می پروراندند. آنها شنیده بودند که در آنجا فرصت های زیادی فراهم است. در ابتدا زندگی در این کشور برای بسیاری از افراد مشکل بود، اما اکثر آنها موفق شدند.

امروزه، نروژی های زیادی در کشورهای دیگر به کار یا تحصیل مشغول هستند. آنها وقت خود را صرف آشنایی با یک فرهنگ دیگر می کنند و شاید زبان جدیدی را هم فرا بگیرند. جوانان نروژی غالباً چندین ماه و یا یک سال تمام را صرف جهانگردی و آشنایی با کشورها و فرهنگ های دیگر می کنند.

اخیراً افرادی که از نروژ کوچ می کنند مهاجرینی هستند که برای مدت های کوتاه یا طولانی به کشورهای گرم تر مسافرت می کنند. بسیاری از مستمری بگیران می خواهند از زمستان های سرد نروژ دور شوند. برخی از این افراد، به عنوان مثال، برای همیشه به اسپانیا مهاجرت می کنند؛ حال آنکه برخی دیگر در زمستان در اسپانیا و در تابستان در نروژ زندگی می کنند.

توضیحی درباره قوانين جديد مهاجرت در نروژ
اين مجموعه، شامل برخی مفاد قانونی تغيير يافته در زمينه های زیر می باشد:
اقامت، اشتغال بکار، انواع ویزا، بویژه ویزای تحصیلی و کاری، قوانین الحاق خانواده، اعطای پناهندگی و تعریف جدیدی ازپناهنده و نوع حمایت از پناهجویان، ادغام مهاجرین در جامعه نروژ، مبارزه بر عليه تروريسم و در مورد حقوق کودکان و قوانین اخراج پناهجویانی که جواب رد نهایی را از مقامات نروژی دریافت می کنند. قوانین جدید از اول ژانویه 2010 به اجراء در خواهد آمد و از این پس بجز استثنائاتی، تمامی پرونده هایی که به خارجیان مربوط میشود، بر اساس این قوانین به آنها رسیدگی می شود.اقامت
از این پس همه اجازه ها، اجازه اقامت نامیده می شوند. واژه "اجازه اقامت"، جانشین واژه های اجازه اقامت و اجازه کار می شود و از این پس همه اجازه ها، اجازه اقامت نامیده می شوند. در اصل اجازه اقامت در نروژ، شامل داشتن حق کار نیز می شود. اما در برخی موارد تاکید خواهد شد که اجازه اقامت، شامل حق کار کردن نمی باشد یا اجازه اقامت به گونه ای داده می شود که حق کار کردن را محدود می کند. از این پس واژه اجازه کار حذف خواهد شد.


اجازه اقامت دائم
کسب اجازه اقامت دائم بطور اتوماتیک شامل حق اجازه کار و اقامت دائم می باشد. بر اساس قوانین جدید، واژه "اجازه اقامت دائم" Permanent oppholdstillatelse جانشین واژه " اجازه اسکان" bosettingstillatelse خواهد شد. اقامت هر فردی که بطور مستمرحداقل سه سال متوالی را در کشور اقامت داشته است، اقامتی که براساس آن میتوان اجازه اقامت دائم را کسب کرد، می تواند اجازه اقامت دائم را کسب کند. اجازه اقامت برای هنرمندان، گروهای موسیقی و هنرمندان قوانین خاص خود را دارا می باشد. افراد نامبرده بالا چنانچه قصد اقامت در نروژ را برای دو هفته داشته باشند، نیاز به اجازه اقامت ندارند. بلکه می توانند تقاضای ویزا نمایند. افرادی که برای کار می آیند بایستی قرارداد کاری داشته باشند.

کارفرمایان و طرفین قرارداد متقاضی در نروژ، می توانند برای متقاضی، از نروژ تقاضای کار نمایند به شرطی که کارفرما، از سوی متقاضی وکالت کتبی داشته باشد. برخی ازمتقاصیان می توانند تقاضای اجازه اقامت خود را در نروژ تحویل مقامات نروژی دهند. این قانون شامل متخصصین و افرادی با صلاحیت های فنی و حرفه ای می باشد که دارای اقامت قانونی در نروژهستند. البته این قانون شامل افرادی که در نروژ تقاضای پناهندگی کرده اند نمی شود. چنانچه فردی در نروژ تقاضای اقامت می کند، بایستی تقاضای خود را به پلیس محل سکونت ویا مراکز اطلاعات برای خارجیان متقاضی کار ارائه نمایند.

قانون کار
در قانون قبلی بنام "شروع بکار" این امکان وجود داشت که خیلی سریع متقاضیان در نروژ شروع بکار کند. در قانون قدیم "شروع بکار" این امکان برای کارگران خارجی وجود داشت که قبل از اینکه پرونده اجازه اقامت آنها بررسی شود و به آنان اجازه اقامت داده شود، شروع بکار کنند. این قانون دستخوش تغییراتی اساس شده است.قوانین جدید نروژ درباره ویزا
هر کسی می تواند به عنوان توریست، ملاقات اعضای خانواده و یا سفر تجاری از نروژ تقاضای ویزا نماید. ویزا برای سفر به نروژ و دیگر کشورهای عضو پیمان شنگن حداکثر تا 90 روز اعتبار دارد. در اصل ویزایی که توسط یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن صادر می شود، قابل تمدید نمی باشد. در این زمینه استثنائاتی وجود دارد از جمله اینکه ویزای اصلی شما برای کمتر از 90 روز صادر شده باشد. در هر حال ویزای اصلی بیشتر از 90 روز اقامت در طی شش ماه در محدوده کشورهای شنگن داده نخواهد شد. ویزایی که شما از نروژ دریافت می کنید ، برای سفر به کلیه کشورهای عضو پیمان شنگن معتبر خواهد بود.

به چه کسانی ویزا داده می شود:
در اصل همه کسانی که قصد سفربه نروژ را دارند، نیاز به ویزا دارند. استثنائاتی برای کشورهایی وجود دارد که ورودشان به نروژ آزاد است و نیار به ویزا ندارند. هر کسی می تواند درخواست ویزا خود را به سفارتخانه های نروژ در کشور محل زندگی خودش ارائه دهدو از این پس درخواست ویزاها در سفارتخانه ها بررسی و جواب داده می شود. این امکان وجود دارد که درخواست ویزای شما برای رسیدگی اداره خارجیا ن در نروژ ارسال شود. در این صورت زمان بررسی طولانی تر خواهد شد. چنانچه در خود سفارتخانه بررسی شود، معمولا دو هفته طول می کشد که شما جواب درخواست خود را دریافت کنید.


چنانچه با ویزای شما موافقت شود بایستی شما مدراک زیر را دارا باشید:
پاسپورت معتبر برای سفر. بیمه مسافرت که برای کل کشورهای عضو شنگن معتبر باشد. میزان مبلغ بیمه شما نبایستی کمتر از مبلغ 30000 یورو باشد. قبل از اینکه به شما ویزا داده شود بایستی مدارک لازم را به سفارت ارائه دهید. برای رسیدگی درخواست ویزا، شما بایستی مبلغی به عنوان هزینه بررسی پرونده را به سفارت بپردازید.
ضمانت بانکی به مبلغ 50000 به عنوان شرط برای دادن ویزا:
برای صدور ویزا این امکان وجود دارد که اداره خارجیان نروژ، از کسی که در نروژ زندگی می کند ، درخواست ضمانت بانکی نماید. چنین ضمانتی هنگامی درخواست می شود که اداره خارجیان نسبت به بازگشت به موقع فردی که ویزای ملاقات گرفته است، شک و ابهام وجود داشته باشد. چنانچه فردی بخواهد از خانواده خود که در نروژ زندگی می کند، ملاقات نماید، بطور طبیعی نیاز به ضمانت بانکی وجود ندارد. این طرحی است که دولت برای افراد دیگری که عضو درجه یک خانواده نباشد در نظر گرفته است. این شرط برای افراد جوان نیزاحتمالا بکار خواهد رفت.
کارکرد ضمانت بانکی ان است که چنانچه فردی که با ویزای توریستی برای ملاقات اعضای خانواده اش به نروژ آمده است ولی پس از زمان مهلت قانونی ویزایش به کشور بازنگردد و یا به کشور دیگری سفر کند و در آنجا تقاضای پناهندگی نماید، با استفاده از این 50000 کرون ، وی را به کشورش بازگردانند.
در رابطه با ویزا های مختلف قوانین تازه ای به تصویب رسیده است که در صورت امکان، آنها را نیز ترجمه و در اختیار علاقمندان قرار خواهیم داد.


ویزای ورود به نروژ برای متخصصین:
متخصصینی که می خواهند قبل از اینکه اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنند به نروژ بیایند، می توانند برای ورود به تقاضای ویزای ورود نمایند. شرط دادن ویزا ی ورود آن است که احتمال زیادی برای اعطای اجازه اقامت به متخصص وجود داشته باشد.


چه کسانی می توانند ویزای ورود را دریافت کنند:
فرد بایستی دارای پیشنهاد کاری مشخصی از طرف یک کارفرما در نروژرت دارا باشد.

متقاضی بایستی کارگری ماهر یا متخصص باشد. شرط متخصص بودن آن است که تحصیلات فرد متقاضی حداقل معادل سه سال دبیرستان در نروژباشد. یا در رشته های کاری و تخصصی در دانشگاه و دانشکده مدرک تخصص خود را دریافت کرده باشد. از جمله لوله کش و یا پرستارو یا دیگر شغلهای فنی و حرفه ای.

تقاضای ویزای ورود به نروژ:
تقاضای ویزا ورود برای ارائه تقاضای اقامت در نروژ. این ویزا اجازه کار کردن را به متقاضی نمی دهد. اما به او اجازه می دهد تا زمانی که تقاضایش بررسی می شود در نروژ باشد. این ویزا برای 7 روز به متقاضی داده خواهد شد تا به نروژ بیاید و در این کشور تقاضای اقامت نماید. این ویزا اجازه سفر به دیگر کشورهای عضو شنگن رتا دارا می باشد.

جزئیات بیشتر ویزای کاری و اقامتی برای کارگران متخصص و ماهر وکارگران فصلی و همچنین ویزا به جوانان و یا افرادی که خواهان آشنایی با زبان و فرهنگ نروژ هستند، را در فرصتی دیگر ترجمه و منتشر خواهیم کرد.

قوانین جدید و حقوق کودکان
بر اساس قانون جدید، مصالح و حقوق کودکان بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و در قانون جدید، وضعیت آنها بطور عمومی و کلی بهتر از قبل تقویت خواهد شد. در طی سالهای گذشته، توجه ویژه سازمانهای بین المللی به مصالح و منافع کودکان دربرسی پرونده های خارجیان از جمله ، خانواده های مهاجر نقش و جایگاه ویژه ای داشته است. با توجه به پیمانهای بین المللی این امر به وظیفه ای بین المللی تبدیل شده است که نروژ نیز آنها را امضاء کرده و موظف به پایبندی آن می باشد. به عنوان نمونه در قوانین و مقررات جدید به عنوان مصوبه اصلی قید شده است که در پرونده هایی که کودک همراه خانواده باشد ، کودک بالای 7 سال و یا کودک خردسال هر گاه در وضعیتی باشد که خود بتوانند در باره نظرات و عقاید خود اظهار نظر کند، بایستی قبل از اینکه رای در باره پرونده مربوط به وی صادر شود، بایستی به نظرات او گوش داده شود. در باره پرونده های پناهندگی و یا پیوستن به خانواده، مقررات ویژه ای برای انجام مصاحبه با کودکان تعیین و مقرر شده است.

قوانین الحاق خانواده
قوانین الحاق خانواده سخت تر شده است. درقوانین جدید شروط تازه ای برای اعطای اقامت به خانواده در نظر گرفته شده است، شروط سخت تری برای الزامات مالی تعیین شده است. اصلی ترین موضوع در قوانین الحاق خانواده آن است که فردی که در نروژ زندگی می کند و خواهان آن است که همسر/ شوهر یا فرزند ان خود را به نروژ بیاورد، بایستی بتواند با ارائه مدارک معتبر نشان دهد که سال قبل به اندازه کافی درآمد داشته است. همچنین باید بر اساس مداراک نشان دهد که سال آینده نیز از درآمد کافی برخوردار خواهد شد. در همین رابطه در قوانین جدید شرط دیگری تعیین شده مبنی بر اینکه فرد متقاضی که در نروژ زندگی میکند نباید هزینه زندگیش از طریق اداره تامین اجتماعی یا همان سوشیال تامین شود.
قانون شرط چهار ساله الحاق خانواده، شامل فردی است که در نروژ زندگی می کند، یا متقاضی خود پناهنده باشد و به دلايل نوع دوستانه (دلائل انسانی) یا بدلائل قانون الحاق خانواده در نروژ اقامت داشته باشد. این فرد بایستی قبل از اینکه به اعضای خانواده اش اجازه اقامت داده شود، خودش 4 سال سابقه کار یا تحصیلات در نروژ را داشته باشد.
همانطور که قبلا ذکر شد، تمامی قوانین جدید خارجیان از جمله قانون الحاق خانواده از اول ژانویه 2010 به اجراء در خواهد آمد. تقاضاهایی که قبلا از این تاریخ ارسال شده ولی بعد از اول ژانویه بررسی شوند بر اساس قوانین جدید بررسی خواهند شد. این قانون حتی شامل پرونده هایی می شود که در این رابطه به رای اداره خارجیان شکایت یا اعتراض شده است. البته در این رابطه تبصره ای دوران گذار به این قانون وجود دارد.
سقف الزامات مالی تعیین شده از طرف دولت مبلغ 217600 کرون می باشد که معادل رتبه کاری 8 در ادارات دولتی می باشد.
چنانچه شما تقاضای الحاق خانواده خود را قبل از تاریخ 23 اکتبر 2009 ارائه داده اید این امکان وجود دارد، درآمد های دیگر نیز به غیر از حقوق به عنوان درآمد محسوب شود. مثل حقوق بیکاری. در این رابطه استثنایی وجود دارد و آن این است که شرط داشتن درآمد کافی در سال قبل از الحاق خانواده نیاز به گواهی نداشته باشد. چنانچه شما بعد از تاریخ 23 اکتبر 2009 تقاضای الحاق خانواده نموده اید، تقاضای شما بر اساس قوانین جدید بررسی خواهد شد.
بر اساس قوانین قدیم، یکی از تبصره های قانون الحاق خانوادگی آن بود که استثنائاتی برای سقف الزامات مالی تعیین شده برای همسران و یا همزی های نروژی وجود داشت اما در قانون جدید این تبصره نیز از میان برداشته شده است. این مورد در باره فرزند، همسر و یا همزی در طی سه سال که میتوانستند اجازه اقامت دائم را کسب کنند نیزصدق می کند. این تغییرات در تمام تقاضاهایی که از اول امسال بررسی می شوند صدق خواهد کرد.


قانون جدید شکایت
چنانچه شما نسبت به رای یا حکمی که از جانب اداره خارجیان صادر شده است اعتراض دارید و قصد دارید به آن اعتراض کنید. شکایت شما بر اساس قوانین جاری، زمان و یا تاریخی که شکایت شما بررسی می شود، مورد قضاوت قرار می گیرد. این بدین معنی است که چنانچه شما قبل از سال 2010 شکایتی ارائه نموده اید، اما در سال 2010 به شکایت شما رسیدگی شود، شکایت شما بر اساس قوانین جدید بررسی و رسیدگی می شود.
قوانین جدید خارجیان از ژانویه 2010 قابل اجرا می باشد.
سرانجام قانون جدید خارجیان در پارلمان نروژ تصویب شد و از اول سال میلادی 2010 قابل اجراء می باشد.


هزار مهاجر در شهر اسُلو
مهاجرینی که اجازه اقامت در نروژ را کسب می کنند، مناطق کوچک را ترک کرده و به اسُلو نقل مکان می کنند. 36 درصد از جمعیت اسُلو را مهاجرینی تشکیل می دهند که از کشورهای غیر اروپایی به نروژ آمده اند. بالاترین گروه مهاجرین در اسُلو را سومالیالی ها و افغانی ها تشکیل می دهند. در اوائل سال 2009 این ارقام به 43300 نفر در اسُلو و آکرشهوس به عنوان دومین مکانی است که 16600 نفر مهاجرغیر اروپایی در آن زندگی می کنند.کلاسهای رایگان دوره آموزشی زبان نروژی برای مهاجرین، در سال آینده بر چیده می شود
در سال آینده کلاسهای رایگان فراگیری زبان نروژی برای مهاجرین برچیده می شود. با تعطیلی این کلاس ها، هزاران مهاجرحق فراگیری زبان نروژی بطور رایگان را از دست خواهند داد. به همین خاطر مرکز خدمات آموزش بزرگسالان در شهر اُسلو، علاقمندان به شرکت رایگان در دوره های آموزش زبان نروژی را در خیابانها تشویق و جذب می کنند. تا کنون حق شرکت در دوره های آموزش زبان نروژی بطور رایگان، حق مسلم و قانونی هر مهاجر بود. اما از اول ماه سپتامبر 2010 دولت، هزاران مهاجر را از این حق محروم خواهد کرد و آنان بایستی هزینه شرکت در دوره های فراگیری زبان نروژی را شخصا پرداخت نمایند. در ماه سپتامبر سال گذشته تعداد 5500 نفر و امسال تعداد 5900 نفر در این کلاس ها شرکت کرده اند.

دولت نروژ در حالی این قانون را تصویب کرده است که قبلا، پیش شرط، کسب اجازه اقامت دائم و همچنین تابعیت کشور نروژ برای خارجیان را گذراندن 600 ساعت آموزش اجباری زبان نروژی و آموزش لازم در باره جامعه نروژ را قرار داده بود. با اعلام این خبر، مهاجرین یکسال دیگر فرصت دارند که از این امکان رایگان برخوردار شوند. علاقمندان می توانند با تلفن 23470000 مرکز خدمات آموزش بزرگسالان تماس بگیرند و برای شرکت در کلاس های آموزشی رایگان فراگیری زبان نروژی ثبت نام کنند.

1724 متقاضی پناهندگی در ماه آگوست به نروژ آمدند.در ماه آگوست امسال تعداد 1724 پناهجو از این کشور تقاضای پناهندگی نمودند. در ماه جولای امسال نیز تقریبا همین تعداد به این کشور آمدند. تاکنون تعداد 11654 پناهجو در سال 2009 از نروژ تقاضای پناهندگی نموده اند. تقریبا 20 درصد از این افراد در یکی از کشورهای اروپایی دیگر اعلام پناهندگی کرده بودند. 24 درصد این پناهجویان افغانی می باشند بعد از افغانی ها، اریتره ای ، سومالیایی و روسی می باشند.

آمار توصیفی از وضعیت مهاجرین ایرانی در نروژ
مرکز آمار نروژ گزارشی سالانه از وضعیت,تعداد و شرایط اقتصادی فرهنگی ١٨ گروه مهاجر غیر غربی در نروژ منتشر کرده و به تفصیل راجع به خصوصیات اقتصادی فرهنگی و اجتماعی هر کدام از این گروها از جمله جامعه ایرانبان نروژ آمار توصیفی ارائه داده است.

در گزارشهای این مرکز مهاجربن غیر غربی اشاره به مهاجرینی دارد که از آسیا آفریقا آمریکای جنوبی خاور میانه و اروپای شرقی به نروژ مهاجرت کرده اند. این کشورها شامل پاکستان عراق ویتنام افغانستان فیلیپین هند سری لانکا روسیه بوسنی سومالی اریتره ترکیه صربستان لهستان مراکش و شیلی است.
جمعیت ایرانیان ۴٠٠ ١۴ نفر ذکر شده که از این میان ٢٢٠٠ نفر در نروژ متولد شده اند.این گروه اخیر مهاجرین نسل دوم نامیده می شوند.

در گروه مهاجرین نسل اول ٩ نفر از ده نفر به عنوان پناهنده وارد نروژ شده اند.و همانند دیگر گروهای ١٨گانه در صد زیادی از زنان به دلیل اجازه اقامت بر اساس الحاق به خانواده وارد نروژ شده اند.

اغلب مهاجرین ایرانی تبار حوالی اواخر دهه 80 میلادی وارد نروژ شده اند. بیش از نیمی از آنان بیشتر از ده سال در نروژ زندگی کرده اند.

خانواده هسته ای یا همان خانواده زن و شوهری یا مستقل مدل غالب زندگی در این گروه از مهاجرین در مقایسه با دیگر گروه های مهاجر در نروژ می باشد.

در مقایسه با دیگر گروه های مهاجر جامعه ایرانی رکورد دار کمترین سو استفاده از سیستم کمکهای نقدی دولت به خانوادهای عائله مند و نیازمند است.

تعداد نسبتا زیادی در موقع ورود به نروژ مدارک تحصیلات عالی همراه داشته اند. در مقایسه با دیگر گروه های مهاجر نیز درصد بیشتری از افراد جامعه ایرانی مشغول به تحصیل میباشند.

همانند دیگر گروهای پناهنده غیر غربی فقط نیمی از مهاجرین ایرانی نسل اول مشغول به کار می باشند.

متوسط درآمد خانوار در میان ایرانیها همانند دیگر پناهندگان غیر غربی است و بطور آشکاری کمتر از میانگین درآمد خانوار نروژی است

در مقایسه با جامعه مهاجرین ترکیه: تقریبا مساوی از نظر تعداد ولی ترکها سالهای بیشتری از ایرانیها در نروژ زندگی کرده اند. ترکها به اتفاق پاکستانیها جزو اولین گروهای هستند که از کسورهای جهان سوم به نروژ مهاجرت کرده اند.هردو گروه درقالب مهاجرین کاری.

آمار تعداد ایرانیانی که با اقامت تحصیلی در نروژ زندگی می کنند ارائه نشده است. ولی همانند تعداد ایرانیانی که با اقامت متخصصین در نروژ زندگی می کنند بسیار کم می باشد. براساس آمار اداره مهاجرت تعداد ایرانیانی که با اجازه اقامت متخصصین در نروژ بسر می برند بترتیب 28 و 35 و 52 و 78 نفر (خانواده ) در سالهای 2005 تا 2008 بوده است

... نروژ در نظر دارد به سالانه 5000 نفر از متخصصین خارج از اتحادیه اروپا که واجدشرایط و دارای تخصصهای مورد نیاز این کشور باشند اجازه اقامت متخصصین و بالطبع اقامت دائم بعد از سه سال اعطا کند.تا به حال رقم متقاضیان از 2700 در سال فراتر نرفته است.متخصصین آمریکایی استرالیایی چینی هندی فیلیپینی و کانادایی در صدر لیست متخصصین غبر اروپایی قراردارند.

... هماهنگ با قوانین سخت گیرانه اتحادیه اروپا در رابطه با مهاجرین غیر قانونی تعداد پناهندگان خصوصا پناهندگان ایرانی در آمارهای نروژ کاهش یافته ولی افزایش محسوسی در آمار دانشجویان ایرانی که با اقامت تحصیلی و تعداد ایرانیانی که با اجازه اقامت متخصصین وارد نروژ می شوند دیده می شود.

آخرین ارسال های من :

 
 سپاس شده توسط: alireza ، .Utopia ، پریسیما ، xeos
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  نظام آموزشی در نروژ aramo 1,490 2012-02-17، 05:19 PM
آخرین ارسال: aramo
  دانشگاههای نروژ و سایتهای آن godonly. 1,751 2011-12-07، 02:03 PM
آخرین ارسال: godonly.
  درباره نروژ ؟ godonly. 1,924 2011-12-07، 12:57 PM
آخرین ارسال: godonly.
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  پانل و کاربرد آن 06-17 ppegah ppegah تالار گفتمان معماری
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل