امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هر روز یک سوال:89:ویژگی بارز باستید ها؟؟؟؟؟
Question 
ویژگی باستید ها و تفاوت آن را با نوشهر های احداثی در اروپا بنویسید؟
آخرین ارسال های من :

خداوند روستا را آفرید
  و انسان شهر را

ولی شاعران آرمانشهر را آفریدند
که حتی در خواب هم خواب آن را ندیدند

پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، .Utopia ، پریسیما
(۱۳۹۰-۱۰-۲۲، ۰۹:۱۷ عصر)كسري نوشته است: ویژگی باستید ها و تفاوت آن را با نوشهر های احداثی در اروپا بنویسید؟

باستیدها نوشهر های بودند که کاملا طراحی شده بودند و 3تا ویژگی داشتند (1- بافت شطرنجی2-براساس طرحی از پیش طراحی شده 3- انگیزه خاص برای سکونت در انها با مزایا دیگر.) و بیشتر جنبه کشاورزی داشتند

نوشهر ها ..! این نوشهرها فقط قسمتیشون بر اساس طرح از پیش تععین شده بود ..!! و......

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط kasrak ، haydariyan ، ایلیا ، .Utopia ، mehdime007
باستید ها با هدف اقتصادی و نظامی ، و دارای بافت شطرنجی ، بوده و فرم مربع و مستطیلی داشتند ،توسط ادوارد اول تاسیس شدند .
نوشهر ها ، تنها قسمتی از این شهرها طرح قبلی داشت و توسط حکام محلی ساخته شدند مثل شوالیه های تئوتونیک .
آخرین ارسال های من :

اگر یقین دارید روزی پروانه خواهید شد ......... بگذارید دنیا هر چه می خواهد پیله کند2gwb921

پاسخ
 سپاس شده توسط kasrak ، ایلیا ، seywan_kurd ، mehdime007
باستیه ها عمدتا در انگلستان، فرانسه و ولز احداث شدند دارای عمکرد نظامی و تجاری بودند به صورت شطرنجی و طراحی شده بودند

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، .Utopia ، kasrak ، seywan_kurd ، mehdime007
من فقط توضیح دوستان رو تکمیل میکنم
باستیدها نوشهرهای قرن 13 میلادی هستند که در 3 کشور فرانسه انگلیس و ولز ساخته شدند
اولین باستید فلینت (باستید ولز توسط ادوارد اول) ساخته شد
3 ویژگی بارزشون هم که جناب nori گفتن
عملکرد باستیدها اول نظامی و سپس تجاری(از قرن14) بوده(در انگلستان با هدف تجاری و برای اخذ گمرکات بوده)
حصار باستیدها عمدتاً مربعی بوده
تفاوت اصلی بین باستید ها و نوشهر ها در فرم و عملکردشون هست
عملکرد اصلی نوشهر ها تجاری بوده و اکثراً حصار گرد
باستید ها چه اونهایی که هسته روستایی داشند و چه اونایی که در مناطق جدید ایجاد شدن همگی طرح از پیش اندیشیده شده داشتن ولی در مورد شهرهای نوبنیاد لزوماً اینطور نبوده یعنی بعضی طراحی شده و بعضی ارگانیک بودن

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط aramo ، پریسیما ، ایلیا ، kasrak ، alireza ، mehdime007
ممنون از دوستان که در بحث شرکت کردند و اطلاعات کاملی هم در اختیار مون گذاشتند
آخرین ارسال های من :

بزرگی تو به اندازه ی بزرگی هدف توست .:shy:
پاسخ
 سپاس شده توسط kasrak
خیلی ممنون از همکاریتون و شرکت در بحث.جواب:باستید ها آن دسته از شهرهایی بودند که تنها در فرانسه،ولز و انگلیس ساخته شدند.ویژگی بارز باستیدها این بود که 1-بر اساس فرم های از پیش طراحی شده شکل میگرفتند.2-سیستم شطرنچی تقسیم اراضی،اساس بافت آنها را تشکیل میداد.3-انگیزه سکونت در آنها با واگذارکردن یک قطعه زمین مسکونی در داخل شهر و قطعه زمین مزروعی در خارج شهر و امتیازات اقتصادی بوده است.
منبع:تاریخ شکل شهر صفحه 131

پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، .Utopia ، mehdime007

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  "زیبایی ها در شهر "دومین مسابقه عکس ایران شهرساز با جایزه نقدی و غیر نقدی alireza 30 8,746 ۱۳۹۲-۱۱-۲۷، ۱۲:۱۰ عصر
آخرین ارسال: alireza
  مسابقه عکس هفته هر هفته با جوایز ویژه(قولش را از آقای مدیر گرفتم) زمردیان 6 2,686 ۱۳۹۲-۱۰-۲۷، ۱۱:۴۷ عصر
آخرین ارسال: زمردیان
  یک مسابقه در طول روز(مسابقه اول روزانه) URBAN 98 51 9,309 ۱۳۹۲-۴-۱۹، ۰۹:۵۷ صبح
آخرین ارسال: sh.j.m
  مسابقه سایت اسکیس/مسابقه ششم/طرح ها- برنده مهندس dementor و مهندس farnoosh joon URBAN 98 67 11,133 ۱۳۹۲-۴-۱۴، ۱۰:۴۰ صبح
آخرین ارسال: نعیمه حیدری
  هر روز یک بحث و یک جایزه به قید قرعه برای شرکت کنندگان-هر ماه 150 هزار تومان جایزه alireza 9 3,620 ۱۳۹۲-۴-۱۳، ۱۱:۳۸ عصر
آخرین ارسال: URBAN 98
  هرروز یک سوال 74: واضح نظریه ساختاری -کارکردی در برنامه ریزی ؟ seywan_kurd 5 3,363 ۱۳۹۱-۹-۱، ۰۳:۴۸ عصر
آخرین ارسال: azadeh gh
  هرروز یک سوال:19:پاتریک گدس در امر برنامه ریزی فیزیکی به چه چیز اعتبار بیشتری می دهد؟ meysam rezaei 6 5,517 ۱۳۹۱-۸-۱۴، ۰۲:۰۷ عصر
آخرین ارسال: ali.falahatgar
  یک خبر فوق العاده خوب برای شهرسازا، نیای از دست دادی! radan 10 5,667 ۱۳۹۱-۸-۸، ۱۱:۲۲ صبح
آخرین ارسال: urbanism2012
  بحث روز=>توزیع نظارت و طراحی و نحوه ارجاع در شهر شما ؟ توسط شهرداری یا نظام مهندسی ؟ alireza 1 2,286 ۱۳۹۱-۴-۹، ۱۱:۰۵ صبح
آخرین ارسال: saeed nasiri majd
  هرروز یک سوال:54:برنامه ریزی برای نواحی حومه ای شهری نخستین بار توسط چه کسی ارایه شد؟ meysam rezaei 4 3,066 ۱۳۹۰-۱۲-۲۳، ۰۷:۱۱ عصر
آخرین ارسال: n4rnia

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان