امتیاز موضوع:
  • 29 رأی - میانگین امتیازات: 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی اولین مقاله در سایت ایران شهرساز::عوامل تاثیر گذار بر بخش مسکن::کلیک کنید
بررسی اولین مقاله در سایت ایران شهرساز::عوامل تاثیر گذار بر بخش مسکن::

ابتدا دانلود کنید و سپس مطالعه و در انتها در بحث شرکت کنید.

دانلود مقاله:

فایل‌(های) پیوست شده
.doc   عوامل موثر بر بخش مسکن.doc (اندازه: 66.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 188)

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، kasrak ، نادر اوستا ، FaTyJo0oN ، Elham.A ، omid vakili ، abcdefghijklm ، کریمی ، یاسمین

مهندسان عزیز برای شرکت در بحث نیازی نیست علامه دهر باشید (اطلاعات من در این زمینه از همه ی شماها کمتره) به نظرم جسارت شرکت در بحث از همه چیز مهم تره:blush:

در قسمتی از این مقاله تاثیر عوامل برون زا رو بر بخش مسکن متذکر شده
- "افزایش نا متناسب جمعیت شهری"
-" توزیع نامتعادل درآمد شهرها و استانهای مختلف"
-" هماهنگ نبودن برنامه های بخش مسکن در سطح ملی و شهری "
-"کمبود مشارکت عمومی در برنامه ریزی تولید مسکن "
-"توزیع نامتناسب نرخ رشد صدور جوازهای ساختمانی "
-" افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها "
-" عدم درجه بندی مهارت فنی ساختمان و متناسب با آن درجه بندی دستمزد"
-"آمار نامتناسب "و.......
که راهکارهایی رو میشه در مورد کم کردن این اثرات ارائه کرد.
به نظر من مهم ترین راهکار می تونه سرمایه گذاری تو بخش های مختلف (صنعتی، کشاورزی، معدنی،...) شهرها به خصوص شهرهای مهاجر فرست و بهبود کمی و کیفی امکانات معیشتی رفاهی و شکوفا نمودن استعدادهای بالقوه این شهرها که معمولا شهرهای کوچک هستند باشه. در صورت حل مشکلات این شهرها که مسلما هزینه کمتری رو دولت متقبل میشه تا این که این افراد بخوان مهاجرت کنن (افزایش جمعیت شهر مهاجرپذیر، افزایش ترافیک شهری و به تبع آلودگی بیشتر، بیماری روحی و روانی ناشی از مهاجرت، عدم تطبیق فرهنگ با شهر جدید، گاهی مواقع این موارد به سمت جرم کشیده می شوند و....)مهاجرت خیلی کمتر میشه.
تو قسمتی از مقاله داریم
" این تورم ممکن است در اقلام تجاری، مصرفی و... به وسیله اهرم‌های مختلف همچون واردات کنترل شود ........ این‌گونه کالاها به ویژه زمین و مسکن را از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای پربازده تبدیل خواهد کرد و در نهایت سبب تخصیص غیر بهینه عوامل تولید و بروز عدم تعادل در تعاملات اقتصادی خواهد شد........... از این رو حضور دولت در بخش مسکن و در عرصه حاکمیت و مالکیت ضروری بوده و باید در مهار بحران ایجاد شده ناشی از «شکست بازار»، با اهرم‌های خود وارد عمل شود. در عین حال، بازارهای اصلی اقتصاد کشور را می‌توان به «زمین و مسکن»، «کالاهای بادوام»، «طلا و سکه»، «ارز» و «بازارهای سرمایه (‌بورس)» تقسیم کرد. از میان بازارهای مذکور، دولت به دلیل دارا بودن منابع معتنابهی از ارز و پشتوانه بالای طلا، توان مهار و کنترل دو بازار اصلی «ارز» و «طلا و سکه» را دارد. از سوی دیگر سیاست دولت مبنی بر کاهش قیمت و افزایش تولید کالاهای بادوام - مانند خودرو و... است، بنابراین جذابیت‌های این بازار طی سال‌های اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده و خواهد کرد. در این صورت دو بازار «سرمایه (‌بورس)» و «زمین و مسکن» است که می‌تواند هدف‌های آتی جریان نقدینگی باشد." البته فک کنم الان برعکس شده و با ساخت مسکن مهر (اگر جنبه مثبتش رو در نظر بگیریم، بدون توجه به نامناسب بودن مکان یابی ، ساخت نامناسب و .....) در زمان حال ارز و طلا هستن که توجه همه رو واسه سرمایه گذاری جلب کردن. امروز سکه تا 900 تومن به فروش میرسید احتمالا تا یه مدت کوتاه دیگه رکورد یک میلیون رو بشکنه.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Sadeghpour ، Elham.A ، omid vakili ، 0RKIDEH ، kasrak
دوستان گرامی بیاین اطلاعاتتون رو به اشتراک بزارید:blush:
یه بار دیگه هم میگه اینجا شاید کسی که از همه کمتر اطلاعات داره من باشم.پس نیازی نیس کامل باشیم تا تو بحث شرکت کنیم:blush:

پاسخ
 سپاس شده توسط Sadeghpour ، omid vakili ، 0RKIDEH ، kasrak
من خوندم مقاله رو و اعلام آمادگی می کنم :)

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، Sadeghpour ، Elham.A ، omid vakili ، 0RKIDEH ، kasrak
از دوستانی که در نظرسنجی انتخاب این مقاله شرکت نمودند تقاضای بررسی و بحث در مورد مقاله را داریم.

بعد از اولین ارسال این ارسال حذف میشود.

ممنون
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili ، 0RKIDEH ، kasrak
[font=tahoma]با سلام
و تشکر فراوان از ایجاد چنین تاپیک جذابی .
با وجود زمان کمی که به دلیل امتحانات بود واقعا دلم نمی امد که در این بحث جالب شرکت نکنم خصوصا که در مورد این موضوع سال گذشته تحقیقاتی داشتم که اینجا به اختصار می نویسم:
قبل از هر چیز فکر می کنم باید در قسمتهایی از پاراگراف سوم صفحه 2 این مقاله تجدید نظر بشه!! (البته به 2 دلیل خود متن رو ننوشتم که یکیش این هست که افرادی که خود مقاله رو نخوندن حتما دانلود کنند و به اصل مطلب رجوع کنند!)
بگذریم، همونطور که در جریان هستیم در دو دهه اخیر جهت‌گیری اصلی سیاست‌های اتخاذ شده در اقتصاد مسكن به سمت تقاضا و آزادسازی بازار زمین و عدم مداخله دولت در این بازار بوده سیاستهایی مثل▪ اتكاء صرف به ساز و كار بازار و عدم حضور دولت در بخش عرضه مسكن.

▪ تحریك بازار از ناحیه تقاضا با تخصیص و افزایش سقف وام‌های خرید مسكن.

▪ فروش زمین‌های دولتی و كاهش مداخله مستقیم دولت در بازار زمین و آزادسازی بازار آن.

▪ تشویق انبوه‌سازی و كوچك‌سازی.
...
اجرای این سیاست‌ها به‌رغم نیاز شدید كشور به تولید مسكن،در دوران رونق، - كه تورمی‌نیز هست – ناپایدار بوده و در بازه‌های متناوب زمانی به رکود منجر می شود. متاسفانه در حال حاضر به‌رغم وجود عوامل تولید مسكن در كشور، تولید و عرضه مسكن متناسب با نیاز جامعه نبوده و رونق در این بخش مقطعی و تورمی‌بوده و در واقع این سياستها در امور مسكن در دولتهاي گذشته و حال از مهمترين علل ناكامي دولت در خانه دارشدن مردم را به ارمغان آورده است. اين سياستها همواره دومشخصه اصلي رو با خود همراه داشتند يكي مقطعي و كوتاه مدت و دومي هم سياست آزمون و خطا بوده كه همين دوسياست نه تنها كشور را از بحران مسكن نجات نداده بلكه به صورت كوتاه مدت وگذرا به صورت مسكن عمل نموده و دوباره همان بحران با شدت بيشتري به حيات خود ادامه داده این طور که به نظر میرسه بهتره دولت سیاست‌هایی اتخاذ كند كه بازار مسكن، رونقی پایدار و غیر تورمی‌داشته باشد تا علاوه بر حل معضل مسكن و بازسازی قدرت خرید خانوار، منجر به رشد اقتصادی در كشور شده و اشتغالزایی بالایی داشته باشه. مثلا توليد مسكن انبوه با استفاده از تكنولوژي روز وبا طبقات بالا و شناسايي افراد فاقد مسكن و ايجاد راهكارهاي مناسب براي خانه دارشدن آنها از جمله راهكارهاي خارج شدن از بحران كنوني مسكن به نظر مي رسد. براساس یکی از سياستهاي اخیر دولت در امر مسكن كاركنان و شاغلان دولتي كه قصد دارند از تهران به شهرستان‌ها بروند در شهرستان‌ها به آنها زمين و مبالغي براي ساختن مسكن داده مي شود هر چند كه اين سياست رافقط در حد تشويق كاركنان دولت جهت مهاجرت معكوس به شهرستانها تلقي مي شود اما می تواند تاثير اندكي در حل مشكلات مسكن داشته باشد.
به امید حل شدن مسئله اقتصاد کشور که در اونصورت خیلی از مسائل دیگر کشور از جمله مسئله مسکن تا حدودی رفع خواهند شد.
[/font]

و البته یک موضوع دیگه اینکه در غرب هر شركتی كه تاسیس می‌شود در كنارش R&D

دارد، واحد بازاریابی دارد، با شركت‌های دیگر همكاری می‌كند اما در كشور ما به ندرت شركتی با چنین خصوصیاتی پیدا می‌شود. بنابراین دولت باید نقش‌های جدیدی را تعقیب كند، چشم‌انداز سازی كند و فضا را برای بخش‌خصوصی (كه وجود ندارد)، به وجود بیاورد و پرورش بدهد.
آخرین ارسال های من :

If you can dream it, you can do it

Walt Disney
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، alireza ، omid vakili ، 0RKIDEH ، kasrak

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش مقاله نویسی ISI haydariyan 0 1,472 ۱۳۹۳-۲-۵، ۱۱:۳۳ صبح
آخرین ارسال: haydariyan
  مقاله نویسی isi atoosa.marzban 0 1,604 ۱۳۹۱-۱۰-۱۳، ۰۵:۲۴ عصر
آخرین ارسال: atoosa.marzban
  میخواهیم دوباره با همکاری هم مقاله بنویسیم=== داوطلبان بیایید 0RKIDEH 23 12,085 ۱۳۹۱-۱۰-۱۳، ۰۱:۴۵ عصر
آخرین ارسال: 9356323087
  دانلود آموزش دریافت مقاله از ساینس دایرکت yaser seraj 1 4,288 ۱۳۹۱-۱۰-۱۰، ۰۶:۴۹ عصر
آخرین ارسال: dely_sh
  چگونه يك مقاله علمي بنويسيم؟ قسمت اول saeiideh 4 4,618 ۱۳۹۱-۹-۲۵، ۰۷:۴۴ عصر
آخرین ارسال: urbanism
  آموزش مقاله نویسی archopedia 5 7,514 ۱۳۹۱-۹-۲۵، ۰۷:۴۲ عصر
آخرین ارسال: urbanism
  شروع یه مقاله دیگه برای ایران شهرساز، همکار می طلبیم parasto_gh 10 6,618 ۱۳۹۱-۸-۹، ۰۱:۲۱ صبح
آخرین ارسال: zanko
Question انتخاب موضوع برای نوشتن مقاله علمی در حیطه برنامه ریزی شهری ANA 0 2,082 ۱۳۹۱-۸-۸، ۰۷:۵۲ عصر
آخرین ارسال: ANA
  نوشتن مقاله شروع شد! بشتابید!! Elham.A 24 29,627 ۱۳۹۱-۵-۳، ۱۲:۵۲ عصر
آخرین ارسال: tara0123
  پوستر مقاله kiana7822 2 3,339 ۱۳۹۱-۴-۲۱، ۰۱:۱۷ عصر
آخرین ارسال: alireza

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان