ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 20 رأی - میانگین امتیازات: 3
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
بوداپست
تاریخچه

مجارستان در مرکز اروپا در مجاورت کشورهای اتریش،رومانی،صربستان،اسلواکی واقع شده است از لحاظ مساحت به اندازه استان سمنان و جمعیت آن در حال حاضر حدود 10 میلیون نفر است از لحاظ تاریخی مجارستان را مجارها که هفت طایفه آسیایی بودند تاسیس نمودند و در قرن 14 پیش از میلاد، قسمت غرب مجارستان به عنوان قسمتی از امپراطوری روم شناخته می شد ولی مجارستان شرقی هرگز جزء امپراطوری روم نبوده و قسمت وسیعی از آن درتملک توتونی ها و آسیایی ها بوده است در 896 میلادی منطقه هنگری توسط مجارها Magyars تصرف و اشغال شد و یک نظام پادشاهی در این ناحیه تشکیل شد.

در تهاجم ویرانگر مغولان در سال 1241 میلادی به مجارستان، نیمی از مردم این منطقه قتل عام شدند در سال 1389 و با حمله ترکان به مجارستان به اشغال ترکان درامد ، ترکان عثمانی تا 100 سال بعد کل منطقه بالکان و شرق اروپا را در اختیار خودداشتند. در سال 1526 درجنگ بین ارتش مجارستان و عثمانی ها ، عثمانی ها شکست خوردندوجنگ مجارها و عثمانی ها سرانجام با انعقادپیمانی در سال 1699 خاتمه یافت وپس از آن نواحی غربی و شمالی مجارستان حکومت هاپسبورگ ( Hapsburg ) یعنی پادشاهان اتریش را پذیرفته واز اشغال عثمانی ها رهایی یافتند. در سال 1867 میلادی حکومت های اتریش و مجارستان باهم متحد و سپس ادغام شده و دولت " اتریش - مجارستان " را شکل دادند. این پادشاهی در طی جنگ جهانی اول توسط قدرت های مرکزی اروپا از هم گسسته شد. یک نظام جمهوری کوتاه مدت در سال 1918 در مجارستان به وجود آمد ولی بیش از 8 ماه دوام نیافت، در سال 1919 رهبر کمونیست های رومانی بنامبلاکُنBelakunبا حمله به مجارستان واشغال بوداپست یک حکومت کمونیستی بی نظم را در مجارستان پایه گذاری کرد. در جریان جنگ جهانی دوم، مجارستان متحد آلمان در این جنگ بود. به دنبال حمله نازی ها به شوروی در 22ژوئن1941میلادی، مجارستان از متجاوزان به شوروی که آلمان ها بودند حمایت کرد ولی با شکست آلمان ها در جبهه شرق از متفقین، در می 1943 از این حمایت صرف نظر کرد. آلمان ها مجدداً در سپتامبر1943 برای بقا در جریان جنگ، مجارستان را اشغال کردند و یک رژیم دست نشانده در این کشور برقرار کردند. با شکست آلمان ها در جنگ جهانی دوم، رژیم دست نشانده آنهادر مجارستان نیز بین سالهای 1944 تا1945 توسط شوروی از قدرت ساقط شد. به موجب پیمان پاریس که در سال1947 بسته شد، مجارستان بایستی ازکلیه قلمرو خود که در جریان جنگ جهانی دوم به دست آورده بود صرف نظر می کرد،همچنین مجارستان به پرداخت 300 میلیون دلار غرامت به شوروی، چکسلواکی و یوگسلاوی محکوم شد در سال 1948 حزب کمونیست با پشتیبانی نیروهای شوروی در مجارستان قدرت را در دست گرفت و یک مدل و کپی از حکومت شوروی در مجارستان حاکم شد. در سال1956 قیام های مردمی به اوج خود رسید، در قیام معروف 23اکتبر1956 ضد کمونیستی مردم مجارستان،قیام مردم به خاک و خون کشیده شد و کماکان حکومت کمونیستی در مجارستان پایدارماندولی سرانجام در سال1989 حکومت کمونیست مجارستان فروپاشید. پس از آن در اکتبر1989 قانون اساسی اصلاح شد و یک نظام چند حزبی در مجارستان روی کار آمد و آخرین نیروهای شوروی درژوئن1991، مجارستان را ترک کردند و به 47 سال حضور نظامی در مجارستان پایان دادند . در آوریل1999 مجارستان به ناتو پیوست و در می 2004 به عضویت اتحادیه اروپادرآمد. از نظر تقسیمات کشوری مجارستان دارای 19 استان است و از نظر دینی حدود 50 درصد مردم مجارستان کاتولیک، 20 درصد مسیحی غیرکاتولیک و 20درصدتحت تاثیر سابقه کمونیسم بی دین و 10 درصد سایر ادیان می باشند زبان مجاری نیز زبان رسمی و واحدپول مجارستان، فورینت FORINT نام دارد و هنوز وارد حوزه یورو نشده است.

بوداپست پایتخت زیبای مجارستان


شهر بوداپست Budapest بوداپست ششمين شهر بزرگ اتحادية اروپا با قدمتي 3 هزار ساله و با جمعيتي حدود 2 ميليون نفر، قلب اروپا محسوب مي گردد.
شهربوداپست از دو قسم مجزا تشکیل شده و رودخانه زیبای دانوب ان را به دو بخش بودا و پست تقسیم کرده است.
این دو بخش توسط هشت پل به یکدیگر مربوط می‌شوند سیستم حمل و نقل شهر بسیار مدرن است و علاوه بر تاکسی و اتوبوس ، خط مترو که بعد از متروی لندن قدیمیترین متروی جهان است و خط تراموا که در زبان مجاری به ان ویلاموش می گویند مسافرین را جابجا می نمایند و خیابان های بگونه ای طراحی شد که نشان از یک دید بلند و اینده نگر مدیریت شهری صاحب منصبان بوده است.کلیسای جامع سن استفان
کلیسای جامع سن استفان در خیابانی با همین نام قرار دارد این کلیسا به سبک رومی در سال 1845 ساخته شده است، در حملات اقوام مختلف و بخصوص در طول جنگ جهانی دوم صدمات بسیاری دیده که مورد بازسازی قرار گرفته و در حال حاضر یکی از بارزترین اثار توریستی بوداپست محسوب می گردد. نکته قابل توجه در مورد این اثر تاریخی انست که این کلیسا به یاد اولین شاه مسیحی مجارها در سال ۱۰۰۰میلادی بنا شده است.

پل زیبای زچني‌لانچيد
پل زیبای زچني‌لانچيد که به ان پل لنس می گویند. اين پل اولين و مشهورترين پل بوداپست است که بنام طراح و سازنده ان ملقب شده است این پل در سال۱۸۴۸ تكميل شده و طي جنگ دوم جهاني آسيب‌هاي بسياري ديده، اما پس از تعمير و بازسازي در نوامبر۱۹۴۹ دوباره افتتاح شد.

كاخ سلطنتي يا بودا واري پالوتا
در کنار دانوب و در منطقه بودا مناطق مرتفع و زیبایی وجود دارد که از بلندی ان قشنگی بوداپست رخ می نماید یکی از اماکن توریستی بوداپست که در همین منطقه مرتفع واقع شده كاخ سلطنتي يا بودا واري پالوتا است اين كاخ مرمرين عظيم پس از حملة تركها در سال 1214 بناشد و بعدها به محل اقامت پادشاهان مجارستان وخاندان سلطنتي تبديل گردید. اين مجموعة عظيم امروز به سه موزة مجزا تفكيك شده است: موزة تاريخ بوداپست: در بخش جنوبي كاخ واقع است كه پيشينه و تاريخ اين شهر را از زمان آزادي از ترك ها در سال 1686 تا دهة نود قرن گذشته به تصوير مي كشد. موزة لودويك در يال شمالي كاخ قرار گرفته است که شامل نقاشي هنرمندان اروپاي شرقي در كنار تنديس هاي زيبا كه بيشتر به دورة 50 سالة حضور كمونيست مرتبط است و موزة ملي مجارستان که کلکسیونی از هنرنقاشی های قدیمی و معاصر مجارستان است .

[تصویر: buda_castle.jpg]


كليساي ماتياس
كليساي ماتياس يكي از بناهاي مهم و تاريخي شهر، بوداپست است. این کلیسا قدمتی هفتصد ساله دارد ودر سال 1458 ساخته شده و ماتياس 14 ساله در اين كليسا تاج گذاري كرده است ماتیاس و پدرش حکمرانانی بودند که توانستند به مدت ۷۰ سال از مجارستان در مقابل حمله ترکان عثمانی محافظت کنند.

[تصویر: 5569204_l.jpg]

یکی دیگر از دیدنی های بوداپست میدان قهرمانان است که در سال 1896 به ياد هزارمين سال رفع اشغال بوداپست از اجانب تركها و کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. شکل ظاهری میدان شامل یک ستون 36 متری است که اطراف ان مجسمه هفت تن از رؤساي قبايل مجارستان بر روي اسب هايشان به چشم می خورد که این هفت نفر در تاسیس مجارستان نقش داشته اند و همچنین یک صورت قبر به یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم در قسمت جلوئی ستون قرار داده شده که مقامات کشورها با اهدای گل به کشته شدگان مجاری ادای احترام می کنند.قلعه سیتادلا Citadellaبود که در بالاترین نقطه تپه گلرت در منطقه بودا واقع شده است سیتادلا به زبان مجاری یک قلعه نظامی است که در سال 1851 توسط جولیوس هاینو فرماندار پادشاهی هابسبورک ساخته شد و نیروهای اتریشی در ان مستقر بودند و در زمان استقلال بدست مجارها افتاد و درانقلاب 1956 مجارستان روسها ان را اشغال کردند واز انجا به سمت شهر اتش افروختند در حال حاضر یک مجسمه که در دست او برگ زیتون بزرگی به نشان صلح است بر فراز این تپه قرار داده شد و یکی از اماکن توریستی بوداپست می باشد .
[تصویر: n5535_kakh_majar.jpg]
[تصویر: b272_stephan2.jpg]
[تصویر: a8959_wienchurch.jpg]
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
 سپاس شده توسط: alireza ، shahryar ، seywan_kurd ، Sadeghpour ، .Utopia
2
RE: بوداپست
ممنونم ....كلا من به اين شهر چون علاقه داشتم ....برا همون بهتون گفتم ....تصاوير ....واقعا عاليه .....شرمنده شمارم انداختم تو زحمت ...
آخرین ارسال های من :

[تصویر: 7t5vft1gcxenjxsyw7b6.png]
 سپاس شده توسط: .Utopia ، FaTyJo0oN
3
RE: بوداپست


ممنون از شما fatyjo0on عزیز . من هیچ اطلاعاتی درباره شهر بوداپست نداشتم ! کامل و مفید بود . با تشکر از زحمات شما .
آخرین ارسال های من :

اگر یقین دارید روزی پروانه خواهید شد ......... بگذارید دنیا هر چه می خواهد پیله کند2gwb921


 سپاس شده توسط: Sadeghpour ، FaTyJo0oN
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  کتاب شهرسازی 5-28 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
  دانلود جزوه تصویری آموزش gis با فرمت pdf 5-25 alireza hamed_1361 نرم افزار gis--پاسخگو مهندسین aramo و ...
  فروش کتاب های اسکیس شهرسازی و معماری 5-21 joachom alireza فروشگاه کتاب نو و دست دوم
  [خبر شهرسازی]  کتاب شهرهای رویایی؛ 7 ایدة شهری به عنوان شاکلة جهان 5-14 kasrak kasrak منابع
  غیر رایگان  داغ داغ، نقشه gis شهر تهران 5-14 parasto_gh j77 طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
  پنجمین کنگره بین المللی عمران، معماری و توسعه شهری-دانشگاه شهید بهشتی 5-14 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  آخرین مهلت ارسال مقالات دومین کنفرانس بین المللی عمران،معماری وطراحی شهری-... 5-14 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  اولین کنفرانس ملی پژوهش های نوین در عمران، معماری، محیط زیست و توسعه پایدار... 5-14 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  سوالات ارشد طراحی شهری 1396 با جواب تشریحی 4-31 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  جدیدترین منابع دکتری شهرسازی 1396 4-29 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  نکات مهم و روزانه دکتری شهرسازی ویژه کنکور 95 4-29 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 1396 با جواب تشریحی 4-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سوال و جواب اسکیس کنکور ارشد طراحی شهری سال 1396 4-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  سوالات دکتری شهرسازی 1396 با جواب تشریحی 4-26 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طرح منطقه ای 4-25 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل