ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 3.06
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
خبر رادیو 808- مصاحبه با پروفسور تاکا با موضوع درس ها و تجربیات گرفته شده از زلزله سال 2011
مصاحبه با پروفسور شیرو تاکادا

زلزله شناس و رئیس اسبق دانشکده عمران دانشگاه کوبه ژاپن

برای اینکه شنوندگان رادیو 808 را بیشتر با چند و چون این زلزله و درس های گرفته شده از آن مطلع کنیم تصمیم گرفتیم تا از فرصت به وجود آمده ناشی از سفر کوتاهی که پروفسور شیرو تاکادا ، زلزله شناس معروف و استاد دانشگاه کوبه ژاپن در هفته گذشته به ایران داشتند استفاده کنیم و مصاحبه ای با ایشان با موضوع " زلزله ژاپن و درس ها و تجربیات آن " برای شنوندگان محترم رادیو 808 آماده پخش کنیم که در ادامه این مصاحبه را با هم خواهیم شنید


پروفسور شیرو تاکادا، زلزله ‌شناس برجسته ژاپنی و رئیس اسبق دانشکده مهندسی عمران دانشگاه کوبه ژاپن میباشند که به دعوت شورای شهر تهران و چند کنفرانس مهم کشوری برای بیان تجربیات و درس های گرفته شده توسط مردم ژاپن از زلزله سال گذشته توهوکو ژاپن چند روزی به ایران سفر کرده اند.
· قبل از هر چیز تشکر میکنیم از شما بابت وقتی که در اختیار ما و شنوندگان ما قرار دادید و به جهت حضورتان در ایران خیر مقدم میگوییم.
متشکرم، این برای من هم افتخاری محسوب میشه که بتونم در ایران حضور داشته باشم.
· چند روزی از سالگرد زلزله کوبه ژاپن می گذرد، زلزله ای که تا تاریخ 11 مارس 2011، مهمترین زلزله تاریخ ژاپن محسوب میشد اما سال گذشته مردم توهوکو ژاپن، زلزله ای به مراتب تلخ تر از زلزله 16 سال گذشته کوبه را تجربه کرده اند، تفاوت های این دو زلزله از لحاظ زمین شناختی چه مواردی بوده است؟
شدت زمین لرزه کوبه 7.2 ریشتربود در حالیکه زلزله توهوکو تقریبا 9 ریشتر قدرت داشت و سطح ترک خورگی و شکست در این دو زلزله با یکدیگر تفاوت زیادی داشت ، در زلزله توهوکو کل سطح تحریک زلزله حدود 2هزار کیلومتر در 60 هزار کیلومتر بوده اما در زلزله کوبه حدود 20 کیلومتر در هزار کیلومتر بوده بنابراین از این نظر این دو زلزله تفاوت زیادی با یکدیگر داشتند.
· ایران و ژاپن هر دو روی گسل های فعال زلزله قرار دارند که البته سهم ژاپن بیشتر از ایران است و این باعث شده که همواره این دو کشور در معرض یکی از فاجعه بارترین رویدادهایی طبیعی باشند که هر چند سال یکبار با آن مواجه هستند، دولت ژاپن برای روبرویی با اینگونه رویداد ها چه تمهیداتی پیشبینی کرده است و آیا به نظر شما در زلزله اخیر ژاپن موفق بوده است؟
بعد از زلزله کوبه و قبل از زلزله توهوکو،دولت مرکزی ژاپن خیلی خودشان را آگاهانه برای فاجعه ای مشابه آماده کرده بودند اما در زمان زلزله توهوکو ، سونامی بزرگی شکل گرفت که همراه با حمله به تاسیسات انرژی هسته ای ژاپن که قابل پیشبینی نبود، به خصوص اینکه زلزله کوبه در یک منطقه شهر نشین و پیشرفته رخ داد اما سطح زیادی از زلزله توهوکو مناطق روستایی و غیر شهری را در بر گرفته بود که این خوب بر وسعت آسیب ها افزوده بود.
· سوال رایجی که البته در بین قشر عام مطرح است این است که اصولا چرا نمی توان وقوع زلزله را پیش بینی کرد یا اینکه چگونه می شود که یک پیشگویی می تواند زلزله ای را از قبل از روی علایمی حدس بزند اما علم به طور دقیق نمی تواند تاریخ دقیق وقوع زلزله را اعلام کند؟
ما در زلزله توهوکو زلزله ای به مراتب بزرگ همراه با سونامی تجربه کردیم که انتظار آن نمیرفت شاهد سونامی به ارتفاع 8 متر و همچنین بحران راکتور های هسته ای باشیم. ما هیچ موقع نمیتونم بگیم که کاری میتونیم بکنیم که در برابر بالایای طبیعی کاملا امن باشیم اما می توانیم از قبل خودمان را برای مدیریت بحران قبل و بعد از زلزله آماده کنیم. بشر هیچوقت نمیتونه به مبارزه با بالایای طبیعی بره و نمیتونیم این ادعا رو داشته باشیم که روزی بشر به بلایای طبیعی غلبه کنه
· آیا فکر میکنید روزی بشود که علم بتواند تاریخ دقیق وقوع زلزله را پیشبینی کند؟
من فکر میکنم پیشبینی دقیق اینکه زمین لرزه چه زمانی ، کجا و با چه شدتی رخ خواهد داد خیلی پیچیده و مشکل است و من عقیده دارم که پیشبینی دقیق زمین لرزه غیر ممکن است و استراتژی ها برای پیش بینی زلزله ها در هر بار تغییر میکند، در حال حاضر در ژاپن با کمک سیستم اعلام خطر آنی زلزله Ru warning System به محض رخداد هر نوع زمین لرزه ای سیستم اعلام خطر هشدار می دهد و محل و شدت زمین لرزه را پیش بینی می کند که این موضوع در سونامی توهوکو باعث شد تا چند دقیقه زودتر از آنکه سونامی به ساحل توهوکو برسد مردم زیادی بتوانند با سرعت اونجارو ترک کنند، اما اینکه بتوان از قبل زمان وقوع زلزله را اعلام کرد در حال حاضر به نظر من غیر ممکن است.
· شما در دانشگاه کوبه و به طور کلی در ژاپن از چه شیوه هایی برای کاهش خطرات تلفات جانی در هنگام زلزله استفاده کرده اید؟ تکنولوژی هایی چون میز زلزله در عمل تا چه اندازه مثمر ثمر بوده است؟
پس از زلزله کوبه ، دولت مرکزی و دولت محلی باهم در تشکیل سازمانی بین المللی همکاری کردند که منجر به به وجود آوردن سیستم اعلام خطر آنی زلزله Ru warning System ، Ru Sonamy System و پیدایش تکنولوژی میز زلزله و همچنین توجه ویژه ای به زیر سازه ها و طرح لرزه ای آنها در نواحی گسل های فعال شد اما با همه اینها هدف از ابتدا این نبوده که از بروز خسارت در زلزله جلوگیری کنیم بلکه هدف این بوده که تا حد امکان بتوانیم خسارات ناشی از زلزله را کاهش دهیم
· شما در چند روز اخیر سخنرانی هایی در نهاد های مختلف ایرانی با موضوع مدیریت بحران در هنگام زلزله داشتید و در دیدار هایی هم به طور جداگانه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز شورای شهر تهران و داشتید به این موضوع تاکید داشتید، این موضوع را در ایران در چه سطحی میبینید؟
اینجا دو مساله وجود دارد ، مدیریت بحران و مدیریت هزینه ،مدیریت بحران قبل از وقوع خطر برای بالا بردن انتظارات از مخاطراتی که به وجود خواهد آمد و مدیریت هزینه بعد از رویداد زلزله معنی پیدا میکند.در هر شهر و دولتی مدیریت بحران بسیار بسیار مهم میباشد که لازم است خودمان را برای آن آماده کنیم که شامل بحث آموزش عمومی و فرهنگ سازیست که میبایست از قبل زلزله برای آن آماده بود که اگر روزی شاهد یک زلزله بزرگ پیشبینی نشده باشیم چه مدیریتی داشته باشیم.
· به نظر شما اگر خدای نکرده یکی از شهرهای بزرگ ایران شاهد یکی از این زلزله های متداول در ژاپن باشد، زلزله در ایران به خصوص شهر های بزرگ و زلزله خیز ما چون تهران و تبریز چه تبعاتی به بار خواهد گذاشت؟
در ایران، امکان وقوع زلزله در شهر هایی چون ، تهران ، مشهد و تبریز بسیار زیاد است و سطح تخریب و فجایع بسیار زیاد خواهد بود که در درجه اول بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی سازمان های حیاتی مثل مدارس، بیمارستان ها و سازمان های دولتی از حساسیت بالایی برخوردار است کاریکه در کشور هایی چون ژاپن ،آمریکا و چین با تدوین آیین نامه ها روی آن کار میشود. بهتر است از تکنولوژی هایی مثل جدا ساز های لرزه ای که در ژاپن و همچنین در آمریکا استفاده می شود برای کاهش میزان تخریب و فجایع استفاده شود که اقتصادی هم خواهد بود.
· با تشکر از شما از بابت وقتی که در اختیار ما و شنوندگانمان قرار دادید.
منم از شما تشکر میکنم، موفق باشید.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
 سپاس شده توسط: shahryar ، Sadeghpour ، .Utopia
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 96 alireza 1,009 1396-3-20، 12:08 صبح
آخرین ارسال: gholamirayan
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 26 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 96 alireza 848 1396-3-16، 06:03 عصر
آخرین ارسال: alireza
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 20 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 689 1396-3-16، 06:03 عصر
آخرین ارسال: alireza
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 95 alireza 953 1395-4-30، 07:54 عصر
آخرین ارسال: f.e
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 14 کشور در گرایش طراحی شهری 95 alireza 984 1395-3-28، 06:19 صبح
آخرین ارسال: sohrab koochak
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 31 کشور در گرایش طراحی شهری 95 alireza 949 1395-3-26، 06:43 صبح
آخرین ارسال: kathy
  مصاحبه سایت با رتبه های 2 و 4 و 8 و 25 و 29 و 35 نشون میده که هیچ کدام در هیچ موسسه ا alireza 3,370 1395-3-25، 10:52 عصر
آخرین ارسال: alireza
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 34 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 95 alireza 759 1395-3-25، 09:34 عصر
آخرین ارسال: alireza
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 38 کشور در گرایش طراحی شهری 95 alireza 887 1395-3-25، 07:11 عصر
آخرین ارسال: maryam39
  مصاحبه با رتبه 1 مرحله دوم و رتبه 3 نهایی کنکور 94 مهندس سمانه کاشی مشاور برترسایت alireza 3,255 1395-2-23، 03:09 عصر
آخرین ارسال: alireza
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 1397 سازمان سنجش 9-16 Sahab Sahab مشاوره برای کنکور مرحله اول
  مشاوره برنامه ریزی  کنکور برنامه ریزی شهری ۹۷ 9-11 Sbht Sbht مشاوره برای کنکور مرحله اول
  GISاستان ایلام 9-9 ماراویا alireza طرح تفصیلی شهرهای ایران dwg و gis
  مجموعه ای از قوانین مهم شورای عالی شهرسازی و معماری ایران کنکور ارشد و دکتر... 9-5 alireza milad93 تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست رایگان  نظریه های برنامه ریزی شهری 9-5 mmmmm12345 milad93 برنامه ریزی شهری
  نقشه اتوکدی استثنایی طرح هادی روستا ازناو ملایر - استان همدان 9-5 alireza milad93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  نقشه اتوکدی منطقه 21 تهران با فرمت dwg 9-5 alireza raha93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  کمک فوری 9-5 hellena raha93 gis
  معنی  settlement layout چی میشه؟ 9-5 shiva99 raha93 مقالات انگلیسی
  درخواست غیر رایگان  جزوه تنظیم شرایطی حمیدرضا ایزدی مرکز معماری ایران 9-5 ehsan12 haniiiii جزوه های معماری
  مشاوره  ثبت نام دکتری 9-3 moni_utopia alireza پرسش و پاسخ
  نقشه اتوکدی استثنایی طرح هادی روستای نامیله ملایر - همدان 19 نقشه 8-30 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  نقشه شبکه بندی و درجه بندی شهر آمل 8-27 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  غیر رایگان  دانلود طرح تفصیلی و جامع اصفهان(vip) 8-22 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
  درخواست غیر رایگان  کتاب سیر اندیشه ها 8-15 moni_utopia moni_utopia پرسش و پاسخ
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل