امتیاز موضوع:
  • 37 رأی - میانگین امتیازات: 2.89
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری
گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری

دوستانی که در این رشته درس خوانده اند و همچنین کسانی که برای ادامه تحصیل می خواهند این رشته را انتخاب کنند می خوام نظرشون را در ارتباط به این رشته بگن همچنین مشکلات این رشته از نظر آموزشی در دانشگاههای مختلف بگن

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، draft ، saeiideh ، elham90 ، s.n ، haydariyan ، کریمی ، FARZANEH 70 ، 9123533029
با تشکر از شما جناب مهندس که این موضوع رو مطرح کردین
به نظر من رشته خوبیه و اطلاعاتی که تو این رشته است هم مربوط به جغرافیا میشه و هم مربوط به شهر و برنامه ریزی شهری و با ترکیب این دو مقوله میتونه بهترین کارائی رو داشته باشه.
از نظر آموزشگاهی خوب بود ولی از سال 90 با تغییر در مواد درسی این رشته تا حدی این رشته رو به انزوا کشانده.واحدهای درسی مربوط به جغرافیای طبیعی رو بیشتر کردن و مباحث مربوط به شهر رو خیلی آوردن پایین و از این نظر به عقیده من دانشجویان ورودوی جدید در کارشناسی در این رشته باید از لحاظ اطلاعات نرم افزاری خودشونو خیلی بکشن بالا تا بتونن کارائی خودشونو در کارهای مربوط به شهرسازی بالا ببرند.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط saeiideh ، elham90 ، haydariyan
من یادم است موقعی که لیسانس بودم فقط به شهر نگاه می کردم و مشکلات رو در شهر می دیدم و عوامل تأثیر گذار بیرونی و ناحیه ای رو همیشه فراموش می کردم جغرافیا و برنامه ریزی شهری یعنی ارتباط محیط و انسان یعنی باید هم محیط شهر و مردمان آن و بیرون رو هم زمان باید دید چون بسیاری از عوامل تأثیر گذار بیرونی در ناحیه شهری است که می توان بر روی شهر تأثیر گذار باشند بعضی از عوامل آشکار و برخی پنهان است ودر مورد دومی اگر کارشناس باتجربه تر باشد می تواند می تواند آن عوامل را بررسی کرده و راه حل مناسب را پیدا بکند به طور مثال بعضی از عوامل پنهان را می توان به روانشناسی اجتماعی نسبت داد که تمایل مردم برای یک فعالیت اجتماعی چقدر است البته بحث زیاد است یک کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری باید تلاش کند تا حتی عوامل پنهان را کشف کند و مثل یک جامعه شناس و روانشناس خوب عمل کند

پاسخ
 سپاس شده توسط draft ، alireza ، haydariyan ، FARZANEH 70
یکی از مشکلات این رشته در زمینه آموزشی در برخی مواقع سردرگمی این رشته بین شهرسازی، جامعه شناسی، ژئومورفولوژی و برخی رشته های دیگر است کمتر متخصصی را در این رشته دیده ام که تعریف درستی از این گرایش تحصیلی داشته باشد کمتر متخصصی را در این رشته دیده ام که ارتباطی منطقی بین رشته های مرتبط با جغرافیا و برنامه ریزی شهری برقرار کند متأسفانه در بسیاری از دانشگاه های کشور به وِِیژه پیام نور به طور وحشتناکی دانشجوی این رشته را جذب کرده بدون اینکه کیفیت علمی این رشته در نظر گرفته شود متأسفانه بسیاری از دانشجویان این رشته از کاربرد Gis بی اطلاع هستند به طور مثال موقعی که می خواستم در یکی از آموزشگاه هها برای داشجویان کلاس GIs برگزار کنم دانشجوها به من می گفتند اگر gis یاد بگیریم کار پیدا می کنیم یعنی حتی متوجه نیستند یکی از اصلی ترین تخصص های این رشته درس gis است متاسفانه این مشکل از نظام آموزشی است این رو به جرأت می تونم بگم بسیاری از اساتیداین رشته از نظر علمی ضعیف هستند بسیاری از استاتید با نرم افزارهای کاربردی آشنایی ندارند و متأسفانه اطلاعات آنها بروز نیست

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza ، 0RKIDEH ، draft ، s.n ، ایلیا ، haydariyan
سلام دوستان. حرفای شما صحیح.اما من خیلی از فارغ التحصیلان این رشته رو میشناسم که در شرکت های مشاور مشغول به کار هستند و موفق بخصوص در زمینه گزارش نویسی طرح ها .gis هم متاسفانه هنوز بین بچه های ما جا نیوفتاده.. برگ سبز رشته ما gis در واقع.به امید موفقیت روز افزون گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری:-)

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط aramo ، haydariyan
(۱۳۹۰-۱۲-۲۲، ۰۴:۲۶ عصر)s.n نوشته است: سلام دوستان. حرفای شما صحیح.اما من خیلی از فارغ التحصیلان این رشته رو میشناسم که در شرکت های مشاور مشغول به کار هستند و موفق بخصوص در زمینه گزارش نویسی طرح ها .gis هم متاسفانه هنوز بین بچه های ما جا نیوفتاده.. برگ سبز رشته ما gis در واقع.به امید موفقیت روز افزون گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری:-)

با سپاس از شما دوست عزیز صحبت از موارد بالا فقط بیان مشکلاتی است که بسیاری از دانشجویان این رشته با آن مواجه هستند اگر کسی نقطه ضعف رشته خود را نشناسد و بیان نکند نمی تواند توانایی های بالقوه خود را پیدا کند خود من ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری هستم چند سال مشاور در چند شرکت مشاور مهندسی بوده ام چند طرح جامع و تفصیلی را مدیریت کرده ام خود من منکر توانایی دانشجوهای این رشته نیستم این مشکلات کمتر به دانشجو بر می گردد عوامل مهمتر دیگری مثل ضعف آموزشی در دانشگاه مثل نبود استاتید مجرب در بسیاری از دانشگاهها، کمبود امکانات در زمینه پروژه های درسی، مسائل غیر آموزشی مثل مشکلات اقتصادی و... همه در کیفیت پایین آموزشی این رشته تأثیر دارند

پاسخ
 سپاس شده توسط ایلیا ، draft ، haydariyan
در این رشته تنها چیزی که آموزش نمیدن gis است و اساتید اصلا بلد نیستند که بخواهند آموزش دهند

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط haydariyan ، aramo
اگر از اهمیت جی آی اس بگن مشکل حل است چون در دانشگاه این مورد رو خوب در س نمی دن، خود من هم بیرون از دانشگاه gis را یاد گرفتم اکثر اساتید این رشته جی آی اس را در حد بسیار ابتدایی بلد هستند

پاسخ
سلام به نظر من این رشته،رشته خوبیه، فقط درس GIS کمی مشکله.2
آخرین ارسال های من :

برای خیانت ،
    هــــزار راه هــســــت اما هـیــچ کــــدام
    به انـــدازه تــــظـــاهـــر
    به دوست داشتن کــثـیــف نـیـســـت ...2
    پاسخ
    سلام
    این رشته به لحاظ نظری و تئوری قویه

آخرین ارسال های من :
      پاسخ

موضوع‌های مشابه…
      موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
        4 آزمون آنلاین رایگان گرایش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری alireza 0 16,621 ۱۳۹۶-۱۰-۲۴، ۰۱:۰۶ صبح
      آخرین ارسال: alireza
        جدید تاپیک جواب سوالات برنامه ریزی شهری،منطقه ای و مدیریت شهری باذکر منبع haydariyan 3 2,437 ۱۳۹۶-۸-۹، ۱۲:۴۳ صبح
      آخرین ارسال: dhiver1
        سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 1396 با جواب تشریحی alireza 0 2,016 ۱۳۹۶-۴-۲۸، ۰۲:۴۰ عصر
        سوال و جواب تشریحی تحلیلی ارشد برنامه ریزی شهری 1396 alireza 0 1,607 ۱۳۹۶-۴-۲۴، ۰۲:۵۶ عصر
        دانلود سوالات كنكورمرحله دوم ارشد برنامه ریزی شهری سراسری 96 alireza 0 1,074 ۱۳۹۶-۴-۲۱، ۰۷:۰۰ عصر
        مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 96 alireza 1 1,869 ۱۳۹۶-۳-۲۰، ۱۲:۰۸ صبح
      آخرین ارسال: gholamirayan
        مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 26 کشور در گرایش برنامه ریزی شهری 96 alireza 0 1,520 ۱۳۹۶-۳-۱۶، ۰۶:۰۳ عصر
        مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 20 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 0 1,423 ۱۳۹۶-۳-۱۶، ۰۶:۰۳ عصر
        دانلود سوالات كنكور ارشد برنامه ریزی شهری سراسری 96 alireza 1 2,136 ۱۳۹۶-۲-۱۳، ۰۴:۳۹ عصر
        سوالات سراسری ارشد برنامه ریزی شهری از سال 84 تا 95 به همراه پاسخنامه alireza 0 977 ۱۳۹۶-۱-۲۷، ۱۱:۲۱ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان