ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 3.13
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
برج‌سازي در تهران با «پي‌نوشت»
شوراي‌شهر تهران به دنبال رونق ماه‌هاي اخير فعاليت‌هاي ساختماني در پايتخت اقدام به تهيه گزارشي از «وضعيت كنوني ساخت‌وسازهاي مسكوني و ميزان انطباق آنها با چارچوب‌هاي شهرسازي» كرده كه نتايج آن نشان مي‌دهد: خط‌قرمز مديريت شهري در ساختمان‌سازي به راحتي با پي‌نوشت‌هايي كه در قالب مجوز به انبوه‌سازان داده مي‌شود، يكي پس از ديگري سبز مي‌شود. در تهران سقف مجاز براي ارتفاع ساختمان‌هاي در حال احداث براساس آنچه مصوبات شهرداري و نقشه‌راه جديد –طرح‌تفصيلي تهران- حكم مي‌كند در حد «9طبقه» تعيين شده است اما آنچه كه هم‌اكنون در مناطق مختلف شهر ديده مي‌شود دو برابر ارتفاع مصوب است.
در جلسه علني شوراي‌شهر، نتايج بازديد اعضاي كميسيون عمران شورا از وضعيت ساخت‌وسازهاي سطح شهر تهران، براي سه معاون ارشد قاليباف قرائت شد كه جزئيات آن حكايت از عمليات احداث تعدادي برج 20 تا 25 طبقه در نقاط شمالي پايتخت دارد در حالي‌كه مقررات جاري در شهرداري كه به تاييد شوراي‌شهر نيز رسيده، سقف ارتفاع ساخت‌وساز در اين مناطق را بين 6 تا حداكثر 9 طبقه تعيين كرده است.
حمزه شكيب رييس كميسيون شوراي‌شهر تهران ضمن گلايه شديد از آنچه تحت عنوان مجوز‌ساخت در پايتخت صادر مي‌شود، گفت: هنوز جوهر طرح تفصيلي تهران خشك نشده كه شاهد مغايرت و كم‌‌توجهي به مصوبات طرح تفصيلي هستيم طوري كه در كميسيون ماده5 كه تركيبي از نمايندگان دولت و شهرداري در آن حضور دارند، مجوزهايي برخلاف طرح تفصيلي براي ساخت‌وساز صادر مي‌شود.
حمزه شكيب همچنين تصاوير بازديد اعضاي شوراي ‌شهر از برج‌هاي در حال ساخت به همراه جزئيات مغايرت ارتفاع اين برج‌ها با متن طرح‌تفصيلي را در صحن شورا منتشر كرد و مشخص شد در منطقه‌اي همچون منطقه 3 كه در پهنه سكونت واقع شده و طبق مقررات طرح تفصيلي بايد حداكثر تراكم مجاز در حد 280 درصد -5 طبقه- به سازنده‌ها داده شود، براي يك ساختمان در حال ساخت تراكم 440 درصد -9طبقه- صادر شده است.
ريیس کمیسیون عمران شوراي‌شهر به موارد زیادی از تغییر کاربری حیاط منازل مسکونی به واحدهای تجاری اشاره کرد و با ارائه چند سند تصويري درباره اين تخلف گفت: در پلاکی که در پهنه سکونت و فعالیت قرار دارد، مجوز ساخت و ساز ساختمان 7 طبقه داده شده و یا در منطقه 4 در پهنه اداری، تجاری و خدمات مجوز ویژه بلندمرتبه سازی داده شده است.
او اضافه کرد: علاوه بر این ساختمانی که در معاونت شهرسازی دارای مجوز 6 طبقه بوده اما در کمیته کار به 16 طبقه افزایش پیدا کرده، در کمیسیون ماده 5 سخاوتمندانه مجوز ساخت‌و‌ساز 25 طبقه را دریافت کرده است.
شکیب افزود: در همین حال حد تراکم متوسط منطقه یک به حد تراکم زیاد تبدیل شده است و در منطقه هفت به جای پهنه‌های سکونت و فعالیت، ساخت وساز‌های فرامنطقه ای و بلند‌مرتبه در قالب برج‌هاي 20 طبقه دیده‌ایم این در حالی است که براساس پیگیری‌های ما از کمیسیون ماده پنج چنین ساخت وساز‌هایی در پاره ای از موارد بدون مجوز بوده و در برخی موارد دیگر با «پی‌نوشت» کمیسیون ماده پنج انجام شده است.
ورود برای بررسی‌های ویژه
در جلسه ديروز شورا مهدي چمران ريیس شورای شهر در پاسخ به گزارش و اظهارات شکیب از شروع بررسی‌های ویژه در برخی مناطق تهران خبر داد و گفت: طرح تحقیق و تفحص درباره ساخت‌وساز در مناطق مختلف در حال انجام است.
قانون كافي نيست بايد قانون را قبول كنند
سخنگوي شوراي‌شهر نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه پدیده تبدیل حیاط خانه‌های مسکونی به واحدهای تجاری به وفور در تهران مشاهده مي‌شود گفت: بهتر است به اینکه می‌گویند سیستم صدور پروانه‌های ساختمانی الکترونیکی شده و راه تخلف بسته شده است دل نبندیم چون تمامی‌سیستم‌ها قابل دور زدن هستند مگر اینکه نخواهیم قانون را دور بزنیم.
10 سوال از بلندمرتبه‌سازي‌هاي غيرقانوني
حمزه شكيب، رييس‌ كميسيون عمران شوراي ‌شهر در پايان قرائت گزارش تخلفات در حوزه برج‌سازي، خطاب به شوراي‌شهر و شهرداري و شوراي عالي معماري‌وشهرسازي، 10 پرسش‌ را براي پاسخگويي مطرح كرد كه به شرح زير است:
• چرا تخلف‌های به این گستردگی در سطح شهر انجام می‌گیرد؟
• چرا ضوابط شهرسازی در سطح شهر انجام نمی‌شود؟
• چرا مقدس‌ترین سند شهری (طرح جامع و تفصیلی ملاک عمل و جدید) رعایت نمی‌شود؟
• عدم رعایت این سند توسط شهرداری به چه دلیل است؟
• آیا رعایت ضوابط شهرسازی حفظ حقوق شهروندی نیست ؟
• چرا شورای اسلامی‌شهر تهران در مقابل این همه تخلفات هیچ اقدام عملی انجام نمی‌دهد؟
• چرا شورای ‌اسلامی‌شهر تهران با انجام تخلفات در کنار شهرداری سکوت اختیار کرده است؟
• چرا کمیسیون ماده پنج (شورای عالی شهرسازی) با شهرداری در عدم رعایت شهرسازی که خود سفارش به تهیه طرح جامع و تفصیلی را داده است همکاری می‌کند؟
• چرا وزارت راه و شهرسازی سکوت اختیار کرده است؟
• چرا سازما‌ن‌های بازرسی شهرداری و بازرسی کل کشور ورود پیدا نمی‌کنند؟
دفاع معاون شهردار: تخلف در خفا نداريم
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ديروز در برابر گزارش ارائه شده از سوی کمیسیون عمران و توسعه شورای‌شهر اعلام کرد: بنای تخلف نداریم؛ اما هنوز طرح تفصیلی جدید تهران تصویب و ابلاغ نشده است تا ملزم به رعایت قوانین آن باشیم.
هيربد معصومی‌در دفاع از عملكرد شهرداري گفت: تمامی‌تخلفات در سیستم جدید صدور پروانه به صورت شفاف انجام می‌گیرد و دیگر هیچ تخلفی در خفا صورت نمی‌گیرد. معصومی‌اظهار کرد: بهتر بود پیش از مطرح شدن این موضوع در شورا به شهرداری اطلاع داده می‌شد تا با آمادگی در جلسه حاضر می‌شد؛ اما در این شکل، تفهیم اتهام و صدور حکم همزمان با هم انجام شد.
او با بیان اینکه ما باید تخلف را تعریف کنیم، گفت:‌ تخلف از نگاه من و شما متفاوت است. وقتی موضوعی در کمیسیون ماده 5 به تصویب رسیده است، دیگر تخلف محسوب نمی‌شود. معصومی، مغایرت طرح تفصیلی و طرح جامع را برداشت اشتباه مشاوران از وضع موجود دانست و گفت: تمامی‌فعالیت های ما در شهرداری روی زمین است و نیازی به قسم خوردن نیست. ما در سال جاری 18 هزار پروانه ساخت صادر کرده‌ایم که ممکن است چند درصد آن تخلف داشته باشد که در کارهای آماری 10 درصد ضریب خطا همیشه وجود دارد. او با اشاره به تکمیل طرح تفصیلی جدید گفت: هنوز این طرح تصویب نشده است که اجرایی شود و دوشنبه هفته آينده به تصویب نهایی می‌رسد و امیدواریم با ابلاغ آن طرح تفصیلی جدید اجرایی شود.او در پایان تصریح کرد: براساس نرم افزاری که ما تهیه کرده‌ایم یک گام به سمت جلو برداشته‌ایم تا تخلف در خفا صورت نگیرد این در حالی است که در گذشته به صورت دستی دستور به افزایش طبقات می‌دادند؛ اما در حال حاضر گفته شده تا به صورت پی نوشت، پای همان برگه افزایش طبقات را اعلام کنند تا تخلفی در خفا صورت نگیرد.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: soheilarch
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  ایجاد ایستگاه اختصاصی قطار در تهران برای مسافران مشهد saeiideh 1,180 2012-02-19، 01:09 AM
آخرین ارسال: saeiideh
  طرح تفصيلي تهران پس‌فردا نهايي مي‌شود shokri 1,160 2012-02-18، 11:47 PM
آخرین ارسال: shokri
  پیشرفت 65درصدی عملیات احداث مرکز تئاتر حرفه‌ای شهر تهران saeiideh 1,294 2012-02-17، 10:19 PM
آخرین ارسال: saeiideh
  تهران دوباره لرزيد shokri 1,110 2012-02-16، 09:41 PM
آخرین ارسال: shokri
  اعطای عالی‌ترین نشان استان بغداد به شهرداری تهران saeiideh 1,155 2012-02-16، 06:58 PM
آخرین ارسال: saeiideh
  بازار مسکن در رکود؛ قیمت آپارتمان در برخی مناطق تهران saeiideh 999 2012-02-14، 01:09 PM
آخرین ارسال: saeiideh
  بوستان‌های شهر تهران هر هفته میزبان نقاشان شمسه saeiideh 1,167 2012-02-14، 01:05 PM
آخرین ارسال: saeiideh
  اعطای تسهیلات ویژه برای ساخت پارکینگ‌های محله‌ای در تهران saeiideh 1,092 2012-02-14، 12:43 PM
آخرین ارسال: saeiideh
  75 اتوبوس دوکابین جدید در راه تهران saeiideh 1,009 2012-02-12، 07:42 PM
آخرین ارسال: saeiideh
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  پانل و کاربرد آن 06-17 ppegah ppegah تالار گفتمان معماری
  مقاله  منطقه گرایی - منطقه گرایی نوین 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای - دکتر مظفر صرافی 06-16 na.kh na.kh برنامه ریزی منطقه ای
  سقف کشسان چیست؟ 06-12 سقف کشسان لابل سقف کشسان لابل تالار گفتمان معماری
  کارنامه و رتبه های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 1397 06-04 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  اطلاعیه  استخدام نیروی شهرساز - طراحی شهری 06-02 zabasasi1388 zabasasi1388 اخبار استخدامی
  دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری و طراحی شهری کنکور سراسری 1... 05-31 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خلاصه کتاب معماری جهان زارعی 05-31 udesigner alireza جزوات
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf 05-27 atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل