ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 3.29
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
ضوابط جديد ساخت در بافت‌فرسوده
طرح تفصيلي تهران كه حداكثر از ابتداي سال آينده مبناي صدور پروانه‌هاي ‌‌ساختماني قرار مي‌گيرد، مقررات جديدي را براي نوسازي بافت‌هاي‌ فرسوده در ‌نظر گرفته كه به واسطه آن، امكان ساخت‌وسازهاي مسكوني به شكل «بلندمرتبه» در محدوده‌هاي فرسوده پايتخت فراهم مي‌شود.
جزئيات مقررات مربوط به بافت‌فرسوده در طرح تفصيلي جديد تهران نشان مي‌دهد، در حالي كه سقف ارتفاع مجاز ساخت‌وساز در مناطق مختلف تهران بين 6 تا حداكثر 9 طبقه تعيين شده، انبوه‌سازان در بافت‌فرسوده مي‌توانند ساختمان‌هاي 10 طبقه نيز احداث كنند؛ به طوري كه شهرداري در بافت‌فرسوده هر منطقه، يك طبقه بيشتر از تعداد طبقات مجاز آن منطقه، به سازنده‌ها مجوز خواهد داد.

پيش‌تر تصور مي‌شد با رونمايي از طرح‌تفصيلي، ساخت‌وساز فراتر از ارتفاع مصوب طرح، غيرممكن شود، اما هم‌اكنون با مستثني شدن بافت‌فرسوده از چارچوب سقف مجاز، انبوه‌سازاني كه طي دو سال گذشته شتاب موتور نوسازي در اين مناطق را تا دو برابر افزايش داده‌اند در سال جديد مي‌توانند از طريق بلندمرتبه‌سازي و شكست قيمت خريد املاك كلنگي، رونق ساخت‌وساز در تهران را حفظ كنند.

طرح تفصيلي تهران علاوه بر اينكه ارتفاع ساخت‌وساز در بافت‌فرسوده را در مقايسه با ساير مناطق، افزايش داده، يك امتياز ويژه ديگر نيز براي محدوده بافت‌فرسوده تهران در نظر گرفته است.

در قالب مقررات جديد، مالكان داراي قطعات كمتر از 50 مترمربع در محدوده بافت‌فرسوده، در صورتي كه قصد تخريب و نوسازي اين املاك ريزمتراژ را داشته باشند، مي‌توانند مجوز ساخت يك طبقه مسكوني را دريافت كنند.

اين در حالي است كه در ساير نقاط شهر كه جزو بافت‌فرسوده محسوب نمي‌شود، ساخت‌وساز در قطعات كمتر از 50 مترمربع، مجاز نبوده و تملك اين اراضي از سوي مديريت شهري، «ضروري» اعلام شده است.

يك مقام سابق سازمان نوسازي شهر تهران با بيان اينكه مقررات جديد نوسازي بافت‌هاي فرسوده، بعد از تاييد نهايي در كميسيون ماده 5 شوراي عالي شهرسازي و معماري كشور، در پايتخت قابل اجرا خواهد بود، به «دنياي‌اقتصاد» گفت: طرح تفصيلي تهران تعداد طبقات مجاز در پهنه‌هاي مسكوني را حداقل يك و حداكثر شش طبقه تعيين كرده، اما با توجه به تراكم‌هاي تشويقي در پهنه‌هاي مختلف، تعداد طبقات در بافت‌فرسوده تا 10 طبقه نيز امكان افزايش دارد.

محمود ميريان با اشاره به اينكه هم‌اكنون مساحت بافت‌فرسوده تهران 3 هزار و 268 هكتار است از احتمال افزايش اين ميزان، در اصلاحات نهايي مربوط به ضوابط و مقررات طرح تفصيلي خبر داد.

وي افزود: در اين زمينه مطالعات تدقيقي از سوي سازمان نوسازي شهر تهران صورت گرفته است و در برخي مناطق، تغييراتي در محدوده بافت‌هاي فرسوده اعمال شده كه در بررسي نهايي، احتمال دارد محله‌هاي جديدي به محدوده بافت‌فرسوده اضافه شود.

بسته تشويقي

ميريان – معاون سابق سازمان نوسازي شهر تهران- در ادامه گفت‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» ضمن اشاره به بسته تشويقي نوسازي بافت‌فرسوده تصريح كرد: در صورتي كه انبوه‌سازان اقدام به مشاركت در نوسازي بافت‌فرسوده كنند، درصورت فروش نرفتن واحدهاي ساخته‌شده، امكان خريد واحدها توسط سازمان وجود خواهد داشت.

ميريان تاكيد كرد: به‌رغم رشد ساخت‌وسازهاي مسكوني در بافت‌فرسوده طي يك‌سال اخير و با توجه به مساحت موجود بافت‌‌فرسوده، فعاليت انبوه‌سازان بايد بيشتر شود چون در حال حاضر مشاركت انبوه‌سازان به ميزان مساحت كل بافت‌فرسوده شهر تهران، بسيار ناچيز است.

متن ضوابط نوسازي بافت فرسوده در طرح‌تفصيلي

متن آنچه تحت عنوان «ضوابط و مقررات نوسازي بافت‌فرسوده» در طرح تفصيلي تهران تدوين شده، به شرح زير است:

بافت‌هاي فرسوده و ريز دانه

در كليه بافت‌هاي فرسوده شهر، واقع در پهنه‌هاي سكونت ® فعاليت (S) و مختلط (M) كه محدوده آنها در نقشه‌هاي اين سند، تعيين گرديده است، رعايت پهنه‌بندي‌ها و ضوابط و مقررات ساخت و ساز طرح تفصيلي الزامي است تا زمان تهيه، تصويب و ابلاغ طرح‌هاي موضعي ويژه مداخله در بافت‌هاي مذكور، ضوابط زير پهنه‌هاي موضوع جداول چهارگانه ضوابط استفاده از اراضي و ساخت و ساز در پهنه‌هاي اصلي، حسب مورد و ضمن اعمال و رعايت ضوابط تشويقي مقرر در اين سند ملاك عمل خواهد بود. در محدوده بافت‌هاي فرسوده، در صورت تخريب و نوسازي، ساخت و ساز در قطعات كمتر از 150 مترمربع، بر اساس سطح اشغال پهنه و متناسب با وسعت قطعه، به قرار زير است:

الف): در قطعات كمتر از 50 متر مربع، احداث سرپناه ايمن و مقاوم، در يك طبقه مجاز است.

ب) در قطعات با مساحت 50 تا 100 متر مربع، احداث بناي مسكوني در دو طبقه مجاز است.

ج) در قطعات با مساحت 100 تا 150 متر مربع، احداث بناي مسكوني در سه طبقه مجاز است.

در كليه زيرپهنه‌هاي سكونت عام نيز ساخت و ساز در قطعات بيش از 150 متر مربع، طبق ضوابط پهنه‌بندي، با يك طبقه تشويقي مجاز است.

حد نصاب تجميع در بافت‌هاي فرسوده 150 متر مربع مي‌باشد و اعطاي يك طبقه تشويقي در خصوص قطعات تجميعي با مساحت بيش از 150 متر مربع مجاز است. همچنين تامين نيمي از پاركينگ‌هاي مورد نياز واحدهاي مسكوني در قطعاتي با مساحت كمتر از 70 متر مربع، در بافت‌هاي فرسوده به عهده سازمان نوسازي است.

بر اين اساس ساخت و ساز در قطعات ريزدانه پهنه‌هاي مسكوني عام، پس از رعايت اصلاحي و بر اساس سطح اشغال پهنه و متناسب با وسعت قطعه، به قرار زير است:

الف) ساخت و ساز در قطعات كمتر از 50 متر مربع، مجاز نبوده و تملك اين اراضي ضروري است.

ب) ساخت و ساز در قطعات با مساحت 50 تا 100 متر مربع، در يك طبقه به عنوان سرپناه مجاز است.

ج) ساخت و ساز در قطعات با مساحت 100 تا 150 متر مربع در دو طبقه مجاز است.

د) ساخت و ساز در قطعات با مساحت بيش از 150 متر مربع، بر اساس ضوابط زيرپهنه، مجاز است.

بافت‌هاي فرسوده شهر، بر اساس مصوبه شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ايران محدوده‌هايي از شهر است، كه ضمن ريزدانگي (بلوك‌هايي با اكثريت قطعات كمتر از 200 متر مربع)، برخوردار از دو ويژگي ديگر، شامل نفوذناپذيري (بلوك‌هايي با بيش از 50 درصد معابر داراي عرض كمتر از 6 متر) و كم دوامي (بلوك‌هايي با بيش از 50 درصد بناهاي ناپايدار و فاقد سيستم سازه) است.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: .Utopia
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  کارنامه دولت درباره نوسازی بافت‌های فرسوده شهری درخشان است FaTyJo0oN 918 2012-02-18، 12:06 AM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  جزئیات ساخت مرتفع ترین برج جهان در ساحل دریای خزر (+ عکس) shokri 1,854 2012-02-15، 05:13 PM
آخرین ارسال: aramo
  تدوین ضوابط جدید بلندمرتبه‌سازی FaTyJo0oN 879 2012-02-14، 11:35 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  اعطای تسهیلات ویژه برای ساخت پارکینگ‌های محله‌ای در تهران saeiideh 1,044 2012-02-14، 12:43 PM
آخرین ارسال: saeiideh
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 5 ساعت پیش حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  شهر سازی 8 ساعت پیش mahroo456 mahroo456 میز گرد
  آموزش و مشاوره تخصصی با نرم افزار PLS دیروز amindatcom alireza سایر نرم افزارها
  مشاوره برنامه ریزی  مشاوره مباحث عمومی شهرسازی -مهشید جمشیدی -رتبه 13 کنکور ... 01-16 mahshid -jm tornado26 مشاوره کنکور
  کتاب های آمادگی کارشناسی ارشد خانه شهرسازان 01-16 davd alireza کتابخانه شهرسازی(2)
  4 آزمون آنلاین رایگان گرایش برنامه ریزی شهری و طراحی شهری 01-14 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  خبر ویژه  لغو مصوبه کمسیون هم ارزی توسط هییت عمومی دیوان عدالت 01-12 maravia1979 omid623 سوالات
  طرح تفصيلي و بازنگري منطقه 6 اصفهان 12-25 niloofarny zahrash68 درخواست طرح جامع
  دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 1397 سازمان سنجش 12-07 Sahab Sahab مشاوره برای کنکور مرحله اول
  مشاوره برنامه ریزی  کنکور برنامه ریزی شهری ۹۷ 12-02 Sbht Sbht مشاوره برای کنکور مرحله اول
  GISاستان ایلام 11-30 ماراویا alireza طرح تفصیلی شهرهای ایران dwg و gis
  مجموعه ای از قوانین مهم شورای عالی شهرسازی و معماری ایران کنکور ارشد و دکتر... 11-26 alireza milad93 تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست رایگان  نظریه های برنامه ریزی شهری 11-26 mmmmm12345 milad93 برنامه ریزی شهری
  نقشه اتوکدی استثنایی طرح هادی روستا ازناو ملایر - استان همدان 11-26 alireza milad93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  نقشه اتوکدی منطقه 21 تهران با فرمت dwg 11-26 alireza raha93 طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل