ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
 • 51 رأی - میانگین امتیازات: 3.02
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
تحصیل در اسپانیا
چرا تحصیل در اسپانیا؟
کشور اسپانیا با توجه به جدول آمار شرکت­های خدمات مسافرتی و توریستی، در چند سال اخیر جزو پرجاذبه­ ترین مناطق توریستی کشورهای جهان محسوب می­شود. با توجه به موقعیت اجتماعی افراد، نظرهای متفاوتی راجع به دلیل توریستی بودن این کشور بیان شده است اما در مجموع همه آنها به مزیت­ های یکسانی اشاره می­کنند که فقط با توجه به دیدگاه­شان مهمترین عوامل را انتخاب که به اختصار در زیر بیان شده است.
از مزایای مشترک می­توان جاذبه­ های طبیعی، آب و هوای مناسب، تحصیل در معتبرترین دانشگاه­ها با کم­ترین هزینه، شرایط اقتصادی مناسب و دیگر جاذبه ­های توریستی در مورد این کشور نام برد.
جاذبه های طبیعی، آب و هوا
با توجه به قرارگیری کشور اسپانیا در جنوب غربی اروپا و همجوار بودن با اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه، سواحل و جزایر بسیار زیبایی در این کشور به وجود آمده که معروف­ترین آنها جزایرقناری است که مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس می­باشد که پایتخت آن لاس پالماس می­باشد. علاوه بر این جزایر به دلیل آب و هوای تمیز با دمای مناسب در شهر های این کشور نیز شاهد منابع طبیعی زیبایی هستیم که مهم­ترین این شهرها بارسلونا ، والنسیا و مادرید می­باشند.
تحصیل در دانشگاه­های معتبر با کم­ترین هزینه
در شهرهای بزرگ اسپانیا مانند پایتخت آن مادرید و یا بارسلونا و والنسیا دانشگاه­های بسیار معتبری با رنکینگ­های جهانی زیر 500 وجود دارند که از سراسر دنیا دانشجویان را به سمت خود جذب می­کنند. تحصیل در این دانشگاه­ها با مزایایی که نسبت به تحصیل در دیگر دانشگاه­های اروپا دارد باعث محبوبیت دوچندان آنها شده است که بی شک مهمترین آن شهریه ناچیز تحصیلات (در صورت بورس شدن) در مقایسه با دیگر کشورهای تراز اول جهان می­ باشد. شاید یک مقایسه ساده هزینه­ های تحصیل در کشورهایی همانند انگلستان، استرالیا، کانادا و آمریکا شما را به این مهم برساند که عملاً تحصیل بدون داشتن بورس تحصیلی در این کشورها غیر ممکن می­باشد.
شرایط اقتصادی
کشور اسپانیا از نظر تجارت نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است به طور مثال این کشور بزرگترین تولید کننده و صادر کننده روغن زیتون در جهان است و یا شاید تا به حال این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد که چرا برخی از ثروتمندان مانند ستاره­های گران قیمت فوتبال جهان، اسپانیا را برای زندگی، تحصیل و کار انتخاب میکنند؟
در کشوری مانند انگلیس آنها مجبورند در پنج سال اول زندگی خود حدود 50 % از درآمدشان را مالیات بدهند در صورتی که در اسپانیا درصد مالیات برای آنها در حدود 24 % می­باشد.
در نهایت با کنار هم قرار دادن تمامی این نکات شاید بتوان تصمیم مناسبی گرفت و امید داشت که دانشجویان ما جهت ادامه تحصیل دانشگاه­های بی­ کیفیت آسیایی با رنکینگ­های نه چندان مناسب و هزینه­ های آموزشی زیاد و غیر قابل اتکا از لحاظ مدرک را انتخاب نکنند و به سوی دانشگاه­ های کشورهایی بیایند که در آن­ها بتوانند به آینده تحصیلی خود ایمان داشته باشند و کیفیت را فدای کمیت نکنند.
موسسات متصدي آموزش دانشگاهي عمدتا بصورت عمومي و خصوصي مي‌باشند. به اين منظور و جهت تضمين كيفيت آموزش ارائه شده، یکسري موقعيتهاي خاص در ارتباط با ايجاد دانشگاههاي جديد و تعيين استانداردهاي ويژه براي اين گونه موسسات به وجود آمده است. اين وضعيتها اصولاً مربوط به ساختار نظري است كه مستلزم سازماندهي و اجراي آموزش در اين سطح مي‌باشد. طبق آمار بدست آمده در حال حاضر تعداد مراكز آموزش عالي عمومي در حدود 48 و تعداد موسسات آموزش عالي خصوصي در حدود 19 دانشگاه می باشند.
از جمله مهم‌ترين مناطق مختلف دانشگاهی اسپانيا مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:
منطقه آندلس
منطقه آرگون
منطقه آستورياس
منطقه جزاير قناري
منطقه كاتابريا
منطقه كاستيلا
منطقه وليون
منطقه كاتالونيا
منطقه والنسيا
منطقه اكستر يمنچر
منطقه گاليسيا
منطقه جزاير باليريك
منطقه ريوجا
منطقه مادريد
منطقه موريسا
منطقه ناوارو
منطقه ايالت باسك

نظام‌ آموزشی‌ و چگونگی‌ ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ دانشگاه های‌ كشوراسپانیا

تحصیلات پیش دانشگاهی

‌كودكان‌ از 3 سالگی‌ وارد مهد كودك‌(La Educacion nfantile) می‌شوند و تا 6 سالگی‌ آموزش‌های‌ اولیه‌ را فرا می‌گیرند كه‌ آخرین‌ سال‌ آن‌ اجباری‌ است. آموزش‌ ابتدیی‌ (La Educacion obligatoria) از 6 سالگی‌ شروع‌ و تا 11 سالگی‌ ادامه‌ می‌یابد. در این‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ ضمن‌ آشنایی‌ با محیط، خواندن‌ و نوشتن‌ و دروس‌ ابتدیی‌ را فرا می‌گیرند. سپس‌ دوره‌ آموزش‌ متوسطه‌ (La Education Segundaria) را شروع‌ می‌كنند كه‌ خود شامل‌ دو مرحله‌ است. دوره‌ اول‌ 3 سال‌ به‌ طول‌ مي‌انجامد و دانش‌آموز موفق‌ به‌ كسب‌ درجه‌دانش‌آموختگی‌ در دوره‌ مدرسه‌ می‌شود. مرحله‌ دوم‌ نیز 3 سال‌ است‌ كه‌ بعد از گذراندن‌ آن، دانش‌آموز درجه‌ تحصیلي‌Bachiller را دریافت‌ می كند. در صورت‌ تمایل‌ دانش‌آموز یك‌ دوره‌ یك‌ ساله‌ پیش‌ دانشگاهی‌(Curso de Orientacion Universitaria) را براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌ یا دوره‌های‌ تشكیلات‌ حرفه‌ای‌(La Formacion Profesional) پشت‌ سر می‌گذارد.
تحصیلات‌ دانشگاهي‌
تحصیلات‌ عالیه‌ در اسپانیا در دانشگاه‌ها، مجتمع‌های‌ فنی‌ - علمی‌ و مجتمع‌های‌ هنرهای زیبا امكان‌پذیر است. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی یا گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌(Curso de Orientacion Universitaria) است، یعنی‌ كسانی‌ كه‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ را نگذرانده‌اند، بعد از قبولی در امتحان‌ و تاييد صلاحیت‌ علمی‌ می‌توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند.
کارشناسی و مهندسی
اين‌ مدرك‌ بعد از گذراندن‌ یك‌ دوره‌ چهار یا پنج ساله‌ در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ به‌ دانشجو اعطا مي‌گردد.
کارشناسی ارشد
اين‌ دوره‌ 2 سال‌ طول‌ مي‌كشدو شرط‌ ورودبه‌ آن‌ داشتن‌ مدرك لیسانس است. در این‌ دوره‌ دانشجو به‌ ژرف‌نگري‌ دروس‌ گذرانده‌ شده‌در دوره‌ قبلي‌ و فراگیري‌تخصص‌ مي‌پردازد. دانشجو با گذراندن‌ این‌ دوره، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرك کارشناسی ارشد مي‌شود.
دکتری BY COURSE
دانشجو با گذراندن‌ یك‌ دوره‌ 5 ساله‌ شامل‌ دوره‌ دو ساله‌ متشكل‌ از دروس‌ تخصصي‌ و به‌ پايان‌ رساندن‌ پايان نامه پژوهشي‌ جامعي‌ در یك‌ موضوع‌ خاص‌ (به‌ مدت‌ 3 سال) و دفاع‌ از آن عنوان‌ دكترا مي‌گیرد. شرط‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرك‌ کارشناسی ارشد است. بعد از اتمام‌ دوره‌ 2 ساله‌ و قبولي‌ در امتحانات، بايدتوانائی دانشجو براي‌ پژوهش‌ سنجیده‌ شود و به‌ تاييد استادان‌ دوره‌ دكترا برسد و عنوان‌ پیشنهادي‌ براي‌ پايان نامه‌ پژوهشي‌ مورد پذیرش‌ یكي‌ از استادان‌ قرار گیرد. بدین‌ ترتیب‌ دانشجو مي‌تواند رسماً‌ پژوهش‌ را آغاز كند.
دکتری BY RESEARCH
در این مقطع توانایی ذانشجو فقط با پژوهش سنجیده می شود. دانشجو پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد صرفا به واسطه عنوان پایان نامه ای که مورد تایید استاد یا اساتید دانشگاه میباشد،تحقیق وپژوهش خود را برای پایان نامه شروع میکند.
‌نحوه‌ ارزشیابي‌ مدارك‌ تحصیلي‌
‌1. مدارك‌ فوق دیپلم و تمام‌ مدارك‌ دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ صادره‌ از كلیه‌ دانشگاه‌ها، مدارس‌ عالي‌ فني‌ و مجتمع‌هاي‌ آموزش‌ عالي‌ دولتي‌ مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالي‌ كشور اسپانیا، "كاردانی" ارزشیابي‌ مي‌شود.
2. مدارك‌ کارشناسی با چهار سال‌ تحصیل‌(دو سال‌فوق دیپلم و دو سال دوم) صادره‌ از تمام‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌هاي‌ آموزش‌ عالي‌ و مجتمع‌هاي‌ عالي‌ هنري‌دولتي‌ مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالي‌كشور اسپانیا،"كارشناسی" ارزشیابي‌ مي‌شود.
‌3. مدارك‌ کارشناسی با حداقل‌ 5 سال‌ تحصیل‌ تمام‌وقت‌ صادره‌ از تمامي‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌هاي‌ آموزش‌ عالي‌ و مجتمع‌هاي‌ عالي‌ هنري‌دولتي‌ مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالي‌ كشور اسپانیا در صورت‌ عدم‌ ارائه‌ رساله، "كارشناسی" ارزشیابي‌ مي‌شود.
4. مدارک موضوع بند 3 (دوره های 5 ساله) در صورت گذراندن پايان نامه ، (کارشناسی ارشد پیوسته) ارزشیابی می شود.
5. مدارك‌ کارشناسی ارشد با حداقل‌ 2 سال‌ تحصیل‌ تمام‌وقت‌ صادره‌ از تمامي‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌هاي‌ آموزش‌ عالي‌ و مجتمع‌هاي‌ عالي‌ هنري‌دولتي‌ مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالي‌ كشور اسپانیا در صورت‌ ارائه‌ رساله، "كارشناسی ارشد" ارزشیابي‌ مي‌شود.
6. مدارك‌دکتری صادره‌ از كلیه‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌هاي‌ آموزش‌ عالي‌ و هنري‌ دولتي‌ مورد تاييد وزارت‌ آموزش‌ عالي‌ كشور اسپانیا، به‌ شرط‌ داشتن‌ مدرك‌ كارشناسي‌ ارشد معتبر یا مدارك‌ كارشناسي‌ ارشد دوره‌ دوم‌ كشور اسپانیا ، "دكترا" ارزشیابي‌ مي‌شود.
چگونگي‌ ارزشیابي‌ مدارك‌ تحصیلي‌ دانشگاه‌هاي‌ اسپانیا
ارزشیابی
شرایط
کاردانی
2 تا 3 سال بعد از دیپلم دبیرستان

كارشناسی
5 سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان
(دو سال فوق دیپلم و دو سال

دوم)
كارشناسی
حداقل 5 سال تحصیل بدون رساله
بعد از دیپلم دبیرستان
كارشناسی ارشد پیوسته
5 سال تحصیل با ارائه رساله
بعد از دیپلم دبیرستان
کارشناسی ارشد
2 سال تحصیل با ارائه رساله
بعد از مدرک کارشناسی
دکترا
3 تا 4 سال بعد از مدرک کارشناسی

نکاتی که در فرم مدارک سفارت اسپانیا نوشته شده و جالب است افراد متقاضی به این نکات توجه کنند به شرح زیر می باشد:
1 . این کنسولگری­ در صورت احتیاج، تقاضای ارائه مدرک بیشتری، علاوه بر مدارک ارائه شده از طرف متقاضی خواهد نمود.
2 . پذیرش درخواست و مدارک متقاضی از طرف سفارت به منزله موافقت با صدور نمی­باشد، جواب ویزا (مثبت یا منفی ) پس از استعلام از طریق وزارت خارجه اسپانیا اعلام خواهد گردید. در صورت موافقت با صدور ویزا ارائه اصل و فتوکپی بلیطok شده رفت و برگشت به مقصد اسپانیا و بیمه نامه بین المللی مسافرتی الزامی است.
3. به خاطر داشته باشید که ممکن است در مواقع شلوغ سال، بررسی تقاضای ویزا و تصمیم گیری مدت بیشتری به طول بیانجامد.
4 . حضور متقاضی با وکیل قانونی وی در تمام مراحل تقاضا تا صدور ویزا الزامی است.
5 . اگر متقاضی به سن قانونی نرسیده باشد و به تنهایی قصد مسافرت داشته باشد، اصل و ترجمه مدارک قانونی اجازه از طرف ولی نامبرده الزامی است. (نوجوان­های بالای 16 سال باید حتماً دارای گذرنامه جداگانه باشند)
6 . لطفاً آدرس پستی خود را به طور دقیق ذکر نمایید. در ضمن قید یک شماره تلفن روی فرم ویزا برای تماس ضروری مورد نیاز است.
7 . در صورت موافقت با صدور ویزا ارائه اصل و فتوکپی بلیط تایید شده رفت و برگشت به مقصد اسپانیا و اصل و فتوکپی بیمه نامه بین المللی مسافرتی که در تمام کشورهای شنگن معتبر بوده، تمام هزینه­های پزشکی، درمانی متقاضی را در طول مدت اقامت پوشش می­دهد و هزینه بازگشت متقاضی را به کشور خود، در صورت نیاز تامین می­نماید، الزامی است .
8 . ارائه اصل و یک(1) کپی از همه مدارک الزامی است ( تمام مدارک باید توسط یک مترجم رسمی به زبان اسپانیایی ترجمه و متعاقباً تایید گردند.)
9 . این کنسولگری در صورت لزوم، از متقاضی برای انجام مصاحبه حضوری دعوت به عمل خواهد آورد.
ویزای اسپانیا

آنچه باید در مورد ویزای شنگن بدانیم
یکی از مواردی که پرداختن به آن همواره مورد درخواست دانشجویان بوده است قوانین در رابطه با ویزای شنگن و نیز مقررات مربوط به آن است. با نزدیک شدن فصل تابستان, ایرانیان زیادی بعنوان توریست و نیز جهت تحصیل در اسپانیا و دیگر کشورهای محدوده شنگن تقاضای ویزا میکنند از این رو به توضیح پیرامون انواع ویزای شنگن میپردازیم.
انواع ویزای شنگن
ویزای شنگن دارای چهار نوع مختلف است که در خود ویزا از طریق چهار حرف الفبای انگلیسی (A B C D) مشخص شده است.
ویزای (A). ویزای ترانزیت که مسافر حق خارج شدن از فرودگاه را ندارد.
مثال: فردی ایرانی دارای اقامت یا ویزای آمریکا که در فرودگاه یکی از کشورهای شنگن بتواند هواپیمای خود را به مقصد آمریکا عوض کند.
ویزای (B). ویزای عبورکه مسافر فقط حق دارد از فرودگاه خارج شده و از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده کند.
ویزای ©. ویزای توریستی یا کار که اکثر ایرانیان نیز با آن وارد شنگن میشوند.
ویزای (D). ویزای بلند مدت: معولا برای اشخاصی مانند تجار ودانشجویان مانند آن صادرمیشود که به دلایل ویژه مثلا تحصیل مجبورند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.
اطلاعات کلی کشور اسپانیا
اسپانیا کشوری‌ در جنوب غربی اروپا است. نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا و پایتخت آن مادرید است. در شمال با فرانسه و آندورا، در غرب با پرتغال، در جنوب با جبل‌الطارق و مراکش همسایه است و هم‌چنین دارای مرزهای دریایی در شرق با دریای مدیترانه، و در غرب و شمال با اقیانوس اطلس است.
مساحت این کشور تقریبا پانصد هزار کیلومتر مربع است که با حکومت پادشاهی اداره می­شود در حال حاضر نیز پادشاه آنها خوان کارلوس است. بزرگ­ترین شهر این کشور مادرید می باشد. زبان رسمی آنها اسپانیایی و واحد پولشان یورو است. اسپانیا بزرگ­ترین تولید کنندۀ روغن زیتون جهان نیز می­باشد.
زبان اسپانیایی یا زبان اسپانیولی (که زبان کاستیلی نیز نامیده می‌‌شود) زبانی از خانوادة رومی است و یکی از پُرگویش‌ترین زبان‌های جهان است. اکثر منابع این زبان را چهارمین زبان پرگویش دنیا می‌‌دانند در حالی که بعضی به دلیل جمعیت بزرگ اسپانیایی‌زبان در آمریکای جنوبی و افزایش تکلم آن در ایالات متحده آمریکا، آن را دومین یا سومین زبان پرگویش نیز معرفی می‌‌کنند.
استان‌های اسپانیا
به جز بخش‌های خودمختار، اسپانیا به پنجاه استان تقسیم شده‌است. در گذشته استان‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار بودند ولی از زمان آمدن سامانه بخش‌های خودمختار، استان‌ها قدرت کمتری داشته‌اند. بیشتر استان‌ها بر اساس مرکزشان نامگذاری شده‌اند به جز آلابا، آستوریاس، بیسکای، کانتابریا، گیپوسکوا، جزایر بالئارس، لاریوخا و نابارا.
هفت بخش خودمختار تنها از یک استان تشکیل شده‌اند: آستوریاس، جزایر بالئارس، کانتابریا، لاریوخا، مادرید، مورسیا و نابارا
اقتصاد
از جمله مهمترين محصولات كشاورزي کشور اسپانيا مي توان از گندم در مناطق كاستيل و آندالوزيا و آراون، جو، ذرت و برنج در دلتاي رود «ابرو» و سيب زميني، چغندرقند، پنبه، توتون و نيشكر و انواع ميوه ها به ويژه انگور نام برد. مهمترين محصولات معدني کشور نيز بر زغال سنگ درشمال غربي اسپانيا وآستوريا وكاتولونيا و آندالوزيا، آهن دراطراف شهرهاي بندري بيلبائو، سانتاندرو و بارسلون، مس، سرب، روي، جيوه، نيكل، گوگرد، نقره ونمك مشتمل مي­گردد. ازجمله مهمترين صنايع اسپانيا نيز مي­توان به صنايع فلزكاري، اسلحه سازي، شيشه گري، سيگارسازي، صنايع شيميايي وصنايع نساجي اشاره نمود. گفتني است که اين صنايع بيشتر در نواحي آستوريا، كاتولونيا و آراگون متمركز مي­باشند. دامپروري و گله­داري به ويژه در نواحي شمال غربي كه از رطوبت اقيانوس اطلس بهره­مند است، بسيار رواج داشته و گاو از اهميت ويژه اي در اين مناطق برخوردار است. علاوه بر گاوهاي معمولي نوعي گاو ويژه مسابقات گاوبازي با عنوان (توره رو) نيز تربيت مي­شود. پرورش خوك و صيد ماهي نيز در تمامي سواحل از اهميت زيادي برخوردار است. ازجمله مهمترين محصولات وارداتي کشوراسپانيا مي­توان به نفت، دارو، ماشين­هاي صنعتي و وسايط نقليه اشاره نمود. عمدة صادرات کشورنيز برمحصولاتي نظير سنگ­هاي معدني، آهن و استيل، ميوه، روغن زيتون و كنسرو ماهي مشتمل مي­گردد. ازجمله ديگر صنايع پردرآمد اسپانيا مي­توان ازصنعت جهانگردي نام برد كه مديون وضعيت خاص جغرافيايي و تاريخي اين سرزمين است. وجود چشم اندازهاي طبيعي بسيارزيبا، كاخ­ها، قصرها، مراکز مربوط به دوران اسلامي درمناطق مادريد، بارسلون، كوردوبا (قرطبه) و آن دالوزيا(آندلس) همواره عامل جذب بسياري از جهانگردان بوده است. علاوه بر اين، برگزاري مسابقات گاوبازي از يک سو و رقص و موسيقي سنتي(عربي- اسپانيايي از سوي ديگر- جذابيت ويژه­اي براي جهانگردان ايجاد نموده است.
جامعه اسپانیا
ملت:
مردم اسپانيا را گروههای قومي ـ فرهنگي (كاستيایی، استورائی، آندلسي، والنسيایي، كاتالانی، قناري، باسكی و گايگی)، اين اقوام ايبري (از طريق مديترانه) سلتی (از مركز اروپا) و عربي (از شمال آفريقا) وارد شده اند، تشكيل مي دهند.
مذهب :
95درصد كاتوليك، 2/1 درصد مسلمان
زبان:
اسپانيایی يا كاستيایی (زبان رسمی ملی) و همچنين زبانهای رسمی منطقه ای نيز وجود دارند كه عبارتند از: كاتالائی، باسكي، والنيسایی، گايگی و مايوركی.
احزاب سياسي :
حزب مردمي (حزب حاكم)، حزب سوسياليست كارگری اسپانيا، چپ متحد، همگرائي و اتحاد (ناسيوناليست كاتالان)، حزب ناسيوناليست باسك و برخي ديگر از احزاب منطقه ای.
سازمان هاي اجتماعي :
از دوران فرانكو، جنبشهاي سنديكائی سازمان يافتند. دو سنديكای مهم اسپانيا عبارتند از: اتحاديه عمومی كارگران (UGT) و كميسيون كارگران (CCOO) ، سنديكاهای كوچكتری نيز وجود دارند, كنفدراسيون ملی كار(CNT) و اتحاديه سنديكائی كارگران (USO) .
فرهنگ اسپانیا
اسپانیا از رومی ها تاثیر پذیرفته است.۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به تصرف رومیان درآمد. اسپانیا از اعراب و یهودیان هم تاثیر پذیرفته است. پس از شکست مسلمانان و یهودی ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۹۲(reconquista)این کشور کاتولیک رومی ماند. معماری این کشور مجموعه ای از رومانسک و گوتیک واسلامی است. در کوردوبا که مرکز فرهنگی خلافت اموی بود سبک اسلامی دیده می شود. سبک های باروک اسپانیایی، نوکلاسیسیسم و مدرن هم دیده می شود. در دوران طلایی از ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ می توان از نقاشان بنامی چون ال گرکو، موریلو ولازکوئز و گویا نام برد. مدرن ها هم پیکاسو، سالوادور دالی، خوان میرو و...هستند. سینمای سوررئالیستی اسپانیا با لوییس بونوئل شناخته می شود. در ادبیات بهتر است از سروانتس بگوییم. او به دلیل یک دوئل به ایتالیا تبعید شد ودر راه بازگشت اسیردزدان دریایی شد و به الجزایر برده شد. دن کیشوت معروفترین اثر اوست. داستان های قهرمانی و عاشقانه و چوپانی مورد علاقه اسپانیایی ها بود. کارهای نویسندگان امریکای لاتین به جز برزیل هم جزو ادبیات اسپانیایی است.
غذا در فرهنگ اسپانیولی بسیار اهمیت دارد .tortilla de patatasیا املت اسپانیایی معجونی از تخم مرغ، سیب زمینی، سیر و پیاز است. روغن زیتون ارجح است. paella غذای برنجی اسپانیاست که با گوشت و یا غذاهای دریایی و سبزیجات پخت می گردد. migasصبحانه ای مرکب از نان و تورتیلا (املت)است. سوسیس های مخصوصی نیز جزو غذای اسپانیاست. البته سیاهه ی غذایی اسپانیا بسیار متنوع تر از اینهاست.
زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی یا کاستیان(castellan) از زبان های هند و اروپایی دارای ریشه لاتین است که در اسپانیا و ملل پرشماری در آمریکا و نیز نواحی دیگری در دنیا صحبت می شود.
زبان اسپانیایی که از شمال اسپانیا نشات می گیرد، در امپراطوری کاستیی (Castille) منتشر و سپس به زبان اصلی تجارت و حکومت بدل گردید. این زبان با کشورگشایی های امپراطوری اسپانیا بین قرن های پانزدهم تا نوزدهم تا آفریقا، آمریکا و آسیای اقیانوس آرام گسترش یافت. اکنون اسپانیایی، زبان مادری بین 320 تا 400 میلیون نفر در دنیاست که آمار فوق این زبان را به دومین یا سومین زبان مادری دنیا از نظر تعداد گویشوران تبدیل کرده است.
واژه اسپانیایی که از سوی آکادمی سلطنتی اسپانیا و نیز مجمع آکادمی های زبان اسپانیایی توصیه شده، برای نامیدن زبانی به کار می رود که زبان 480 میلیون نفر در دنیاست. می توان گفت این زبان پس از زبان های انگلیسی و ماندارین دارای رتبه سوم گویشوران و نیز پس از ماندارین، دارای رتبه دوم زبان مادری در دنیاست.
زبان اسپانیایی در اروپا زبان رسمی کشور اسپانیا و نیز یکی از زبان های رسمی مناطق استقلال یافته مانند کاتالان، باسک، والنسیا و گالیسیا، در آمریکا زبان اکثریت مللی چون مکزیک، کلمبیا، آرژانتین، پرو و نیز ونزوئلاست. این زبان همچنین زبان ملی بولیوی، شیلی، کاستاریکا، کوبا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، گواتمالا، هندوراس، نیکاراگوا، ما، پاراگوئه، پورتوریکو، سالوادور و اروگوئه است. این زبان هنوز در جوامع اسپانیایی زبان ایالات متحده به خصوص در نواحی جنوب غربی آن (نیومکزیکو، کالیفرنیا، تگزاس، آریزونا، نوادا، کلرادو ، فلوریدا و اندکی نیز در برزیل) صحبت می شود. در آفریقا هم این زبان در گینه استوایی، شهرهای غربی صحرای آفریقا و بخش های شمالی مراکش مورد استفاده قرار می گیرد. در آسیا، بیش از سه میلیون گویشور اسپانیایی در فیلیپین زندگی می کردند که امروز شمار آنان به کمتر از صد هزار نفر رسیده است.
گونه های زبان اسپانیایی

در اسپانیا چهار گویش عمده اسپانیایی وجود دارد. در آمریکا برخورد این زبان با انگلیسی، باعث پدید آمدن زبانی مختلط موسوم به اسپانگلیش شده که به خصوص در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد. این گونه اسپانیایی در برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه آمهرست(Amherst) ماساچوست مطالعه می شود. دستور زبان اسپانیایی از اصول سایر زبان های هند واروپایی تبعیت می کند، به بیان دیگر واژگان دستوری آن در وضعیت های مختلف، صورت های گوناگونی می پذیرند، برای نمونه اسامی و صفت ها دارای جنس و شمار بوده و فعل ها صرف می شوند.
واژگان اسپانیایی

نزدیک به 1000 واژه عربی، ارثیه دوران فتح آنجلس به دست مسلمانان در قرن هشتم است، باسک دیگر زبانی است که تاثیر وافری بر این زبان بر جای نهاده، و حال آنکه زبان فرانسه که زبان خواهر اسپانیایی لقب گرفته، بیشتر از زبان های سلتی و ژرمانیک تاثیر پذیرفته است.
زبان اسپانیایی یکی از زبان های رسمی سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سازمان دولت های آمریکایی، اتحادیه آفریقا، اتحادیه ملل آمریکای جنوبی و نیز اتحادیه لاتین بوده و در قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی از جایگاهی قانونی برخوردار است.
آکادمی سلطنتی اسپانیا به همراه مجمع آکادمی های بیست ویک کشور دیگر اسپانیایی زبان، امر استانداردسازی تاثیرات وارد بر این زبان را از طریق انتشار فرهنگ های واژگان و راهنماهای دستور زبان بر عهده دارد. به دلایل اجتماعی- تاریخی، ایجاد شکلی استاندارد از این زبان برای استفاده در زمینه های ادبی، آکادمیک و رسانه ای مورد تایید قرار گرفته است.
تعطیلات در کشور اسپانیا
مهمترين تعطيلات سالانه اسپانيا (3-4 هفته) درماه جولاي يا آگوست اتفاق مي افتد تعطيلات رسمي شامل روز سال جديد (اول ژانويه) ، روز 3 پادشاه (6 ژانويه)، عيد سن حوزه (19 مارس) جمعه خدا، روز كارگر (اول مي)،روز سانتياگو (25 جولاي) روز ملي (12 اكتبر) حاملگي مقدس (8 دسامبر)، روز مشروطه (6 دسامبر) و كريسمس (25 دسامبر) است.
روز سه پادشاه كه به «ماگوس» ) ( Rayes magosهم معروف است روزي است كه اسپانيايي ها براي گرامي داشت هديه خدا به حضرت مريم هداياي كريسمس خود را باز مي كنند. جشن هاي (Fiesta) در اسپانيا بسيار برگزار مي شود. اين مراسم معمولاً با يك راهپيمايي و كارناوال عظيم شروع مي شود، موسيقي، رقص، شعر و آواز همه و همه داراي طرفداران بسيار زيادي هستند. يكي از فستيوال هاي معروف اسپانيا “ Fallas de san” است كه در ماه مارس برگزار مي شود. در ماه ژوئن يا مي هزاران نفر از مردم سوار بر اسب و يا درشكه هاي زيبا به طرف EI ROCIO به راه مي افتند تا «مريم مقدس» را گرامي بدارند.
يكي ديگر از اعياد مذهبي در جولاي و به افتخار حامي اسپانيا جيمز مقدس (sadiago) برگزار مي شود. در اين روز عده زيادي از مردم از سراسر دنيا به اسپانيا مي آيند از «پيرني» تا «گاليسيا» به سوي كليساهاي كاتوليك پياده مي روند.
با سپاس از موسسه کوه نورآخرین ارسال های من :

[تصویر: 7t5vft1gcxenjxsyw7b6.png]
 سپاس شده توسط: FaTyJo0oN ، godonly. ، JAVAD4050 ، ayor
2
RE: تحصیل در اسپانیا
merciiiiiiiiiiiiii

آخرین ارسال های من :
  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
    نظام آموزشی در اسپانیا aramo 1,267 2012-02-17، 04:30 PM
  آخرین ارسال: aramo
    نظام‌ آموزشی‌ و چگونگی‌ ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ اسپانیا godonly. 1,718 2012-01-04، 02:46 PM
  آخرین ارسال: godonly.
  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
  آمار انجمن
  آخرين ارسال ها
  موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
    نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
    توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
    مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
    دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
    روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
    دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
    دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
    سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
    نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
    درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
    دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
    درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
    بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
    دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
    طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

  [-]
  جستجو
  جستجوی گوگل