ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 40 رأی - میانگین امتیازات: 3.13
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
مسجد جمعه یا جامع اصفهان
تصاویری(حدود۴۰ تصویر) از مسجد جامع یا جمعه اصفهان رو براتون گذاشتم و میخواستم توضیحاتی درباره این مسجد بدهم که قبلا یکی از دوستان این کار رو کرده بود. و ایشالا برای کامل شدن منتظر آپلودهای شما خواهیم بود:)
با تشکر ویژه از قاسم که عکس ها از ایشونه.

.rar   mached jame\'1.rar (اندازه: 7.22 MB / تعداد دفعات دریافت: 69)

.rar   mached jame\'2.rar (اندازه: 7.38 MB / تعداد دفعات دریافت: 46)

.rar   mached jame\'3.rar (اندازه: 7.82 MB / تعداد دفعات دریافت: 43)

.rar   mached jame\'4.rar (اندازه: 7.37 MB / تعداد دفعات دریافت: 46)


بندانگشتی (ها)
   

آخرین ارسال های من :

خوشا به حال آن کس که در نامه عملش در زیر هر گناه یک استغفار ثبت شده باشد.مولا علی(ع)
احیانا امری بود ایمیل بهتر از پیام :)
 سپاس شده توسط: alireza ، JAVAD4050 ، 0RKIDEH ، reihane.np ، atelieahjam
2
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
درسته مهندس لینک را گذاشته بودند ولی به درخواست یکی از مدیران مطلب را در این ارسال میزارم:

قدیمیترین بنای تاریخی اصفهان را باید مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان تلقی کرد. سیمای فعلی مسجد عمدتاً مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است اما تعمیرات و الحاقات آن به دورانهای بعد به خصوص عصر صفویان مربوط می شود . اما در کاوش های باستان شناسی مراحل قبل از سلجوقی هم به دست آمده که به دوران آل بویه و قرن سوم هجری باز می گردد. در همین کاوش ها آثار قبل از اسلام نیز کشف شده است.
مسجد دارای ورودیهای متعدد است که هر یک فضای مسجد را به بخشهایی از بافت پیرامون آن مربوط می کند این ورودیها همه در یک زمان ساخته نشده اند و هر یک در مقطعی از تاریخ و در ارتباط با ساختمان درون و بیرون بنا به وجود آمده اند. گذرها و معابری که در گرداگرد مسجد وجود دارند بیانگر ارتباط گسترده ای است که مسجد با بافت قدیم شهر دارد.مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ایوانی بنا شده و از آنجا که ابداعات هنری و معماری ۱۵ قرن دوران اسلامی را در خود گرد آورده است یکی از بهترین آثاری به شمار می رود که در دنیای امروز شهرت دارد. با توجه به منابع و مآخذ مختلف این نکته مشخص می شود که مسجد جامع در طول زمان به سبب آتش سوزی و جنگ های متعدد و نا آرامی های دوران های مختلف آسیب فراوان دیده و دوباره بازسازی و مرمت شده است.
چهار ایوان اطراف میدان مشخص کننده شیوه مسجد سازی ایرانیان است که پس از احداث آن در سایر مساجد نیز رواج یافته است. این ایوان ها که به نامهای صفه صاحب در جنوب صفه درویش در شمال صفه استاد در مغرب صفه شاگرد در مشرق نامیده می شوند با تزئینات مقرنس سازی و کاربندی یکی از فنون بسیار جالب معماری ایران را بیان می دارد.
نمای داخلی صحن مسجد و کاشیکاری های آن مربوط به قرن نهم هجری است که احتمالاً مناره ها نیز مربوط به همین زمان می باشند . به طورکلی بنای کنونی مسجد جامع اصفهان شامل بخشهای زیر می باشد:
- شبستان مسجد : این شبستان که بر ستون های مدور استوار است که با گچبریهای بسیار زیبا تزئین شده است. این قسمت مربوط به عصر دیلمیان است.
- گنبد و چهل ستونهای اطراف آن که در ایوان جنوبی مسجد واقع شده و در فاصله سالهای ۴۶۵ تا ۴۸۵ هجری قمری بنا شده است. این گنبد در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ساخته شده از نمونه های نادر ساختمان های عصر سلجوقی است. ایوانی که در جلوی این گنبد آجری واقع شده در اوائل قرن ششم هجری بنا گردیده و سقف آن از مقرنس های درشت ترکیب شده است. این گنبد دارای زیباترین طرحهای تزئینی ساخته شده از آجر و گچ میباشد.
- گنبدی که در بخش شمالی حیاط مسجد واقع شده و قرینه گنبد خواجه نظام الملک است در سال ۴۸۱ بنا گردیده است. احداث این گنبد را به ابوالغنائم تاج الملک یکی دیگر از وزرای عصر سلجوقی نسبت می دهند.
- ایوان معروف به صفه صاحب که در دوران سلجوقی ساخته شده و تزئینات آن مربوط به عصر قراقویونلو و صفوی است. در این قسمت کتیبه هائی از دورانهای مختلف از جمله صفویان به چشم می خورد.
- ایوان غربی معروف به صفه استاد که در عصر سلجوقی بنا شده و در دوره صفویان با کاشیکاری تزئین شده است . در این صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعلیق که به تاریخ ۱۱۱۲ هجری قمری و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین کتابت شده عباراتی به خط بنائی بسیار زیبا و با امضاء محمد امین اصفهانی نوشته شده است.
با مطالعه این عبارات و دقت در خطوط بنائی این ابیات بسیار زیبا مشخص می گردد.چون نامه جرم ما به هم پیچیدند بردند و به میزان عمل سنجیدندبیش از همه ** گناه ما بود ولی ما را به محبت علی بخشیدند.
رو به روی این ایوان، صفه شاگرد قرار دارد که در عصر سلجوقی بنا شده و در قرن هشتم و یازدهم هجری قمری در دوران حکومت ایلخانان و صفویه تزئیناتی به آن اضافه شده است.
این ایوان فاقد تزئینات کاشیکاری است و با مقرنس های آجری تزئین شده است. در این ایوان سنگ مرمر یکپارچه نفیسی است که در اطراف و بالای آن لوحه ها و کتیبه هایی نوشته شده است. در منتهی الیه ضلع شرقی مسجد جمعه صفه عمر واقع شده که کتیبه تاریخی هلال ایوان آن به سلطنت سلطان محمود آل مظفر اشاره می کند. تاریخ این کتیبه ۷۶۸ هجری قمری است و خطاط آن عزیز التقی الحافظ می باشد.
در سقف این صفه خطوط تزئینی و تاریخی به چشم می خورد که با خط بنائی عبارات مذهبی و سازنده بنا به نام مرتضی بن الحسن العباسی الزینبی نوشته شده است . علاوه بر آن در این صفه نام استاد کاران دیگر همچون حسن کاروان کاشیکار و کوهیار الابرقوهی خطاط کتیبه محراب صفه به چشم می خورد.
- در شمال ایوان استاد شبستان کوچکی قرار دارد که زیباترین محراب گچبری مسجد را در بر دارد . این شبستان که به مسجد الجایتو نیز معروف است دارای محرابی است که به مثابه گوهری تابناک از هنر ایرانی در جهان از شهرتی عظیم برخوردار است. بر این محراب زیبا نام سلطان محمد خدابنده ایلخان مشهوری که قبل از تشرف به دین اسلام لقب الجایتو را داشت و بعد از مسلمان شدن خود را خدا بنده نامید و وزیر دانشمند او محمد ساوی و سال ساختمان آن یعنی ۷۱۰ هجری قمری به چشم میخورد.
زیباترین منبر منبت کاری موجود در مسجد جمعه اصفهان نیز در این مسجد قرار دارد که سال ساخت آن ذکر نشده است. از مسجد اولجایتو به شبستان زمستانی بیت الشتاء می رسیم که به موجب کتیبه سر در آن در زمان تیموریان به دستور عماد بن المظفر ورزنه ای ساخته شده است. به همین علت به شبستان عماد نیز معروف است این شبستان با شکوه دارای ستون های قطور کوتاه و اتاقهای خیمه ای شکل است. در وسط هر چشمه طاق یک قطعه سنگ مرمر شفاف نصب شده که نور شبستان را تأ مین میکند.
شبستان جنوب شرقی مسجد که احتمالاً کتابخانه عظیم و مشهور خواجه نظام الملک را در بر داشته در بمباران شهر اصفهان تخریب گردیده که مجدداً به شیوه اول بازسازی شده است.
- این اثر نفیس و با شکوه به علت در بر داشتن نمونه های گوناگون ادوار مختلف اسلامی از نظر فنی و هنری اهمیت بسیاری داشته و از شهرت جهانی برخوردار است. این شهرت و نفاست همه ساله گروه های بی شماری از علاقمندان و پژوهشگران را به خود جلب می کند حاصل این مطالعات، مقالات و رسالات و کتب متعددی است که به وسیله معماران و مهندسین و باستان شناسان مشهور جهان و ایران به رشته تحریر در آمد که اغلب آنها به زبان فارسی ترجمه شده اند.
به طور کلی به همان اندازه که میدان نقش جهان و عمارات تاریخی اطراف آن یاد آورد معماری و هنر دوران صفوی است مسجد جمعه و محلات پیرامون آن افسانه زندگی در عهد سلجوقیان و روزگار پیش از آن را بیان می دارد.
این مسجد، در حقیقت، مجموعه*اى از ساختمان*ها و آثار هنرى دوره*هاى بعد از اسلامِ تاریخ ایران است که یادگارهایى از پادشاهان، وزیران، امیران، بزرگان و بانوان خیّر ایرانى بعد از اسلام را در بر دارد و بخشى از تحولات معمارى دوره*هاى اسلامیِ تاریخِ ایران را، در مدت هزار سال، نشان مى*دهد. بخش*هاى ممتاز و جالب* توجه این مسجد بدین قرارند:
- صفه*هاى کوچک سمت راست دالان ورودى که با ستون*هاى مدور و گچ*برى*هاى زیبا تزئین یافته*اند و مجموعه*اى از آثار دورهٔ* دیلمى در قرن چهارم هجرى قمرى است.
- گنبد خواجه نظام*الملک وزیر مشهور ملکشاه سلجوقى که در سال*هاى ۴۶۵ تا ۴۸۵ هجرى قمرى ساخته شده است. کتیبهٔ کوفى این گنبد که در ضلع جنوبى مسجد واقع شده، حاوى نام پادشاه وقت، ملکشاه و وزیر او خواجه* نظام*الملک است. عنوان ملکشاه در این کتیبه «یمین خلیفه*اللّه امیرالمؤمنین» ذکر شده است. خلیفهٔ عباسى در آن زمان «المعتصم باللّه» بوده است. چهل ستونى که در منتهى*الیه غربى این ضلع واقع شده، از دورهٔ شاه*عباس اول صفوى است، که در سال ۱۰۱۹ هجرى قمرى به ساختمان*هاى مسجد افزوده شده است.
- چهل ستون که در سمت چپ دالان ورودى واقع شده و در ساخت آن از سبک ابنیهٔ سلجوقى پیروى شده است، از آثار دورهٔ پادشاهان آل*مظفر در قرن هشتم هجرى قمرى است.
- ساختمان ایوان جنوبى مسجد از قرن ششم و تزئینات داخل و خارج آن از قرن هشتم، نهم، دهم و یازدهم هجرى قمرى است. دو منارهٔ این ایوان ظاهراً در عهد حسن*بیک ترکمان افزوده شده است و در دورهٔ این امیر آق*قویونلو و پادشاهى طهماسب اول و شاه**عباس دوم، تغییرات ضرورى مسجد به انجام رسیده و داخل و خارج این ایوان، با تزئینات کاشى*کارى آراسته شده است. در بین مقرنس*هاى تاق این ایوان، نام «ابونصر حسن بهادر» که بانى تعمیرات و الحاقاتى در این مسجد بوده است. در یک لوحهٔ کاشى*کارى مربوط به سال ۸۸۰ هجرى قمرى ثبت شده است.
- تزئینات کاشى*کارى اطراف صحن از دورهٔ* حسن*بیک ترکمان معروف به اوزون حسن و از قرن نهم هجرى قمرى است.
- ایوان شرقى مسجد مشخصات معمارى دورهٔ سلجوقى را از قرن ششم به خوبى حفظ کرده است. داخل این ایوان با گچ*برى*هاى قرن هشتم آراسته شده و کتیبهٔ کاشى**کارى آن حاکى از تعمیرات در دورهٔ شاه* سلیمان صفوى است.
- صفهٔ عمر در شرق این ایوان واقع شده است که در دورهٔ قطب*الدین محمود، شاه آل*مظفر، به وسیلهٔ «مرتضى بن الحسن العباسى الزینبی» در محل بناى قدیمى دیگرى ساخته شده است. در دورهٔ حکومت موقتى اشرف افغان تعمیر شده و به دستور او کتیبه و لوحه*هایى به این صفه افزوده شده است.
- ایوان غربى مسجد که ساختمان آن از قرن ششم هجرى است و با تزئینات کاشى*کارى آن دوره که بیش*تر از نوع خطوط بنایى است، آراسته شده است. این ایوان در دورهٔ پادشاهى شاه *سلطان حسین صفوى تعمیر و تزئین شده و با کتیبه*ها و لوحه*هایى در قالب خطوط مختلف زینت یافته است.
در شمال ایوان غربى، مسجد کوچکى از دورهٔ* اولجایتو (ایلخان مسلمان مغول) واقع شده است که محراب عالى گچ*برى شدهٔ آن در سال ۷۱۰ هجرى قمرى به دستور وزیر ایرانى او «محمد ساوی» ساخته شده و تاق*هاى آجرى متنوعى دارد. محمد ساوى در سال ۷۱۱ هجرى قمرى بر اثر سعایت بدگویان به دستور اولجایتو کشته شد؛ ولى این اثر ارزندهٔ دورهٔ صدارت او همچنان نام او را در تاریخ جاویدان کرده است. نام استاد حیدر اصفهانى که سازندهٔ این محراب عالى گچ*برى شده است، نیز در آخر حاشیهٔ کتیبهٔ محراب، بر جاى مانده است.
در غرب ایوان غربى و مسجد اولجایتو، شبستانى از دورهٔ* حکومت سلطان محمد بن بایسنقر تیمورى وجود دارد که سال ساختمان ۸۵۱ هجرى قمرى است و بانى آن «عمادبن مظفر ورزنه*ای» است که از امراى لشکر وى بوده است. کتیبهٔ ثلث زیاى سردرِ این شبستان تاریخى را «سید محمود نقاش» خطاطى کرده است. عمادبن مظفر، مسجد باشکوهى هم در محل تولید خود (ورزنه)، بنا کرده است.
- ایوان شمالى مسجد معروف به صفهٔ درویش از قرن ششم و کتیبهٔ گچ*برى داخل آن از دورهٔ* شاه* سلیمان صفوى است. تزئینات کاشى*کارى نماى خارجى آن از اقدامات ادارهٔ* باستان*شناسى اصفهان در سال*هاى ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ هجرى شمسى است و به این مناسبت، کتیبه*اى به خط بنّایى به یادگار گذاشته شده است. در طرفین ایوان شمالى و شمال آن، چهل ستون*هایى از قرن ششم هجرى موجود است که مخصوصاً چهل* ستون شرقى آن تاق*هاى متعدد با نقوش مختلف آجرى دارد و از قسمت*هاى جالب این بناى عظیم تاریخى به شمار مى*رود.
شمالى*ترین اثر تاریخى مسجد جمعه، گنبد تاج*الملک مشهور به گنبد خاکى است که بانى آن «ابوالغنائم تاج*الملک خسرو فیروز شیرازی» وزیر دیگر ملکشاه سلجوقى است. سال ساختمان آن در کتیبهٔ دور گنبد، سال ۴۸۱ هجرى قمرى ذکر شده است و در بین آثار دورهٔ سلجوقى اثر بى*همتایى به شمار مى*رود.
در آثار تاریخى موجود در مسجد جمعهٔ اصفهان، غیر از سبک*هاى مختلف معمارى، * انواع خطوط کوفى، ثلث، بنّایى، نسخ و نستعلیق را به زبان فارسى و عربى، به نثر و به نظم مى**توان مشاهده نمود.
- ساختمان حوض وسط مسجد نیز در زمان سلطنت* شاه*محمد خدابندهٔ صفوى، پدر شاه*عباس اول، به وسیلهٔ شخصى به نام «یوسف آقا» بنا شده است.
آخرین ارسال های من :

موفقیت در گرو تلاش است
 همکاری در فروش فایل و پروژه های شما:
 سپاس شده توسط: JAVAD4050 ، Shahrsaz67 ، 0RKIDEH ، atelieahjam
3
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
منم چند تا عکس میذارم تا آرشیو اطلاعات این بنا کامل تر بشه :).rar   1.rar (اندازه: 2.77 MB / تعداد دفعات دریافت: 20)

.rar   2.rar (اندازه: 2.67 MB / تعداد دفعات دریافت: 16)
آخرین ارسال های من :

چون  نامه  جرم  ما  بهم پیچیدند    بردند و  به  میزان  عمل  سنجیدند
بیش از همه کس گناه مابود ولی   ما را به  محبت  علی  بخشیدند


 سپاس شده توسط: Shahrsaz67 ، alireza ، 0RKIDEH ، atelieahjam
4
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
(2012-03-27، 02:23 PM)javad4050 نوشته است: منم چند تا عکس میذارم تا آرشیو اطلاعات این بنا کامل تر بشه :)
ممنون مهندس.عجب بنایی شد از خودشم بهتر شد.:);)

 سپاس شده توسط: JAVAD4050 ، atelieahjam
5
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
(2012-03-27، 11:04 PM)m.gholamhosseinpour نوشته است: سلام
با تشکر بسیار عکسهای زیبایی بودند.:rolleyes:
من یه دوست خوب اصفهانی دارم به اسم قاسم که عکسا از اونه ولی تو سایت نیست.بازم ازش تشکر میکنم.:)راستی وقتی دیدم عکس های نقش جهان نیست قاطی کردم!تو این قسمت که نه ولی تو قسمت مشترک شهرسازی و معماری بزودی عکس های نقش جهان رو خواهم گذاشت.احتمالا فایل سنگینی بشه چون میخوام با مخلفاتش بزارم.:D;)

 سپاس شده توسط: JAVAD4050 ، atelieahjam
6
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
سلام و عرض ادب
من در مورد 11مفهوم زیر از مبانی هنرهای تجسمی مطلب می خواهم اگه با عکس باشه چه بهتر مرسی
ریتم - فرم - حجم - اندازه - جهش - تضاد- تشابه- جابجایی- رشد- شاخص- آیتم
:D:P

آخرین ارسال های من :
7
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
(2012-03-28، 09:19 AM)narcic نوشته است: سلام و عرض ادب
من در مورد 11مفهوم زیر از مبانی هنرهای تجسمی مطلب می خواهم اگه با عکس باشه چه بهتر مرسی
ریتم - فرم - حجم - اندازه - جهش - تضاد- تشابه- جابجایی- رشد- شاخص- آیتم
:D:P
سلام من درحواستتون رو دیدم narcicجان ولی اصلا تو این قسمتی که میگی سررشته ندارم.حالا دوستان دیگه اگه بتونن کمک کنن که چه بهتر.آخه هنرهای تجسمی!چی بگم بهت...اصلا برو تو همون قسمت که درخواست دادی بیشتر توضیح بده یا بگو ارتباطش با شهرسازی چیه؟یا تو قسمت vip چنین چیزی رو دیدی که برات بیاریمش بیرون با پادرمیونی;):)

 سپاس شده توسط: alireza ، JAVAD4050 ، atelieahjam
8
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
حیفم اومد این رو نزارم.
ماکت کلی مسجد جامع اصفهان
و یه نمای دیگر از مسجد


بندانگشتی (ها)
       


 سپاس شده توسط: JAVAD4050 ، atelieahjam
9
RE: مسجد جمعه یا جامع اصفهان
عکس های

در مورد این بنای باشکوه که به اعتقاد من تاریخ معماری ماست بی چون و چرا

چون در بیشتر دوره های تاریخی این بنا کامل تر و مرمت و بازسازی شده.rar   New folder.rar (اندازه: 3.04 MB / تعداد دفعات دریافت: 40)

 سپاس شده توسط: Shahrsaz67 ، atelieahjam
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  مهم:دانلود فیلم اموزش جامع تری دی مکس3dmax به زبان فارسی rezahuman9 1,636 2017-06-04، 02:08 PM
آخرین ارسال: alireza
  مهم : دانلود فیلم اموزش جامع اتوکد 2بعدی و 3بعدی به زبان فارسی در معماری rezahuman9 837 2015-12-06، 04:09 AM
آخرین ارسال: rezahuman9
  تصاویر کوچه ی طاق تاریکی اصفهان atelieahjam 1,180 2014-04-14، 08:15 PM
آخرین ارسال: atelieahjam
  دانلود تصاویری از سی و سه پل اصفهان atelieahjam 1,333 2014-04-14، 03:26 PM
آخرین ارسال: atelieahjam
  اصفهان- میدان عتیق یا امام علی؟ m.marziye 1,576 2013-08-23، 01:25 PM
آخرین ارسال: m.marziye
  طرح جامع ایستگاه اصلی شهر تانیان Ƒanos 948 2012-09-24، 10:29 AM
آخرین ارسال: Ƒanos
  مسجد ساروتقی Ƒanos 1,438 2012-09-14، 12:25 PM
آخرین ارسال: Ƒanos
  گرانترین هتل ایران را در اصفهان ببینید Ƒanos 1,065 2012-08-24، 08:46 PM
آخرین ارسال: Ƒanos
  مسجد، با پوسته فولادی Ƒanos 1,228 2012-08-02، 09:45 AM
آخرین ارسال: Ƒanos
  مسجد جامع یزد- 14 JAVAD4050 2,096 2012-05-19، 12:52 PM
آخرین ارسال: JAVAD4050
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان دیروز alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS دیروز alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل