ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امتیازات: 3.38
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
صدور پروانه‌‌ساخت در تهران متوقف شد

صدور پروانه‌‌ساخت در تهران متوقف شد


تشکیل اولین جلسه رسمی شورای ‌شهر تهران در سال91، به نهاد ناظر بر مدیریت شهری پایتخت فرصت داد نسبت به آنچه این روزها «اجرای طرح‌ تفصیلی در تهران» خوانده می‌شود، تذکر دهد

گزارش‌های چند روز اخیر درباره سوءاستفاده‌هایی که برخی دلالان ملک در تهران همزمان با اجرای طرح‌ تفصیلی، به راه‌ انداخته‌اند، دیروز در صحن علنی شورای ‌شهر بازتاب پیدا کرد و همزمان فرمانداری تهران نامه‌ای را برای پیگیری به شورا ارائه داد که متن آن حکایت از اعتراض این نهاد دولتی به اجرای طرح داشت

فرمانداری تهران اجرای طرح تفصیلی را بدون آنکه مغایرت‌های قانونی آن حذف شده باشد، خلاف مقررات اعلام کرده است

این در حالی است که مدیران شهری با اتکا به مجوزی که از شورای‌ عالی معماری و شهرسازی کشور گرفته‌اند، این اعتراض را به‌جا نمی‌دانند.

پیگیری‌ها از اعضای موثر شورای‌ شهر درباره اجرای طرح تفصیلی همچنین نشان داد: صدور پروانه ‌ساختمانی در مناطق مختلف تهران از ابتدای سال متوقف شده و مقرر شده است برای متقاضیان ساخت، بعد از نیمه اردیبهشت، پروانه صادر شود.

احمد نجفی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای ‌شهر تهران در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: فعلا صدور مجوز ساخت‌وساز متوقف است و بعد از آموزش کامل طرح تفصیلی به مسوولان دفاتر خدمات الکترونیک شهر و سایر کارشناسان مناطق شهرداری، صدور پروانه آغاز خواهد شد که مهلت زمانی تعیین شده برای این آموزش حداکثر تا 15 اردیبهشت تعیین شده است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری ‌تهران دیروز برای اولین بار در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به پرسش درباره تاثیر اجرای طرح تفصیلی بر قیمت مسکن در تهران گفت: این طرح روی قیمت مسکن بی‌اثر نیست، اما به صورت مستقیم هم اثر ندارد.

علیرضا جاوید همچنین وعده داد، هفته آینده اطلاعات کاملی را درباره طرح تفصیلی به کمک مدیران ارشد شهرداری، منتشر می‌کند.

جاوید اواخر سال گذشته با نظر قالیباف جایگزین هیربد معصومی شد تا به گفته شهردار تهران، طرح تفصیلی بدون اما و اگر در تهران به اجرا دربیاید.

روز گذشته محمدعلی نجفی، عضو شورای شهر تهران با اعلام‌این خبر اظهار کرد: گرچه گزارش‌هایی طی چند روز اخیر مبنی بر آشفتگی بازار خرید مسکن و زمین در نقاط مختلف تهران به شورا رسیده است، اما به نظر نمی‌رسد اجرای طرح تفصیلی تهران به تنهایی روی قیمت مسکن و زمین اثرگذار باشد، بلکه جو روانی‌ایجاد شده فعلی مبنی بر گرانی ملک ناشی از اجرای طرح تفصیلی به دنبال توقف صدور پروانه جدید تا 15 اردیبهشت ماه است.

حمزه شکیب دیگر عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است:‌این دوران فعلا دوران گذار است و اگر مسوولان خود را به صورت شفاف مقید به اجرای طرح بدانند نباید منتظر افزایش قیمت مسکن خارج از برنامه بود.

گفته‌های اعضای شورای شهر تهران در حالی است که علیرضا جاوید، معاون جدید و جوان شهرسازی و معماری شهرداری تهران که روز گذشته برای اولین بار در حاشیه جلسه شورای شهر در جمع خبرنگاران حاضر شده بود تاثیرگذاری اجرای طرح تفصیلی بر قیمت زمین و مسکن را نفی نکرد و افزود: طرح تفصیلی جدید تهران به صورت مستقیم بر قیمت مسکن تاثیرگذار نخواهد بود، اما نمی‌توان گفت به طور کامل بی اثر خواهد بود.

علیرضا جاوید در گفت و گو با «دنیای‌اقتصاد» اظهار کرد: فاکتورهای متعددی وجود دارد که بر قیمت مسکن و زمین اثر گذار هستند، اما با توجه به وضعیت کلی قیمت‌ها در بازار ارز، طلا و حتی سایر کالاها، باید متوجه بود که طبیعتا قیمت زمین و ملک از‌این پارامترها نیز اثر می‌گیرد.

او ادامه داد: اجرای طرح تفصیلی جدید تهران طبیعتا به طور غیرمستقیم و جزئی بر قیمت زمین و ملک اثرگذار خواهد بود؛ اما برای آنکه اثر فزاینده‌ای به طور مستقیم در قیمت زمین و ملک نداشته باشد، تدابیری را در طرح تفصیلی جدید پیش‌بینی کرده‌ایم که متناسب با نیازهای واقعی شهروندان است و اجرای‌این تدابیر موجب خواهد شد که طرح تفصیلی اثر فزاینده و مستقیم در قیمت زمین نداشته باشد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر‌اینکه چه تضمینی برای سلیقه‌ای اجرانشدن آن وجود دارد، گفت: برای اولین بار طرح تفصیلی در سیستم مکانیزه شهر تهران وارد شده است؛ بنابراین بر اجرای آن سلیقه حاکم نخواهد بود.

معاون شهردار با وجود آنکه ‌این هفته را زمان برگزاری نشست خبری برای ارائه جزئیات طرح تفصیلی جدید تهران تعیین کرده بود؛ زمان برگزاری‌این نشست را هفته بعد اعلام کرد و گفت: هفته‌ آینده اطلاع‌رسانی جامعی توسط مسوولان شهرداری تهران در خصوص طرح تفصیلی صورت خواهد گرفت.

او اضافه کرد: تا هفته‌ آینده خبر دیگری در مورد طرح تفصیلی ارائه نمی‌کنیم، چون بنا داریم به جای ارائه اطلاعات مقطعی و جزئی که باعث ابهامات و سوءاستفاده خواهد شد در مجموعه شهرداری یک نظام اطلاع‌رسانی کامل،جامع و پیوسته طراحی کنیم که از هفته‌ آینده آغاز به کار خواهد کرد و به طور پیوسته همزمان با اجرای طرح تفصیلی پیش می‌رود.

جاوید تصریح کرد: بعد از آن نظام پیوسته اطلاع‌رسانی در سایت شهرداری تهران در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد تا شهروندان عادی از شرایط املاک خودشان آگاه شوند.

معاون شهرسازی و معماری در خصوص فعالیت فعلی شهرداری تهران در ارائه اطلاعات به شهروندان گفت: هم‌اکنون شهروندان تهرانی می‌توانند به سایت شهرداری تهران مراجعه کنند و با وارد کردن کد ملک خود از روی قبوض نوسازی، وضعیت ملک خود را بررسی کنند، البته در‌این سایت توضیح داده شده که اگر شهروندان اطلاعات دقیق می‌خواهند و قصد ساخت و ساز داشته باشند، می‌توانند به دفاتر خدمات الکترونیک بروند، تشکیل پرونده بدهند، دستور نقشه تهیه کنند و به طور دقیق از طرح مطلع شوند.

او ادامه داد: ارائه‌این سطح اطلاعات به شهروندان در مقطع فعلی کاری است که برای اولین بار در تاریخ شهرسازی شهرداری تهران اتفاق می‌افتد.

گزارشی از طرح به اعضای شورا

چند هفته از آغاز اجرای طرح تفصیلی اعضای شورای شهر از معاون شهرسازی و معماری درخواست کردند تا در جلسه هفته‌ آینده گزارشی از شیوه اجرا و اقداماتی که قرار است انجام شود به شورا ارائه کند.

اعضای شورا: طرح تفصیلی قیمت مسکن را بالا نمی‌برد

اعضای شورای شهر تهران برخلاف نظر معاون شهرسازی و معماری که اثرگذاری اجرای طرح تفصیلی بر قیمت زمین و ملک را نفی نمی‌کند معتقدند طرح تفصیلی بر قیمت مسکن تاثیرگذار نخواهد بود.

محمدعلی نجفی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در‌این باره گفت: شاید یکی از دلایلی که در حال حاضر بازار مسکن دچار جوسازی برخی دلالان شده توقف صدور پروانه تا نیمه اردیبهشت ماه باشد. بر همین اساس فکر می‌کنند واقعا بنا است که افزایش قیمتی یا اتفاقات خاصی پیش بیاید.

رییس محترم شورای اسلامی شهر تهران

بازگشت به نامه شماره 14350/1616/160 به تاریخ 19/11/1390 منضم به مصوبه «طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران» که در مورخ 23/11/1390 دریافت گردید، به استحضار می‌رساند مغایرت‌های قانونی به شرح ذیل در مصوبه وجود دارد.الف): تعیین خط محدوده شهر تهران در غرب خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون ماده (5) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، می‌باشد.ب): ابطال مصوبه کمیسیون ماده (5) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران موضوع تبصره (4) ماده (3) خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر تهران و نافی حقوق مکتسبه اشخاص،‌ ناشی از اجرای این مصوبه می‌باشد.ج): استناد به مصوبات طرح جامع شهر تهران که تاکنون به تایید مراجع ذی‌ربط قانونی نرسیده دارای اشکال و ایراد قانونی می‌باشد از طرفی مفاد تبصره‌های (5) و(6) ماده (3) مصوبه که وارد حیطه اتخاذ تصمیم درباره مصوبات سایر مراجع قانونی مربوطه گردیده و آنها را ابطال می‌نمایند، همانند دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های وزارت کشور و... با ضوابط و مقررات قانونی کشور مغایرت دارند و از شرح وظایف شورای شهر و شهرداری خارج می‌باشد.

معاون استاندار و فرماندار تهران


در جلسه شورای‌ شهر، تعدادی از اعضا نسبت به جوسازی ملاکان علیه طرح تفصیلی هشدار دادند و گروهی دیگر از اعضای شورا از شهرداری خواستند بصورت شفاف، اجرای این طرح را برعهده بگیرد.

«صدور پروانه جدید ساخت وساز تا نیمه اردیبهشت ممنوع شد.» این، دستور جدید مسوولان ارشد شهرداری تهران در پی اجرای طرح تفصیلی جدید تهران است.

مسوولان ارشد شهرداری تهران برای تکمیل شدن فرآیند اجرای طرح تفصیلی از مدیران دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران خواسته‌اند تا 15 اردیبهشت ماه پروانه جدید صادر نکنند تا تمام مقدمات و مراحل اجرایی طرح تفصیلی در خود شهرداری‌های مناطق و دفاتر خدمات الکترونیک شهری انجام شود و بعد از طی‌این مرحله دوباره صدور مجدد پروانه‌های ساختمانی از 15 اردیبهشت شروع شود.

تاثیر روی قیمت مسکن را نفی نمی‌کنم

همه چیز طرح تفصیلی در جلسه هفته‌ آینده

او افزود: به نظرم اجرای طرح تفصیلی هیچ تاثیری از‌این جهت روی قیمت‌ها نمی‌گذارد، اما آنچه که ممکن است روی قیمت ساخت و ساز اثر بگذارد افزایش قیمت مصالح ساخت‌وساز و دستمزدها است.

شکیب رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر نیز معتقد است: همیشه دوران گذار می‌تواند بی ثباتی به وجود آورد. در‌این میان مدیریت شهری باید خیلی هوشمندانه عمل کند و اجازه ندهد که سوءاستفاده بشود.

او اظهار کرد: اگر شهر برنامه داشته باشد و ما خود را مقید بدانیم که براساس آن عمل کنیم قاعدتا افزایش قیمت مسکن به خاطر بی‌برنامگی اتفاق نمی‌افتد و می‌توان حتی امیدوار بود که قیمت‌ها را کنترل می‌کند و مردم نباید نگران باشند که طرح تفصیلی کاربری املاک را تغییر می‌دهد.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز با اشاره به‌این موضوع که طرح تفصیلی منجر به گسترش مسکن سازی می‌شود، گفت: مردم باید بدانند ‌این طرح در گسترش مسکن‌سازی موثر است پس نباید ‌این شایعات و دلال بازی روی مردم اثر بگذارد بخصوص آن که دولت تصمیم گرفته در مناطقی از شهر تهران مسکن ویژه بسازد.
نامه اعتراض فرمانداری

جناب آقای مهندس چمران

د): مفاد تبصره (3) ماده (4) مصوبه با نامه شماره 34/3/1/93211 مورخ 21/6/1389 مقام عالی وزارت کشور که به شورای اسلامی شهر تهران ابلاغ شده مغایرت دارد.لذا خواهشمند است دستور فرمایید در اجرای ماده (80) قانون شوراها اقدام و نتیجه اعلام شود.

محسن نایبی

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: 0RKIDEH
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  کلنگ ساخت بلندترین برج جهان در جده زده شد در این پروژه بزرگ چند شرکت سعودی از جمله " aramo 1,515 2012-04-19، 06:56 PM
آخرین ارسال: Shahrsaz67
  شارژ يك ميليون توماني آپارتماني در كامرانيه تهران FaTyJo0oN 948 2012-04-19، 06:38 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  کنایه دولت به قالیباف: تهران به جای خلبان به ملوان نیاز دارد! aramo 1,079 2012-04-19، 03:45 PM
آخرین ارسال: aramo
  تخلیه آب از ایستگاه مترو (گزارش تصویری) خط 4 متروی تهران است به دلیل ورود آب رودخانه aramo 1,526 2012-04-19، 03:29 PM
آخرین ارسال: aramo
  تصاویر/ وزش باد هم به تهران رحم نکرد aramo 1,108 2012-04-19، 03:07 PM
آخرین ارسال: aramo
  زمینه بازدید دانشجویان سراسر کشور از نمایشگاه کتاب تهران فراهم شد alireza 1,744 2012-04-17، 12:02 AM
آخرین ارسال: farza
  علت قطع سرویس دهی مترو مشخص شد معاون خدمات شهری شهرداری تهران از شکسته شدن دیواره رود aramo 948 2012-04-16، 04:41 PM
آخرین ارسال: aramo
  تهران، جزیره دریاچه های کوچک/باران خیابان های پایتخت را پرآب کرد باران دو روز در تهر aramo 1,061 2012-04-16، 04:40 PM
آخرین ارسال: aramo
  تصاویر: آبگرفتگی در متروی تهران بارش باران بهاری باعث آبگرفتگی در ایستگاه مترو خیابا aramo 1,835 2012-04-16، 04:37 PM
آخرین ارسال: aramo
  ساخت‌وساز نزدیک کاخ اردشیر! FaTyJo0oN 836 2012-04-16، 04:11 PM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
  طراحی شهری و روانشناسی محیط 02-20 shahryar mamamama سایر مقالات
  دانلود ارزشمند خلاصه فصل به فصل مباحث عمومی طراحی شهری 02-16 ریحانه dariushbabri مشاوره کنکور
  چگونه هوای پاکیزه داشته باشیم؟ 02-06 kazem kazem مدیریت شهری
  شهر شناور روی آب به نام لی لی پد 01-27 somita asmasaleh اخبار طراحی شهری
  طرح جامع اهواز 01-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید 01-21 s1s2s3 fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 01-21 alireza fantomn تالار گفتمان طراحی شهری
  [خبر شهرسازی]  طرح های آمایش 01-20 حدیث گلی حدیث گلی تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل