امتیاز موضوع:
  • 50 رأی - میانگین امتیازات: 2.84
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرهنگ لغت شهرسازی و معماری==> حرف س ش
زمینه و بستر Context
وضعیت یک سایت یا محدوده، شامل عواملی از قبیل ترافیک، فعالیت ها، کاربری زمین، محوطه آرایی و فرم مصنوع.
راهنمای طراحی Design guide
سند هدایتی که با نظر به حفظ ویژگی های متمایز محلی، مشخص می کند که یک توسعه چگونه می توانددر انطباق با سیاست های طراحی یک شهرداری یا دیگر سازمان ها محقق گردد.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، 0RKIDEH
ریخت‌شناسی (مورفولوژی) morphology

مطالعه اشکال مختلف طبیعی در سطح زمین.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط farza ، 0RKIDEH ، somita
زیربنای اقتصادی Economic infrastructure
میزان تمرکز سرمایه در حمل و نقل و ارتباطات، تامین آب، برق، نهاده های مالی، خدمات عمومی مانند بهداشت و آموزش. سطح توسعه زیربنایی در یک کشور، عاملی قاطع در تعیین سرعت و تنوع بخشیدن به توسعه اقتصادی شناخته شده است.
رقابت کامل Perfect competition
بازاری است که در آن شرایط زیر صادق باشد:
1- تعداد زیادی خریدار و فروشنده وجود دارد.
2- کالاها یا خدمات همگن هستند.
3- اطلاعات کامل
4- آزادی ورود و خروج از بازار به طوری که هیچ فروشنده یا خریداری به تنهایی قادر به تغییر قیمت کالاها نباشد

پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، somita
زیر ساخت Infrastructure

در عمومی‌ترین حالت، یک دسته از عوامل ساختاری به هم پیوسته می‌باشد که تکیه‌گاه اسکلت یک ساختمان کامل را فراهم می‌آورد. این واژه در زمینه‌های متفاوت معانی گوناگونی می‌دهد، اما شاید در بسیاری موارد جهت اشاره به جاده‌ها، و مجرای فاضلاب از آن استنباط شود. ممکن است این عوامل گوناگون مجتمعا زیرسازه شهری، زیرسازه مربوط به شهرداری، یا بطور ساده سازه‌های عمومی نامیده شوند، اگرچه ممکن است به عنوان بخش خصوصی یا تشکیلات اقتصادی دولتی گسترش یافته و اداره شوند.

پاسخ
 سپاس شده توسط JAVAD4050 ، farza
زاغه نشین Slumdog

حاشیه نشینی یا زاغه نشینی به پدیده ای اطلاق می شود که در محلات فقیرنشین اطراف شهرها ی بزرگ به وجود می آید و ساکنین این مناطق به علل گوناگون اقتصادی و اجتماعی نتوانسته اند وارد شهر شوند و از امکانات شهری استفاده کنند و همین طور نسبت به زمین اسکان یافته خود هیچ حق قانونی ندارند چرا که دولت آن مناطق را به رسمیت نمی شناسد. زاغه ها در بد ترین مناطق شهری از جمله نزدیک معادن سنگ حواشی خطوط راه آهن و بزرگ راهها و نزدیکی کارخانه ها و زمین های رها شده و در جوار گورستان ها و در کنار مسیرهای فشار قوی برق و در حاشیه های محله های فقیرنشین به وجود می آیند. قابل توجه است که غالبا حاشیه نشینان افراد مهاجر و روستانشین و عشایرند و کمتر شهری محسوب می شوند.

پاسخ
 سپاس شده توسط farza ، sevda-mor
زیگورات(Ziggurat)

زیگوراتها بناهای خشتی توپری بوده‌اند که به شکل پلکانی ساحته می‌شدند همچون موجود زنده‌ای که از خاک آفریده شده و به سوی آسمان پیش می‌رود. موقعیت قرارگیری آنها به شکلی بوده که چهار گوشه آنها رو به چهار جهت اصلی باشد. عمدتا ۳، ۵ یا ۷ طبقه با ارتفاع تا ۱۰۰ متر که سر برافراشته‌اند و از رنگ سیاه در طبقه پایین به رنگ طلایی در بالاترین طبقه می‌رسند. بر روی بدنه زیگوراتها معمولاً نوشته‌هایی برای معرفی بنا، توضیح علت ساخت و بانی و سازنده آن حک میشده که وسیله ارتباط با زمانهای تا ۵۰۰۰ سال قبل را برایمان میسر کرده‌است.
راه شریانی(Arterial road):

وظيفه اصلي راههاي شرياني به عنوان يكي از انواع كلي تسهيلات حمل و نقلي ٬ تأمين حركت وسايل نقليه عبوري مي باشد ٬ از اينرو سطح سرويس راه شرياني دركتاب راهنماي ظرفيت جاده (HCM)، بر مبناي متوسط سرعت سفر وسايل نقلية عبوري در شرياني تحت مطالعه تعيين مي شود و اين پارامتر معيار اصلي عملكرد محسوب مي گردد . روشي براي محاسبه عددي ظرفيت شرياني نظير آنچه براي تقاطعها و قطعات آزاد راه ارائه شده است ٬ وجود ندارد . در روش HCM از عوامل مؤثر براي برآورد زمان حركت ٬ طول قطعه و سرعت جريان آزاد معرفي شده اند؛ در حاليكه به نظر مي رسد حجم وسائل نقليه در شرياني بر سرعت حركت تأثير خواهد گذاشت . تحقيقي كه با حمايت سازمان حمل ونقل فلوريدا (FDOT) پيرامون سرعتها و زمانهاي حركت انجام شده است صحت اين موضوع را تأييد نموده است . FDOT در كتاب راهنماي سطح سرويس و نرم افزارهاي ضميمه آن ٬ از مقادير مبتني بر اين تحقيق براي پيش بيني زمان حركت استفاده كرده است .
زمین بایر (Urban fallow land):

زمینی در منطقه ی شهری که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.
آخرین ارسال های من :

فقط با سايه ي خودم خوب ميتوانم حرف بزنم ، اوست كه مرا وادار به حرف زدن مي كند ، فقط او ميتواند مرا بشناسد ، او حتماً مي فهمد ... مي خواهم عصاره ، نه ، شراب تلخ زندگي خودم را چكه چكه در گلوي خشك سايه ام چكانيده به او بگويم:

" ايــن زنـــــدگــــي ِ مـن اســت ! "

صادق هدایت
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، farza
ربض

شهر بیرونی یا «رَبَض» در پشت حصار و برج و باروی شهر درونی قرار می گرفت، شهر درونی توسط دروازه هایی به شهر بیرونی متصل می گردید، شهر بیرونی شهر اصلی، شهر وسیع و جایگاه سکونتی تمام سکنه شهر بود، فقط فرماندهان و حاکمان و سپاهیان در شهر درونی سکونت داشتند زیرا مدافعان آن شهر بودند.
شهر بیرونی حتما دارای مسجد جامع بود، اگر شهر بزرگ و اکثریت سکنه آن مسلمان بودند، حتما لازم بود که شهر مسجد جامع داشته باشد و هر مسجد جامعی بایستی منبر هم داشته باشد، زیرا مسلمانان بودن غالب سکنه را به منبر داشتن مسجد جامع آن شهر می شناختند. در اطراف مسجد جامع محلات و بازار شهر قرار می گرفت، نقشه شهر ها اغلب به گونه ای طراحی می گردید که مسجد جامع در بازار قرار گیرد یا انتهای بازار به مسجد جامع منتهی گردد، بازارها سرپوشیده و طویل بود و در بسیاری از شهرها انتهای بازار به دروازه شهر منتهی می گردید.

پاسخ
 سپاس شده توسط farza ، sevda-mor
ساتراپ

ساتراپ شکل یونانی شده واژه خشثر پاون در پارسی باستان است که در زمان هخامنشیان برای اشاره به استان از آن استفاده می‌شده‌است.این نام در پهلوی به شکل شهرپان و در زبان پارسی نو به شکل شهربان و شهرب درآمده‌است. شهرب به معنی استاندار به کار می‌رفته‌است.این واژه در زبان یونانی به ساتراپ تبدیل شده‌است.

پاسخ
 سپاس شده توسط روجا
ترجمه دقیق این عبارت چی میشه؟من تازه وارد هستم بخاطر همین زیاد با اصلاحات شهرسازی وارد نیستم
"راھکارھای توانمند سازی بافت فرسوده "

چند تا سایت مرتبط هم برای دانلود مقالات انگلیسی میخواستم

آخرین ارسال های من :
پاسخ
(۱۳۹۱-۹-۲۶، ۰۷:۵۹ صبح)vahidkhan نوشته است: ترجمه دقیق این عبارت چی میشه؟من تازه وارد هستم بخاطر همین زیاد با اصلاحات شهرسازی وارد نیستم
"راھکارھای توانمند سازی بافت فرسوده "

چند تا سایت مرتبط هم برای دانلود مقالات انگلیسی میخواستم

سلام مهندس

شما سوال اولتون رو می تونید تو این لینک http://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=506

و سوال دومتون رو تو این لینک http://www.iranshahrsaz.com/forumdisplay.php?fid=1025

مطرح کنید.

موفق و موید باشید.113

پاسخ
 سپاس شده توسط alireza

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چهارشنبه سوری و شهرسازی! kasrak 27 11,479 ۱۳۹۳-۱۲-۲۵، ۰۱:۴۹ عصر
آخرین ارسال: Brightness
  دانلود کلید کنکور سراسری برنامه ریزی شهری و طراحی شهری و معماری 1391 alireza 6 4,929 ۱۳۹۲-۱۱-۲۶، ۱۲:۲۴ عصر
آخرین ارسال: mona323
  معماری و رابطه آن با برنامه ریزی شهری ماراویا 0 1,530 ۱۳۹۱-۹-۸، ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  شهرسازی مدرن ماراویا 0 2,349 ۱۳۹۱-۹-۲، ۰۳:۳۰ عصر
آخرین ارسال: ماراویا
Photo شهرسازی فریمان davinchi 0 1,412 ۱۳۹۱-۸-۱۹، ۱۱:۰۱ صبح
آخرین ارسال: davinchi
  دوستانی که کارشناسی ارشد معماری و طراحی شهری میخوان شرکت کنند حتما یک سر به این تاپیک s1s2s3 0 1,556 ۱۳۹۱-۷-۲۱، ۰۲:۴۰ عصر
آخرین ارسال: s1s2s3
  رشته مدیریت ساخت و پروژه در پروژه های شهرسازی؟؟؟؟ shaghayegh.j 4 2,990 ۱۳۹۱-۶-۲۱، ۰۴:۱۴ صبح
آخرین ارسال: saminta
  نظر شما: راهکارهای مدیریت شهری و شهرسازی برای کاهش ترافیک بهشت زهرا درآخرسال 0RKIDEH 3 3,362 ۱۳۹۱-۶-۱، ۰۸:۵۹ صبح
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  معماران و شهرسازان کلیک کنید!!=>مشکل از کجاست؟ وزارت علوم؟ راه و شهرسازی؟ alireza 14 11,248 ۱۳۹۱-۵-۳۱، ۱۰:۱۸ عصر
آخرین ارسال: sundra
Thumbs Up نخستین دانشجوی فوق دکتری شهرسازی کشور فارغ‌التحصیل شد lili_lovely 2 2,370 ۱۳۹۱-۴-۲۸، ۱۲:۲۰ عصر
آخرین ارسال: seywan_kurd

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان