امتیاز موضوع:
  • 32 رأی - میانگین امتیازات: 2.81
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رئیس جمهور و باز هم یكی از آن طرح ها...!

صرف میلیاردها تومان برای پروژه ای كه اما و اگرهای فراوانی برای تحقق آن وجود دارد و تحقق احتمالی آن هم تبعات جبران ناپذیری برای كشور به همراه خواهد داشت، چه توجیهی دارد؟
[تصویر:  7630_634703480780971407_l.jpg] الف - كدام ایرانی است كه دلش نخواهد كشاورزی كشورش پر رونق باشد و یا شهرها و روستاهای كم آب، دیگر با این مشكل جانكاه، دست و پنجه نرم نكنند؟ كدام ایرانی است كه از سرسبزی و طراوت بدش بیاید و یا دلش بخواهد كه بیابان ها، روز به روز گسترده تر شوند؟ كدام ایرانی است كه حرمت آب را نشناسد و نسبت به آن- لااقل در دل خود- ناسپاس باشد؟

هیچ كس. باور كنید اگر همه ایران را بگردید هیچ آدمی را پیدا نمی كنید كه به یكی از این پرسش ها پاسخ مثبت بدهد.

اما آیا با طرح های تبلیغاتی می توان رونق را به كشاورزی برگرداند و سرسبزی و طراوت را به همه جغرافیای ایران هدیه كرد؟ آیا با پروژه های تخیلی می توان آب آشامیدنی را به شهرهای در دل كویر رساند؟ دولت روز دوشنبه با وجود همه مخالفت هایی كه پیش از این سوی كارشناسان زیست محیطی و مهندسان كاركشته بیان شده بود، طرح عظیم انتقال آب خزر به كویر را كلید زد تا باز هم این عنوان را برای خودش حفظ كند كه تنها دولتی است كه می تواند دست به انجام كارهای نشدنی بزند. اما این اعتبار قرار است به چه قیمتی حاصل شود؟ دصرف میلیاردها تومان برای پروژه ای كه اما و اگرهای فراوانی برای تحقق آن وجود دارد و تحقق احتمالی آن هم تبعات جبران ناپذیری برای كشور به همراه خواهد داشت، چه توجیهی دارد؟

انتقال حجم عظیمی از آب از یك بافت جغرافیایی به بافتی دیگر حتی اگر محقق هم بشود، تبعات فراوانی برای كویر خواهد داشت. كویر ایران یك اكوسیستم گسترده با ویژگی های منحصر بفرد است كه هر نوع دستكاری مصنوعی در آن اولا بطور قطع، محكوم به شكست است و ثانیا تبعات زیانباری به همراه خواهد داشت.

حتماً می گویید طرحی با این عظمت، هزاران ساعت مطالعات كارشناسی به همراه داشته و كارشناسان طرح بهتر از من خبرنگار، به این چیزها اشراف دارند؛ اما آیا طرح «باغ شهر» ها كارشناسی شده نبود؟ «آزادسازی سواحل خزر» چطور؟ طرح «هر ایرانی هزار متر زمین» را كه خاطرتان هست. طرح «هر نوزاد یك میلیون تومان» را چطور؟ راستی ماجرای «سهام عدالت» به كجا كشید؟ می بینید هر كدام از این طرح ها كه با طمطراق در بوق و كرنا شدند، لابد ساعت ها كار كارشناسی به همراه داشتند. كدام عقل سلیم می پذیرد كه كویر مركزی ایران صرفا با انتقال آب، به منطقه ای حاصلخیز تبدیل شود؟ چه كسی قبول می كند كه صرفا با تأمین آب، كشاورزی در همه جغرافیای ایران بهبود پیدا می كند؟ پس تكلیف سایر مولفه ها چه می شود؟

گیرم كه برداشت بیرون از ضابطه از دریاچه ای كه بین ۵ كشور مشترك است- دقت كنید: دریاچه و نه دریایی كه به آبهای آزاد راه دارد- هیچ بار حقوقی به همراه نداشته باشد، گیرم كه پمپ های بكار رفته در طرح، بتواند آب را تا بالای ارتفاعات البرز برساند، گیرم كه جاذبه زمین به كمك بیاید و آب را از ارتفاعات البرز تا پایین دست برساند، كدام كانال و لوله ای می تواند آب را از این طرف كویر لوت به آن طرف كویر برساند؟ كویر لوت یك دهم جغرافیای كشور است.

اصلاً گیرم كه توانستیم آب خزر را به كویر برسانیم آن وقت چه سرنوشتی در انتظار خزر است؟ این دریاچه همین طوری هم با هزار درد بی درمان دارد دست و پنجه نرم می كند. اصلاً ما كه «می توانیم» را شعار خودمان قرار داده ایم؛ پس چرا نتوانستیم جلوی خشك شدن دریاچه پریشان را بگیریم؟ چرا نمی توانیم اوضاع نابسامان دریاچه ارومیه را بسامان كنیم؟ ما كه بخوبی می دانیم «اگر تحولات زیست محیطی با روند فعلی ادامه داشته باشد تا ۵۰ سال دیگر جنگلی نخواهیم داشت» چرا نتوانسته ایم همین لكه های باقیمانده از جنگل های شمال را از چنگال زمینخوارها دربیاوریم؟ ... و هزار و یك پرسش دیگر كه صف بولدوزر های ردیف شده در ساحل خزر، به ذهن آدم می دواند.

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط FaTyJo0oN ، amirhossein ، shokri ، haydariyan ، lofra ، 0RKIDEH ، shahryar ، m.mohammadzadeh ، فاطمه زهرا
البته ناگفته نماند بعضی از طرح هایی که اجرایی شدند عالی بود.....ولی خوب منم با این طرح از لحاظ منطقی و روی کاغذ مخالفم

ولی قبلا که بچه بودم همچین فکری تو سرم بود65 که آب رو از جایی به کویر منتقل کنیم و آرمان شهر ایده آلمون رو بسازیم...تاکید می کنم وقتی بچه بودماااا78
ولی خوب میگن حرف راستو از بچه بشنو787878
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط aramo ، shokri
(۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۳:۱۴ عصر)FaTyJo0oN نوشته است: mall">البته ناگفته نماند بعضی از طرح هایی که اجرایی شدند عالی بود.....ولی خوب منم با این طرح از لحاظ منطقی و روی کاغذ مخالفم
mall">

mall">ولی قبلا که بچه بودم همچین فکری تو سرم بود65mall"> که آب رو از جایی به کویر منتقل کنیم و آرمان شهر ایده آلمون رو بسازیم...تاکید می کنم وقتی بچه بودماااا78
ولی خوب میگن حرف راستو از بچه بشنو787878
بازهم تاکید میکنم، کاش بشود مسائل علمی تر بررسی بشه نه فقط به طریق ژورنالیستی و با این ادبیات. به هرحال هر طرحی موافق و مخالفینی هم داره، بنابر این از لحاظ علمی پسندیده این هست که نظر هردوطرف دیده بشه و تصمیم گرفته بشه نه از یک زاویه صرفا به موضوع نگاه کردن.
راستی اخرش ما نفهمیدیم این حرف کارشناسان بسیاری هست یا حرف یک خبرنگاره فقط!؟65
آخرین ارسال های من :

اگر انسان ها بدانند بودنشان باهم چقدر محدود است، محبتشان به هم نامحدود می شود. امام علی (ع)  

iiiliia@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط aramo
مطالب بسیار زیبا بود.کاش.... برسه به گوش مسئولان

آخرین ارسال های من :
    پاسخ
     سپاس شده توسط aramo
    یاد فیلم برره افتادم بعد از فروش محصول نخود مردم به جای استفاده از پول ها در راه تولید از آن برای خرید چیزهای غیر ضروری استفاده کردند بحث من این طرح نیست ولی بحث این است که همه پول را می شود در جایی خرج کرد که بازده اقتصادی داشته باشد نه اینکه مثل بسیاری از طرح ها باشد که نیمه تمام بماند و پول هزینه شده به باد رود

پاسخ
     سپاس شده توسط 0RKIDEH
    خب این بحث که شما می فرمایید بسیار متفاوت تر از آنجیزی است که در بالا قرار دادید. این که ممکن است یک طرح بازده اقتصادی کمتری داشته باشد یک مطلب هست و اینکه

یک بحث دیگری!!!
    اگر نگاه جامعه علمی، با نگاه ژورنالیست ها یکی باشد دیگر باید فاتحه آن جامعه را پیشاپیش خواند!

پاسخ
     سپاس شده توسط aramo
    صحبت من به صورت کلی است البته آن خبرنگار ممکن است با چندین کارشناس نشست و برخاست داشته و گفته های آنها را به نام خود ثبت کرده و شاید هم نابغه باشد 16

پاسخ
    یه خواهش کوچیک ولی مهم از دوستانی که اخبار رو نقل قوا می کنند دارم : حتماً حتماً حتماً منبع کاملا دقیق و نام خبرنگار و خبرگزار رو در ادامه خبرش بگذارید65

به نظر من وقتی بودجه کلانی رو برای یک پروژه عظیم اختصاص میدند بدون شک از کارشناس و متخصصان مشورت می گیرند و اون ها هم حتما فرمول های خوبی رو برای پیشبینی دارند1 دریای خزر هم حوض نیست که به این راحتی آبش تموم شه21 یه سری روش هایی هست که ابرها رو بارور میکنند و .... جواب هم میده 3 و یا برنامه ریزی رو منابع ابی و سفره های آبی زیرزمینی 1 الان دوستان و مهندسانی که در علم محیط زیست سررشته ای دارند خیلی خوب می تونند اطلاعاتی رو در این باره به ما بگن .
    آخرین ارسال های من :

اگر یقین دارید روزی پروانه خواهید شد ......... بگذارید دنیا هر چه می خواهد پیله کند2gwb921

پاسخ
     سپاس شده توسط aramo
    الان یکی از مشکلات عمده ای که در کشور وجود دارد مسئله دریاچه ارومیه می باشد خشک شدن این دریاچه باعث از بین رفتن زمین های کشاورزی زیادی در آذربایجان و کردستان می شود وهم چنین وجود ذرات فراوان نمک در این دریاچه باعث بیماریهای فراوان برای ساکنان چندین شهر اطراف این دریاچه و در مرحله بعد شهرهای دورتر می شود از قدیم می گن چرا راه دور بریم خوب فعلا مسئله دریاچه ارومیه مهم تر است

پاسخ
     سپاس شده توسط ایلیا
    یک موضوع مهمتری هم که باید به اون اشاره کرد، بحث رودخانه های مرزی هست که برخی کشورهای همجوار اقدام به بستن رودخانه از منشا و عملا خشک شدن آن در ایران شدند که در تصمیمی که جدیدا گرفته شده قرار بر پیگیری اون گذاشته شده. ولی فکر میکنم که دیگه کار از کار گذشته باشه در برخی استان ها، مخصوصا استان های شرقی

پاسخ
     سپاس شده توسط aramo

موضوع‌های مشابه…
    موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
      کلنگ ساخت بلندترین برج جهان در جده زده شد در این پروژه بزرگ چند شرکت سعودی از جمله " aramo 1 1,532 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۶:۵۶ عصر
    آخرین ارسال: Shahrsaz67
      آیین نامه جذب و نگهداری نیروهای نخبه در شهرداری ها ابلاغ شد FaTyJo0oN 0 1,234 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۵:۳۵ عصر
    آخرین ارسال: FaTyJo0oN
      سازمان شهرداری ها 101دهیاری استان البرز را درجه بندی كرد FaTyJo0oN 0 1,137 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۵:۲۷ عصر
      رشد 30 درصدی اعتبارات دولتی به شهرداری ها و دهیاری های كشور FaTyJo0oN 0 1,065 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۵:۲۵ عصر
      آسیای میانه نیازمند طرح جدید مسکن FaTyJo0oN 0 1,026 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۵:۱۱ عصر
      خانه شناور، تدبیر ژاپن هنگام زلزله ژاپنی ها کم‌تر از یکسال پس از وقوع سونامی و زمین aramo 0 1,001 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۳:۴۰ عصر
    آخرین ارسال: aramo
      تخلیه آب از ایستگاه مترو (گزارش تصویری) خط 4 متروی تهران است به دلیل ورود آب رودخانه aramo 0 1,546 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۳:۲۹ عصر
      طرح ویژه مسکن به مراحل اجرایی نزدیک شد aramo 0 1,217 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۳:۲۶ عصر
      پروژه 200 میلیارد تومانی آب خزر از اراده تا ابهام!/ مازندران خود نیازمند آب است پروژ aramo 0 905 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۳:۱۵ عصر
      تصاویر/ وزش باد هم به تهران رحم نکرد aramo 0 1,138 ۱۳۹۱-۱-۳۱، ۰۳:۰۷ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان