ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 20 رأی - میانگین امتیازات: 2.95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
گذشت یک دهه از عمر پروژه انتقال آب به قم/ طرحی که مهرماندگار شد

گذشت یک دهه از عمر پروژه انتقال آب به قم/ طرحی که مهرماندگار شد
یک دهه از عمر طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم می‌گذرد ولی قرار است امسال کام شهروندان از آب گوارای زاکرس شیرین شود.
یک دهه از عمر طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم می‌گذرد ولی قرار است امسال کام شهروندان از آب گوارای زاکرس شیرین شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ایده اولیه طرح تامین آب مورد نیاز شهروندان قم از سالیان دور توسط علمای بزرگواری همچون آیت‌الله العظمی بروجردی و آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی مطرح شد.

در سال 1356 قراردادی بین وزارت نیرو و شرکت خدمات مهندسی آب برای تامین آب شرب شهرهای قم و کاشان به صورت طرح‌های اضطراری، میان مدت و درازمدت انعقاد شد که مرحله اضطراری آن با توسعه و گسترش شبکه آب شهری قم پایان یافت. برای مرحله میان مدت انتقال آب چاه‌های علی‌آباد مورد مطالعه قرار گرفت و به اجرا درآمد.

مطالعات درازمدت شامل کنترل جریان‌های سطحی رودخانه قمرود از طریق احداث سد مخزنی بر روی رودخانه مزبور و تعیین بهترین گزینه انتقال آب از سرشاخه‌های حوضه دز به قمرود بود که به دلایلی به تعویق افتاد.

در سال 1360 الحاقیه‌ای با عنوان مطالعات مرحله اول احداث سد بر روی رودخانه قمرود و انتقال آب از سرشاخه‌های دز به این قرارداد اضافه و مطالعات آن در سال 1364 پایان یافت اما مطالعات مرحله دوم در سال 1368 آغاز ولی به دلیل احداث سد 15 خرداد متوقف شد.

به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای استان قم، در آن زمان تامین آب کاشان از پروژه زاینده رود پیگیری شد و از آنجایی که برای تامین آب شرب شهر قم و سایر شهرهای مرکزی از جمله خمین، گلپایگان، محلات، نیمور، سلفچگان و... تنها راه حل موجود انتقال آب از سرشاخه‌های دز بود از این رو مقرر شد مطالعات انتقال آب از این حوضه مجدداً انجام شود به نحوی که مطالعات مرحله اول بازنگری و همزمان با آن نیز مطالعات مرحله دوم آغاز شود.

[تصویر:  528117_orig.jpg]
پیش بینی کمبود آب

حسن رضوی گفت: کلنگ اجرای این پروژه در سال 80 در قالب تامین آب 10 شهر استان‌های قم، مرکزی و اصفهان به زمین زده شد و به خاطر احداث تونل بلند 36 کیلومتری در این طرح، از ابتدای اجرای آن مشکلاتی از نظر اجرای پروژه به وجود آمد که برطرف شد.

وی اظهار کرد: این پروژه فرااستانی است و در چهار استان کشور اجرا می‌شود، بنابراین از نظر تامین اعتبار لازم هم اما و اگرهایی وجود داشت که این مسئله نیز حل شد، تا اینکه اواخر سال 80 پیش بینی‌ها حاکی از آن بود که اگر این پروژه اجرا نشود، صرف نظر از کیفیت نامناسب آب قم، در سال 90 با مشکل جدی تامین آب مواجه می‌شویم.

آن گونه که رضوی گفت از ابتدای آغاز پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های دز پیش بینی می‌شد که روند اجرای آن حدود 10 سال زمان می‌برد، به خاطر اینکه این پروژه سازه‌های متعددی دارد و بسیاری از این سازه‌ها به نوعی یک پروژه مستقل محسوب می‌شود.

به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای استان، این پروژه از نظر تعدد سازه‌هایی که دارد یک ابرپروژه تلقی می‌شود.

[تصویر:  403598_orig.jpg]
بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین طرح آبی

طول مسیر انتقال آب در این طرح بیش از ۲۷۰ کیلومتر است که ۱۸۰ کیلومتر آن، خط انتقال با لوله گذاری اجرا شده و برای
اجرای این طرح ۴ سد انحرافی چشمه سردار، دره لکو، دره دزدان و دره دایی ایجاد شده و این ۴ سد با ۴ تونل به یکدیگر پیوند خورده و آب را به تونل بزرگ ۳۶ کیلومتری انوج به قمرود و سدهای گلپایگان و کوچری رسانده و از آنجا به خط انتقال آب به شهرهای تحت پوشش منتقل می‌کند.

این طرح یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین طرح انتقال آب کشور است که به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای استان از نظر مقدار و طول تونل، یکی از پیچیده‌ترین طرح‌های آبی خاورمیانه محسوب می‌شود.

رضوی با بیان اینکه در حال حاضر 800 متر از احداث تونل انتقال آب باقی مانده است، تصریح کرد: دستگاه TBM تعمیر شده و حفاری تونل از 15 فروردین آغاز شده و بر اساس برنامه زمان بندی شده به اتمام می‌رسد.

تسریع در اجرای سد کوچری

احداث سد کوچری یکی از مراحل اجرای این طرح است که به گفته رضوی سازه‌های آن با سرعت مناسبی در حال احداث است و پیش بینی می‌شود که تا پایان سال عملیات اجرایی آن به پایان برسد و عملیات آبگیری اولیه انجام شود.

وی 180 کیلومتر خط انتقال، 23 کیلومتر رینگ شهری، 70 هزار متر مکعب مخازن شهری، 90 هزار مترمکعب مخازن بین راهی، تصفیه خانه، 4 بند انحرافی و... را از دیگر سازه‌های این طرح برشمرد و افزود: احداث سد کوچری، احداث 800 متر تونل و ایجاد رینگ شهری باقی مانده است.

رضوی تاکید کرد: البته ایجاد رینگ شهری از اولویت بالا برخوردار نیست به خاطر اینکه اگر طرح انتقال آب به پایان برسد شبکه توزیع بیش از 90 درصدی امکان پذیر است.

[تصویر:  403579_orig.jpg]
جلوگیری از جیره‌بندی آب

اما همان گونه که مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اشاره کرده بود بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، قم در سال 90 با مشکل کمبود آب شرب مواجه شد، بنابراین برای تامین آب مورد نیاز شهروندان طرح اضطراری انتقال آب به اجرا درآمد و در مرحله اول حدود 2500 لیتر در ثانیه آب شرب وارد قم شد.

به اعتقاد مسئولان استان اگر این طرح در اوایل سال گذشته اجرا نمی‌شد، مصرف آب در شهر قم جیره‌بندی می‌شد.

در روزهای نخست افتتاح این طرح اضطراری - که به عنوان فاز اول طرح انتقال لقب گرفت-، آبی که از کوه‌های پر از برف عالی کوه شهرستان الیگودرز در استان لرستان با طی کیلومتر‌ها مسافت از دل کوه‌ها، دره‌ها و کویر به شهر قم رسید، کام مردم را شیرین کرد اما دیری نپائید که شهروندان قمی شاهد افت شدید فشار آب شرب و به دنبال آن تزریق آب شور به شبکه آب شرب شدند.

گویا بالارفتن مصرف آب و کافی‌نبودن حجم آب شیرین ورودی به قم، مسئولان را مجبور به استفاده از منابع آب زیرزمینی کرده بود.

عنایت ویژه مقام معظم رهبری

یکی از جلوه‌های طرح انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم پیگیری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای تسریع در اجرای آن بوده است، به گونه‌ای که به دستور ایشان 230 میلیون یورو برای این پروژه در نظر گرفته شد.

حجت‌الاسلام علی بنایی نماینده مردم قم در خانه ملت در مورد پیگیری مقام معظم رهبری گفت: ایشان هر لحظه پیگیر وضعیت اجرای طرح انتقال آب به قم بودند و با حساسیت ویژه‌ای این مسئله را دنبال می‌کردند.

به گفته حجت‌الاسلام بنایی هر زمان این پروژه عظیم با مشکل اساسی مواجه می‌شد مساعدت رهبر معظم انقلاب راهگشا و امید بخش برای مسئولان بود.

نیاز به 200 میلیارد تومان اعتبار

آن گونه که مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گفته است تاکنون برای اجرای این پروژه حدود هزار میلیارد تومان هزینه شده و برای اتمام آن نیز بین 200 تا 250 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رضوی گفت: این پروژه جزو پروژه‌های مهر ماندگار قرار گرفت تا در تامین اعتبار آن مشکلی به وجود نیاید.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان با اشاره به همکاری و مساعدت نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی، مسئولان استان و وزارت نیرو در اجرای این پروژه اظهار امیدواری کرد که این پروژه در سال جاری به اتمام برسد.

با اتمام این پروژه مهم، عمر یک دهه‌‌ای آن به پایان رسیده و رویای دیرینه شیرین شدن آب قم به واقعیت تبدیل می‌شود.

آخرین ارسال های من :
 سپاس شده توسط: alireza
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  آغاز عمليات اجرايي پروژه انتقال آب به درياچه اروميه در آينده نزديک .Utopia 965 1391-2-7، 08:51 عصر
آخرین ارسال: .Utopia
  آیا انتقال آب خزر به کویر امکان‌پذیر است اما به دریاچه ارومیه نه؟ aramo 864 1391-2-7، 08:10 عصر
آخرین ارسال: aramo
  انتقال آب دريا به كوير؛ طرح يا رويا aramo 1,045 1391-2-7، 08:08 عصر
آخرین ارسال: aramo
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  غیر رایگان  دانلود جزوه فنون و روش های برنامه ریزی-قسمت اول 6-29 0RKIDEH مصطفی 1992 تحقیقات ،جزوات(vip-2)
  پایان نامه امنیت شهری 6-21 غفوریان yashar.k درخواست پایان نامه
  منابع دارای اولویت اول مطالعه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد شهرسازی ویژه آز... 6-15 kasrak mtalkhab معرفی کتابهای تخصصی شهرسازی
  مبانی برنامه ریزی و مدیریت محیطی 6-15 محمد یگانه mtalkhab تحقیقات ،جزوات(vip-1)
  دانلود ArcGIS Desktop 10.2.0.3348 همراه با آموزش نصب 6-14 alireza saeed87 آموزش GIS
  دومین کنفرانس ملی یافته های نوین پژوهشی وآموزشی عمران معماری شهرسازی و محیط... 6-10 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  غیر رایگان  داغ داغ، نقشه gis شهر تهران 6-10 parasto_gh mtr6510 طرح،پروژه،نقشه(vip-2)
  دانلود جزوه تصویری آموزش gis با فرمت pdf 6-10 alireza mtr6510 نرم افزار gis--پاسخگو مهندسین aramo و ...
  چیدمان فضا در طراحی شهری -space syntax 6-10 mtr6510 mtr6510 تالار گفتمان طراحی شهری
  آموزش تکنیک چیدمان فضا و نرم افزار دپس مپ ویژه طراحان و برنامه ریزان شهری 6-10 mtr6510 mtr6510 نرم افزار
  راهنمایی 6-1 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
  کتاب شهرسازی 5-28 faribayekta faribayekta پرسش و پاسخ
  فروش کتاب های اسکیس شهرسازی و معماری 5-21 joachom alireza فروشگاه کتاب نو و دست دوم
  [خبر شهرسازی]  کتاب شهرهای رویایی؛ 7 ایدة شهری به عنوان شاکلة جهان 5-14 kasrak kasrak منابع
  پنجمین کنگره بین المللی عمران، معماری و توسعه شهری-دانشگاه شهید بهشتی 5-14 Sahab Sahab اخبار همایش ها
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل