ایران شهرساز را در تلگرام دنبال کنید

[-]
[-]

پشتیبانی 09120592515 ایمیل: iranshahrsaz@yahoo.com

[-]
[-]
امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 3.82
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
سه اهرم برای مهار مسکن
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهر تهران از لحاظ «وسعت» و «جمعیت متقاضی مسکن» رتبه اول را در اختیار دارد، اعلام کرد...دنياي اقتصاد- وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه شهر تهران از لحاظ «وسعت» و «جمعيت متقاضي مسكن» رتبه اول را در اختيار دارد، اعلام كرد: معتقديم براي پاسخگويي به تقاضا در بازار مسكن بايد از همه گزينه‌ها استفاده كرد و در عين حال افزايش عرضه را محور قرار داد؛ به همين منظور براي مديريت بازار مسكن در سال‌جاري استفاده از سه اهرم كنترلي در دستور كار است كه برآيند به‌كارگيري آنها تسلط بر قيمت مسكن خواهد بود. علي نيكزاد گام اول تحول در بازار مسكن تهران را 150 هزار واحد مسكوني‌مهر اطراف پايتخت و تحويل بخش عمده آنها در طول سال91 دانست و گام دوم را احداث مجموعه‌اي از آپارتمان‌هاي مورد تقاضاي دهك‌هاي ميان‌درآمدي روي زمين‌هاي دولتي داخل شهر تهران عنوان كرد و گفت: قصد جدي داريم اين واحدها را در نقاط مشخصي احداث كنيم و با قيمتي كمتر از نرخ واحدهاي موجود عرضه كنيم. وزير راه و شهرسازي همچنين با اشاره به ركورد بي‌سابقه ساخت‌وسازهاي مسكوني در تهران طي سال گذشته تاكيد كرد: بررسي‌هاي انجام‌شده درباره اثرگذاري مسكن‌مهر بر قدرت خانه‌دار شدن خانوارها نشان مي‌دهد اين طرح باعث شد تعداد كل واحدهاي مسكوني كشور 27 درصد افزايش پيدا كند.

در گفت‌وگوی «دنیای اقتصاد» با وزير راه و شهرسازي بررسی شد
سه اهرم براي مهار مسكن
نیکزاد: منحني قيمت مسكن در تهران تحت كنترل برنامه‌هاي جديد قرار مي‌گيرد
تحليل وزير از تاثير مسكن مهر بر بازار مسكن؛ مهم‌ترين ويژگي طرح چيست؟
گروه مسكن- فريد قديري: وزير راه و شهرسازي با تشريح عملكرد دولت‌هاي نهم و دهم در حوزه مسكن، اعلام كرد: اجراي پرحجم طرح مسكن مهر باعث شد تعداد واحدهاي مسكوني شهري و روستايي كشور 27 درصد افزايش پيدا كند كه اين سهم در مقايسه با كل واحدهاي مسكوني موجود، در طول دولت‌هاي گذشته بي‌سابقه بوده است.
علي نيكزاد در گفت‌وگوي تفصيلي با «دنياي‌اقتصاد» چشم‌انداز بازار مسكن تهران را مطابق سياست‌هايي كه توسط دولت براي اين كلان‌شهر در نظر گرفته شده تحليل كرد و با تاكيد بر اينكه مسكن مهر بزرگ‌ترين طرح ملي- عمراني محسوب مي‌شود كه در ابعاد 4/4 ميليون واحد مسكوني تاكنون جلو رفته است، افزود: تا پيش از شروع طرح مسكن مهر، به استناد آمارهاي رسمي نفوس و مسكن، در كل شهرهاي كشور 11 ميليون و 432 هزار واحد مسكوني شهري قابل استفاده وجود داشت، اما اين ظرفيت در سال‌هاي 84 تا 90 تحت تاثير ساخت‌وسازهاي مسكن مهر معادل 5/2 ميليون واحد مسكوني شهري افزايش پيدا كرد با اين تفاوت كه واحدهاي جديد با قيمت تمام شده همراه با تسهيلات قرض‌الحسنه تحويل بازار مصرف شده است. در روستاها نيز 4 ميليون و 482 هزار واحد بوده كه در حال حاضر 6/1 ميليون واحد روستايي در دست ساخت است.
وزير راه و شهرسازي تصريح كرد: يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي مسكن مهر كه تاكنون به آن اشاره نشده، حذف واسطه‌گري‌هاي مرسوم بازار مسكن از اين طرح است. در بازار مسكن طرف تقاضا براي دسترسي به واحد مسكوني نوساز بايد مراحل مختلفي را طي كند كه مرحله اصلي آن تلاش براي رضايت سازنده يا انبوه‌ساز به فروش با قيمت دلخواه خريدار است، اما در مسكن مهر با مديريتي كه دولت برعهده گرفت و همكاري خوبي كه انبوه‌سازان ارائه كردند، واحدها براساس قيمت تمام شده و بدون واسطه به دست متقاضيان واجد شرايط مي‌رسد كه مطابق گزارش‌هايي كه درباره تاثير مسكن مهر بر قدرت خانه‌دار شدن متقاضيان به دست ما رسيده، عرضه اين واحدها كمك قابل توجهي به بازار مسكن كرده است.
وزير راه و شهرسازي همچنين گفت: قيمت ساخت و عرضه مسكن مهر در كل كشور طي سه سال گذشته به‌رغم تورم عمومي در سبد هزينه خانوار و رشد قيمت ساير كالاها و خدمات مصرفي، به ميزان ناچيزي رشد كرد و تحت تاثير اين اقدام مشترك دولت و انبوه‌سازان، آنچه امروز تحت عنوان مسكن‌مهر تحويل خانوارها مي‌شود ارزان‌تر از واحدهاي مسكوني مشابه در بازار است كه البته در مقايسه با آپارتمان‌هاي كلان‌شهري همچون تهران، قيمت مسكن مهر تفاوت قابل ملاحظه‌اي دارد.
نيكزاد افزود: در كنار مسكن مهر، فعاليت‌هاي ساختماني بخش خصوصي در مناطق شهري باعث شد در سال‌هاي 89 و 90 ساخت‌وسازهاي مسكوني ركورد بي‌سابقه‌اي را به ثبت برساند، به‌طوري كه در شهر تهران سال گذشته آمار صدور پروانه ساختماني از مرز 200 هزار واحد مسكوني عبور كرد كه اين حجم ساخت‌وساز در تاريخ فعاليت‌هاي ساختماني در تهران سابقه نداشته است.
وزير راه و شهرسازي درباره بازار مسكن تهران گفت: شهر تهران به لحاظ وسعت و جمعيت و تعداد تقاضاي مسكن، رتبه اول را دارد، به همين خاطر دولت براي اين شهر برنامه‌ريزي خاصي انجام داده است. براي تامين مسكن دهك‌هاي كم‌درآمد ساكن تهران هم‌اكنون بيش از 150 هزار واحد مسكوني مهر در شهرهاي جديد اطراف پايتخت مراحل پاياني احداث را مي‌گذراند كه عمده اين واحدها امسال صاحبانش را در خود ساكن خواهد كرد.
نيكزاد همچنين افزود: براي دهك‌هاي ميان‌درآمدي كه قدرت پرداخت نسبتا بيشتري در مقايسه با متقاضيان مسكن مهر دارند، برنامه جديدتري در نظر گرفته‌ايم كه همچون مسكن‌مهر بنا داريم با استفاده از زمين‌هاي دولتي، براي اين گروه نيز واحدهاي مسكوني با قيمت تمام‌شده تامين كنيم.
وزير راه و شهرسازي در اين باره به مسكن‌ويژه اشاره كرد و گفت: معتقديم براي پاسخگويي به تقاضا در بازار مسكن و كنترل اوضاع بايد از همه گزينه‌ها استفاده كرد، اما تقويت و افزايش عرضه مسكن ارزان‌قيمت بايد در محور كارها باشد كه خوشبختانه همكاران من در وزارت راه و شهرسازي با همه همت و توان خود تلاش مي‌كنند مطابق مجوزهايي كه قانون به ما داده، در مسير تامين مسكن با قيمت تمام شده گام بردارند.
نيكزاد تصريح كرد: براي بازار مسكن تهران در سال 91 انتظار سه مدل تحول وجود دارد. در گام اول بهره‌برداري و واگذاري بيش از 150 هزار واحد مسكوني مهر در نقاط اطراف تهران در دستور كار مديران وزارتخانه قرار دارد.
در گام دوم تحول، قصد جدي داريم مجموعه‌اي از واحدهاي مسكوني را در نقاط مشخصي از شهر تهران روي زمين‌هاي دولتي با مشاركت انبوه‌سازان احداث كنيم كه قيمت عرضه اين واحدها كمتر از قيمت ساير واحدهاي مسكوني موجود در تهران است، ليكن تفاوت‌هايي با مسكن مهر دارد كه به موقع، شرايط واگذاري اين واحدها را اعلام خواهيم كرد، اما نكته‌اي كه در اين باره وجود دارد اين است كه هدف ما از احداث اين واحدها افزايش توليد و عرضه مسكن با هدف حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان واقعي و مديريت بازار مسكن است.
گام سوم تحول در بازار مسكن شهر با عرضه مناسب واحدهاي در حال ساخت است.
علي نيكزاد با جمع‌بندي درباره بازار مسكن تهران گفت: برآيند سه نوع تحولي كه امسال در بازار مسكن تهران به وقوع مي‌پيوندد بر قيمت مسكن مسلط خواهد شد، اما در عين حال براي مقابله با رفتارهاي تنش‌زا در بازار گزينه‌هاي ديگري نيز روي ميز قرار دارد كه در زمان موردنياز از آنها استفاده خواهد شد.
وزير راه و شهرسازي درباره برنامه مسكن مهر در كل كشور نيز گفت: از 5/2 ميليون واحد مسكوني مهر كه ساخت آنها در شهرهاي كشور جريان دارد تاكنون نزديك به نيم ميليون واحد افتتاح شده است و يك ميليون و 200 هزار واحد شهري نيز تا پايان سال 91 تحويل مي‌شود.
نيكزاد تصريح كرد: تاكيد جدي دولت اين است كه ساخت‌وسازهاي مسكن مهر تا پايان اين دولت به اتمام برسد تا امكان برنامه‌ريزي براي دولت‌هاي بعد وجود داشته باشد. اما ما كارمان را در اين برنامه به‌صورت مضاعف افزايش داديم و قصد داريم حدود يك ميليون و 200 هزار واحد جديد مسكن مهر بسازيم كه از اين رقم 120 هزار واحد در بافت فرسوده، 180 هزار واحد در شهرهاي زير 25 هزار نفر جمعيت، 300 هزار واحد در شهرهاي جديد و 600 هزار واحد نيز در شهرهاي بالاي 25 هزار نفر جمعيت احداث مي‌شود. 300 هزار واحد هم در روستاهاي كشور امسال به اتمام مي‌رسد.
نيكزاد با اشاره به طرح مهر ماندگار كه در دولت دنبال مي‌شود، گفت: از 800 پروژه اساسي، ملي و اثرگذار كه در قالب طرح مهر ماندگار تا پايان دولت دهم در همه استان‌ها به بهره‌برداري مي‌رسد 165 طرح (175 پروژه) در حوزه راه و شهرسازي است كه اين پروژه‌ها شامل بنادر، فرودگاه‌ها، آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها، خطوط ريلي، بيمارستان‌ها، مجتمع‌هاي اداري و راه‌هاي روستايي است.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
 سپاس شده توسط: 0RKIDEH ، .Utopia ، sharmin ، aramo
موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده بازدید آخرین ارسال
  اعلام برنامه‌های مدیریت شهری برای حمایت از تولید ملی 0RKIDEH 1,064 2012-05-05، 01:10 PM
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  آغاز ثبت نام مسکن مهر دانشجویان FaTyJo0oN 1,941 2012-05-04، 02:35 AM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  کاریکاتور/ طرح محاسبه متری اجاره مسکن aramo 1,201 2012-05-02، 03:33 PM
آخرین ارسال: aramo
  «دانشنامه هنر و معماری ایران» برای چاپ آماده می‌شود FaTyJo0oN 1,120 2012-05-02، 04:25 AM
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  اجاره مسکن در تهران متری شد FaTyJo0oN 1,342 2012-05-01، 08:22 AM
آخرین ارسال: فاطمه زهرا
  تا انتهای سال 2012 در کره جنوبی: اینترنت یک کیگابیتی برای همه aramo 957 2012-04-30، 04:41 PM
آخرین ارسال: aramo
  شاید مجبور شویم برای تهرانی‌ها از خزر آب بیاوریم aramo 745 2012-04-29، 05:55 PM
آخرین ارسال: aramo
  سونامی قیمت مسکن با توقف تولید/ سوددهی مسکن‌مهر به صفر رسید aramo 1,088 2012-04-28، 04:09 PM
آخرین ارسال: aramo
  گزارش عملکرد بنیاد مسکن FaTyJo0oN 1,519 2012-04-28، 10:19 AM
آخرین ارسال: Sadeghpour
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن
آخرين ارسال ها
موضوع تاريخ, زمان  نويسنده آخرين ارسال کننده انجمن
  VIP  دانلود جزوه مبانی نظری (خلاصه مباحث مبانی نظری معماری) pdf دیروز atelieahjam alireza اخبار vip ایران معمار
  نقشه اتوکدی آبادی ها خوزستان 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  توپوگرافی استان خوزستان برای استفاده در GIS 05-21 alireza alireza طرح،پروژه،نقشه
  مقاله  مقاله شهرسازی 05-20 archopedia alireza مقالات فارسی(vip-1)
  دانلود طرح ناحیه ای قزوین جلد1 05-20 diamond alireza طرح،پروژه،نقشه(vip-1)
  روستا-شکتا- ساری 05-14 saeiideh alireza طرح،پروژه،نقشه
  دانلود دفترچه سوالات ارشد طراحی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات ارشد برنامه ریزی شهری 97 کنکور سراسری 04-28 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  سومین کنفرانس بین المللی و چهارمین کنفرانس ملی سالانه عمران، معماری و طراحی... 04-12 Sahab Sahab اخبار همایش ها
  نكات تخصصی ارشد برنامه ریزی شهری ویرایش اول 1397 شامل 999 نکته 04-05 alireza alireza تالار گفتمان برنامه ریزی شهری
  درخواست کتاب حقوق و قوانین شهری دکتر کامیار 04-02 gasemij آرزوعطاری پرسش و پاسخ
  دانلود پاورپوینت و جزوه آشنایی با معماری اسلامی2 (PDF DOC PPT) 03-25 atelieahjam hamidfa فروشگاه فایل اربان شاپ
  درخواست غیر رایگان  جزوه کلاسی و پر شده کامل ایستایی استاد طباطبایی از آکادم... 03-11 ehsan12 alireza جزوه های معماری
  بیکاری بعد از اتمام تحصیل در رشته طراحی شهری 03-07 nazgol22 nazgol22 تالار گفتمان طراحی شهری
  دانلود دفترچه سوالات دکتری سراسری و آزاد شهرسازی 1397 02-25 alireza alireza تالار گفتمان دکتری شهرسازی
با ارسال فایل و شرکت در موضوعات ایجاد شده و پاسخ به آنها ما را همراهی کنید.

[-]
جستجو
جستجوی گوگل