امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 2.73
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
«دانشنامه هنر و معماری ایران» برای چاپ آماده می‌شود
«دانشنامه هنر و معماری ایران» با 2 هزار صفحه و مداخل بسیار درباره هنر و معماری ایرانیان توسط فرهنگستان هنر منتشر خواهد شد...

سیدصالح طباطبایی مترجم و فرهنگ‌نویس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با ترجمه و استخراج مداخل مربوط به هنر ایرانی از دانشنامه 34 جلدی «هنر گرور» که انتشارات راوتلج منتشر کرده، تصمیم گرفتم دانشنامه مستقلی به نام «دانشنامه هنر و معماری ایران» منتشر کنم.

وی افزود: این دانشنامه حدود 2 هزار صفحه است و احتمالا در یک جلد بزرگ یا 2 مجلد رحلی کوچک منتشر شود. همچنین دانشنامه به صورت مصور و با مداخل زیادی درباره هنر سرزمین ایران چاپ خواهد شد. نکته مهم درباره این دانشنامه این است که ضمن ترجمه، بسیار به متن مقید بودم و سعی کردم ترجمه گویایی را از متن اصلی ارائه کنم. با این حال، دانشنامه‌ای که ارائه خواهد شد، یک اثر ترجمه‌‌ای صرف نخواهد بود چون به همراه آن ترجمه و تحقیق هم صورت گرفته است.

این فرهنگ‌نویس درباره فرایند تحقیق در مداخل دانشنامه هنر و معماری ایران گفت: درباره مداخلی که ترجمه می‌کردم، تحقیق هم می‌کردم. چون یک نکته بسیار مهم درباره دانشنامه‌ها این است که از کتاب‌های مرجع وام‌ می‌گیرند،‌ بنابراین مردم و مخاطبان، مطالبشان را چشم و گوش بسته می‌پذیرند و اگر اشکال یا اشتباهی در این میان وجود داشته باشد، گمراه خواهند شد. از این جهت، کوشیدم متن عاری از خطایی را عرضه کنم و این منجر به این شد که لغزش‌های گوناگونی که در متن اصلی دانشنامه بود، در پاورقی‌های نسخه ترجمه تذکر بدهم و به آن‌ها اشاره کنم.

طباطبایی همچنین گفت: به علاوه برای توضیح بیشتر و روشن‌تر کردن مخاطبان، مقاله‌ و نقدی هم در این باره نوشتم که اسفندماه سال 90 با عنوان «هنر ایران در فرهنگ» در کلیات ماه نشریه کتاب ماه به انتشار رسید. در این مقاله به انواع گوناگون هنر و اشتباهات ناشی از بی‌دقتی تدوین‌کنندگان دانشنامه اشاره کردم اما نسخه مفصل این توضیحات در پانوشت‌های دانشنامه‌ای که قرار است چاپ شود، قرار دارند.

وی در پایان گفت: قرارداد انتشار این کتاب چند سال پیش با فرهنگستان هنر بسته شده است و قرار است فرآیند اخذ مجوز چاپ آن بعد از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران انجام شود.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
 سپاس شده توسط 0RKIDEH ، aramo

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نامه تظلم خواهی دانشجویان رشته معماری از علما و مراجع aramo 1 1,539 ۱۳۹۱-۲-۲۵، ۰۴:۱۶ عصر
آخرین ارسال: سوده
  چهارمین كنفرانس بین‌المللی مقاوم‌سازی لرزه‌ای ایران در تبریز پایان یافت 0RKIDEH 0 1,176 ۱۳۹۱-۲-۱۸، ۱۲:۴۸ عصر
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  اعلام برنامه‌های مدیریت شهری برای حمایت از تولید ملی 0RKIDEH 0 1,050 ۱۳۹۱-۲-۱۶، ۰۱:۱۰ عصر
آخرین ارسال: 0RKIDEH
  همایش بین المللی طراحی شهری در ایران melika.fallahdoust 0 1,440 ۱۳۹۱-۲-۱۵، ۰۸:۳۶ عصر
آخرین ارسال: melika.fallahdoust
  نمایشگاه دائمی کتاب احداث می شود FaTyJo0oN 0 1,198 ۱۳۹۱-۲-۱۳، ۰۴:۵۲ صبح
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  معماری نفیس بناهای شهر تاریخی بسطام نیازمند رسیدگی‌ست FaTyJo0oN 0 1,231 ۱۳۹۱-۲-۱۳، ۰۳:۴۳ صبح
  سالانه دو درصد واحدهای مسکونی جهان در ایران ساخته می شود FaTyJo0oN 0 1,090 ۱۳۹۱-۲-۱۳، ۰۳:۳۱ صبح
  معماری، جامع ترین هنر اسلامی FaTyJo0oN 0 1,203 ۱۳۹۱-۲-۱۲، ۰۵:۳۸ صبح
  اتوبان تهران ـ كرج دوطبقه می‌شود/ احداث مونوریل و BRT در كرج aramo 0 1,047 ۱۳۹۱-۲-۱۱، ۱۰:۵۱ عصر
آخرین ارسال: aramo
  تا انتهای سال 2012 در کره جنوبی: اینترنت یک کیگابیتی برای همه aramo 0 1,038 ۱۳۹۱-۲-۱۱، ۰۴:۴۱ عصر
آخرین ارسال: aramo

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان