امتیاز موضوع:
  • 67 رأی - میانگین امتیازات: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میزگرد علمی 1: باغ شهر
(۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۴۹ صبح)saeiideh نوشته است: واقعآ ممنون از توضیح جامع و خوب. پس با این حساب این ایده متوقف شد؟ این موضوع متعلق به دوران طبیعت گرایی بشر میشه؟

بله متوقف شد، و متاسفانه اثراتش بد جوری در ایده های مدرنیست ها ادامه پیدا کرد. احتمالاً مربوط به اون دوران باشه چون اکثر نظریات و آرمان شهرهای اون موقع ، با فضاهای سبز بیان میشدند.
(۱۳۹۰-۱۱-۱۰، ۰۹:۵۲ صبح)نادر اوستا نوشته است: با سلام به دوستان عزیز
به نظر من این طرح یک طرح آرمانی و از جهات زیادی مطلوبه.ولی در هر جایی امکان اجراش وجود نداره،چون شرایط منطقه ای خاصی رو طلب میکنه. امروزه با این افزایش چشمگیر جمعیت امکان اجرایی شدنش خیلی بعیده چون باعث گسترش شهر و در نتیجه مسایل مربوط به حمل و نقل و نیاز به استفاده از اتومبیل شخصی و به طبع اون آلودگی هوا و آب میشه ولی جالبه که بدونید در بعضی شرایط خاص میشه از این طرح برای حفظ اراضی کشاورزی هم استفاده کرد.به عنوان مثال در حاشیه شهرهای بزرگ از جمله تهران یا اصفهان مناطقی وجود داشته و داره که به صورت باغ یا مزارع کشاورزی استفاده میشدن.با افزایش قیمت زمین در مرکز شهر مالکین این باغ ها اقدام به خشک کردن عمدی آنها میکردند تا با تغییر کاربری به قطعات کوچک تفکیک کرده و سود سرشاری ببرند.در صورتی که این امکان وجود داشته که با یک طرح از پیش برنامه ریزی شده و با ایجاد نوعی باغشهر ضمن ایجاد ساختمان های مسکونی به دست خود مردم این باغ ها و اراضی حفاظت میشن.
خوشحال میشم دوستان این بحث رو بیشتر باز کنند و ادامه بدن

سلام مهندس نادر، ممنون از نظرتون
با اجازه نظرات خودم رو میگم:
اینکه از نظرتون از جهات زیادی مطلوبه، منظورتون کدوم جهاته؟ چون از خیلی جهات هم نامطلوبه!!! دوست دارم جهات مطلوبش رو اعضا بگن.
البته نباید به این راحتی اظهار نظر کرد، خیلی امکان های دیگه ای هست که از باغ شهر بهتر باشه، میشد از قبل طوری برنامه ریزی کرد که شهرهای دیگه و مناطق دیگر کشور متعادل توسعه پیدا کنن و فقط بعضی شهرها مثل تهران انقد گسترش پیدا نکنن (فک کنم این کار خیلی بهتر بود).
بقیه ادامه بدن لطفاً
(۱۳۹۰-۱۱-۱۰، ۰۵:۰۰ عصر)aramo نوشته است:
در ایران اجرای اینگونه طرح ها مقداری رویا پردازی است با توجه به اینکه سیاست دولت به سمت انبوه سازی می رود صحبت از باغ شهر اغراق آمیز است مثلا دادن 1000 متر زمین به هر خانوار یکی از نمونه ها است بدون اینکه مسائل زیست محیطی و همچنین امکانات را در نظر بگیرند

غیر از رویا پردازانه بودن، به نظرم اصلاً نیازی به این کار نیست، شهرهای ما نه اون آلودگی لندن رو دارن، و نه اون بیماریهایی که اون جا و در آن زمان بودن رو داره،
به نظر من فک کردن برای ایجاد این شهرها به معنای ناتوانی در حل مسئله ی شهرها و حوزه نفوذ آنهاست ، در نتیجه عده ای کارشناس ناتوان تصمیم به پاک کردن مسئله میکنن، و مسئله رو اون جوری که خودشون میخوان حل میکنن
(۱۳۹۰-۱۱-۱۴، ۰۶:۳۹ عصر)پریوش1 نوشته است: ایجاد باغ شهر ها بعنوان راهی برای جلوگیری از مهاجرت به شهر ها مطرح شد چون اعتقاد داشتند جاذبه های شهری روستائیان را به سوی حود می کشاند بنابراین سعی شد محیط های روستایی با امکانات شهری تجهیز گردد تا محیط زندگی آنها ضمن داشتن چشم اندازهای طبیعی هم شرایط فعالیت کشاورزی را داشته باشد و هم دسترسی به تسهیلات و امکانات شهری در آنها میسر باشد و به همین دلیل است که در کتاب ابنزر هاوارد به روستا ، شهر و روستا _شهر اشاره شده است .

ممنون پریوش عزیز
نظرتون درسته، ولی همه ی اون چیزهایی رو که هاوارد گفت، نظرهای خودش بود، نه واقعیاتی که ممکن بود به حقیقت بپیونده
(۱۳۹۰-۱۱-۱۴، ۱۰:۳۲ عصر)deeas نوشته است: سلام علکم
مث اینکه دیر رسیدم هرچی فرصت اظهار نظر بود دوستان درو کردن .
هرچی در مورد باغ شهر می دونستم تو ارسال های دوستان آورده شد . دیگه چی بگم من /؟؟
ولی خیلی خوب بود . ممنون از همه ذوستان . و تشکر ویژه از مهندس وکیلی عزیز :D
برای خالی نبودن عریضه در حد مطالعه کمی که داشتم باید عرض کنم که :
همونطور که میدونید هاوارد بسیار از اوئن تاثیر گرفته . در مورد هاوارد و طرحش به نظرم به اندازه کافی صحبت شد اما اوئن یک مدیر تمام عیار بود انقد کار بلد که تو 19 سالگی رئیس یه کارخونه با 500 نفر کارگر بود . اوئن سه تا چیز رو دشمن بشریت می دونست ; کلیسا ، ازدواج و مالکیت خصوصی . در مورد ازدواج و کلیسا نظری ندارم اما حذف مالکیت خصوصی همون چیزی بود که هاوارد هم تو نظریه باغ شهر به اون تاکید داشت . اوئن قدرت مکانیکی حاکم بر شهر هارو عامل بیکاری می دونست و در جهت رفع این مشکل راهکار ارائه میداد و معتقد بود که باید یرای قشر کارگر شغلی ایجاد بشه که با پیشرفت مکانیکی شهرها تحت الشعاع قرار نگیره ، شاید بتونیم این طرز تفکر رو هم یه جورایی تو نظریه باغ شهر هاوارد جست و جو کنیم چرا که هاوارد می خواست با ایجاد شهرک های کوچیک در اطراف شهر اصلی ازهجو م روستاییان به مراکز صنعتی و مکانیکی شدید جلوگیری کنه که نتونست به اون چیزی که میخواست برسه . اوئن در راستای رسیدن به این هدف اقدام به ایجاد کارخانه با مجموعه مسکونی کرد از این دست می تونیم به مجتمع نیو هارمونی اشاره کنیم که در وسط مجتمع خدمات جنبی و خدماتی واقع شده و اطراف واحد های مسکونی رو باغ و فضای سبز تشکیل میداد که خیلی شبیه چیزی که هاوارد دنبالش بود . البته شهرک نیوهارمونی مستطیلی بود .
ببخشید جسارت کردم و درجمع بزرگان اظهر نظر کردم .:shy:

علیک سلام داش سعید
ممنون از نظر خوبت، منتظر نظراتت در مورد دیگر سوالا هستیم عزیز

(۱۳۹۰-۱۱-۱۵، ۰۴:۲۹ عصر)aramo نوشته است: دوستان بیان نظر بدن آیا طرح باغ شهر در ایران اجرایی است یا نه، ودر کجای ایران این پتانسیل برای اجرای این طرح وجود دارد؟

ممنون aramo جان که ادامه دادی بحث رو
به نظر من هر جایی که آب فراوان، زمین مناسب (از لحاظ خاک و توپوگرافی) در دسترس باشه، میشه طرح رو اجرا کرد، طبعاً این پتانسیل در بعضی مناطق شمالی و غربی کشور فراهم هستش.
سوال من اینه: اصلاً در ایران نیازی به ایجاد باغ شهر هست؟ چرا؟ کجا؟
به نظر خود من اصلاً چنین نیازی نیست(البته دوستان توجه کنن که وقتی میگیم باغ شهر منظورمون تعریف هاوارد هستش نه باغ ایرانی یا باغ فرانسوی)
(۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۰۶:۴۰ عصر)پریوش1 نوشته است: به نظر من باغ شهر در بعضی جاها مثل شمال کشور خودبخود تحقق یافته است و منازل مسکونی در دل باغات خصوصی احداث شده اند بگونه ای که در هنگام طی مسیر فاصله بین نقاط جمعیتی محسوس نیست ولی دسترسی به خدمات عمومی مثل باغ شهر هاوارد برنامه ریزی شده نیست و میتوان در صورت نیاز سیاست گذاری و از فضاهای موجود استفاده نمود اما کلا این طرح شهر ها را بصورت سطحی توسعه داده و نیاز به گسترش زیرساخت ها مثل شبکه های آبرسانی ، گاز رسانی ، خطوط مخابراتی و شبکه های ارتباطی و...دارد که هزینه های زیادی را در بر دارد از طرفی همه نقاط کشور ما از نظر اقلیمی مناسب ایجاد باغ و رشد درختان یا کشاورزی نمیباشند .

البته من نمیتونم نظر شما رو رد کنم، اینکه در شمال باغ شهری ایجاد شده، قطعاً باغ شهری از نوع باغ شهر هاوارد نیست، در واقع باید اینطور بگیم که در شمال میتونیم باغ شهرهایی رو داشته باشیم ولی نه به اون صورتی که هاوارد گفته ، بلکه به نوعی دیگر و با ملاک هایی دیگر. چون باغ شهر هاوارد دایره ای شکل بود و با اون توصیفاتی که ارائه شده، بعید میدونم در هیچ جای ایران چنین باغ شهری رو داشته باشیم.

(۱۳۹۰-۱۱-۲۰، ۱۲:۳۶ عصر)parasto_gh نوشته است: در تکمیل صحبت دوستان باید بگم، سالها قبل از اینکه هاوارد این نظریه رو تدوین کنه ما باغشهر ها رو در ایران داشتیم که نمونه اون شهر اصفهان بوده که به صورت باغشهر شکل گرفته.
و خیابان چهار باغ اصفهان این صحبت رو تائید می کنه.
کلاً باغ ایرانی هم که جز معروفترین باغ های سراسر جهانه.
پس در هرجای کشور که باغسازی رواج داره و مردم به این باغها خو گرفتند، می توانند باغشهر ها رو ایجاد کنند.

ممنون مهندس پرستو
جسارتاً مهندس اینجا وقتی باغ شهر مطرح میشه منظور باغ شهر هاوارده، نه تعریفی ذهنی که هر کدوم از ما داریم، شاید تعریف ذهنیه من از باغ شهر، شهری است که در هر محله یه باغ داشته باشیم، که در این صورت اکثر شهرها باغ شهر میشدند. ولی با توجه به اینکه منظور باغ شهر هاوارده، نه اصفهان باغ شهر بوده، و نه در ایران در زمان حال باغ شهر داریم.
حرف شما از نظر من درسته، ولی باید اشاره کنیم که منظرتون از باغ شهر، یه باغ شهر دیگه س که خودتون معیارهاش رو تعیین کردین و نه بنده و نه هیچکس دیگه نمیتونه حرف شما رو رد کنه.
باز هم در بحث ، شرکت کنید لطفاً

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط saeiideh ، alireza ، aramo ، 0RKIDEH ، Sadeghpour ، deeas ، haydariyan

پیام‌های داخل این موضوع
میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط omid vakili - ۱۳۹۰-۱۱-۸، ۰۴:۳۴ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط saeed nasiri majd - ۱۳۹۰-۱۱-۸، ۰۵:۴۵ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط omid vakili - ۱۳۹۰-۱۱-۸، ۱۱:۵۹ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط .Utopia - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۰۷ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۸، ۱۱:۴۱ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط abcdefghijklm - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۰۳ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط omid vakili - ۱۳۹۰-۱۱-۱۰، ۰۲:۳۳ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط omid vakili - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۰۸ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط saeiideh - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۱۳ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۲۴ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط فاطمه زهرا - ۱۳۹۱-۲-۷، ۱۰:۳۷ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط saeiideh - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۱۲:۴۹ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط saeiideh - ۱۳۹۰-۱۱-۱۰، ۰۳:۱۱ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط omid vakili - ۱۳۹۰-۱۱-۲۲، ۱۲:۴۳ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط نادر اوستا - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۱۰:۴۷ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط parasto_gh - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۰۱:۴۵ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط FaTyJo0oN - ۱۳۹۰-۱۱-۹، ۰۲:۰۵ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط نادر اوستا - ۱۳۹۰-۱۱-۱۰، ۰۹:۵۲ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۱۰، ۰۵:۰۰ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط پریوش1 - ۱۳۹۰-۱۱-۱۴، ۰۶:۳۹ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط deeas - ۱۳۹۰-۱۱-۱۴، ۱۰:۳۲ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۱۵، ۰۴:۲۹ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط نادر اوستا - ۱۳۹۰-۱۱-۱۵، ۰۵:۰۱ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۱۵، ۰۵:۵۳ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط پریوش1 - ۱۳۹۰-۱۱-۱۹، ۰۶:۴۰ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط parasto_gh - ۱۳۹۰-۱۱-۲۰، ۱۲:۳۶ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط omid vakili - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۱۲:۴۶ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط kiana7822 - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۰۱:۴۴ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط 0RKIDEH - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۰۹:۵۱ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط Sadeghpour - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۱۲:۳۲ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط shokri - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۰۳:۵۵ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۰۴:۰۷ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط kiana7822 - ۱۳۹۰-۱۱-۲۵، ۰۴:۱۲ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۲۶، ۱۲:۱۲ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط parasto_gh - ۱۳۹۰-۱۱-۲۶، ۰۲:۲۰ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط 0RKIDEH - ۱۳۹۰-۱۱-۲۶، ۰۲:۵۷ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط parasto_gh - ۱۳۹۰-۱۱-۲۶، ۰۳:۰۵ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۱-۲۶، ۰۵:۰۴ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط m.gholamhosseinpour - ۱۳۹۰-۱۱-۲۶، ۱۱:۰۴ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۲-۲، ۰۴:۴۸ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط aramo - ۱۳۹۰-۱۲-۱۹، ۰۴:۱۲ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط amirhossein - ۱۳۹۱-۲-۷، ۱۲:۳۹ عصر
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط فاطمه زهرا - ۱۳۹۱-۲-۱۰، ۱۲:۳۱ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط alireza - ۱۳۹۱-۲-۱۰، ۰۷:۴۹ صبح
RE: میزگرد علمی 1: باغ شهر - توسط سمانه موسوی - ۱۳۹۴-۴-۲۱، ۰۷:۱۱ عصر

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اگر به عنوان شهردار شهر محل زندگی خود انتخاب شوید، شهر را چگونه شهرداری می کنید؟ alireza 0 691 ۱۳۹۴-۴-۱۰، ۱۲:۳۲ عصر
آخرین ارسال: alireza
  میزگرد علمی شماره 4:تاریخ در گذر زمان armangostar 0 1,308 ۱۳۹۲-۹-۱۸، ۰۲:۵۶ صبح
آخرین ارسال: armangostar
  میزگرد علمی شماره 3:نگاهی به معماری شهرهای مدرن armangostar 0 1,115 ۱۳۹۲-۹-۱۸، ۰۲:۳۵ صبح
آخرین ارسال: armangostar
  دعوت به همکاری از بین اعضای فعال برای مدیریت میزگرد علمی ایران شهرساز در حوزه شهرسازی alireza 0 1,431 ۱۳۹۲-۹-۳، ۰۹:۲۴ عصر
آخرین ارسال: alireza
  مشکل ترافیک و تردد در شهر های ما چرا حل نمی شود؟ FaTyJo0oN 4 2,329 ۱۳۹۲-۶-۱، ۰۵:۲۵ عصر
آخرین ارسال: FaTyJo0oN
  تأثیرات مکتب شیکاگو در شهر و جغرافیا- قسمت اول ماراویا 0 3,139 ۱۳۹۱-۹-۴، ۰۱:۱۹ عصر
آخرین ارسال: ماراویا
  شهر سوخته ماراویا 0 1,282 ۱۳۹۱-۹-۳، ۰۹:۵۲ صبح
آخرین ارسال: ماراویا
  تحلیلی بر مدل ساختار شهر اسلامی ماراویا 1 1,978 ۱۳۹۱-۸-۲۹، ۰۱:۱۰ عصر
آخرین ارسال: منصور91
  نظر سنجی برای انتخاب موضوع میزگرد علمی omid vakili 15 7,312 ۱۳۹۱-۲-۱۳، ۰۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: فاطمه زهرا

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان