امتیاز موضوع:
  • 29 رأی - میانگین امتیازات: 2.97
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مکان، فضا و فضای شهری
مکان ،قسمتی از یک فضا است .هر شیئی که در یک مکان قرار دارد طبعاً نیازمند فضا می باشد رابطه ای متقابل و عکس العمل بین 3 عامل ( رفتار انسانی ، مفاهیم و مشخصات فیزیکی ) باعث ایجاد مکان می شود(کامران ، افشار نادری ، « از کاربری تامکان » معمار 6 ( پاییز 1378 ) ، ص4
آخرین ارسال های من :

بزرگ فکر کن...
پاسخ
 سپاس شده توسط kiana7822 ، omid vakili
شما یک نشانه اکولوژیک رو مثال زدین غار جنگل دریا ..... صحبت من بیشتر در رابطه با یک محیط مصنوع و انسان ساخته حرف شما کاملا درسته غار توی ذهن میمونه ولی نباید عناصری که موجب قوت تصویر ذهنی میشن رو با مواردی که موجب تبدیل فشا به مکان میشن قاطی کرد ( هرچند فصل مشترک دارن ) ببینید یک شهر وقتی که خوانا باشه تصویر ذهنی قوی هم خواهد داشت بخشی از این این خوانایی بر میگرده به سازمان فضایی قوی که از عناصری مثل دروازه ها تجمعات ارتفاعی اندام های اکولوژیکی الملنها و... که شهر به شهر متفاوته

اگر بخوایم صحبت شمارو بسط بدیم کلی مصداق میشه اینطوری آوردولی نباید مباحث رو با هم قاطی کرد _ راجع به محیط مصنوع یک فضا که به دست انسان ساخته شده و بدون اینکه رخدادی توش باشه و توی ذهن بمونه ! میتونین مثال بزنین ؟!

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط omid vakili
(۱۳۹۰-۱۱-۲، ۱۲:۴۱ عصر)yasamin7822 نوشته است: شما یک نشانه اکولوژیک رو مثال زدین غار جنگل دریا ..... صحبت من بیشتر در رابطه با یک محیط مصنوع و انسان ساخته حرف شما کاملا درسته غار توی ذهن میمونه ولی نباید عناصری که موجب قوت تصویر ذهنی میشن رو با مواردی که موجب تبدیل فشا به مکان میشن قاطی کرد ( هرچند فصل مشترک دارن ) ببینید یک شهر وقتی که خوانا باشه تصویر ذهنی قوی هم خواهد داشت بخشی از این این خوانایی بر میگرده به سازمان فضایی قوی که از عناصری مثل دروازه ها تجمعات ارتفاعی اندام های اکولوژیکی الملنها و... که شهر به شهر متفاوته

اگر بخوایم صحبت شمارو بسط بدیم کلی مصداق میشه اینطوری آوردولی نباید مباحث رو با هم قاطی کرد _ راجع به محیط مصنوع یک فضا که به دست انسان ساخته شده و بدون اینکه رخدادی توش باشه و توی ذهن بمونه ! میتونین مثال بزنین ؟!

دوست دارم یه کمی به عقب برگردیم و شروع بحث رو بررسی کنیم:
مکان چیزیه که در ذهن باقی میمونه مکان = فضا + رویداد

اینا نظرات شما بودن و بنده سوالی رو پرسیدم که هنوز جوابی نگرفتم
غار کرفتو یکی از معدود غارهای مصنوع و ساخته ی دست بشره: برای اطلاعات عمومی
مثال برای در ذهن نماندن فضایی که رویداد داره: فردی رو تصور کنید که از یه فضایی میگذره یه پهلوونی داره نمایش اجرا میکنه این فرد چند لحظه صبر میکنه و بنا به هر دلیلی میره. این فرد اون فضا رو بیاد نمیاره هرچند که اونجا رویدادی هم اتفاق افتاده
مثال برای در ذهن ماندن فضایی بدون رویداد: یه نفر حدودای ساعت 9 برای بازدید میره مسجد عتیق اصفهان، مطمئناً تو اون ساعت اتفاق خاصی اونجا نمی افته، ولی اون فرد همیشه اون فضا در ذهنش باقی میمونه
امیدوارم که هر 2 مثال رو قبول کنید، اگه مشکلی هم دارن خوشحال میشم بدونم
حال من دوست دارم جواب مستقیمی به این سوال داده بشه:
آیا جایی که تو ذهن میمونه ولی توش رویداد قابل ملاحظه ای نیست، آیا مکانه؟ بلعکس؛ آیا جایی که رویداد داره ولی توی ذهن باقی نمیمونه (رویداد قابل توجهی نیست) باز هم مکانه؟
ن: هدف بنده از این سوالا در درجه ی اول یادگیری خودم از بقیه س، در درجه ی دوم، موشکافی بحث ، در درجه ی سوم وادار کردن بچه ها به فکر کردن بیشتر و جست و جوی بیشتره.
متاسفانه برای ورود به سایت اصلاً استقبال خوبی از بحث نشد، سایتی که این همه مدیر و استفاده کننده و حتی تعداد زیادی اعضا ویژه داره ، بحثاش رو 3 نفر باید ادمه بدن!!!!!!!!! مدیران باید فکری بکنن
(۱۳۹۰-۱۱-۲، ۱۱:۲۱ صبح)lofra نوشته است: مکان ،قسمتی از یک فضا است .هر شیئی که در یک مکان قرار دارد طبعاً نیازمند فضا می باشد رابطه ای متقابل و عکس العمل بین 3 عامل ( رفتار انسانی ، مفاهیم و مشخصات فیزیکی ) باعث ایجاد مکان می شود(کامران ، افشار نادری ، « از کاربری تامکان » معمار 6 ( پاییز 1378 ) ، ص4

من از این تعریفها تو بحث نمیخوام، ذهن آدم رو میبندن، تا بخوای نظریه پرداز تو این زمینه نظر داده(بخصوص غربی ها). هدف بحث بیان دیدگاههای خود شماست،
جمله ی بالا رو به تنهایی نمیشه نقد کرد باید اول تعریف کلمات کلیدی بحث مشخص شه (تعریف فضا و مکان) بعد عواملی رو که باعث اون میشن رو میشه خیلی بهتر و با منطقتر بحث کرد. برگردیم به بحث قبلیتون:
همونطور که میدونیم مکان با فضا درست میشه یعنی باید فضایی داشته باشیم تا مکان به وجود بیابد و برای توصیف فضا و مکان و ارتباط این دو به هم به تعریف کلمه ای به نام محل نیاز داریم در واقع در یک مکان باید محلی برای تجلی فضا وجود داشته باشدو بعد از آن باید محل مورد نظر ویژگی های منطبق با فضای دلخواه رو پیدا کند تا بتونه فضا رو در خودش متجلی کنه.
با متن آبی موافقم و با متن قرمز و نارنجی مخالفم:
دلیل: شما اول بحث گفتین که فضا ، مکان رو در برمیگیره، در حالی در جمله قرمز رنگ ، مکان رو دربرگیرنده ی فضا دونستید اینکه در مکان باید محلی برای تجلی و نشان دادن فضا داشته باشیم نشان دهنده ی کل بودن مکان نسبت به فضاس. مثل اینه که بگیم یه تخم مرغ در یه ظرفه، بعد بیایم بگیم که در یک تخم مرغ باید محلی برای ظهور و تجلی ظر وجود داشته باشه که این با فرض اولیه که گفتیم تخم مرغ در ظرف قرار گرفته مغایره و تضاد دارن
، البته شاید من اشتباه میکنم، سوال اینه: منظورتون از در یک مکان باید محلی برای تجلی فضا وجود داشته باشد چیه؟

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط kiana7822
ممنون از اینکه اینقدر دقیق روی موضوعات بحث میکنید

منظور من این نبودتوی همون لحظه رویدادی اتفاق افتاده باشه

منظورم از رویداد عاملیه که باعث ماندگاری میشه مثلا به قول شما مسجد اصفهان به نظرتون یه همچین فضایی که هر ذرش کلی حرف واسه گفتن داره نیازی به رویداد هست ؟ جایی که مکان بشه دیگه مکان میمونه ی جور دیگه بگم فضایی مکانه که تشخص خودش رو پیدا کرده باشه به نقش انگیزی رسیده باشه حرفی برای گفتن داشته باشه منظورم از رویداد این نیست که همیشه ی اتفاق یا فعالیت در اون در جریان باشه

آیا جایی که تو ذهن میمونه ولی توش رویداد قابل ملاحظه ای نیست، آیا مکانه؟ با توجه به تعریف و برداشت شما از رویداد بله مکانه روی مسجد فکر کنید و روی مفهوم رویداد

پاسخ
(۱۳۹۰-۱۱-۳، ۰۶:۴۳ عصر)yasamin7822 نوشته است: ممنون از اینکه اینقدر دقیق روی موضوعات بحث میکنید

منظور من این نبودتوی همون لحظه رویدادی اتفاق افتاده باشه

منظورم از رویداد عاملیه که باعث ماندگاری میشه مثلا به قول شما مسجد اصفهان به نظرتون یه همچین فضایی که هر ذرش کلی حرف واسه گفتن داره نیازی به رویداد هست ؟ جایی که مکان بشه دیگه مکان میمونه ی جور دیگه بگم فضایی مکانه که تشخص خودش رو پیدا کرده باشه به نقش انگیزی رسیده باشه حرفی برای گفتن داشته باشه منظورم از رویداد این نیست که همیشه ی اتفاق یا فعالیت در اون در جریان باشه

آیا جایی که تو ذهن میمونه ولی توش رویداد قابل ملاحظه ای نیست، آیا مکانه؟ با توجه به تعریف و برداشت شما از رویداد بله مکانه روی مسجد فکر کنید و روی مفهوم رویداد

ممنون مهندس یاسمین برای جوابهاتون و شرکت توی ادامه بحث
اگه منظورتون از رویداد اینی که گفتین ، کاملاً درسته
پس میتونیم اینجوری بگیم: مکان ، فضایی است که مشخص است، متمایز است و دارای معنی و مفهوم است(درواقع فضایی است که درک شده است و در ذهن نقش بسته). قبول؟
حالا سوال بعدی: بی مکانی چیه؟

پاسخ
 سپاس شده توسط kiana7822
ممنون از شما
کاملا باتعریف رسایی که نوشتید موافقم :blush:

اما راجع به بی مکانی چیز زیادی نخوندم چیزی که به ذهنم میرسه اینه که فکر کنم توی بحثای شهرای جدید باید بررسی کنیم شاید یکی از پیامدهای بی هویتی باشه اینکه بجای فضای شهری حفره ی شهری طراحی بشه باعث به وجود اومدن این پدیده بشه

پاسخ
(۱۳۹۰-۱۱-۴، ۱۱:۲۴ عصر)yasamin7822 نوشته است: ممنون از شما
کاملا باتعریف رسایی که نوشتید موافقم :blush:

اما راجع به بی مکانی چیز زیادی نخوندم چیزی که به ذهنم میرسه اینه که فکر کنم توی بحثای شهرای جدید باید بررسی کنیم شاید یکی از پیامدهای بی هویتی باشه اینکه بجای فضای شهری حفره ی شهری طراحی بشه باعث به وجود اومدن این پدیده بشه

بی مکانی اصطلاحی ست در مقابل مکان: اگه مکان ، فضایی است که معنی داره و متمایزه، بی مکانی به فقدان این موارد گفته می شود. یعنی مکان هایی که هیچ مشخصه ی متمایز کننده ای ندارن مانند بسیاری از فضاهایی که دراطراف ما قرار داره.
با عرض پوزش از شما مهندس یاسمین ، تا اضافه نشدن چند نفر دیگه این تاپیک از طرف بنده ادامه پیدا نمی کنه. [تصویر:  sad.gif]

پاسخ
 سپاس شده توسط kiana7822
دوستان بیان دیگه :(

پاسخ
سلام دوستان
من اطلاعاتم خیلی کمه......
دوس دارم از نظرات دیگران بهره مند شم. مهندسین خواهشا تو بحثا شرکت کنین.
چیزی که از دبیرستان تو ذهنمه...... مکان هندسی مجموعه نقطه هایی از صفحه یا فضاست.
به نظرم با بسط این جمله در می یابیم که مکان هم حجمی یا صفحه (منظور یه محدوده.... نمی تونم بگم محدوده خاص یا مشخص چون ممکن نه خاص باشه نه مشخص...مثلا خیابون یه محدوده خاص نیس یا مکان عمومی محدوده مشخصی نداره مثه یه خونه نیس که مرزاش مشخص باشه)درون فضاست.
ما سه تا فضا داریم
خصوصی-نیمه خصوصی-عمومی
وقتی یه خونه میسازیم یه مکان رو تو فضا ایجاد کردیم و با ساخت خونه یه فضا رو تو مکان ایجاد کردیم(فضای خصوصی درون خونه)
ولی کلا میشه گفت مکان تو فضا قرار داره.
آخرین ارسال های من :

خدایا:
مرا ببخش ،  
به خاطر تمام درهایی که کوبیدم  
و خانه تو نبود....!!!!
63
پاسخ
تعریفتون از دید کمی و هندسی تقریبا درسته ولی منظور این نیست توصیه میکنم تعریفایی که عنوان شده رو بخونید

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نظرخواهی بچه ها طراحی شهری بهتره یا برنامه ریزی خواهشا شرکت کنید s1s2s3 21 18,081 ۱۳۹۶-۸-۶، ۰۲:۰۱ صبح
آخرین ارسال: mamamama
  چیدمان فضا در طراحی شهری -space syntax mtr6510 0 1,301 ۱۳۹۶-۶-۱۰، ۱۱:۲۹ صبح
آخرین ارسال: mtr6510
  سوالات ارشد طراحی شهری 1396 با جواب تشریحی alireza 0 1,355 ۱۳۹۶-۴-۳۱، ۰۲:۳۴ عصر
آخرین ارسال: alireza
  سوال و جواب اسکیس کنکور ارشد طراحی شهری سال 1396 alireza 0 1,306 ۱۳۹۶-۴-۲۸، ۰۲:۳۸ عصر
  دانلود سوالات كنكوراسکیس ارشد طراحی شهری سراسری و آزاد 96 alireza 0 1,177 ۱۳۹۶-۴-۲۱، ۰۸:۱۵ عصر
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 10 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,523 ۱۳۹۶-۴-۳، ۰۹:۳۸ صبح
آخرین ارسال: shivashf
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 2 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 2 1,725 ۱۳۹۶-۳-۲۰، ۰۵:۲۰ عصر
آخرین ارسال: udesigner
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 15 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,573 ۱۳۹۶-۳-۱۹، ۱۱:۱۲ عصر
آخرین ارسال: payam_km
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 3 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,631 ۱۳۹۶-۳-۱۸، ۰۳:۳۳ عصر
آخرین ارسال: rikhtehgaran
  مصاحبه اختصاصی سایت ایران شهرساز با رتبه 17 کشور در گرایش طراحی شهری 96 alireza 1 1,593 ۱۳۹۶-۳-۱۷، ۰۹:۲۹ عصر
آخرین ارسال: فرانک پورامین

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان