امتیاز موضوع:
  • 28 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حل نمرینات رسم فنی 3 نما
میشه سوال 10 فصل 3 رو یکم توضیح بدین لطفا !!!

فایل‌(های) پیوست شده
.docx   فصل 3.docx (اندازه: 12.52 KB / تعداد دفعات دریافت: 20)

آخرین ارسال های من :
پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، atelieahjam
با عرض سلام

بوسیله ترسیمات فنی براحتی می توانیم طرحی ایجاد کنیم و از آنها در محیط خانه و محل کار و یا هرجایی که در نظر داریم استفاده کنیم ، بطور مثال می توانیم دکوراسیون داخلی اتاق ها و سالن پذیرایی منزلمان را با حجم دهی و ترکیب بندی مناسبی از احجام تزئین کنیم و روی سطوح صاف دیوارها و سقف ها نقش های برجسته ایجاد کنیم و با استفاده از متریال های مختلفی که در دسترس داریم به هرچه زیباتر شدن و چشم نوازتر شدن آنها اضافه کنیم.

مثلا می توانیم در گوشه و کنار حیاط خانه با استفاده از تعدادی آجر حجمی دلخواه ایجاد کنیم و در آنها تعدادی گل و گیاه بکاریم و زیبایی خاصی به حیاط خانه بیاوریم ، این کار بسیار ساده است فقط کافیست با دنیای ترسیمات فنی آشنا شویم و آنچه را که در فضای تخیلی و ذهنی خود داریم را روی صفحه کاغذ منتقل کنیم ، تجسمات عینی در فضای ذهنی را باید با تمرکز و آرامش مهار کنیم و نگذاریم که تصاویر ذهنی محو شوند ، تصاویر اولیه و ابتدایی ذهنی ما می توانند خود طرحی باشند که پس از به اجرا درآمدنشان بسیار مورد توجه قرار گیرند ، بنابراین به همین راحتی از تصاویر ذهنی خود نباید بگذریم و باید در اولین مرحله کاری آنها را روی کاغذ منتقل کنیم و سپس با قواعد ترسیمی که آموخته ایم آنها را بصورت نقشه ترسیم کنیم و با مقیاس دادن نسبت به محل اجرا تناسبات لازم را برایشان فراهم آوریم.

در تصویر زیر حجمی ترسیم شده داریم که می تواند با مصالح ساده ای مانند آجر در گوشه ای از حیاط خانه ساخته شود و در پایان تعدادی گل و گیاه در سبدشان کاشته شود.

[تصویر:  attachment.php?aid=19615]

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

.dwg   1.dwg (اندازه: 55.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 7)
آخرین ارسال های من :

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness ، Urbanist
در فایل زیر پرسپکتیوهای کاوالیر ، ایزومتریک و دیمتریک که تحت زاویه ای مخصوص به خود ترسیم می شوند ، به صورت حجمی مکعبی و همراه با درجه بندی زوایا ترسیم شده اند.

فایل‌(های) پیوست شده
.dwg   perspektive.dwg (اندازه: 61.63 KB / تعداد دفعات دریافت: 11)

پاسخ
لازم می بینم درباره استفاده از ابزار آلات و لوازم ترسیمی مثل خط کش و گونیا و غیره خاطره ای تعریف کنم :

سابقا که امکانات دیجیتالی و نرم افزارهای ترسیمی در کار نبود ، ما دانش آموزان و دانشجویان از لوازم طراحی و ترسیمی دستی استفاده میکردیم و تا جایی هم که امکان داشت دقت در ترسیم را هم رعایت می کردیم ، در بازار انواع لوازم ترسیمی از معمولی تا پیشرفته موجود بود .

ما که همیشه از لوازم معمولی و ارزان قیمت برای ترسیم استفاده میکردیم همیشه کارمون با کسانی که از لوازم درست و حسابی استفاده می کردند فرق داشت ، البته در ظاهر ترسیم فرق چندانی مشاهده نمی شد ، تفاوتش جایی معلوم میشد که پس از ترسیم یک نقشه با امکانات معمولی و سنجش ترسیم با ابزارآلات پیشرفته روی همان ترسیمات کاملا اشکالات ترسیمی خودش را نشان می داد .

مثلا با خط کش تی و گونیای معمولی یک مربع ترسیم می کردیم و بعد با پرگار تنظیم بین دوبازو آن مربع را آزمایش میکردیم و کاملا معلوم بود که دو قطر مربع با هم برابر نیستند.

بنابراین استفاده از ابزار مناسب بهتر از ابزار معمولی است.

با تشکر

پاسخ
با سلام
همکار گرامی خسته نباشید اگه میشه لطفا مطالبتان را با دلیل و توضیحات واضح در سایت بیارید چون منظورتان از تدریس کاملا مشخص نشده البته سوء تفاهم نشه من یکی که اصلا منظورتونو از این نحوه تدریس متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح بدین شاید دوستان دیگه هم همین شرایط رو دارن تا بیشتر متوجه آموزشتان بشن
با تشکر
آخرین ارسال های من :

هدف در چند قدمی ماست.هرکس که بخواهد به اندازه لیاقتش به آن نزدیکتر شود.

پاسخ
(۱۳۹۳-۴-۲۲، ۰۵:۵۴ عصر)Neda.N نوشته است: میشه سوال 10 فصل 3 رو یکم توضیح بدین لطفا !!!
سوال مهندس ندا پاسخ داده نشده،متن سوال به این صورت هست :

تصویر حجمی را که با صفحه ی تصویر موازی نیست، توضیح دهید.
آخرین ارسال های من :

بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند ،

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو !
پاسخ
 سپاس شده توسط Neda.N
(۱۳۹۳-۴-۲۳، ۱۲:۴۷ عصر)Brightness نوشته است:
(۱۳۹۳-۴-۲۲، ۰۵:۵۴ عصر)Neda.N نوشته است: میشه سوال 10 فصل 3 رو یکم توضیح بدین لطفا !!!
سوال مهندس ندا پاسخ داده نشده،متن سوال به این صورت هست :

تصویر حجمی را که با صفحه ی تصویر موازی نیست، توضیح دهید.
توضیح در جزوه هست، نیاز به دقت در مطالعه دارد

آخرین ارسال های من :
پاسخ
(۱۳۹۳-۴-۲۳، ۰۳:۰۰ صبح)armangostar نوشته است: با سلام
همکار گرامی خسته نباشید اگه میشه لطفا مطالبتان را با دلیل و توضیحات واضح در سایت بیارید چون منظورتان از تدریس کاملا مشخص نشده البته سوء تفاهم نشه من یکی که اصلا منظورتونو از این نحوه تدریس متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح بدین شاید دوستان دیگه هم همین شرایط رو دارن تا بیشتر متوجه آموزشتان بشن
با تشکر
دقیقا سوال شما چی هست الان؟

پاسخ
(۱۳۹۳-۴-۲۳، ۰۳:۰۰ صبح)armangostar نوشته است: با سلام
با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت دوست گرامی

از اینکه بنده دارم جواب کامنت شما را می دهم پوزش میخواهم چون مخاطب خود را مشخص نفرمودید.

حل تمرینات رسم فنی 3 نما عنوان اصلی این تایپک است و صحبتی از تدریس تا حالا نشده که در ارتباط با پست های ارسالی نگارشی تدریسی داشته باشیم ، برای تدریس باید از ابتدای امر هنرجو را با ترسیمات مقدماتی مثل ( تقسیم دایره به قسمت های مختلف و ترسیم شبه بیضی ها در مستطیل ) در درس ترسیم فنی آشنا نمود ، سپس وارد مرحله پرسپکتیوها ، سه نما ، مجهول یابی ، برش ها و طریقه ترسیم دایره در پرسپکتیوهای محوری شد ، این مواردی که عرض کردم تقریبا کلیات تدریسی هستند و اما جزئیات تدریسی شامل نحوه اندازه گذاری و شناخت مقیاس ها و خطوط دید ( مرئی ) خطوط ندید ( نامرئی ) و سایر خطوط از لحاظ ضخامت و خطوط ممتد و بریده و کاربرد خطوط در نقشه های ترسیمی هستند ، برای پرداختن به هر یک از این موضوعات باید بطور جامع و دقیقی بحث شود که مستلزم نگارشی بسیار قوی از طرف مدرس برای انتقال مفاهیم می باشد ، چرا که تدریس حضوری بصورت گفتاری است و انتقال مفهوم بسیار ساده تر از روش های تدریسی از راه دور می باشد ، در کلاس ترسیمات فنی در صورت متوجه نشدن هنرجو در قسمتی از درس ، اساتید می توانند با بیان مثال و همچنین توضیحات بیشتر مفاهیم اصلی درس را به هنرجو منتقل کنند.

مثلا الان قصد آموزش تقسیم یک دایره به چهار قسمت مساوی را دارم ،

ابتدا دو خط عمود برهم فرضی ( یکی افقی و یکی عمودی ) ترسیم می نمائیم ( دلیل فرضی بودن این دو خط ؟ این خطوط از خطوط فرعی ترسیمی و یا خطوط کمکی هستند که در پایان ترسیم باید پاک شوند ) و از محل برخورد این دو خط نقطه ای پدید می آید و آن را نقطه ( O ) می نامیم ، از این نقطه دایره ای به شعاع دلخواه ترسیم می نمائیم.
از محل برخورد یال دایره با دو خط عمود برهم چهار نقطه دیگر پدید می آید ، این چهار نقطه را به ترتیب طبق گردش عقربه های ساعت از بالاترین نقطه ( A ، B ، C ، D ) می نامیم.
سپس به مرکزیت نقطه ( A ) کمانی به شعاع مرکز دایره که نقطه ( O ) باشد ترسیم می کنیم تا با یال دایره برخورد کند و از محیط دایره خارج گردد ، سپس به مرکزیت نقطه ( B ) کمانی دیگر به شعاع مرکز دایره که نقطه ( O ) باشد ترسیم می کنیم تا با یال دایره برخورد کند و از محیط دایره خارج گردد ، همین کار را در نقاط ( C ) و ( D ) نیز تکرار می کنیم . حال چهار نقطه توسط برخورد چهار کمان در بیرون دایره بدست آورده ایم ، می توانیم این چهار نقطه را نیز نام گذاری کنیم ، اکنون چهار نقطه را با خطی صاف بوسیله خط کش بصورت مورب و دو به دو بطوریکه از مرکز دایره در نقطه ( O ) عبور نماید ترسیم می کنیم تا چهار نقطه جدید از محل برخورد یال دایره با این دو خط مورب بدست آید ، و سپس این چهار نقطه را بوسیله خط کش به یکدیگر متصل می کنیم ، اکنون دایره به چهار قسمت مساوی تقسیم شده است.
در فایل پیوست مراحل انجام کار را نیز می توانید مشاهده نمائید.

برای تدریس یک چنین بحث ساده ای باید مرحله به مرحله تصاویر آن را نیز ترسیم کنیم و به نمایش بگذاریم ، در حالیکه در کلاس های حضوری مراحل تدریس روی یک موضوع پی در پی صورت می گیرد و دست تدریس کنندگان در نحوه تدریس بسیار باز می باشد و هنرجو کاملا متوجه نحوه مراحل انجام کار می شود.

و اما از طرف خودم به عرض میرسانم : در پست اولم در این تایپک فقط تمرین شماره 1 را حل کردم و به اشتراک گذاشتم ، در پست دوم با توضیحاتی که ارائه دادم خواستم دوستان گرامی را تشویق به یادگیری این درس کنم و از جذابیت های آن سخنی گفته باشیم. در پست سوم ترسیمی که از پرسپکتیوها در محیط اتوکد داشتم را به اشتراک گذاشتم و در پست چهارم نیز توضیح مختصری درباره لوازم ترسیمی ارائه دادم که فکر نمیکنم بحث خاصی وجود داشته باشه و نگفته باشم.

در زمینه ترسیمات فنی اگر سوالی هست که ما بتوانیم جوابگو باشیم در خدمت شما هستیم .

با تشکر و موفق باشید

فایل‌(های) پیوست شده
.dwg   تقسیم دایره به 4 قسمت مساوی.dwg (اندازه: 46.06 KB / تعداد دفعات دریافت: 9)

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness
دوستانی که قصد دارند در محیط اتوکد ترسیمات ایزومتریک داشته باشند و حالت نشانگر موس را از حالت قائم به حالت 30 درجه ایزومتری تغییر دهند :

لطفا از منوی Tools وارد Drafting Settings شوید ، و یا از پایین ترین نوار منویی که زیر فرمان command قرار دارد روی دکمه SNAP کلیک راست کرده و سپس روی Settings کلیک کرده و وارد Drafting Settings شوید.

در کادر محاوره ای گشوده شده در همان برگ نشان نخست Snap and Grid در قسمت snap typs روی Isometric snap کلیک کنید و ok را بزنید و با استفاده از کلید F5 بر روی صفحه کلید به مسیر خطوط تغییر جهت دهید.

برای بازگشت به حالت قبل و خروج از حالت ایزومتریک همین مراحل را انجام داده و روی Rectangular snap کلیک کنید و ok را بزنید تا نشانگر موس در حالت قائم قرار گیرد.

موفق باشید

پاسخ
 سپاس شده توسط Brightness

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  رایگان دانلود کتاب رسم فنى و نقشه كشى عمومى ساختمان atelieahjam 0 1,293 ۱۳۹۳-۷-۶، ۰۷:۰۴ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  آموزش و روش رسم دایره در پرسپکتیو یک نقطه ای atelieahjam 0 905 ۱۳۹۳-۶-۲۰، ۰۷:۳۷ عصر
آخرین ارسال: atelieahjam
  جزوه کارگاه رسم فنی Urbanist 7 4,223 ۱۳۹۳-۴-۱۴، ۰۸:۰۰ عصر
آخرین ارسال: Urbanist

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان